Cenas un maksājumi

Kad iepērkaties ES, jūs ir skaidri jāinformē par attiecīgo preču vai pakalpojumu kopējo cenu, kā arī par visām papildu izmaksām un nodokļiem.

Veicot pirkumu tiešsaistē, jums ir jāsniedz skaidra piekrišana, piemēram, noklikšķinot uz kādas pogas, lai apstiprinātu, ka apzināties to, ka katrs pasūtījums nozīmē maksājuma pienākumu.

Uzmanību

Ja gribat tiešsaistē veikt maksājumu, kas pārsniedz 30 eiro, jums būs jāizmanto vismaz divu autentifikācijas elementu kombinācija. Piemēram:

  • jums piederoša lieta (piemēram, mobilais tālrunis vai karšu lasītājs) UN kaut kas, ko jūs zināt (PIN kods vai parole);
  • jums piederoša lieta (mobilais tālrunis vai karšu lasītājs) UN jūs identificējošs elements (jūsu pirkstu nospiedumi);
  • kaut kas, ko jūs zināt (PIN kods vai parole) UN kaut kas, kas piemīt tieši jums (jūsu pirksta nospiedums).

Tas jūsu maksājumus padara vēl drošākus.

Piemaksas: maksa par karšu izmantošanu

ES tirgotāji nedrīkst no jums iekasēt maksu par jūsu kredītkartes vai debetkartes lietošanu. Šis noteikums neattiecas uz American Express/Diners Club kartēm, kā arī uz uzņēmumu kredītkartēm, kuru rēķins tiek adresēts jūsu darba devējam, nevis jums. Ja izmantojat šīs kartes, jums, iespējams, būs jāmaksā, bet maksa nedrīkst būt augstāka par reālajām izmaksām, kuras tirgotājam rodas, lai apstrādātu jūsu maksājumu.

Ja veicat pirkumu nevis eiro, bet citā Eiropas valūtā, jūsu kartes izdevējs, iespējams, iekasēs no jums maksu par valūtas konvertēšanu, kad izmantojat šo karti citā ES valstī.

“Bezmaksas” tiešsaistes pakalpojumi

Bezmaksas tiešsaistes pakalpojumiem arī ir sava cena — jūsu persondati ir vērtīgi, tāpēc bezmaksas tīmekļa pakalpojumi un lietotnes tos vāc. Saskaņā ar ES noteikumiem jums ir tiesības zināt, kā jūsu personas dati tiek glabāti un izmantoti. Jums ir arī jāsaņem informācija par līgumu, piemēram, piedāvātā “bezmaksas” pakalpojuma veids, līguma ilgums, informācija par atteikuma tiesībām un līguma izbeigšanas nosacījumiem.

Saskaņā ar ES noteikumiem jums ir tiesības saņemt informāciju pirms līguma noslēgšanas un 14 dienu atteikuma tiesības. Tas attiecas arī uz situācijām, kad neesat veicis nekādu samaksu, bet esat sniedzis tirgotājam persondatus, kas nav tieši nepieciešami pakalpojuma sniegšanai (piemēram, piekrišana, ka reklāmas piedāvāšanas nolūkos tiek vākti dati par jūsu paradumiem).

Šīs patērētāju aizsardzības tiesības papildina persondatu aizsardzības noteikumus, kas reglamentē patērētāju persondatu vākšanu un izmantošanu.

Piemērs

Nesniedziet vairāk datu, nekā nepieciešams

Daniels no Francijas meklēja tiešsaistes rīku, ar kuru PDF datnes var pārvērst rediģējamos dokumentos. Viņš atrada šķietami uzticamu lietojumprogrammu. Tomēr, lai varētu veikt dokumentu pārveidi, viņam tika lūgts pakalpojumu abonēt, norādot savu e-pasta adresi, kā arī sniedzot virkni citu persondatu. Tā kā Danielam nebija skaidrs, kas ietilpst abonementā, viņš nolēma to neizmantot.

Kā patērētājam jums ir tiesības saņemt skaidru un saprotamu informāciju par pakalpojumu pirms līguma noslēgšanas, kā arī tiesības atteikties no jebkura pakalpojuma 14 dienu laikā bez jebkāda pamatojuma un maksām.

Maksa par papildu pakalpojumiem

Jums jāsniedz piekrišana visiem papildu maksājumiem, ko tirgotājs pieprasa, piemēram, par kurjerpasta piegādi, dāvanu iesaiņojumu vai ceļojuma apdrošināšanu.

Tirgotājam nav atļauts iekasēt maksu par šiem pakalpojumiem, ja vien tos neesat skaidri izvēlējies. Tas, ka tirgotāja tīmekļa vietnē jau iepriekš ir atķeksētas rūtiņas, nenozīmē skaidru pircēja piekrišanu, līdz ar to jums ir tiesības saņemt atpakaļ visus maksājumus, kas iekasēti tādā veidā.

Piemērs

Tirgotājiem ir jūs jāinformē par kopējo cenu (ieskaitot nodokļus un izmaksas) pirms maksājuma veikšanas

Eva no Polijas nopirka dažas grāmatas no tirgotāja tiešsaistē, bet summa, kas tika atskaitīta no viņas kredītkartes, bija lielāka par kopējo summu, kas pirkšanas brīdī bija norādīta tirgotāja tīmekļa vietnē. Eva saprata, ka uzņēmums nebija iekļāvis piegādes izmaksas un ka uzņēmums tās bija iekļāvis pēc pirkuma pabeigšanas.

Tā kā ES noteikumos paredzēts pienākums tirgotājiem norādīt pareizu un pilnīgu informāciju par cenām, pirms klients veic pirkumu internetā, Eva par šo gadījumu ziņoja gan uzņēmumam, gan Polijas iestādēm. Pēc iestāžu iejaukšanās Evai atmaksāja starpību.

Maksājumi citā valūtā — maksa par konvertēšanu

Ja pērkat preci vai pakalpojumu, kura cena ir norādīta citā valūtā, jūs maksājat vairāk nekā tikai pirkuma cenu. Tāpat, izņemot skaidru naudu no bankomāta citā valūtā, jūs maksājat vairāk nekā tikai izņemto summu. Papildu izmaksas var ietvert:

  • maksu par ārvalstu darījumu, ko iekasē jūsu banka vai kartes izdevējs (ja nenorēķināties vai neizņemat naudu eiro valūtā);
  • maksu par valūtas konvertēšanu;
  • maksu, ko iekasē bankomāta īpašnieks.

Veicot pirkumus veikalā vai tiešsaistē, jums var būt iespējas izvēlēties, vai maksāt vietējā valūtā vai jūsu dzīvesvietas valūtā. Ja maksājat vietējā valūtā, jums būs jāgaida bankas konta izraksts vai kredītkartes rēķins, lai uzzinātu, cik maksā darījums jūsu valsts valūtā. Šī opcija bieži vien ir lētāka. Ja maksājat savas piederības valsts valūtā, jūs uzreiz precīzi zināt, cik jums ir jāmaksā. Papildu maksas bieži vien šo opciju sadārdzina.

Ja tirgotājs vai tīmekļvietne piedāvā iespēju veikt maksājumus jūsu valsts valūtā, viņiem ir precīzi jānorāda, cik tas maksās. Šīs izmaksas jāizsaka kā procentuāls uzcenojums jaunākajam Eiropas Centrālās bankas noteiktajam valūtas kursam.

Piemērs. Viesnīca jums dod iespēju izvēlēties, vai maksāt vietējā valūtā vai jūsu dzīvesvietas valsts valūtā. Ja izvēlaties savas dzīvesvietas valsts valūtu, viesnīcai rēķina summa jāpārrēķina, izmantojot ECB kursu, un jāinformē par tās piemēroto procentuālo uzcenojumu.

Informācijai par šāda veida maksām jābūt pieejamai arī jūsu bankas vai kartes izdevēja tīmekļvietnē. Jebkurā gadījumā jums vienmēr ir tiesības atteikties un veikt maksājumu vietējā valūtā.

Cenas diskriminācija

Ja esat ES pilsonis vai iedzīvotājs, jums nedrīkst likt maksāt vairāk par precēm vai pakalpojumiem ES tikai jūsu pilsonības vai dzīvesvietas valsts dēļ.

Kad iegādājaties precess tiešsaistē ES, cenas var atšķirties dažādās valstīs vai dažādās vienas un tās pašas tīmekļa vietnes versijās, piemēram, tāpēc ka piegādes izmaksas ir atšķirīgas. Tomēr, ja iegādājaties preces tiešsaistē bez pārrobežu piegādes, piemēram, ja plānojat pats personīgi tās saņemt no tirgotāja vai veikalā, uz jums vajadzētu attiekties tām pašām cenām un speciālajiem piedāvājumiem, kuri attiecas uz pircējiem, kuri dzīvo šajā ES valstī. No jums nedrīkst iekasēt vairāk vai liegt iespēju iegādāties kādu preci, tāpēc ka dzīvojat citā valstī.

Tie paši noteikumi ir spēkā, kad iegādājaties pakalpojumus, ko sniedz tirgotāja iestādē, tādus kā ieejas biļetes atrakciju parkā, viesnīcas rezervāciju, automašīnas nomu, vai pakalpojumus, ko sniedz elektroniski (piemēram, mākoņpakalpojumus vai tīmekļa vietņu mitināšanu). Jums ir tiesības maksāt to pašu cenu, ko prasa vietējiem pircējiem.

Uzmanību

Uz audiovizuāliem materiāliem (filmām, e-grāmatām un mūziku), kas aizsargāti ar autortiesībām, dažādās valstīs bieži vien attiecas dažādi licences līgumi. Līdz ar to jums, iespējams, ne visās ES valstīs būs vienāda piekļuve vieniem un tiem pašiem materiāliem par vienu un to pašu cenu.

Piemērs

Jums nedrīkst likt maksāt vairāk jūsu pilsonības vai dzīvesvietas valsts dēļ

Dāniete Hilda savām brīvdienām vēlas rezervēt nomas automašīnu Spānijā. Viņa izvēlas viņu interesējošu automašīnu kādas Spānijas automašīnas nomas sabiedrības tīmekļa vietnē. Pēc tam, kad viņa bija norādījusi savu adresi, lai pabeigtu rezervāciju, viņa konstatēja, ka kopējā nomas maksa pieaugusi par 140 eiro.

Hilda sazinājās ar savu vietējo Eiropas Patērētāju centru, lai ziņotu par šo cenu diskrimināciju. Centrs viņai palīdzēja iesniegt oficiālu sūdzību, uzsverot diskriminējošu cenu noteikšanas praksi automobiļu nomas uzņēmuma tīmekļa vietnē. Kompetentā valsts iestāde varēja uzņēmumam noteikt naudas sodu, tāpēc ka tas neievēroja ES noteikumus.

Noteikumi par transporta biļešu cenu noteikšanu

ES noteikumi cenu noteikšanas jomā ir spēkā arī tad, kad pērkat transporta biļetes, piemēram, aviobiļetes vai vilciena biļetes, neatkarīgi no tā, vai darāt to tiešsaistē vai pie kases. Tas nozīmē, ka, iegādājoties biļetes, visām izmaksām, nodevām un nodokļiem ir jābūt iekļautiem un norādītiem kopējā cenā jau no paša rezervācijas procedūras sākuma. Tā varat vieglāk salīdzināt cenas ar citiem piedāvājumiem.

Visiem neobligātajiem papildinājumiem (tādiem kā ceļojuma apdrošināšana) ir jābūt skaidri norādītiem, un jābūt precizētam, ka tiem ir nepieciešama lietotāja nepārprotama piekrišana.

Ja iegādājaties aviobiļetes tiešsaistē un konstatējat, ka cenas norādes rezervācijas brīdī ir maldinošas, dariet to zināmu savas dzīvesvietas valsts iestādēm en Eiropas Savienībā.

Automātiska pārvirzīšana tīmekļa vietnē

Kad konkrēta tirgotāja tīmekļa vietnei ir vairākas versijas, jūs nevar automātiski pārvirzīt uz citu, ja vien jūs tam viennozīmīgi nepiekrītat. Piemēram, ja dzīvojat Francijā un izvēlaties doties tieši uz tīmekļa vietni .be (Beļģija), tirgotājs var jums ieteikt skatīt savas vietnes fr. versiju. Tomēr, ja šajā sakarībā nesniedzat skaidru piekrišanu, jums ir jāspēj piekļūt .be vietnei, kuru izvēlējāties sākumā.

Jums arī jābūt iespējai vienmēr mainīt savu izvēli, piemēram, atzīmējot valsts izvēles rūtiņu, lai redzētu produktu un pakalpojumu cenas un izdevīgos pirkumus, ko tirgotājs piedāvā citās valstīs. Tomēr jums vienmēr ir jāpārbauda tirgotāja noteikumi, lai izprastu piegādes iespējas un izmaksas jūsu valstī.

Bieži uzdotie jautājumi

Skatīt arī:

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Pēdējā pārbaude: 25/03/2024
Kopīgot šo lapu