Paskutinį kartą tikrinta 2022-11-07

Kainodara ir atsiskaitymas

Prekes ar paslaugas Europos Sąjungoje perkantys vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie visą jų kainą, įskaitant visus mokesčius bei papildomas rinkliavas.

Pirkdami internetu vartotojai turėtų vienareikšmiškai patvirtinti, pavyzdžiui, spustelėdami atitinkamą mygtuką, kad žino, jog užsakymo pateikimas reiškia įsipareigojimą sumokėti.

Įspėjimas

Jeigu norėsite internetu sumokėti daugiau nei 30 eurų, jums reikės pasinaudoti ne mažiau kaip dviejų tapatybės patvirtinimo priemonių deriniu, pavyzdžiui:

  • viena iš turimų priemonių (pvz., mobiliuoju telefonu arba kortelių skaitytuvu) IR viena iš įsimintų priemonių (PIN kodu arba slaptažodžiu),
  • viena iš turimų priemonių (mobiliuoju telefonu arba kortelių skaitytuvu) IR viena iš savo biometrinių priemonių (savo piršto atspaudu),
  • viena iš įsimintų priemonių (PIN kodu arba slaptažodžiu) IR viena iš savo biometrinių priemonių (savo piršto atspaudu).

Šiomis priemonėmis užtikrinama, kad jūsų mokėjimo operacijos būtų saugesnės.

Papildomi mokesčiai: mokesčiai už kortelių naudojimą

Prekiautojams ES neleidžiama imti iš klientų papildomo mokesčio, jeigu jie atsiskaito kredito arba debeto kortelėmis. Vienintelės šios taisyklės išimtys yra „American Express“ / „Diners Club“ kortelės ir verslo arba įmonės kredito kortelės, kai pinigai nuskaičiuojami ne iš kliento, o iš jo darbdavio sąskaitos. Jeigu vartotojas naudojasi tokiomis kortelėmis, iš jo gali būti imamas papildomas mokestis, bet šis mokestis negali būti didesnis nei išlaidos, kurias prekiautojas patiria vartotojo mokėjimui tvarkyti.

Vartotojai turi nepamiršti, kad kitoje ES šalyje mokant ne eurais, o kitomis ES valiutomis, vis dar gali tekti sumokėti kortelės išdavėjo nustatytą valiutos konvertavimo mokestį.

„Nemokamos“ internetinės paslaugos

Nemokamos internetinės paslaugos vis dėlto turi savo kainą – jūsų asmens duomenis, kurie yra vertingi, todėl nemokamos saityno paslaugos ir programėlės juos renka. Pagal ES taisykles turite teisę žinoti, kaip jūsų asmens duomenys yra saugomi ir naudojami. Taip pat turėtumėte žinoti išsamią sutarties informaciją, pavyzdžiui, „nemokamos“ paslaugos, kurią gausite, rūšį, sutarties trukmę, informaciją apie teisę atsisakyti sutarties ir sutarties nutraukimo sąlygas.

Pagal ES taisykles turite besąlyginę teisę gauti ikisutartinę informaciją ir teisę per 14 dienų atsisakyti sutarties. Taip pat numatyti ir atvejai, kai nemokėjote kainos ar mokesčio, tačiau suteikėte prekiautojui asmens duomenis, kurie nėra tiesiogiai būtini paslaugai teikti (pvz., sutikimas rinkti elgsenos duomenis reklamos tikslais).

Šios vartotojų apsaugos teisės suteikiamos papildomai prie teisių, garantuojamų asmens duomenų apsaugos taisyklėmis, kuriomis reglamentuojamas vartotojų asmens duomenų rinkimas ir naudojimas.

Atsitikimas

Nesuteikite daugiau duomenų, nei reikia

Danielis iš Prancūzijos ieškojo internetinės priemonės, kuri jo PDF failus paverstų redaguojamais dokumentais. Jis rado iš pirmo žvilgsnio patikimą taikomąją programą, tačiau, prieš baigiant dokumentų konversiją, jo buvo paprašyta užsisakyti šią paslaugą, nurodant el. pašto adresą ir įvarius asmens duomenis. Kadangi nebuvo aišku, kokios bus šios prenumeratos pasekmės, Danielis nusprendė jos neužsisakyti.

Vartotojai turi teisę gauti aiškią ir suprantamą ikisutartinę informaciją apie paslaugą, taip pat teisę atsisakyti bet kokios paslaugos per 14 dienų, nenurodant jokios priežasties ir visiškai nemokamai.

Mokesčiai už papildomas paslaugas

Pirkėjas turi duoti sutikimą dėl bet kokio papildomo mokėjimo, kurio prašo prekiautojas, pavyzdžiui, už skubų pristatymą, dovanos įpakavimą arba kelionės draudimą.

Prekiautojas už šias paslaugas gali imti mokestį tik tada, kai pirkėjas vienareikšmiškai jas pasirinko. Iš anksto pažymėti langeliai prekiautojo interneto svetainėje nėra toks sutikimas, todėl pirkėjas turės teisę susigrąžinti bet kokį mokėjimą, kuriam jo sutikimas buvo gautas tokiu būdu.

Atsitikimas

Prekiautojai turi nurodyti pirkėjams visą kainą (įskaitant mokesčius ir rinkliavas) prieš jiems sumokant

Eva iš Lenkijos elektroninėje parduotuvėje nusipirko knygų, bet iš jos kredito kortelės buvo nuskaičiuota didesnė galutinė suma, negu nurodyta parduotuvės interneto svetainėje. Eva suprato, kad bendrovė nenurodė pristatymo išlaidų ir jas pridėjo tik tada, kai ji įsigijo prekes.

Kadangi pagal ES taisykles prekiautojai įpareigoti nurodyti teisingą ir išsamią kainų informaciją prieš klientui įsigyjant pirkinį internetu, Eva apie šį atvejį pranešė tiek bendrovei, tiek atitinkamoms Lenkijos įstaigoms. Joms įsikišus, skirtumas Evai buvo kompensuotas.

Mokėjimas kita valiuta. Valiutos keitimo mokesčiai

Kai perkate prekę ar paslaugą, kurios kaina nustatyta kita valiuta, mokate ne tik pirkimo kainą. O kai imate grynųjų pinigų iš bankomato kita valiuta, jūsų išlaidos bus didesnės nei tik išsiimamų pinigų suma. Papildomas išlaidas gali sudaryti:

Kai ką nors perkate parduotuvėje arba internetu, jums gali būti pasiūlyta rinktis, ar mokėti vietos, ar savo šalies valiuta. Jei mokate vietos valiuta, kiek sandoris kainuoja jūsų šalies valiuta, sužinosite, kai gausite savo banko sąskaitos išrašą arba kredito kortelės ataskaitą. Tai dažniausiai pigiausias variantas. Jei mokate savo šalies valiuta, tuojau pat tiksliai žinote, kiek turėsite sumokėti. Dėl papildomų mokesčių rinktis šią galimybę dažnai būna brangiau.

Jei prekiautojas arba interneto svetainė suteikia galimybę mokėti jūsų šalies valiuta, jums turi būti tiksliai nurodyta, kiek reikės mokėti papildomai. Šios išlaidos turėtų būti pateikiamos kaip naujausio Europos Centrinio Banko valiutų keitimo kurso procentinis antkainis.

Pavyzdys. Už nakvynę viešbutyje galite sumokėti vietos valiuta arba savo šalies valiuta. Jei nuspręsite mokėti savo šalies valiuta, viešbutis turėtų sąskaitos sumą konvertuoti naudodamasis ECB kursu ir pranešti jums apie procentinį antkainį, kurį pridės.

Jūsų banko arba kortelės išdavėjo interneto svetainėje taip pat turi būti pateikiama informacija apie šių rūšių mokesčius. Bet kokiu atveju visada turite teisę atsisakyti mokėti savo šalies valiuta ir sumokėti vietos valiuta.

Kainų diskriminacija

ES piliečiai ar gyventojai, pirkdami prekes arba paslaugas, neturėtų mokėti brangiau tik dėl savo pilietybės arba gyvenamosios šalies.

Perkant prekes internetu, įvairiose ES šalyse arba skirtingose tos pačios svetainės versijose kainos gali būti nevienodos, pavyzdžiui, dėl pristatymo išlaidų skirtumų. Tačiau perkant prekes internetu be pasirinkimo pristatyti į kitą šalį (pvz., jei pirkėjas ketina pats pasiimti pirkinį iš prekiautojo ar parduotuvės), pirkėjai turėtų turėti galimybę mokėti tokią pačią kainą ir naudotis tokiais pačiais ypatingais pasiūlymais, kaip ir toje ES šalyje gyvenantys pirkėjai. Negalima versti pirkėjo mokėti brangiau arba neleisti jam įsigyti kokios nors prekės vien dėl to, kad jis gyvena kitoje šalyje.

Tokios pačios taisyklės taikomos perkant paslaugas, teikiamas prekiautojo patalpose, pavyzdžiui, perkant įėjimo į pramogų parką bilietus, rezervuojant viešbučio kambarius, nuomojantis automobilį arba perkant elektroniniu būdu teikiamas paslaugas (pavyzdžiui, debesijos arba interneto svetainės prieglobos paslaugas). Jų pirkėjai turi teisę mokėti tokią pačią kainą, kaip ir vietiniai gyventojai.

Įspėjimas

Autorių teisėmis saugomiems kūriniams, pvz., filmams, e. knygoms ir muzikai, skirtingose šalyse dažnai taikomos skirtingos licencinės sutartys, todėl gali ir nebūti galimybės įsigyti tų pačių šios rūšies prekių tokiomis pačiomis kainomis visose ES šalyse.

Atsitikimas

Iš klientų negali būti reikalaujama sumokėti daugiau vien dėl jų gyvenamosios šalies

Hilda iš Danijos norėjo išsinuomoti automobilį Ispanijoje vasaros atostogoms. Ispanų automobilių nuomos bendrovės interneto svetainėje ji išsirinko norimą automobilį, tačiau rezervacijos procedūros pabaigoje įvedusi adreso duomenis ji išvydo, kad bendra nuomos kaina padidėjo 140 Eur.

Hilda kreipėsi į artimiausią Europos vartotojų centrą ir pasiskundė dėl tokios kainų diskriminacijos. Centras padėjo jai pateikti oficialų skundą, atkreipiant dėmesį į diskriminacinę kainodarą automobilių nuomos bendrovės interneto svetainėje. Kadangi automobilių nuomos bendrovė pažeidė ES taisykles, kompetentinga nacionalinė institucija gali jai skirti baudą.

Kelionės bilietų kainų nustatymo taisyklės

ES kainodaros taisyklės taip pat taikomos perkant kelionės, pavyzdžiui, skrydžio ar traukinio, bilietus internetu arba vietoje. Tai reiškia, kad perkant bilietus visi mokesčiai ir rinkliavos turi būti įtraukti į bendrą kainą ir matomi nuo pat užsakymo proceso pradžios. Taip keleiviams paprasčiau palyginti kainas su kitų vežėjų kainomis.

Visi papildomi elementai (pavyzdžiui, kelionės draudimas) turi būti aiškiai nurodyti ir siūlomi tik taip, kad keleivis pats turėtų juos pasirinkti, jei nori.

Jei internetu pirkdamas lėktuvo bilietus klientas pastebėtų, kad kaina nurodoma neaiškiai, jis gali apie tai pranešti ES šalies, kurioje gyvena, nacionalinėms valdžios institucijoms en .

Automatinis peradresavimas interneto svetainėje

Kai yra kelios prekiautojo interneto svetainės versijos, klientų negalima automatiškai peradresuoti į kitą versiją, nebent jie duotų tam sutikimą. Pavyzdžiui, jeigu Prancūzijos gyventojas pasirinko tiesiogiai atsiversti .be svetainę (skirtą Belgijai), prekiautojas gali pasiūlyti apsilankyti .fr svetainės versijoje, tačiau jeigu klientas neduos vienareikšmiško leidimo atlikti šį peradresavimą, jis turėtų patekti į pasirinktą .be svetainės versiją.

Klientas taip pat turėtų galėti bet kuriuo metu pakeisti savo pasirinkimą, pavyzdžiui, pažymėdamas langelį „pasirinkti šalį“. Taip pirkėjai gali matyti prekiautojo kitose šalyse taikomas produktų ir paslaugų kainas bei akcinius pasiūlymus, tačiau jiems visuomet reikėtų patikrinti prekiautojo nustatytas sąlygas, kad sužinotų, kokios yra pristatymo į jų šalį galimybės ir kaina.

Taip pat žr.

DUK.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: