Pogodbe o zaposlitvi


Ko se zaposlite v državi EU, vam mora vaš delodajalec dati pisno pogodbo ali enakovredno pisno izjavo, ki potrjuje vaše delovne pogoje. Idealno bi to morali prejeti na dan nastopa dela ali pred njim. Vendar se roki razlikujejo glede na vrsto informacij, kot je navedeno v nadaljevanju. 

Informacije, ki vam jih mora delodajalec zagotoviti v sedmih delovnih dneh od prvega delovnega dne:

  • pogodbeni stranki (delodajalec in delojemalec);
  • kraj opravljanja dela – če ni stalnega kraja dela, mora delodajalec navesti, da boste delali na različnih lokacijah. Prav tako mora navesti kraj sedeža podjetja;
  • naziv delovnega mesta, zahtevnost in vrsta dela ali kratek opis dela oziroma delovnih nalog;
  • datum nastopa dela;
  • pričakovano trajanje zaposlitve, če gre za pogodbo za določen čas, znesek začetne osnovne plače, pogostost izplačevanja plačila za delo in druge sestavine plačila

ter, če je urnik dela fiksen ali predvidljiv:

  • dolžina običajnega delovnega dneva ali tedna (število delovnih ur);
  • nadurno delo in nadomestilo zanj;
  • ureditve izmenskega dela

ali, če urnik dela ni fiksen ali predvidljiv:

  • število zajamčenih plačanih ur in plačilo za dodatne ure;
  • referenčne ure in delovni dnevi;
  • obvestilo pred začetkom delovne naloge in rok za preklic.

Informacije, ki vam jih mora zagotoviti delodajalec v roku enega meseca od prvega delovnega dne:

  • za agencijske delavce: identiteto organizacije/subjekta, v katerem boste delali;
  • morebitno usposabljanje;
  • število dni plačanega letnega dopusta ali, če tega ni mogoče navesti na začetku pogodbe, postopke za določitev tega števila;
  • vse morebitne kolektivne pogodbe, ki določajo vaše delovne pogoje;
  • identiteta nosilcev socialne varnosti, ki urejajo socialne prispevke (če je to odgovornost vašega delodajalca).

Podrobnosti v zvezi z letnim dopustom, dolžino odpovednega roka, delovnim časom in plačo boste našli v relevantnih nacionalnih oziroma regionalnih zakonih in drugih predpisih.

Minimalne zahteve glede delovnih pogojev

Če morate opraviti poskusno dobo, ta ne sme biti daljša od šestih mesecev. V primeru delovnega razmerja za določen čas mora biti poskusna doba sorazmerna s pričakovanim trajanjem pogodbe in vrsto dela. V primeru podaljšanja pogodbe za enako funkcijo in naloge se zanjo ne sme določiti nova poskusna doba. Izjemoma lahko države EU v nacionalnih predpisih določijo daljše poskusne dobe, če je to v interesu delavca ali utemeljeno z vrsto zaposlitve.

Vaš delodajalec vam ne sme prepovedati zaposlitve pri drugih delodajalcih zunaj določenega delovnega časa in vas iz tega razloga ne sme obravnavati manj ugodno. Države EU lahko določijo pogoje za nezdružljivost vzporednih zaposlitev na podlagi objektivnih razlogov, kot so zdravje in varnost, varovanje poslovne skrivnosti, celovitost javnega sektorja ali preprečevanje nasprotij interesov.

Če imate pogodbo z nerednim urnikom dela, vas je delodajalec dolžan:

  • vnaprej obvestiti o določenih referenčnih urah in dnevih,
  • vnaprej obvestiti o delovni nalogi, in sicer v razumnem roku, določenem v skladu z nacionalnim pravom, kolektivnimi pogodbami ali prakso.

Če vsaj ena od teh zahtev ni izpolnjena, imate pravico delovno nalogo odkloniti brez neugodnih posledic. Tudi če nacionalna zakonodaja vašemu delodajalcu dovoljuje preklic delovne naloge brez nadomestila, ste upravičeni do nadomestila v skladu z nacionalno zakonodajo, kolektivnimi pogodbami ali prakso, če vaš delodajalec predhodno dogovorjeno delovno nalogo prekliče po določenem razumnem roku.

Če nacionalna zakonodaja vaše države EU dovoljuje uporabo pogodb za delo na zahtevo ali podobnih pogodb o zaposlitvi in ste zaposleni na podlagi tovrstne pogodbe, se mora vaš delodajalec držati nacionalnih predpisov, sprejetih za preprečevanje zlorab. Vse države EU, ki dovoljujejo tovrstne pogodbe, morajo imeti takšne nacionalne predpise, ki lahko na primer omejujejo uporabo in trajanje pogodb na zahtevo in podobnih pogodb ali pa se na njihovi podlagi predvideva, da imate sklenjeno pogodbo o zaposlitvi z minimalnim številom plačanih ur, ki temelji na povprečnem številu opravljenih ur v določenem obdobju.

Po najmanj šestih mesecih delovne dobe in uspešno zaključeni poskusni dobi (če se uporablja) lahko zahtevate obliko zaposlitve s predvidljivejšimi in varnejšimi delovnimi pogoji, če je ta na voljo. Delodajalec vam mora predložiti obrazložen pisni odgovor v enem mesecu od zahteve. Države EU lahko omejijo pogostost takih zahtev.

Če je vaš delodajalec MSP ali fizična oseba, ima v nekaterih državah EU za odgovor na voljo do tri mesece in vam lahko v primeru ponovljene zahteve odgovori ustno, če utemeljitev ostaja nespremenjena.

Če vam mora delodajalec v skladu z zakonodajo EU ali nacionalno zakonodajo zagotoviti usposabljanje za opravljanje delovnih nalog, ga mora zagotoviti brezplačno. Poleg tega se mora usposabljanje šteti kot delovni čas in, kadar je mogoče, potekati med delovnim časom.

V nekaterih državah EU se lahko s kolektivnimi pogodbami, sklenjenimi v skladu z nacionalno zakonodajo, določijo drugačni ukrepi od zgoraj navedenih, pri čemer je treba upoštevati splošno varstvo delavcev.

Informacije za posamezne države so na voljo v nadaljevanju:

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Za iskanje ustrezne pomoči lahko uporabite tudi iskalnik služb za pomoč.

Nazadnje pregledano: 26/07/2024
Daj to stran v skupno rabo