Pēdējā pārbaude: 24/01/2019

Cenas un maksājumi

Kad iepērkaties ES, jūs ir skaidri jāinformē par attiecīgo preču vai pakalpojumu kopējo cenu , kā arī par visām papildu izmaksām un nodokļiem.

Ja runa ir par pirkumu tiešsaistē, jums ir jāsniedz skaidra piekrišana, piem., noklikšķinot uz kādas pogas, ka apzināties to, ka katrs pasūtījums nozīmē maksājuma pienākumu.

Piemaksas: maksa par karšu izmantošanu

ES tirgotāji nedrīkst no jums iekasēt maksu par jūsu kredītkartes vai debetkartes lietošanu. Šis noteikums neattiecas uz American Express/Diners Club kartēm, kā arī uz uzņēmuma kredītkartēm, kuru rēķins tiek adresēts jūsu darba devējam, nevis jums. Ja izmantojat šīs kartes, jums, iespējams, būs jāmaksā, bet maksa nedrīkst būt augstāka par reālajām izmaksām, kuras tirgotājam rodas, lai apstrādātu jūsu maksājumu.

Ja veicat pirkumu nevis eiro, bet citā Eiropas valūtā, jūsu kartes izdevējs, iespējams, iekasēs no jums maksu par valūtas konvertēšanu, kad izmantojat šo karti citā ES valstī.

Maksa par papildu pakalpojumiem

Jums jāsniedz piekrišana visiem papildu maksājumiem, ko tirgotājs pieprasa, piem., par kurjerpasta piegādi, dāvanu iesaiņojumu vai ceļojuma apdrošināšanu.

Tirgotājam nav atļauts iekasēt maksu par šiem pakalpojumiem, ja vien tos neesat skaidri izvēlējies. Tas, ka tirgotāja tīmekļa vietnē jau iepriekš ir atķeksētas rūtiņas, nenozīmē skaidru pircēja piekrišanu, līdz ar to jums ir tiesības saņemt atpakaļ visus maksājumus, kas iekasēti tādā veidā.

Piemērs

Tirgotājiem ir jūs jāinformē par kopējo cenu (ieskaitot nodokļus un izmaksas) pirms maksājuma veikšanas

Eva no Polijas nopirka dažas grāmatas no tirgotāja tiešsaistē, bet summa, kas tika atvilkta no viņas kredītkartes, bija lielāka par kopējo summu, kas pirkšanas brīdī bija norādīta tirgotāja tīmekļa vietnē. Eva saprata, ka uzņēmums nebija iekļāvis piegādes izmaksas un ka uzņēmums tās bija iekļāvis pēc pirkuma pabeigšanas.

Tā kā ES noteikumos paredzēts pienākums tirgotājiem norādīt pareizu un pilnīgu informāciju par cenām, pirms klients veic pirkumu internetā, Eva par šo gadījumu ziņoja gan uzņēmumam, gan Polijas iestādēm. Pēc iestāžu iejaukšanās Evai atmaksāja starpību.

Cenas diskriminācija

Ja esat ES pilsonis , jums nedrīkst likt maksāt vairāk par produktiem vai pakalpojumiem jūsu pilsonības vai dzīvesvietas valsts dēļ.

Kad iegādājat produktus tiešsaistē ES, cenas var atšķirties dažādās valstīs vai dažādās vienas un tās pašas tīmekļa vietnes versijās, piemēram, tāpēc ka piegādes izmaksas ir atšķirīgas. Tomēr, ja iegādājaties preces tiešsaistē bez pārrobežu piegādes, piemēram, ja plānojat pats personīgi tās saņemt no tirgotāja vai veikalā, uz jums vajadzētu attiekties tām pašām cenām un speciālajiem piedāvājumiem, kuri attiecas uz pircējiem, kuri dzīvo šajā ES valstī. No jums nedrīkst iekasēt vairāk vai liegt iespēju iegādāties kādu preci, tāpēc ka dzīvojat citā valstī.

Tie paši noteikumi ir spēkā, kad iegādājaties pakalpojumus, ko sniedz tirgotāja iestādē, tādus kā ieejas biļetes atrakciju parkā, viesnīcas rezervācija, automašīnas noma, vai pakalpojumus, ko sniedz elektroniski (piemēram, mākoņpakalpojumus vai tīmekļa vietņu mitināšanu). Jums ir tiesības maksāt to pašu cenu, ko prasa vietējiem pircējiem.

Ar autortiesībām aizsargātus audiovizuālos produktus, kā filmas, mūzika, e-grāmatas, bieži vien aptver atšķirīgas intelektuālā īpašuma tiesības dažādās valstīs. Līdz ar to jums, iespējams, nav vienādas piekļuves vieniem un tiem pašiem produktiem par vienu un to pašu cenu visās ES valstīs.

Piemērs

Jums nedrīkst likt maksāt vairāk jūsu pilsonības vai dzīvesvietas valsts dēļ

Dāniete Hilda savām brīvdienām vēlas rezervēt nomas automašīnu Spānijā. Viņa izvēlas automašīnu, kura viņu interesē, kādas Spānijas nomas sabiedrības tīmekļa vietnē. Pēc tam, kad viņa bija norādījusi savu adresi, lai pabeigtu rezervāciju, viņa konstatēja, ka kopējā nomas maksa pieaugusi par 140 eiro.

Hilda sazinājās ar savu vietējo Eiropas Patērētāju centru, lai ziņotu par šo cenu diskrimināciju. Centrs viņai palīdzēja iesniegt oficiālu sūdzību, uzsverot diskriminējošu cenu noteikšanas praksi automobiļu nomas uzņēmuma tīmekļa vietnē. Kompetentā valsts iestāde varēja uzņēmumam noteikt naudas sodu, tāpēc ka tas neievēroja ES noteikumus.

Noteikumi par transporta biļešu cenu noteikšanu

ES noteikumi cenu noteikšanas jomā ir spēkā arī tad, kad pērkat transporta biļetes, piem., aviobiļetes vai vilciena biļetes, neatkarīgi no tā, vai darāt to tiešsaistē vai pie kases. Tas nozīmē, ka, iegādājoties biļetes, visām izmaksām, nodevām un nodokļiem ir jābūt iekļautiem un norādītiem kopējā cenā jau no paša rezervācijas procedūras sākuma. Tā varat vieglāk salīdzināt cenas ar citiem piedāvājumiem. 

Visiem neobligātajiem papildinājumiem (tādiem kā ceļojuma apdrošināšana) ir jābūt skaidri norādītiem, un jābūt precizētam, ka tiem ir nepieciešama lietotāja nepārprotama piekrišana.

Ja iegādājaties aviobiļetes tiešsaistē un konstatējat, ka cenas norādes rezervācijas brīdī ir maldinošas, dariet to zināmu savas dzīvesvietas valsts iestādēm Eiropas Savienībā.

Automātiska pārvirzīšana tīmekļa vietnē

Kad konkrēta tirgotāja tīmekļa vietnei ir vairākas versijas, jūs nevar automātiski pārvirzīt uz citu, ja vien jūs tam viennozīmīgi nepiekrītat. Piemēram, ja dzīvojat Francijā un izvēlaties doties tieši uz tīmekļa vietni .be (Beļģija), tirgotājs var jums ieteikt skatīt savas vietnes fr. versiju. Tomēr, ja šajā sakarībā nesniedzat skaidru piekrišanu, jums ir jāspēj piekļūt .be vietnei, kuru izvēlējāties sākumā.

Jums arī jābūt iespējai vienmēr mainīt savu izvēli, piem., atzīmējot valsts izvēles rūtiņu, lai redzētu produktu un pakalpojumu cenas un izdevīgos pirkumus, ko tirgotājs piedāvā citās valstīs. Tomēr jums vienmēr ir jāpārbauda tirgotāja noteikumi, lai izprastu piegādes iespējas un izmaksas jūsu valstī.

Bieži uzdotie jautājumi

ES tiesību akti

Vajadzīga papildu informācija par kādā valstī spēkā esošajiem noteikumiem?

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Ikkondividi din il-paġna: