Paskutinį kartą tikrinta 2019-01-24

Kainodara ir atsiskaitymas

Pirkdami prekes ar paslaugas Europos Sąjungoje vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie visą jų kainą, įskaitant visus mokesčius bei papildomas rinkliavas.

Pirkdami internetu vartotojai turėtų vienareikšmiškai patvirtinti, pavyzdžiui, spustelėdami atitinkamą mygtuką, kad žino, jog užsakymo pateikimas reiškia įsipareigojimą sumokėti.

Papildomi mokesčiai: mokesčiai už kortelių naudojimą

Prekybininkams ES neleidžiama imti iš klientų papildomo mokesčio, jeigu jie atsiskaito kredito arba debeto kortelėmis. Vienintelės šios taisyklės išimtys yra „American Express/Diners Club" kortelės ir verslo arba įmonės kredito kortelės, kai pinigai nuskaičiuojami ne iš kliento, o iš jo darbdavio sąskaitos. Jeigu vartotojas naudojasi tokiomis kortelėmis, iš jo gali būti imamas papildomas mokestis, bet šis mokestis negali būti didesnis nei išlaidos, kurias prekybininkas patiria vartotojo mokėjimui tvarkyti.

Vartotojai turi nepamiršti, kad kitoje ES šalyje mokant ne eurais, o kitomis ES valiutomis, vis dar gali tekti sumokėti kortelės išdavėjo nustatytą valiutos konvertavimo mokestį.

Mokesčiai už papildomas paslaugas

Pirkėjas turi duoti sutikimą dėl bet kokio papildomo mokėjimo, kurio prašo prekybininkas, pavyzdžiui, už skubų pristatymą, dovanos įpakavimą arba kelionės draudimą.

Prekybininkas už šias paslaugas gali imti mokestį tik tada, kai pirkėjas vienareikšmiškai jas pasirinko. Iš anksto pažymėti langeliai prekybininko interneto svetainėje nėra toks sutikimas, todėl pirkėjas turės teisę susigrąžinti bet kokį mokėjimą, kuriam jo sutikimas buvo gautas tokiu būdu.

Atsitikimas

Prekybininkai turi nurodyti pirkėjams visą kainą (įskaitant mokesčius ir rinkliavas) prieš jiems sumokant

Lenkė Eva elektroninėje parduotuvėje nusipirko knygų, bet iš jos kredito kortelės buvo nuskaičiuota didesnė negu parduotuvės interneto svetainėje nurodyta galutinė suma. Eva suprato, kad bendrovė nenurodė pristatymo išlaidų ir jas pridėjo tik po to, kai ji įsigijo prekes.

Kadangi pagal ES taisykles prekybininkai įpareigoti nurodyti teisingą ir išsamią kainų informaciją prieš klientui įsigyjant pirkinį internetu, Eva apie šį atvejį pranešė tiek bendrovei, tiek atitinkamoms Lenkijos įstaigoms. Joms įsikišus, skirtumas Evai buvo kompensuotas.

Diskriminacinės kainos

ES piliečiai ar gyventojai, pirkdami prekes arba paslaugas, neturėtų mokėti brangiau tik dėl savo pilietybės arba gyvenamosios šalies.

Perkant prekes internetu, įvairiose ES šalyse arba skirtingose tos pačios svetainės versijose kainos gali būti nevienodos, pavyzdžiui, dėl pristatymo išlaidų skirtumų, tačiau jeigu perkant prekes internetu nėra pristatymo į kitą šalį elemento (pvz., kai pirkėjas ketina pats pasiimti pirkinį iš prekybininko ar parduotuvės), pirkėjai turėtų turėti galimybę mokėti tokią pačią kainą ir naudotis tokiais pačiais ypatingais pasiūlymais, kaip ir toje ES šalyje gyvenantys pirkėjai. Negalima versti pirkėjo mokėti brangiau arba neleisti jam įsigyti kokios nors prekės vien dėl to, kad jis gyvena kitoje šalyje.

Tokios pačios taisyklės taikomos perkant paslaugas, teikiamas prekybininko patalpose, pavyzdžiui, perkant įėjimo į pramogų parką bilietus, rezervuojant viešbučio kambarius, nuomojantis automobilį arba perkant elektroniniu būdu teikiamas paslaugas (pavzydžiui, debesijos arba interneto svetainės prieglobos paslaugas). Jų pirkėjai turi teisę mokėti tokią pačią kainą, kaip ir vietiniai gyventojai.

Autorių teisėmis saugomiems kūriniams, pvz., filmams, e. knygoms ir muzikai skirtingose šalyse reikia taikyti skirtingus intelektinės nuosavybės apsaugos reikalavimus, todėl gali ir nebūti galimybės įsigyti tas pačias šios rūšies prekes tokiomis pačiomis kainomis visose ES šalyse.

Atsitikimas

Iš klientų negali būti reikalaujama sumokėti daugiau vien dėl jų gyvenamosios šalies

Danė Hilda norėjo išsinuomoti automobilį Ispanijoje vasaros atostogoms. Ispanų automobilių nuomos bendrovės interneto svetainėje ji išsirinko norimą automobilį, tačiau rezervacijos procedūros pabaigoje įvedusi adreso duomenis ji išvydo, kad bendra nuomos kaina padidėjo 140 EUR.

Hilda kreipėsi į artimiausią Europos vartotojų centrą ir pasiskundė dėl tokios diskriminacinės kainos. Centras padėjo jai pateikti oficialų skundą, atkreipiant dėmesį į diskriminacinę kainodarą automobilių nuomos bendrovės interneto svetainėje. Kadangi automobilių nuomos bendrovė pažeidė ES taisykles, kompetentinga nacionalinė institucija gali jai skirti baudą.

Kelionės bilietų kainų nustatymo taisyklės

ES kainodaros taisyklės taip pat taikomos perkant kelionės, pavyzdžiui, skrydžio ar traukinio, bilietus internetu arba vietoje. Tai reiškia, kad perkant bilietus visi mokesčiai ir rinkliavos turi būti įtraukti į bendrą kainą ir matomi nuo pat užsakymo proceso pradžios. Taip keleiviams paprasčiau palyginti kainas su kitų vežėjų kainomis. 

Visi papildomi elementai (pavyzdžiui, kelionės draudimas) turi būti aiškiai nurodyti ir siūlomi tik taip, kad keleivis pats turėtų juos pasirinkti, jei nori.

Jei internetu pirkdamas lėktuvo bilietus klientas pastebėtų, kad kaina nurodoma neaiškiai, jis gali apie tai pranešti ES šalies, kurioje gyvena, nacionalinėms valdžios institucijoms .

Automatinis peradresavimas interneto svetainėje

Kai yra kelios prekybininko interneto svetainės versijos, klientų negalima automatiškai peradresuoti į kitą versiją, nebent jie duotų tam sutikimą. Pavyzdžiui, jeigu Prancūzijos gyventojas pasirinko tiesiogiai atsiversti .be svetainę (skirtą Belgijai), prekybininkas gali pasiūlyti apsilankyti .fr svetainės versijoje, tačiau jeigu klientas neduos vienareikšmiško leidimo atlikti šį peradresavimą, jis turėtų patekti į pasirinktą .be svetainės versiją.

Klientas taip pat turėtų galėti bet kuriuo metu pakeisti savo pasirinkimą, pavzydžiui, pažymėdamas langelį „pasirinkti šalį". Tokiu būdu pirkėjai gali matyti, prekybininko kitose šalyse taikomas produktų ir paslaugų kainas bei akcijinius pasiūlymus, tačiau, jiems visuomet reikėtų patikrinti prekybininko nustatytas sąlygas, kad sužinotų, kokios yra pristatymo į jų šalį galimybės ir kaina.

DUK.

ES teisės aktai

Reikia daugiau informacijos apie taisykles konkrečioje šalyje?

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: