Pēdējā pārbaude: 04/08/2022

Ārpustiesas procedūras patērētājiem

Ja jums radusies problēma ar preci vai pakalpojumu, ko esat iegādājies, piemēram, ja tirgotājs atsakās salabot preci vai atdot naudu, varat mēģināt strīdu atrisināt ārpustiesas kārtībā, izmantojot strīdu alternatīvas izšķiršanas procedūru.

Ja strīds ir par preci vai pakalpojumu, ko esat nopircis internetā, jums ir arī iespēja sūdzību iesniegt tiešsaistē strīdu izšķiršanas vietnē (SIT).

Strīdu alternatīva izšķiršana parasti ir lēta un vienkārša procedūra, kas jums dod iespēju izvairīties no vēršanās tiesā.

Strīdu alternatīva izšķiršana

Strīdu alternatīvas izšķiršanas procedūras veic neitrālas ārpustiesas struktūras, piemēram, samierinātāji, vidutāji, arbitri, tiesībsargs vai sūdzību izskatīšanas padomes. Tās var savest kopā jūs un tirgotāju, lai palīdzētu atrisināt strīdu. Šādas struktūras var arī piedāvāt risinājumu vai pat noteikt to par obligātu.

Strīdu alternatīvas izšķiršanas struktūrām ir jāievēro stingri ES noteikti kvalitātes kritēriji, kas garantē, ka tās jūsu strīdu izskata efektīvi, godīgi, neatkarīgi un caurskatāmi. Vairums no tām jums var palīdzēt par velti vai par nelielu maksu. Parasti tās panāk rezultātu 90 dienu laikā. ES tiesību aktos noteikts, ka jūs drīkstat šādas struktūras izmantot, lai risinātu visus līgumstrīdus, kas jums var rasties ar ES teritorijā reģistrētu tirgotāju.

Strīdu alternatīva izšķiršana ir iespējama visās tirgus nozarēs (piemēram, transports, banku pakalpojumi, telekomunikācijas, enerģētika, elektropreces, sadzīves tehnika, automašīnu īre, ķīmiskā tīrīšana u.tml.).

Sameklējiet strīdu izšķiršanas struktūru savā valstīAtidaryti kaip išorės nuorodą .

Piemērs

Strīdu izšķiršanas struktūras var jums palīdzēt

Arvīds no Lietuvas no sava interneta pieslēguma operatora saņēma rēķinu, kas bija augstāks par līgumā atrunāto.

Vispirms viņš mēģināja problēmu risināt ar pašu tirgotāju, bet tas neizdevās. Tad Arvīds vērsās pie kompetentās strīdu alternatīvas risināšanas struktūras Lietuvā, kas spēja rast risinājumu veidā, kas viņam nesagādāja daudz neērtību.

Strīdu izšķiršana tiešsaistē

Ja jums ar kādas ES valsts tirgotāju izcēlies strīds par internetā iegādātām precēm vai pakalpojumiem, varat izmantot ES tīmekļa vietni strīdu izšķiršanai. Šī vietne ir pieejama visās ES oficiālajās valodās, un tās pakalpojumi ir par velti.

Ja jūs iesniedzat sūdzību ar strīdu izšķiršanai tiešsaistē paredzētās ES vietnes starpniecību, jums un tirgotājam būs jāvienojas par to, kura strīdu alternatīvas izšķiršanas struktūra izskatīs jūsu lietu. Katrai struktūrai ir pašai savi noteikumi un procedūras un, iespējams, arī maksa par pakalpojumiem. Tomēr neuztraucieties — jebkurā procedūras posmā jūs varat saņemt palīdzību un informāciju no savas valsts kontaktpunktaAtidaryti kaip išorės nuorodą .

Piemērs

Atrisiniet problēmu, izšķirot strīdu tiešsaistē

Mihaela no Čehijas internetā nopirka jaunu viedtālruni no kāda Vācijas tirgotāja. Taču tālrunis nebija tāds, kādu viņa bija pasūtījusi. Mihaelai neizdevās vienoties ar tirgotāju, tāpēc viņa iesniedza sūdzību ES strīdu izšķiršanas vietnē.

Ar Mihaelas un tirgotāja piekrišanu kompetentā alternatīvā strīdu izšķiršanas struktūra izskatīja lietu, un viss beidzās ar to, ka Mihaela saņēma citu viedtālruni. Risinājums tika rasts vienkāršā un lētā veidā, un visa procedūra tika paveikta internetā.

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Kopīgot šo lapu: