Ostatnio sprawdzono: 12/08/2022

Dostawy i realizacja zamówień internetowych

Usługi doręczeniowe

Wybierając spośród różnych możliwości dostawy, weź pod uwagę wielkość swojej firmy, charakterystykę produktów, to, czy prowadzisz działalność w kraju czy za granicą, swój model biznesowy oraz potrzeby i preferencje swoich klientów.

Upewnij się też, że znasz krajowe i unijne wymogi dotyczące praw klientów i przepisy mające zastosowanie do konkretnych kategorii produktów, które będziesz wysyłać do całej Europy.

Klienci sklepów internetowych oczekują, że będą mogli wybierać spośród wielu elastycznych opcji dostawy. Najważniejsze aspekty dostawy obejmują:

Uwaga

 Weź pod uwagę, że w zależności od kraju klienci mogą mieć różne preferencje co do opcji dostawy i akceptowalnego czasu jej realizacji. Skontaktuj się z organizacją handlu elektronicznego en w swoim kraju lub w kraju docelowym, aby zapoznać się z lokalnymi praktykami.

 Możesz zaproponować swoim klientom różne opcje dostawy. Dokładnie określ koszty każdej usługi doręczeniowej. Nie zapomnij wyraźnie zaznaczyć, czy koszty dostawy są wliczone w każdą ofertę.

 Upewnij się, że klienci są informowani o warunkach dostawy, zanim złożą zamówienie (w tym o procedurze i kosztach zwrotu towarów). Jeśli w odpowiedni sposób nie poinformujesz swoich klientów o procedurze zwrotu towarów, poniesiesz koszty zwrotu.

W zależności od wagi, rozmiaru, wolumenu (tj. wielkość pojedynczej paczki i liczba wszystkich paczek) oraz miejsca przeznaczenia przesyłek, możesz znaleźć operatora odpowiadającego Twoim potrzebom:

Wyspecjalizowane firmy kurierskie mogą zaoferować korzystniejsze ceny, szerszy zakres usług i wyższą jakość, a także niezawodność usług doręczeniowych:

Dowiedz się więcej o usługach doręczania paczek w UE, w tym o narzędziu, które pomoże Ci znaleźć odpowiednią usługę i cenę dla Twoich przesyłek transgranicznych.

Dodatkowe usługi związane z dostawą

Zgodnie z wymogami czas dostawy nie może być dłuższy niż 30 dni od daty zakupu, chyba że ustalono inaczej. Odpowiadasz za wszelkie opóźnienia i przedmioty uszkodzone w transporcie. Dowiedz się więcej o tym, czego mogą w związku z tym oczekiwać Twoi klienci.

Przestrzeganie wymagań dotyczących dostaw produktów

W zależności od rodzaju towarów i usług, które sprzedajesz przez internet, przepisy UE mają zastosowanie w wielu różnych obszarach:

Zobowiązania wobec klientów dotyczące dostaw

Oprócz konieczności dotrzymania uzgodnionych terminów dostawy odpowiadasz również za wszelkie straty i uszkodzenia towarów, zanim trafią one do klientów.

Dodatkowo ponosisz bezpośrednią odpowiedzialność za wszelkie reklamacje złożone przez klientów, w tym te dotyczące dostawy towarów.

Reklamacje związane z dostawą zwykle są rozpatrywane z dostawcą, z którym masz podpisaną umowę (niezależnie od tego, z iloma podwykonawcami współpracuje dany dostawca), aby znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla klienta.

Jeżeli dostawca nie może zaoferować satysfakcjonującego rozwiązania, przydatne może być skorzystanie z pozasądowych mechanizmów rozstrzygania sporów lub innych europejskich postępowań sądowych.

Jeśli korzystasz z usług operatora świadczącego usługę powszechną, możesz również skontaktować się z odpowiednim krajowym organem ds. reklamacji en w celu uzyskania dodatkowej pomocy i wytycznych.

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Udostępnij tę stronę: