Atvaļinājums un elastīgs darba režīms

Papildus pamattiesībām uz ikgadējo atvaļinājumu ES noteikumi par tiesībām uz darba un privātās dzīves līdzsvaru nosaka minimālos standartus paternitātes, bērna kopšanas un aprūpētāja atvaļinājumam, ko kopīgi sauc par atvaļinājumu ģimenes apstākļu dēļ. Šie noteikumi ietver arī papildu tiesības, piemēram, tiesības pieprasīt elastīgu darba režīmu un tiesības uz prombūtni no darba nepārvaramas varas dēļ (piemēram, neatliekamu ģimenes apstākļu dēļ, ja ir noticis nelaimes gadījums vai saslimis tuvs ģimenes loceklis).

Jums kā darba devējam būtu jāzina šie pamatnoteikumi. Neatkarīgi no līguma veida visiem darbiniekiem ir tiesības pieprasīt atvaļinājumu ģimenes apstākļu dēļ. Tas ietver bērna kopšanas atvaļinājumu, paternitātes atvaļinājumu, aprūpētāja atvaļinājumu un grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu. Jūs nevarat atlaist darbinieku tāpēc, ka viņš pieprasa/izmanto atvaļinājumu ģimenes apstākļu dēļ, turklāt nevarat arī pret viņu izturēties sliktāk nekā pret citiem darbiniekiem.

Ikgadējais atvaļinājums

Visiem darba ņēmējiem ir tiesības uz vismaz 4 nedēļu apmaksātu atvaļinājumu gadā (ko sauc par ikgadējo vai likumā noteikto atvaļinājumu). Jūs nevarat aizstāt ikgadējo atvaļinājumu ar finansiālu kompensāciju, ja vien darba ņēmēja līgums nav beidzies, pirms ir izmantots viss viņa ikgadējais atvaļinājums.

Bērna kopšanas atvaļinājums

Darba ņēmējiem (neatkarīgi no dzimuma) ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu, piedzimstot bērnam vai to adoptējot. Šīs tiesības darbiniekiem pienākas neatkarīgi no darba līguma veida (pilna laika darbs vai nepilna laika darbs u. tml.).

Katram vecākam ir tiesības uz vismaz 4 mēnešu ilgu atvaļinājumu, no kuriem 2 mēneši tiek apmaksāti (saskaņā ar valsts tiesību aktiem) un nav nododami. Dažās valstīs vienam no vecākiem ir atļauts daļu (ne vairāk kā 2 mēnešus) no savām tiesībām uz atvaļinājumu nodot otram vecākam. Tas nozīmē, ka katram vecākam ir pieejami vismaz divi mēneši vecāku atvaļinājuma, kas nav nododams.

Uzmanību

ES noteikumos paredzēts, ka darbinieki drīkst izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu jebkurā laikā, līdz bērnam apritējuši 8 gadi. Tomēr dažās valstīs šis limits var būt mazāks.

Paternitātes atvaļinājums

Tēvam vai — ciktāl tas atzīts valsts tiesību aktos —, līdzvērtīgam otram vecākam ir tiesības uz 10 darba dienu paternitātes atvaļinājumu saistībā ar bērna piedzimšanu. ES valstis var noteikt, vai paternitātes atvaļinājumu var izmantot daļēji pirms vai tikai pēc bērna piedzimšanas un vai to var izmantot elastīgi vai ne.

Šo tiesību izmantošanu neietekmē ne iepriekšējais nodarbinātības laikposms, ne arī personas darba stāžs. Darba devējam jāpiešķir paternitātes atvaļinājums atbilstīgi valsts noteikumiem neatkarīgi no darba ņēmēja civilstāvokļa vai ģimenes stāvokļa.

Maternitātes atvaļinājums

Darbiniecei, kura ir stāvoklī, strādā pēcdzemdību periodā vai ir adoptējusi bērnu, ir tiesības uz nepārtrauktu vismaz 14 nedēļu ilgu maternitātes atvaļinājumu, kas piešķirts pirms un/vai pēc dzemdībām vai adopcijas saskaņā ar valsts tiesību aktiem. Darbiniecei jāizmanto vismaz divas no šīm 14 nedēļām (šīs divas nedēļas ir definētas kā “obligātais grūtniecības un dzemdību atvaļinājums”). Dažās ES valstīs ir ilgāks obligātais grūtniecības un dzemdību atvaļinājums. Jūs nevarat atlaist darbinieci grūtniecības laikā vai grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā.

Aprūpētāja atvaļinājums

Visiem darba ņēmējiem ir tiesības uz aprūpētāja atvaļinājumu vismaz 5 darba dienas gadā. Šāda veida atvaļinājumu var izmantot, lai rūpētos par radinieku vai personu, kas dzīvo tajā pašā mājsaimniecībā un kam nopietnu medicīnisku iemeslu dēļ ir vajadzīga ievērojama aprūpe vai atbalsts, kā to noteikusi katra ES valsts savos valsts noteikumos.

Darba pārtraukums uz laiku neatliekamu ģimenes iemeslu dēļ (nepārvarama vara)

Visiem darbiniekiem ir tiesības neatliekamu ģimenes iemeslu dēļ, kas saistīti ar nepārvaramu varu, uz laiku pārtraukt darbu. Piemēram, ja ģimenes loceklis saslimst vai cieš nelaimes gadījumā. ES valstis var ierobežot šīs tiesības līdz noteiktam dienu skaitam gadā, noteiktam dienu skaitam katrā gadījumā vai abējādi.

Nodarbinātības tiesības, atgriežoties no atvaļinājuma

Ja darbinieks atgriežas no bērna kopšanas, paternitātes vai aprūpētāja atvaļinājuma, viņam ir tiesības atgriezties tajā pašā darbā. Ja tas nav iespējams, darba devējam šiem darbiniekiem jāpiedāvā līdzvērtīgs amats atbilstīgi viņu darba līgumam ar tādiem pašiem noteikumiem un nosacījumiem. Pēc atgriešanās darbā darba ņēmējiem ir arī tiesības gūt labumu no jebkādiem darba apstākļu uzlabojumiem, kas ieviesti viņu prombūtnes laikā.

Elastīgs darba režīms

Darbiniekiem ar bērniem līdz (vismaz) 8 gadu vecumam ir tiesības pieprasīt pagaidu elastīgu darba režīmu. Tas var ietvert tāldarbu, elastīgu darba grafiku vai saīsinātu darba laiku. Jums pienācīgi jāņem vērā visi pieprasījumi par elastīgu darba režīmu un atteikuma gadījumā jānorāda iemesli. ES valstis var ierobežot elastīga darba režīma ilgumu.

Zemāk varat piekļūt informācijai par konkrētām valstīm.

Cita noderīga informācija:

Skatīt arī:

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Vai jums ir jautājumi par uzņēmuma pārrobežu darbību, piemēram, eksportu uz citu ES valsti vai darbības paplašināšanu tajā? Ja ir, varat saņemt bezmaksas padomu no Enterprise Europe Network.

Jūs varat arī izmantot palīdzības dienestu meklētāju, lai atrastu jums vajadzīgo palīdzību.

Pēdējā pārbaude: 29/08/2024
Kopīgot šo lapu