Działalność gospodarcza
Ostatnio sprawdzono: 31/01/2023

Wymiana i uznawanie prawa jazdy w UE

Wymiana prawa jazdy w UE

Jako obywatel UE możesz posiadać tylko jedno unijne prawo jazdy. Jeśli przeprowadzisz się do innego kraju UE, zazwyczaj nie musisz wymieniać swojego dotychczasowego prawa jazdy na prawo jazdy tego kraju. Jednak jeśli chcesz, możesz je dobrowolnie wymienić na równoważny dokument w nowym kraju zamieszkania.

Dobrowolna wymiana prawa jazdy w innym kraju UE

Jeśli chcesz dobrowolnie wymienić swoje prawo jazdy, musisz być mieszkać na stałe w tym kraju i spełniać warunki uprawniające do posiadania prawa jazdy (np. minimalny wiek, stan zdrowia pozwalający na prowadzenie pojazdu itd.).

Zanim nastąpi wymiana prawa jazdy, urząd nowego kraju zwróci się do urzędu w kraju Twojego poprzedniego miejsca zamieszkania w celu sprawdzenia, czy Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów nie zostały ograniczone, zawieszone lub cofnięte. Przy wymianie prawa jazdy w starym formacie otrzymasz prawo jazdy w nowym standardowym formacie (plastikowa karta wielkości karty kredytowej, ze zdjęciem, dostępna od 2013 r.).

 

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy w innym kraju UE

Musisz wymienić prawo jazdy:

Uwaga

Po wymianie swojego pierwotnego prawa jazdy na miejscowe prawo jazdy będziesz podlegać przepisom tego kraju dotyczącym praw jazdy (np. w odniesieniu do okresów ważności czy badań medycznych).

Prawdziwa historia

Monica mieszka na Cyprze i ma włoskie prawo jazdy, które zostało uszkodzone. Aby otrzymać nowe prawo jazdy, Monica musi wymienić swoje włoskie prawo jazdy na cypryjskie. Otrzyma cypryjskie prawo jazdy z okresem ważności wynoszącym 15 zamiast 10 lat (tak jest we Włoszech).

Sprawdź także, co należy zrobić, jeśli podczas pobytu za granicą zgubisz swoje prawo jazdy lub jeśli zostanie ono skradzione.

Uznawanie prawa jazdy w UE

Sprawdź, czy Twoje prawo jazdy jest uznawane w całej UE w poniższych przypadkach:

Posiadasz wydane w UE prawo jazdy w starym formacie?

Ze swojego unijnego prawa jazdy w starym formacie możesz korzystać we wszystkich krajach UE. Po jego odnowieniu otrzymasz prawo jazdy w standardowym formacie unijnym. Jeśli nie będziesz odnawiać prawa jazdy i tak musisz je wymienić najpóźniej do 2033 r.

Posiadasz prawo jazdy ważne bezterminowo?

Unijne prawa jazdy wydane bezterminowo są uznawane we wszystkich krajach UE. Musisz jednak sprawdzić w odpowiednim urzędzie krajowym, kiedy należy je wymienić na prawo jazdy w nowym standardowym formacie.

Posiadasz tymczasowe prawo jazdy?

Przepisy dotyczące tymczasowego prawa jazdy oraz międzynarodowego prawa jazdy (lub innych zaświadczeń wydanych w Twoim kraju pochodzenia) nie są regulowane na szczeblu UE. W związku z tym dokumenty takie mogą nie być uznawane w innych krajach UE.

Jeśli posiadasz tymczasowe prawo jazdy i przeprowadzasz się do innego kraju UE, dowiedz się, jakie obowiązują przepisy w odpowiednim urzędzie w kraju, do którego się przeprowadzasz.

Posiadasz prawo jazdy wydane w kraju spoza UE?

Niektóre kraje UE uznają prawa jazdy wydane w różnych krajach spoza UE. Jeśli masz unijne prawo jazdy, które zostało Ci wydane w ramach wymiany prawa jazdy uzyskanego poza UE, i zamierzasz przeprowadzić się do innego kraju UE, musisz liczyć się z tym, że może ono nie zostać uznane w tym kraju.

O warunkach uznawania praw jazdy wydanych w krajach spoza UE poinformuje Cię lokalny urząd w nowym kraju.

Prawdziwa historia

Angeles jest Chilijką. Kilka lat temu przeprowadziła się do Hiszpanii. Hiszpania uznaje chilijskie prawa jazdy, więc po dopełnieniu kilku formalności administracyjnych Angeles mogła wymienić swoje prawo jazdy na hiszpańskie.

Nowe prawo jazdy umożliwia Angeles prowadzenie pojazdów w obrębie UE. Jeśli jednak przeprowadzi się z Hiszpanii do innego kraju UE, będzie musiała dowiedzieć się tam w odpowiednim urzędzie, czy jej hiszpańskie prawo jazdy będzie uznawane.

Jeśli nowy kraj automatycznie uzna chilijskie prawo jazdy, będzie mogła nadal używać swojego hiszpańskiego prawa jazdy. Jeśli jednak jej chilijskie prawo jazdy nie zostanie automatycznie uznane, będzie musiała podjąć odpowiednie kroki, aby zostało ono formalnie uznane lub wymienione w nowym kraju.

Więcej informacji na temat wzorów praw jazdy bg Otwórz link do strony zewnętrznej oraz opisy ich najważniejszych cech (m.in. zabezpieczenia, uprawnienia i kategorie pojazdów na nich wymienione)

Informacje dotyczące poszczególnych krajów

Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi wymiany i uznawania prawa jazdy obowiązującymi w kraju, w którym mieszkasz:

Wybierz kraj

Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: