Działalność gospodarcza
Ostatnio sprawdzono: 24/08/2020

Rejestracja samochodu w innym kraju UE

Skutki brexitu

Jeżeli przeprowadzasz się do innego kraju UE i zabierasz ze sobą samochód, rejestracja pojazdów podlega szczególnym warunkom – w zależności od długości Twojego pobytui kraju, do którego wyjeżdżasz.

Większość przepisów mających zastosowanie do samochodów dotyczy również przyczep.

Przeprowadzka na okres dłuższy niż sześć miesięcy

Jeżeli przeprowadzasz się do innego kraju UE i zabierasz ze sobą samochód, musisz go zarejestrować w nowym kraju. Musisz również zapłacić podatki związane z eksploatacją samochodu w nowym kraju, jeśli masz tam swoje zwykłe miejsce pobytu (tj. stałe miejsce zamieszkania).

Terminy zarejestrowania samochodu różnią się w poszczególnych krajach UE. Aby uniknąć płacenia grzywny, sprawdź w urzędzie kraju przyjmującego, jaki jest dokładny termin.

Na przewiezienie samochodu do nowego kraju masz zazwyczaj 12 miesięcy po zmianie swojego zwykłego miejsca pobytu.

Prawdziwa historia

Znajomość przepisów się opłaca

Hiszpanka Cristina znalazła pracę we Francji, więc się tam przeprowadziła. Po kilku miesiącach przewiozła do Francji swój samochód zarejestrowany w Hiszpanii, ale nie zarejestrowała go w nowym kraju. Regularnie jeździła nim do pracy, aż pewnego razu zatrzymała ją francuska policja drogowa w celu rutynowej kontroli. Ponieważ Cristina nadal jeździła na hiszpańskich tablicach rejestracyjnych, dostała wysoki mandat. Nie wiedziała bowiem, że miała obowiązek przerejestrowania samochodu w terminie sześciu miesięcy od zmiany swojego głównego miejsca zamieszkania, które było teraz we Francji.

Wyjątek: ta zasada rejestracji samochodu w terminie sześciu miesięcy nie ma zastosowania w Danii.

Przy przeprowadzce do innego kraju UE:

Przy wyjeździe:

Jeżeli już wniosłeś opłaty za rejestrację pojazdu w swoim poprzednim kraju zamieszkania (tzw. kraju rezydencji podatkowej) , możesz się tam ubiegać o ich zwrot. Możliwe jednak, że ostatecznie zapłacisz podatek podwójnie – co będzie zależeć od kraju, do którego się przeprowadzasz.

Przeprowadzka na okres krótszy niż sześć miesięcy

Jeżeli przeprowadzasz się do innego kraju UE, w którym zamierzasz przebywać krócej niż sześć miesięcy, nie musisz rejestrować tam samochodu ani wnosić opłat rejestracyjnych. Samochód może pozostać zarejestrowany w Twoim kraju zamieszkania (tzw. kraju rezydencji podatkowej). Być może będziesz musiał zapłacić podatki drogowe. Są one pobierane za eksploatację samochodu w nowym kraju zamieszkania. Na wypadek kontroli drogowej i konieczności wykazania, w którym kraju podlegasz opodatkowaniu, zawsze warto mieć przy sobie dowód rejestracyjny, dowód własności pojazdu i dokument poświadczający Twoje stałe miejsce zamieszkania.

Jeżeli w nowym kraju nie zarejestrowałeś swojego samochodu, nie możesz go wypożyczyć ani wynająćosobie, która mieszka w tym kraju na stałe, chyba że będzie ona prowadzić samochód wyłącznie w Twojej obecności. Możesz jednak pożyczyć auto rodzinie czy znajomym, którzy przyjechali Cię odwiedzić, o ile nie mają oni stałego miejsca zamieszkania w Twoim nowym kraju.

Dowiedz się, jakie  przepisy dotyczące podatku samochodowego w innym kraju UE mają zastosowanie do studentów, pracowników transgranicznych i osób dla których dany kraj jest drugim miejscem zamieszkania.

Punkty karne i mandaty

Możesz zostać ukarany, jeżeli:

Na stronach organów krajowych możesz sprawdzić, jakie przepisy dotyczące rejestracji pojazdów obowiązują w kraju, do którego się przeprowadzasz:

Wybierz kraj
  • Portugaliaptenpt
  • Rumunia *ro
  • Szwecjaseensv
  • Słowacjaskensk
  • Słowenia *si
  • Węgryhuenhu
  • Włochy *it
  • Zjednoczone Królestwogben
  • Łotwa *lv

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: