Paskutinį kartą tikrinta 2018-07-06

Kainų nustatymas ir mokėjimai

Pirkdami prekę arba paslaugą Europos Sąjungoje vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie visą jų kainą , įskaitant visus mokesčius bei papildomą rinkliavą.

Pirkdamas internetu vartotojas turėtų aiškiai patvirtinti, pavyzdžiui, spustelėjęs mygtuką, kad žino, jog užsakymo pateikimas reiškia įsipareigojimą sumokėti.

Papildomi mokesčiai: mokesčiai už kortelių naudojimą

Prekiautojams ES neleidžiama versti klientus mokėti brangiau, jeigu jie naudoja kredito arba debeto kortelę. Vienintelės šios taisyklės išimtys yra „American Express/Diners Club" kortelės ir verslo arba įmonės kredito kortelės, kai pinigai nuskaičiuojami ne iš kliento, o iš jo darbdavio sąskaitos. Jeigu vartotojas naudojasi tokiomis kortelėmis, iš jo gali būti imamas papildomas mokestis, bet šis mokestis negali būti didesnis nei išlaidos, kurias prekiautojas patiria vartotojo mokėjimui tvarkyti.

Vartotojai turi nepamiršti, kad kitoje ES šalyje mokant ne eurais, o kitomis ES valiutomis, vis dar gali tekti sumokėti kortelės išdavėjo nustatytą valiutos konvertavimo mokestį.

Mokesčiai už papildomas paslaugas

Pirkėjas turi duoti sutikimą dėl bet kokio papildomo mokėjimo, kurio prašo prekiautojas, pavyzdžiui, už skubų pristatymą, dovanos įpakavimą arba kelionės draudimą.

Prekiautojas už šias paslaugas gali imti mokestį tik tada, kai pirkėjas aiškiai jas pasirinko. Iš anksto pažymėti langeliai prekiautojo interneto svetainėje nėra toks sutikimas, todėl pirkėjas turės teisę gauti kompensaciją už bet kokį mokėjimą, kuriam jo sutikimas buvo gautas tokiu būdu.

Atsitikimas

Prekiautojai turi nurodyti pirkėjams visą kainą (įskaitant mokesčius ir rinkliavas) prieš jiems sumokant

Lenkė Eva elektroninėje parduotuvėje nusipirko knygų, bet iš jos kredito kortelės buvo nuskaičiuota didesnė negu parduotuvės interneto svetainėje nurodyta galutinė suma. Eva suprato, kad bendrovė nenurodė pristatymo išlaidų ir jas pridėjo tik po to, kai ji įsigijo prekes.

Kadangi pagal ES taisykles prekiautojai įpareigoti nurodyti teisingą ir išsamią kainų informaciją prieš klientui įsigyjant pirkinį internetu, Eva apie šį atvejį pranešė tiek bendrovei, tiek atitinkamoms Lenkijos įstaigoms. Joms įsikišus, skirtumas Evai buvo kompensuotas.

Diskriminacinės kainos

ES piliečiai pirkdami prekes arba paslaugas neturėtų mokėti brangiau tik dėl savo pilietybės arba gyvenamosios šalies. Tačiau kartais kainų skirtumas gali būti pateisinamas, jeigu jis pagrįstas objektyviais kriterijais, o ne pilietybe.

Atsitikimas

Kartais kainų skirtumas gali būti pateisinamas

Nyderlanduose gyvenantis Bartas apsilankė pas draugą Vokietijoje ir nuėjo į baseiną. Jam teko sumokėti daugiau, negu moka vietos gyventojai, ir jis suabejojo, ar nėra neteisėtai diskriminuojamas.

Šiuo atveju kainų skirtumas pateisinamas. Kadangi baseinu rūpinasi vietos valdžios institucija, o finansuojamas jis iš vietinių mokesčių, vietos gyventojai jau prisidėjo prie šio baseino tvarkymo ir todėl už maudynes jame gali mokėti pigiau.

Atsitikimas

Iš klientų negali būti reikalaujama sumokėti daugiau vien dėl jų gyvenamosios šalies

Danė Hilda norėjo išsinuomoti automobilį Ispanijoje vasaros atostogoms. Ispanų automobilių nuomos bendrovės interneto svetainėje ji išsirinko norimą automobilį, tačiau rezervacijos procedūros pabaigoje įvedusi adreso duomenis ji išvydo, kad bendra nuomos kaina padidėjo 140 EUR.

Hilda kreipėsi į artimiausią Europos vartotojų centrą pasiskundė dėl tokios diskriminacinės kainos. Centras paprašė automobilių nuomos įmonės laikytis ES taisyklių ir padaryti atitinkamus pakeitimus savo svetainėje.

Kelionės bilietų kainų nustatymo taisyklės

ES kainų nustatymo taisyklės taip pat taikomos perkant kelionės, pavyzdžiui, skrydžio ar traukinio, bilietus internetu arba vietoje. Tai reiškia, kad perkant bilietus visi mokesčiai ir rinkliavos turi būti įtraukti į bendrą kainą ir matyti nuo pat užsakymo proceso pradžios. Taip keleiviams paprasčiau palyginti kainas su kitų vežėjų kainomis. 

Visi papildomi elementai (pavyzdžiui, kelionės draudimas) turi būti aiškiai nurodyti ir siūlomi tik taip, kad keleivis pats turėtų juos pasirinkti, jei nori.

Jei internetu pirkdamas lėktuvo bilietus klientas pastebėtų, kad kaina nurodoma neaiškiai, jis gali apie tai pranešti ES šalies, kurioje gyvena, nacionalinėms valdžios institucijoms .

DUK.

ES teisės aktai

Reikia daugiau informacijos apie taisykles konkrečioje šalyje?

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Kreipkitės pagalbos arba patarimo į Europos vartotojų centrą savo šalyjeen

Pasidalyti šiuo puslapiu: