Iekšējo ūdensceļu transporta personāls
Darba laiks
Jūsu darbinieki (apkalpes locekļi vai kuģa personāls) drīkst strādāt 8 stundas dienā. Varat lūgt, lai jūsu darbinieki strādā ilgāk, ja viņi 12 mēnešu laikā ievēro vidēji 48 stundu darba nedēļu. 12 mēnešu laikā jūsu darbinieki drīkst strādāt maksimums 2304 stundas. Ja nolīgstat cilvēku darbam uz mazāk nekā 12 mēnešiem, jums proporcionāli ir jāaprēķina maksimālais pieļaujamais darba laiks.
Piemērs
Marija pārvalda pasažieru prāmja pakalpojumus Reinā. Noslogotajā tūrisma sezonā Marija lūdz apkalpi strādāt 10 stundas. Tomēr viņa rūpīgi uzrauga viņu darba laiku, lai nodrošinātu, ka gada laikā vidējais nedēļas darba laiks nepārsniedz 48 stundas. Viņa pielāgo grafiku zemas noslodzes sezonas laikā, samazinot viņu darba laiku, lai līdzsvarotu kopējo vidējo rādītāju. Tādējādi apkalpe var apmierināt pieaugošo pieprasījumu, nepārkāpjot noteikumus attiecībā uz darba laiku.
Piemērs
Pjotrs nolīgst apkalpi 6 mēnešu projektam Donavas reģionā. Viņš proporcionāli aprēķina maksimālo darba laiku savai apkalpei, pamatojoties uz sešu mēnešu nodarbinātības periodu. Tā kā 12 mēnešos maksimums ir 2304 stundas, viņa apkalpe drīkst strādāt maksimums 1152 stundas 6 mēnešu laikposmā (2304 stundas/12 mēneši * 6 mēneši). Nodrošinot, ka apkalpes kopējais darba laiks nepārsniedz šo ierobežojumu, viņš ievēro regulējumu.
Jūsu darbinieki nedrīkst strādāt vairāk par 14 stundām jebkurā 24 stundu posmā un vairāk par 84 stundām jebkurā 7 dienu posmā. Ja skatāt 4 mēnešu periodu un saskaņā ar darba grafiku šajā periodā darba dienu skaits pārsniedz atpūtas dienu skaitu, jūsu darbiniekiem ir jāievēro vidējais nedēļas darba laiks, kura ilgums ir 72 stundas.
Piemērs
Bianka vada liellaivas darbinieku komandu, kas strādā, ievērojot saspringtu grafiku. Nākamajā mēnesī ir paredzams intensīvs darbs ar daudzām piegādēm. Viņa lūdz darbiniekus strādāt 14 stundas dienā 6 secīgu dienu laikā un atpūsties svētdienā. Tas nozīmē, ka katru nedēļu viņi strādā:
14 stundas dienā x 6 dienas = 84 stundas nedēļā
Šis grafiks atbilst dienas un nedēļas darba laika ierobežojumiem, bet nedēļai noteiktais augstākais pieļaujamais ierobežojums ir jau gandrīz sasniegts. Bianka zina, ka nākamo četru mēnešu laikā apkalpei būs vairāk darba dienu nekā atpūtas dienu. Viņai ir jānodrošina, ka darbinieki vidēji nestrādā vairāk nekā 72 stundas nedēļā.
Lai to panāktu, viņa plāno:
- 4 nedēļas ar lielu darba slodzi (84 stundas nedēļā)
- 4 nedēļas ar mazāku darba slodzi (60 stundas nedēļā)
8 nedēļu laikā:
- (84 stundas nedēļā x 4 nedēļas) + (60 stundas nedēļā x 4 nedēļas) = 336 stundas + 240 stundas = 576 stundas
- Vidējais stundu skaits nedēļā 8 nedēļās = 576 stundas/8 nedēļas = 72 stundas nedēļā
Mainot darba slodzi, Bianka nodrošina, ka četru mēnešu laikposmā darbinieki vidēji nestrādā vairāk nekā 72 stundas nedēļā.
Apmaksāts ikgadējs atvaļinājums
Jums ir jānodrošina, ka darbiniekiem apmaksāts gada atvaļinājums ir vismaz 4 nedēļas vai proporcionāla šā perioda daļa, ja nolīgstat darbinieku uz nepilnu gadu. Jūs nevarat aizstāt obligāto apmaksāto ikgadējo atvaļinājumu ar pabalstu, ja vien darba tiesiskās attiecības netiek pārtrauktas.
Nakts maiņas
Pamatojoties uz 7 stundu nakts periodu, jūsu darbinieki drīkst strādāt maksimums 42 stundas nedēļā naktī — starp plkst. 23.00 un 6.00.
Atpūtas laikposmi
Jūsu darbinieki nedrīkst strādāt vairāk par 31 dienu pēc kārtas.
Ja darba grafiks rāda, ka jūsu darbiniekiem ir mazāk darba dienu nekā atpūtas dienu, ir jānodrošina, ka viņi saņem tikpat daudz secīgu atpūtas dienu, cik ir pēc kārtas nostrādāto dienu. Piemēram, ja jūsu darbinieki strādā 10 dienas pēc kārtas, jums jādod viņiem 10 secīgas atpūtas dienas. Jūs varat piešķirt saviem darbiniekiem mazāku skaitu secīgu atpūtas dienu uzreiz pēc secīgām darba dienām, ja ir ievēroti šādi nosacījumi:
- jūs ievērojat maksimālo secīgu darba dienu skaitu, kas ir 31 diena,
- jūs ievērojat tabulā zemāk norādīto minimālo secīgu atpūtas dienu skaitu,
- pagarinātais vai samainītais darba dienu periods ir izlīdzināts pārskata periodā.
Ja jūsu darbiniekiem saskaņā ar darba grafiku ir vairāk darba dienu nekā atpūtas dienas, jums ir jāpiešķir minimālais secīgu atpūtas dienu skaits saskaņā ar zemāk redzamo tabulu.
Secīgas darba dienas | Atpūtas dienas |
1 līdz 10 | 0,2 atpūtas dienas par katru secīgu darba dienu |
11 līdz 20 | 0,3 atpūtas dienas par katru secīgu darba dienu |
21 līdz 31 | 0,4 atpūtas dienas par katru secīgu darba dienu |
Jums ir jāsaskaita nopelnīto atpūtas dienu daļas, bet atpūtas dienas var izmantot tikai kā pilnas dienas. Piemēram, ja darbinieks savu darbu veic 12 dienas pēc kārtas, viņam ir tiesības uz 3,6 atpūtas dienām. Viņš var atpūsties 3 pilnas dienas un pievienot 0,6 dienas nākamajam atpūtas laikposmam.
Jūsu darbiniekiem ir jāatpūšas vismaz:
- 10 stundas katrā 24 stundu periodā, no kurām vismaz sešas stundas bez pārtraukuma
- 84 stundas jebkurā 7 dienu periodā.
Sezonas darbs
Ja nolīgstat darbiniekus sezonālam darbam uz pasažieru kuģa (lielākais 9 secīgi mēneši 12 mēnešu periodā), jums ir jāievēro šādi ierobežojumi attiecībā uz darba laiku:
- 12 stundas jebkurā 24 stundu periodā
- 72 stundas jebkurā septiņu dienu periodā
Ir jāpiešķir savam personālam 0,2 atpūtas dienas par katru darba dienu. 31 dienas periodā jūsu darbiniekiem ir jāatpūšas vismaz 2 dienas.
Piemērs
Elisa strādā uz upju kruīza kuģa. Darbs tiek sadalīts kā pēc parastiem, tā pēc sezonāliem darba grafiem.
Parastais darba grafiks
Apkalpes locekļi, tai skaitā Elisa, nedrīkst strādāt vairāk nekā 14 stundas 24 stundu laikposmā, un viņiem ir jābūt 10 atpūtas laika stundām, tai skaitā vismaz 6 stundām bez pārtraukuma. Nedēļas laikā Elisa nedrīkst pārsniegt 84 darba stundas, un viņai ir jābūt 84 atpūtas stundām.
Elisa strādā 15 dienas pēc kārtas. Saskaņā ar tabulu viņai pienākas 4,5 atpūtas dienas (15 dienas x 0,3 atpūtas dienas). Viņa izmanto 4 pilnas atpūtas dienas un pārceļ 0,5 dienas uz nākamo atpūtas laiku.
Sezonas darba grafiks
Noslogotajā tūrisma sezonā (ne ilgāk kā 9 mēnešus) Elisa strādā līdz 12 stundām dienā un 72 stundām nedēļā.
Ja šajā laikposmā Elisa strādā 10 dienas, viņai pienākas 2 atpūtas dienas (10 dienas x 0,2 atpūtas dienas).
31 dienas laikposmā Elisai jābūt vismaz divām pilnām atpūtas dienām.
Uzskaite
Jums kā darba devējam ir jāuzskaita katra darbinieka diennakts darba un atpūtas stundas.
Ir jāiekļauj vismaz šāda informācija:
- kuģa nosaukums
- darba ņēmēja vārds, uzvārds,
- atbildīgā kapteiņa vārds, uzvārds,
- datums,
- darba vai atpūtas diena,
- katras dienas darba laika vai atpūtas periodu sākums un beigas.
Šiem ierakstiem ir jāpaliek uz kuģa vismaz līdz atsauces perioda beigām, un tos ir regulāri jāsaskaņo ar apkalpes locekļiem. Jums arī jāsniedz saviem darbiniekiem uzskaites dokumentu kopija, kas viņiem jāglabā vismaz vienu gadu.
Veselības pārbaudes
Ir jānodrošina, ka visi darbinieki iziet bezmaksas ikgadējās medicīniskās pārbaudes un ka attiecībā uz tām tiek ievērota medicīniskā konfidencialitāte. Ja nakts darbinieks cieš no veselības problēmām, kas saistītas ar nakts darbu, jums attiecīgais darbinieks, ja iespējams, ir jāpārceļ uz dienas darbu.
Kompetences sertifikātu savstarpēja atzīšana
Kad pieņemat darbā darbinieku, viņam ir jums jāiesniedz kompetences sertifikāts, lai apliecinātu, ka viņam ir konkrētajam amatam nepieciešamās prasmes un zināšanas. Jūs nedrīkstat atteikties atzīt citā ES valstī izdotu kompetences sertifikātu.
Ja nodarbināt apkalpes locekļus, kas nāk no ārpussavienības valsts, jums ir jānodrošina, ka viņu kvalifikācija tiek atzīta saskaņā ar ES noteikumiem, gādājot par to, lai tiktu pārbaudīts attiecīgo kvalifikāciju līdzvērtīgums, un iegūstot nepieciešamos apstiprinājumus.
Vairākas ES valstis ir ieviesušas kompetences sertifikātu elektronisku verifikāciju; tas ir drošs, ātrs un izmaksu ziņā izdevīgs veids, kā nodrošināt, ka jūs pieņemat darbā kvalificētus apkalpes locekļus.
Prasības attiecībā uz apmācību
Jums ir jānodrošina, ka visi darba ņēmēji saņem obligātu apmācību veselības un drošības jomā. Tas ietver īpašas mācības par rīcību ārkārtas situācijā,pirmās palīdzības sniegšanu un ugunsdrošību. ES pamatnostādnes atbalsta arī profesionālās kvalifikācijas celšanu. Dažās ES valstīs tā ir obligāta, tāpēc sazinieties ar savas valsts iestādēm, lai uzzinātu, kādas ir prasības.
Vecuma un valodu zināšanu prasības
ES noteikumos ir prasības attiecībā uz minimālo vecumu un pieredzi, kas piemērojamas dažādiem amatiem. Tomēr ES valstis, pamatojoties uz to īpašajām drošības un operatīvajām vajadzībām, var noteikt augstākus vecuma ierobežojumus. Jums arī jānodrošina, ka darba ņēmēji atbilst valodu prasmes prasībām, kas vajadzīgas viņu darbam un reģioniem, kuros viņi strādā.
Zemāk varat piekļūt informācijai par konkrētām valstīm.