Zdravje in varnost pri delu
Obveznosti delodajalca
Vaš delodajalec mora zagotoviti zdravje in varnost vseh svojih delavcev. To pomeni, da mora med drugim izvesti oceno tveganja, da se opredelijo vsa tveganja, ki bi jim lahko bili izpostavljeni, ter uvesti preventivne in zaščitne ukrepe.
Podrobne zahteve za ocene tveganja se lahko med državami razlikujejo, vendar bodo vedno vključevale prepoznavanje, ocenjevanje in obvladovanje tveganj, tudi za delavce in delavke, ki so še posebej ranljivi. Vaš delodajalec vam mora zagotoviti zdravstvene in varnostne informacije ter usposabljanje, ki zajema npr. prvo pomoč, gašenje požarov ali ukrepe za evakuacijo stavbe. Kot delavec imate vi in/ali vaši predstavniki pravico do posvetovanja o vseh vprašanjih v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu.
V vsaki državi EU se lahko delavci in/ali njihovi predstavniki pritožijo organu, pristojnemu za varnost in zdravje pri delu, če ugotovijo, da so sprejeti ukrepi neustrezni.
Obveznosti, ki jih imate kot delavec oziroma delavka
Podrobnosti pravil za delavce in delavke se lahko med državami razlikujejo, vendar morate praviloma sprejeti ukrepe za zaščito lastnega zdravja in varnosti pri delu ter zdravja in varnosti drugih ljudi, ki so jih prizadela vaša dejanja ali neukrepanje. To vključuje vašega delodajalca in sodelavce.
Upoštevati morate tudi usposabljanje in navodila, ki jih zagotovi vaš delodajalec, da bi zagotovili, da delovno okolje in delovni pogoji, značilni za vaše delovno področje, ne ogrožajo varnosti in zdravja.
Pravila EU in nacionalna pravila
Na številnih področjih obstaja zakonodaja EU o zdravju in varnosti pri delu , ki jo morajo uporabljati vse države EU. Več podrobnosti o posebnih obveznostih in pravicah delodajalcev in delavcev v vaši državi je na voljo v pravilih pristojnega nacionalnega organa.