Ostatnio sprawdzono: 12/08/2022

Dostawy i realizacja zamówień internetowych

Usługi doręczeniowe

Wybierając spośród różnych możliwości dostawy, weź pod uwagę wielkość swojej firmy, charakterystykę produktów, to, czy prowadzisz działalność w kraju czy za granicą, swój model biznesowy oraz potrzeby i preferencje swoich klientów.

Upewnij się też, że znasz krajowe i unijne wymogi dotyczące praw klientów i przepisy mające zastosowanie do konkretnych kategorii produktów, które będziesz wysyłać do całej Europy.

Klienci sklepów internetowych oczekują, że będą mogli wybierać spośród wielu elastycznych opcji dostawy. Najważniejsze aspekty dostawy obejmują:

Uwaga

 Weź pod uwagę, że w zależności od kraju klienci mogą mieć różne preferencje co do opcji dostawy i akceptowalnego czasu jej realizacji. Skontaktuj się z organizacją handlu elektronicznego en w swoim kraju lub w kraju docelowym, aby zapoznać się z lokalnymi praktykami.

 Możesz zaproponować swoim klientom różne opcje dostawy. Dokładnie określ koszty każdej usługi doręczeniowej. Nie zapomnij wyraźnie zaznaczyć, czy koszty dostawy są wliczone w każdą ofertę.

 Upewnij się, że klienci są informowani o warunkach dostawy, zanim złożą zamówienie (w tym o procedurze i kosztach zwrotu towarów). Jeśli w odpowiedni sposób nie poinformujesz swoich klientów o procedurze zwrotu towarów, poniesiesz koszty zwrotu.

W zależności od wagi, rozmiaru, wolumenu (tj. wielkość pojedynczej paczki i liczba wszystkich paczek) oraz miejsca przeznaczenia przesyłek, możesz znaleźć operatora odpowiadającego Twoim potrzebom:

Wyspecjalizowane firmy kurierskie mogą zaoferować korzystniejsze ceny, szerszy zakres usług i wyższą jakość, a także niezawodność usług doręczeniowych:

Dowiedz się więcej o usługach doręczania paczek w UE, w tym o narzędziu, które pomoże Ci znaleźć odpowiednią usługę i cenę dla Twoich przesyłek transgranicznych.

Dodatkowe usługi związane z dostawą

Zgodnie z wymogami czas dostawy nie może być dłuższy niż 30 dni od daty zakupu, chyba że ustalono inaczej. Odpowiadasz za wszelkie opóźnienia i przedmioty uszkodzone w transporcie. Dowiedz się więcej o tym, czego mogą w związku z tym oczekiwać Twoi klienci.

Przestrzeganie wymagań dotyczących dostaw produktów

W zależności od rodzaju towarów i usług, które sprzedajesz przez internet, przepisy UE mają zastosowanie w wielu różnych obszarach:

Zobowiązania wobec klientów dotyczące dostaw

Oprócz konieczności dotrzymania uzgodnionych terminów dostawy odpowiadasz również za wszelkie straty i uszkodzenia towarów, zanim trafią one do klientów.

Dodatkowo ponosisz bezpośrednią odpowiedzialność za wszelkie reklamacje złożone przez klientów, w tym te dotyczące dostawy towarów.

Reklamacje związane z dostawą zwykle są rozpatrywane z dostawcą, z którym masz podpisaną umowę (niezależnie od tego, z iloma podwykonawcami współpracuje dany dostawca), aby znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla klienta.

Jeżeli dostawca nie może zaoferować satysfakcjonującego rozwiązania, przydatne może być skorzystanie z pozasądowych mechanizmów rozstrzygania sporów lub innych europejskich postępowań sądowych.

Jeśli korzystasz z usług operatora świadczącego usługę powszechną, możesz również skontaktować się z odpowiednim krajowym organem ds. reklamacji en w celu uzyskania dodatkowej pomocy i wytycznych.

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Lokalny punkt wsparcia dla biznesu

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Europejska Sieć Przedsiębiorczości  może udzielić bezpłatnej porady.

Więcej usług wsparcia

Udostępnij tę stronę: