Pēdējā pārbaude : 06/07/2018

Cenas un maksājumi

Kad iepērkaties ES, jūs ir skaidri jāinformē par attiecīgo preču vai pakalpojumu kopējo cenu , kā arī par visām papildu izmaksām un nodokļiem.

Ja runa ir par pirkumu tiešsaistē, jums ir skaidri jāapstiprina, piem., noklikšķinot uz pogas, ka apzināties to, ka katrs pasūtījums nozīmē maksājuma pienākumu.

Piemaksas: maksa par karšu izmantošanu

Tirgotāji ES nedrīkst no jums iekasēt maksu par jūsu kredītkartes vai debetkartes lietošanu. Šis noteikums neattiecas uz American Express/Diners Club kartēm, kā arī uz uzņēmuma kredītkartēm (rēķins tiek adresēts jūsu darba devējam, nevis jums). Ja izmantojat šīs kartes, jums, iespējams, būs jāmaksā, bet maksa nedrīkst būt augstāka par reālajām izmaksām, kuras tirgotājam rodas, lai apstrādātu jūsu maksājumu.

Ja veicat pirkumu nevis eiro, bet citā Eiropas valūtā, jūsu kartes izdevējs, iespējams, iekasēs no jums maksu par valūtas konvertēšanu, kad izmantojat šo karti citā ES valstī.

Maksa par papildu pakalpojumiem

Jums jāsniedz piekrišana visiem papildu maksājumiem, ko tirgotājs pieprasa, piem., par kurjerpasta piegādi, dāvanu iesaiņojumu vai ceļojuma apdrošināšanu.

Tirgotājam nav atļauts iekasēt maksu par šiem pakalpojumiem, ja vien tos neesat skaidri izvēlējies. Tas, ka tirgotāja tīmekļa vietnē jau iepriekš ir atķeksētas rūtiņas, nenozīmē skaidru pircēja piekrišanu, līdz ar to jums ir tiesības saņemt atpakaļ visus maksājumus, kas iekasēti tādā veidā.

Piemērs

Tirgotājiem ir jūs jāinformē par kopējo cenu (ieskaitot nodokļus un izmaksas) pirms maksājuma veikšanas

Eva no Polijas nopirka dažas grāmatas no tirgotāja tiešsaistē, bet summa, kas tika atvilkta no viņas kredītkartes, bija lielāka par kopējo summu, kas pirkšanas brīdī bija norādīta tirgotāja tīmekļa vietnē. Eva saprata, ka uzņēmums nebija iekļāvis piegādes izmaksas un ka uzņēmums tās bija iekļāvis pēc pirkuma pabeigšanas.

Tā kā ES noteikumos paredzēts pienākums tirgotājiem norādīt pareizu un pilnīgu informāciju par cenām, pirms klients veic pirkumu internetā, Eva par šo gadījumu ziņoja gan uzņēmumam, gan Polijas iestādēm. Pēc iestāžu iejaukšanās Evai atmaksāja starpību.

Cenas diskriminācija

Ja esat ES pilsonis , jums nedrīkst likt maksāt vairāk par produktiem vai pakalpojumiem jūsu pilsonības vai dzīvesvietas valsts dēļ. Dažkārt cenu atšķirības tomēr var būt pamatotas, ja to pamatā ir objektīvi kritēriji, kas nav pilsonība.

Piemērs

Dažkārt cenu starpība var būt pamatota.

Nīderlandietis Barts ciemojās pie drauga Vācijā un kopā ar viņu aizgāja uz peldbaseinu. Tā kā no Barta prasīja augstāku ieejas maksu nekā no viņa drauga, viņam radās aizdomas, ka tā varētu būt nelikumīga diskriminācija cenas ziņā.

Šajā gadījumā cenu atšķirība ir pamatota. Tā kā peldbaseins pieder vietējai pašvaldībai un to finansē no vietējiem nodokļiem, vietējie iedzīvotāji jau ir piedalījušies peldbaseina finansēšanā. Tāpēc ir pareizi, ka viņi maksā mazāk.

Piemērs

Jums nedrīkst likt maksāt vairāk jūsu pilsonības vai dzīvesvietas valsts dēļ

Dāniete Hilda savām brīvdienām vēlas rezervēt nomas automašīnu Spānijā. Viņa izvēlas automašīnu, kura viņu interesē, kādas Spānijas nomas sabiedrības tīmekļa vietnē. Pēc tam, kad viņa bija norādījusi savu adresi, lai pabeigtu rezervāciju, viņa konstatēja, ka kopējā nomas maksa pieaugusi par 140 eiro.

Hilda sazinājās ar savu vietējo Eiropas Patērētāju centru, lai ziņotu par šo cenu diskrimināciju. Tas pieprasīja nomas sabiedrībai, lai tā saskaņotu tīmekļa vietni ar ES noteikumiem.

Noteikumi par transporta biļešu cenu noteikšanu

ES noteikumi cenu noteikšanas jomā ir spēkā arī tad, kad pērkat transporta biļetes, piem., aviobiļetes vai vilciena biļetes, neatkarīgi no tā, vai darāt to tiešsaistē vai pie kases. Tas nozīmē, ka, iegādājoties biļetes, visām izmaksām, nodevām un nodokļiem ir jābūt iekļautiem un norādītiem kopējā cenā jau no paša rezervācijas procedūras sākuma. Tā varat vieglāk salīdzināt cenas ar citiem piedāvājumiem. 

Visiem neobligātajiem papildinājumiem (tādiem kā ceļojuma apdrošināšana) ir jābūt skaidri norādītiem, un jābūt precizētam, ka tiem ir nepieciešama lietotāja nepārprotama piekrišana.

Ja iegādājaties aviobiļetes tiešsaistē un konstatējat, ka cenas norādes rezervācijas brīdī ir maldinošas, dariet to zināmu savas dzīvesvietas valsts iestādēm Eiropas Savienībā.

Bieži uzdotie jautājumi

ES tiesību akti

Vajadzīga papildu informācija par kādā valstī spēkā esošajiem noteikumiem?

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Prasiet padomu vai palīdzību savas valsts Eiropas patērētāju centrāen

Ikkondividi din il-paġna: