Sezonas strādnieki no valstīm ārpus ES

Ja nodarbināt sezonas strādniekus, kuriem nav ES vai EBTA valsts pases (“trešo valstu valstspiederīgie”), tiek piemēroti īpaši ES noteikumi par viņu ieceļošanu un uzturēšanos ES, un jums tie ir jāzina.

Šie noteikumi nodrošina, ka jūsu sezonas darbiniekiem ir piekļuve pienācīgam mājoklim, taisnīgiem darba apstākļiem un ka nodarbinātības jomā un arī saistībā ar citām tiesībām attieksme pret viņiem ir tāda pati, kā pret uzņemošās valsts valstspiederīgajiem. Pastāv arī pasākumi un mehānismi, kuru mērķis ir novērst ļaunprātīgu izmantošanu, darba tiesību pārkāpumus un ekspluatāciju, izmantojot uzraudzību un pārbaudes, sūdzību mehānismus, sankcijas, kā arī stimulus, kas nodrošina, ka sezonas darbinieki nepaliek ilgāk, nekā atļauts.

Uzmanību

ES noteikumi par sezonāla darba ņēmējiem netiek piemēroti Dānijā un Īrijā. Šajās valstīs ir spēkā valsts tiesību akti, kas attiecas uz sezonas darbinieku darba atļaujām un aizsardzības pasākumiem.

ES noteikumi ļauj trešo valstu valstspiederīgajiem, kas pastāvīgi dzīvo ārpus ES, ieceļot un uzturēties ES, lai ne ilgāk kā 9 mēnešus jebkurā 12 mēnešu periodā strādātu sezonālu darbu.

Jums vai dažos gadījumos sezonas darbiniekam ir pienākums lūgt darba atļauju vai sezonāla darba atļauju.

Iesniegumā jāiekļauj:

  • darba ņēmēja derīga pase vai ceļošanas dokuments,
  • apliecinošs dokuments par veselības apdrošināšanu,
  • līgums vai darba piedāvājums.

Līgumā vai darba piedāvājumā jābūt iekļautai vismaz šādai informācijai:

  • informācija par darba vietu un veidu,
  • nodarbinātības ilgums,
  • alga, ko maksāsiet,
  • darba stundu skaits nedēļā vai mēnesī,
  • apmaksāta atvaļinājuma ilgums.

Ir arī jāpierāda, ka jūsu darbiniekiem būs pienācīgs mājoklis. Pēc tam iestādēm ir 90 dienas laika pieņemt lēmumu par jūsu pieteikumu.

Vienmēr savas valsts iestādēs noskaidrojiet, kādas ir prasības saistībā ar pieteikšanās procedūru.

Uzmanību

Šie noteikumi neattiecas uz trešo valstu valstspiederīgajiem, piemēram, pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kuri jau likumīgi uzturas kādā ES valstī un kuriem ir tiesības strādāt. Šādos gadījumos pārliecinieties, ka kandidātam ir derīga atļauja uzturēties un strādāt vai ka viņš tādu saņems, un ievērojiet ar pieņemšanu darbā saistītās standarta procedūras, kas attiecas uz visiem darba ņēmējiem.

Nodarbinātības noteikumi

Jums ir saviem sezonas darbiniekiem jānodrošina darba apstākļi (tostarp atalgojums un darba laiks), kas ir līdzīgi tiem, kādi ir tādā pašā amatā strādājošiem darba ņēmējiem no jūsu valsts. Tas ietver darba tiesību ievērošanu attiecībā uz minimālo algu, darba laiku, apmaksātu atvaļinājumu un brīvdienām, kā arī veselības un drošības standartus darba vietā.

Piemērs

Visiem darba ņēmējiem vienādi noteikumi

Lina, kas ir Moldovas pilsone, (šī valsts nav ne ES, ne EBTA dalībvalsts) ir sezonas darbiniece kādā lielā Vācijas universālveikalā brīvdienu periodā, kas tirdzniecībā ir ļoti aktīvs laiks. Viņa strādā veikala rotaļlietu nodaļā kopā ar vācu kolēģi Klausu. Abi darbinieki saņem vienādu stundas algu, un noslogotās brīvdienu sezonas laikā viņiem abiem ir tiesības uz papildu atvaļinājuma naudu par nostrādātajām virsstundām saskaņā ar Vācijas darba tiesībām. Viņi saņem arī vienādu veselības un drošības aizsardzību, regulārus pārtraukumus un ēdināšanas pabalstus.

Jūsu sezonas darbiniekiem ir arī tiesības uz tādu pašu attieksmi, kāda ir pret jūsu valsts valstspiederīgajiem sociālā nodrošinājuma pabalstu ziņā, jo īpaši attiecībā uz slimību, maternitāti, pensijām un nelaimes gadījumiem darbā. Jums kā darba devējam ir jāievēro sociālā nodrošinājuma regulējums un nodokļu tiesību akti šajā jomā un jāmaksā attiecīgās sociālā nodrošinājuma iemaksas un nodokļi.

Piemērs

Visiem darba ņēmējiem pienākas vienādi sociālā nodrošinājuma pabalsti

Elojs, sezonas strādnieks kādā Francijas vīna dārzā, savaino roku, strādājot ar vīnogu novākšanas mašīnu. Saskaņā ar Francijas sociālā nodrošinājuma regulējumu viņam ir tiesības uz tādiem pašiem nelaimes gadījumu apdrošināšanas pabalstiem kā Francijas pilsoņiem. Tas ietver medicīnisko izdevumu segšanu, rehabilitāciju un kompensāciju par zaudētajiem ienākumiem viņa atveseļošanās periodā.

Pienācīgs mājoklis

Jūsu sezonas strādniekiem no valstīm ārpus ES vai EBTA ir jābūt pienācīgi izmitinātiem visā viņu uzturēšanās laikā. Varat izmitināšanu organizēt pats vai pārliecināties, ka to izdara darba ņēmēji, un apliecinošus dokumentus par pienācīgu mājokli iesniegt kopā ar viņu pieteikumu.

Ja pats noorganizējat izmitināšanu, jums ir jāiedod sezonas darbiniekam īres līgums vai līdzvērtīgs dokuments, kurā ir skaidri izklāstīti īres noteikumi. Īre, ko maksā sezonas darbinieks, nedrīkst būt pārmērīga salīdzinājumā ar viņa neto algu un mājokļa kvalitāti. Īres maksu nedrīkst automātiski atskaitīt no darba ņēmēja algas.

Mājokli uzskata par pienācīgu, ja tas nodrošina pienācīgu dzīves līmeni saskaņā ar valsts tiesību aktiem attiecībā uz mājokli un ja tas atbilst vispārējiem veselības un drošības standartiem. Prasība sezonas strādniekus izmitināt pienācīgi nozīmē, ka ir jānodrošina drošas, tīras un ērtas dzīvojamās telpas, kuru platība atbilst vismaz minimālajām prasībām un kuras nodrošina pamatvajadzības, piemēram, apkuri, sanitāriju un privātumu. Tas nozīmē arī to, ka mājoklis nedrīkst būt pārpildīts, tajā ir nepieciešama pienācīga ventilācija un tam jāatrodas samērīgā attālumā no darba vietas. Svarīgas ir arī tādas ērtības kā ierīces ēdiena gatavošanai, tekošs ūdens un droša personisko mantu glabāšana.

Uzmanību

Jums vienmēr vajadzētu sazināties ar valsts iestādēm, lai nodrošinātu atbilstību konkrētiem vietējiem noteikumiem un standartiem, jo tie dažādās valstīs un reģionos atšķiras.

Piemērs

Pienācīgi sadzīves apstākļi

Lielā Spānijas vīna dārzā vīnogu ražas novākšanai ir nodarbināti sezonas strādnieki. Vīna dārzs savā teritorijā nodrošina kopmītni, piedāvājot istabas, kurās kopā jādzīvo vairākiem cilvēkiem. Katrā istabā dzīvo ne vairāk kā četri darbinieki, viņiem ir individuālas gultasvietas, aizslēdzami personīgo mantu skapīši, kā arī kopīga vannas istaba un virtuves telpas. Kopmītni tīra reizi nedēļā, un visi komunālie pakalpojumi ir iekļauti cenā bez papildu maksas. Tas atbilst Spānijas minimālajiem standartiem attiecībā uz pienācīgu mājokli, kā arī vispārējiem veselības un drošības standartiem.

Piemērs

Saprātīga īres maksa

Viesnīca Itālijas Alpos pieņem darbā papildu darbiniekus ziemas sezonai. Viesnīca saviem darbiniekiem noīrē tuvumā esošus dzīvokļus, nodrošinot, ka katrā dzīvoklī guļamistaba, dzīvojamā zona, virtuve un vannas istaba. Izmitināšanas izmaksas daļēji sedz viesnīca. Īre, kas jāmaksā pašiem darba ņēmējiem, ir samērīga salīdzinājumā ar viņu neto algu un izmitināšanas kvalitāti. Dzīvokļi atrodas pietiekami tuvu viesnīcai, lai uz tiem varētu aiziet kājām, un darbiniekiem iedod apkopes un neatliekamās palīdzības dienestu kontaktinformāciju. Visi darba ņēmēji saņem īres līgumu, un īres maksa netiek automātiski atskaitīta no viņu algas.

Pārbaudes

Valsts iestādēm ir pienākums uzraudzīt, vai jūs ievērojat noteikumus. Jums ir jāglabā dokumenti, lai varētu pierādīt, ka darba līgumi un darba apstākļi atbilst ES noteikumiem un valsts darba tiesībām un ka attieksme pret ārpussavienības valstu sezonas darbiniekiem ir tāda pati kā pret sezonas darbiniekiem no jūsu valsts.

Ja noorganizējat izmitināšanu, jums jāspēj pierādīt, ka sezonas darbiniekiem ir pienācīgs mājoklis. Inspektoriem ir jānodrošina piekļuve gan darba vietai, gan darbinieku mājoklim.

Ja neievērojat noteikumus, sezonas darba atļaujas var tikt atsauktas un nākotnē jums var tikt piemērotas finansiālas sankcijas un pat aizliegums pieņemt darbā trešo valstu valstspiederīgos.

Uzturēšanās pagarināšana un atkārtota nodarbināšana

Sezonas darbiniekiem ir tiesības pagarināt sezonas darba atļauju, lai strādātu pie jums vai cita darba devēja, ja kopējais darba periods nepārsniedz maksimālo laikposmu jeb 5–9 mēnešus (atkarībā no dalībvalsts) un ja viņi atbilst pagarinājuma nosacījumiem.

Pēc nodarbinātības perioda beigām trešo valstu sezonas strādniekiem ir jāpamet ES. 12 secīgu mēnešu periodā nav iespējams prasīt pagarinājumu, kas pārsniedz iepriekšminēto 5 līdz 9 mēnešu termiņu. Jūs drīkstat atkārtoti nodarbināt to pašu sezonas darbinieku turpmākajās sezonās bez konkrēta atkārtotas nodarbinātības gadījumu skaita ierobežojuma, ja katrs nodarbinātības periods atbilst 5–9 mēnešu ierobežojumam ikvienā 12 mēnešu periodā un ja darba ņēmēji, uzturoties jūsu valstī, ievēro noteikumus un atgriežas savā mītnesvalstī darba sezonu starplaikā.

ES noteikumi veicina trešo valstu sezonas strādnieku atkārtotu nodarbināšanu, tāpēc noskaidrojiet savas valsts iestādēs, kādas ir iespējas šo procesu atvieglot.

Zemāk varat piekļūt informācijai par konkrētām valstīm.

Noderīgas saites:

Eiropas Darba iestāde: Informācija sezonas strādniekiem un darba devējiem

Eiropas Komisija: ES Imigrācijas portāls en es fr pt

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Vai jums ir jautājumi par uzņēmuma pārrobežu darbību, piemēram, eksportu uz citu ES valsti vai darbības paplašināšanu tajā? Ja ir, varat saņemt bezmaksas padomu no Enterprise Europe Network.

Jūs varat arī izmantot palīdzības dienestu meklētāju, lai atrastu jums vajadzīgo palīdzību.

Pēdējā pārbaude: 17/03/2025
Kopīgot šo lapu