Potovalni dokumenti za državljane tretjih držav

Zahteve glede potnega lista in vizuma

Če ste državljan države zunaj EU, ki želi obiskati EU ali potovati po njej, potrebujete veljaven potni list in morda vizum. Potni list mora biti veljaven vsaj tri mesece po datumu, ko nameravate zapustiti EU, izdan pa mora biti v zadnjih desetih letih. To pomeni, da mora biti vaš potovalni dokument izdan v zadnjih desetih letih od dneva vstopa v EU, pod pogojem, da je veljaven do konca vašega bivanja plus dodatne tri mesece.

Otroci in mladoletniki morajo imeti svoj potni list in po potrebi vizum. Ob prihodu boste morda morali mejnim policistom predložiti tudi druga dokazila, kot so vabilo, dokazilo o nastanitvi, vrnitvi ali vozovnica za povratno potovanje. Za dodatne zahteve se obrnite na veleposlaništvo/konzulat države EU, ki jo nameravate obiskati.

Vizumska pravila EU in schengensko območje

EU ima skupen sklop vizumskih pravil, ki se uporabljajo za kratkoročno bivanje (tj. do 90 dni v katerem koli 180-dnevnem obdobju) in tranzit čez mednarodna tranzitna območja letališč na schengenskem območju. Ta pravila se uporabljajo v naslednjih 27 evropskih državah: 23 držav EU: Avstrija, Belgija, Hrvaška, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska ter 4 države nečlanice EU: Islandija, Lihtenštajn, Norveška in Švica. Te države skupaj tvorijo schengensko območje en .

Opozorilo

Vizumska pravila EU se ne uporabljajo v celoti za Bolgarijo, Ciper in Romunijo ter se ne uporabljajo za Irsko. Te države izdajajo vizume v skladu s svojimi nacionalnimi predpisi. Na veleposlaništvu/konzulatu boste našli več informacij o pogojih za vstop in o tem, kako zaprositi za vizum za eno od teh držav.

Če imate veljaven vizum ali dovoljenje za prebivanje, ki ga je izdala ena od držav schengenskega območja (glej zgoraj), ga lahko uporabite tudi za potovanje v Bolgarijo, Ciper in Romunijo. Vendar vizumi ali dovoljenja za prebivanje, ki jih izdajo Bolgarija, Ciper ali Romunija, ne veljajo za potovanja v države schengenskega območja. Oglejte si posebna pravila, ki veljajo, če imate dovoljenje za prebivanje kot družinski član državljana EU.

Potovanje znotraj schengenskega območja

Ko prestopite zunanjo schengensko mejo in ko mejni policisti preverijo, ali vaše listine izpolnjujejo pogoje za vstop, vas pri potovanju po schengenskem območju ne bodo več preverjali. V izjemnih okoliščinah lahko schengenske države uvedejo začasne kontrole na svojih notranjih mejah. Preberite podrobnejše informacije en in si oglejte seznam držav, ki trenutno izvajajo te kontrole. Če nameravate potovati ali prečkati te države, poskrbite za to, da imate pri sebi potni list in druga dokazila.

Vloga za vizum za kratkoročno bivanje na schengenskem območju do 90 dni v katerem koli 180-dnevnem obdobju (schengenski vizum)

Glede na državljanstvo boste morda potrebovali vizum, obstaja pa tudi več držav, katerih državljani so izvzeti iz vizumske obveznosti za bivanje, ki traja 90 dni ali manj. Če potrebujete vizum, morate zanj pred potovanjem zaprositi na konzulatu, veleposlaništvu (ali v nekaterih primerih pri zunanjem ponudniku storitev) države, ki jo nameravate obiskati. Več o tem, kako zaprositi za schengenski vizum en , in dokumentih, ki jih morate predložiti. Vaš schengenski vizum vam samodejno omogoča potovanje v druge schengenske države (glej gornji seznam). Vendar boste morda potrebovali vizum za obisk držav, ki niso del schengenskega območja.

Seznam držav, katerih državljani in državljanke potrebujejo vizume za potovanje na Irsko, se nekoliko razlikuje od seznama za potovanje v druge države EU.

Zavrnitev vstopa v državo

Če kot državljan tretje države ne izpolnjujete pogojev za vstop, določenih v zakoniku o schengenskih mejah, vam lahko država EU ali schengenska država zavrne vstop. V skladu s temi pravili morate imeti:

  • veljaven potovalni dokument
  • vizum (po potrebi, razen če imate veljavno dovoljenje za prebivanje ali veljaven vizum za dolgoročno bivanje)
  • utemeljitev namena in podrobnosti vašega bivanja (vključno z dokazilom o zadostnih finančnih sredstvih)

Ta pravila zajemajo tudi vse morebitne razpise ukrepov v schengenskem informacijskem sistemu en , ki bi lahko povzročili zavrnitev vstopa in prebivanja na podlagi grožnje javnemu redu, notranji varnosti, javnemu zdravju ali mednarodnim odnosom katere koli države EU ali schengenske države.

Če vam je bil vstop zavrnjen, imate pravico do pritožbe na to odločbo. Vaša pritožba se bo obravnavala v skladu z nacionalno zakonodajo države, v kateri vam je bil vstop zavrnjen. Vendar vložitev pritožbe ne zadrži samodejno odločbe o zavrnitvi vstopa.

Glej tudi:

Potovalni dokumenti za državljane Združenega kraljestva in njihove družinske člane s prebivališčem v državi EU en

Portal EU o priseljevanju en es fr pt

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Nazadnje pregledano: 22/02/2024
Daj to stran v skupno rabo