Prijava kot delodajalec v drugi državi EU
Če zaposlujete delavce v drugi državi EU, se morate kot delodajalec prijaviti pri lokalnih organih. S tem zagotovite skladnost z lokalno delovno zakonodajo, vključno s prispevki za socialno varnost in obdavčitvijo. Upošteva se naslednje:
- Postopek registracije delodajalca: Vsaka država ima svoje postopke registracije, delodajalci pa se morajo obrniti na ustrezne organe (pogosto nosilce socialne varnosti ali davčne organe), da se registrirajo kot delodajalci.
- Identifikacijska številka delodajalca: Delodajalci po registraciji pogosto prejmejo identifikacijsko številko delodajalca, ki jo uporabijo za prijave na področju socialne varnosti in davkov.
Prijava zaposlenih za prispevke za socialno varnost
Po prijavi kot delodajalec je treba zaposlene registrirati v državi, v kateri bodo delali, in tako zagotoviti, da so vključeni v lokalni sistem socialne varnosti. Pri tem se upoštevajo:
Prispevki za socialno varnost
Za zaposlene, ki delajo v državi EU, običajno veljajo pravila o socialni varnosti navedene države, delodajalci pa so odgovorni za odtegovanje in nakazovanje prispevkov delodajalca in zaposlenega. Države imajo različne stopnje in zahteve glede prispevkov, ki zajemajo:
- zdravstveno zavarovanje
- prispevke za pokojninsko zavarovanje
- zavarovanje za primer brezposelnosti
- druge socialne prejemke (npr. starševski dopust, invalidsko zavarovanje)
Postopek registracije
- Lokalne organe socialne varnosti morate obvestiti o novih zaposlenih in navesti podatke, kot so osebni podatki zaposlenega, začetni datum zaposlitve, opis delovnega mesta in plača.
- Postopek in časovni razpored za registracijo zaposlenih se lahko razlikujeta, v nekaterih državah pa ju je treba zaključiti, preden zaposleni začne opravljati svoje delo.
Opozorilo
V skladu s pravom EU je lahko posameznik naenkrat vključen le v sistem socialne varnosti ene države, tudi če dela prek meja. Država registracije se običajno določi glede na naravo in kraj dela zaposlenega.Posebni primeri
- Napoteni delavci: Za zaposlene, ki so začasno napoteni na delo v drugo državo EU (napoteni delavci), se delodajalcu na splošno ni treba prijaviti kot delodajalec v državi gostiteljici. Zaposleni ostane vključen v sistem socialne varnosti države pošiljateljice, če napotitev ni daljša od 24 mesecev in so izpolnjeni nekateri pogoji. Delodajalci morajo zaprositi za obrazec A1 en za potrditev zakonodaje o socialni varnosti, ki se uporablja, in za potrditev, da delavec nima obveznosti plačevanja prispevkov v drugi državi EU.
- Čezmejni delavci: Za zaposlene, ki delajo v eni državi EU, živijo pa v drugi, na splošno veljajo predpisi o socialni varnosti države, v kateri delajo. Delodajalci bi morali pri ustreznih organih preveriti posebne okoliščine, saj lahko pride do izjem.
Informacije za posamezne države so na voljo spodaj.