Uzņēmējdarbība
Pēdējā pārbaude: 05/06/2020

PVN, kad pērkat vai pārdodat automašīnu

Vai jūs skar “Brexit”?

Noskaidrojiet visu par maksājamo vai atgūstamo PVN, ja pērkat vai pārdodat automašīnu ES vai pērkat to ārpus ES, lai pēc tam ievestu ES.

Šajā lapā izklāstīts, kādi PVN noteikumi ir spēkā, kad pērkat vai pārdodat automašīnu kā privātpersona ( darījumi starp uzņēmumiem nav aplūkoti).

Vai automašīnu pērkat vai pārdodat?

Kur to pērkat?

Ja pērkat automašīnu citā ES valstī, jums nav jāmaksā muitas nodoklis, kad šo auto pārvedat uz savu mītnesvalsti.

Kas ir pārdevējs?

Ja pērkat auto no privātpersonas, jums nav jāmaksā PVN pārdevēja valstī. PVN jums būs jāsamaksā tikai tajā valstī, kur automašīnu reģistrēsiet. PVN jāmaksā par automašīnas kopējo cenu, kurā ietilpst arī iespējamie papildpiederumi un saistītās izmaksas (piemēram, piegādes izdevumi).

Ja pārdevējs ir privātpersona, tas varēs atgūt zināmu PVN summu no valsts, kurā auto nopirkts sākotnēji. Parasti atmaksājamā PVN summu aprēķinās par nodokļu iekasēšanu atbildīgās iestādes un tas būs proporcionāls laikam, cik ilgi auto lietots attiecīgajā ES valstī. Lai uzzinātu vairāk, kādi noteikumi reglamentē pārdevēja pienākumus un kādā veidā šis PVN tiks atmaksāts, pārdevējam jāsazinās ar valsts nodokļu iestādēmfrdeen .

Jums par automašīnu nav jāmaksā PVN.

PVN jums jāmaksā tajā valstī, kur automašīnu reģistrēsiet.PVN jāmaksā par automašīnas kopējo cenu, kurā ietilpst arī iespējamie papildpiederumi un saistītās izmaksas (piemēram, piegādes maksa).

Ja pērkat automašīnu vienā ES valstī, bet vēlaties to pārvest uz citu ES valsti un tur to reģistrēt, jums par to ir jāinformē autotirgotājs, lai PVN nebūtu jāmaksā automašīnas iegādes valstī.

Ja esat samaksājis PVN divkārt — gan valstī, kur auto pērkat, gan tur, kur to reģistrējat, jums ir tiesības uz PVN atmaksu. Šis jautājums jums jāskaidro vispirms pie pārdevēja, pēc tam nodokļu iestādēsfrdeen tajā valstī, kur pērkat automašīnu.

Piemērs

Mario dzīvo Itālijā, bet nolemj pirkt jaunu auto Vācijā. Tā kā automašīna ir jauna, PVN ir jāmaksā Itālijā — valstī, kur viņš to grib reģistrēt. Taču pārdevējam ir pienākums samaksāt PVN Vācijas finanšu iestādēm un pierādīt, ka auto bija paredzēts aizgādāt uz citu ES valsti un tur reģistrēt. Tāpēc pārdevējs pieprasa, lai Mario samaksā Vācijas PVN kā garantiju.

Kad Mario ir reģistrējis savu auto Itālijā un tur samaksājis PVN, viņš var nosūtīt apliecinošu dokumentu Vācijas pārdevējam un prasīt, lai viņam atdod Vācijā samaksāto PVN.

Datums, kurš tiek uzskatīts par automašīnas piegādes datumu, atšķiras atkarībā no valsts. Tas var būt vai nu datums, kurā parakstāt pasūtījuma dokumentu, vai datums, kurā tiek izsniegts rēķins.

Ja no autotirgotāja pērkat lietotu automašīnu , PVN var iekasēt vai neiekasēt, un tas rēķinā var būt norādīts atsevišķi.

Tas atkarīgs no tā, kā autotirgotājs izvēlējies aprēķināt PVN. Lai uzzinātu vairāk, noskaidrojiet, kādi ir spēkā esošie PVN noteikumi,en vai konsultējieties ar PVN iestādēmfrdeen tajā valstī, kur plānojat iegādāties automašīnu.

Jums nav jāmaksā PVN, ja lietotu auto transportējat atpakaļ uz citu ES valsti. Taču jums automašīna jāreģistrēen valstī, kur dzīvojat pastāvīgi, un jāsamaksā reģistrācijas nodeva un ceļa nodoklis tur.

Jums ir jāsamaksā muitas nodoklis un importa PVN tieši tāpat kā par citām importētām precēm.

Sazinieties ar savas valsts muituen un PVN iestādēmfrdeen , lai uzzinātu vairāk par nodokļu deklarāciju, nodokļu maksāšanu un nodokļu atvieglojumiem.

Vai automašīna ir jauna vai lietota?

Ja auto pārdodat kā privātpersona, pircējs jums nemaksā PVN.

Ja auto, kas tiek klasificēts kā jauns, pārdodat klientam no citas ES dalībvalsts, tad PVN pircējam būs jāsamaksā tajā valstī, kur viņš izvēlēsies auto reģistrēt. Šajā gadījumā varēsiet atgūt zināmu PVN summu no valsts, kurā sākotnēji nopirkāt auto.

Atmaksājamā PVN summu aprēķinās tās valsts nodokļu iestādes, kurā automašīnu nopirkāt, un tai ir proporcionāli jāatbilst auto lietošanas laikam.

Piemērs

Ja pārdodat savu jauno auto, varat atgūt daļu no samaksātā PVN.

Sofija Dānijā nopērk jaunu auto par 30 000 eiro, piedevām samaksājot 7500 eiro PVN (25 %). Četros mēnešos viņa ar to nobrauc 7000 km. Tad viņa nolemj auto pārdot Jonasam par 16 000 eiro. Nodokļu maksāšanas kontekstā automašīna joprojām tiek uzskatīta par jaunu.

Jonass dzīvo Austrijā un aizved šo auto uz savu valsti. Viņš Austrijas nodokļu iestādēm samaksā 3200 eiro PVN (tātad 20 %, kas ir PVN likme Austrijā).

Sofijai kā pārdevējai būtu noderīgi zināt, ka viņa var atgūt daļu PVN. Ja PVN par otro pārdošanas reizi tiktu iekasēts Dānijā, tad būtu jāmaksā 4000 eiro (25 % no 16 000 eiro). Tā kā automašīna joprojām tiek uzskatīta par jaunu, Sofijai ir tiesības no Dānijas iestādēm atgūt 4000 eiro no 7500 eiro, ko viņa auto iegādes brīdī samaksāja kā PVN.

Datums, kurš tiek uzskatīts par automašīnas piegādes datumu, atšķiras atkarībā no valsts. Tas var būt vai nu datums, kurā parakstāt pasūtījuma dokumentu, vai datums, kurā tiek izsniegts rēķins.

Ja auto pārdodat kā privātpersona, pircējs jums nemaksā PVN.

Bieži uzdotie jautājumi

ES tiesību akti

Vajadzīga papildu informācija par kādā valstī spēkā esošajiem noteikumiem?

Kopīgot šo lapu: