Paskutinį kartą tikrinta 2022-02-11

Investiciniai produktai

Jeigu norėsite turimas lėšas ne padėti į taupomąją sąskaitą, o investuoti, bankai arba draudimo bendrovės paprastai jums pasiūlys investicinių produktų, fondų ir investicinių draudimo sutarčių. Tai vadinamieji mažmeninių ir draudimo principu pagrįstų investicinių produktų paketai. Skirtingai nuo standartinių taupomųjų sąskaitų indėlių, investicijų vertė ir pajamos iš investicinių produktų gali ir mažėti, ir didėti.

Kadangi investicinių produktų veikimo mechanizmai gali būti gana sudėtingi, ne visada lengva įvertinti potencialią gražą ir riziką. ES taisyklėmis užtikrinama, kad prieš pasirašant sutartį dėl investicinių produktų jums būtų suteikta išsami informacija, kad visapusiškai suvoktumėte, kokio masto ar pobūdžio riziką prisiimate.

Įspėjimas

Šios ES taisyklės netaikomos profesinių pensijų sistemoms, tiesioginėms investicijoms (pvz., akcijoms), profesionaliems investuotojams skirtiems investiciniams produktams ir gyvybės draudimo produktams, kuriuose nėra neprofesionaliems investuotojams skirtų investavimo galimybių, o išmokos mokamos tik mirties ar invalidumo atveju.

Pagrindinė informacija apie investicijas

Prieš jums įsigyjant investicinį produktą, jį parduodantis asmuo arba organizacija turi jums pateikti pagrindinės informacijos dokumentą. Šis standartinis dokumentas sudarytas taip, kad jame rastumėte aiškius atsakymus į klausimus apie dominančio investicinio produkto savybes, rizikingumą ir išlaidas.

Informacijos dokumentas, kurį gausite, turi būti ne ilgesnis kaip 3 A4 formato puslapių, jame turi būti pateikta tokia informacija:

Palyginti ir pasirinkti skirtas laikas

Naudojantis pagrindinės informacijos dokumentu galima nesunkiai palyginti įvairių teikėjų investicinius produktus ir pasirinkti tą, kuris geriausiai tiks jūsų poreikiams.

Vadinasi informacijos dokumento reikia paprašyti pakankamai anksti, kad turėtumėte pakankamai laiko variantams apsvarstyti, kol dar nesate susaistyti sutarties arba pasiūlymo įsipareigojimais. Net jeigu ir yra numatytas persigalvojimo laikotarpis, investicinį produktą jums parduodantis asmuo turi duoti jums tokį informacijos dokumentą prieš jums pasirašant sutartį.

Atsitikimas

Informacijos dokumentas gali padėti pasirinkti tinkamą investicinį produktą

Leonardas norėjo susitaupyti šiek tiek pinigų pensijai. Su banku jis aptarė įvairias sąskaitos galimybes. Bankas jam pasiūlė pagal specialų taupomąjį gyvybės draudimo planą kas mėnesį atidėti 150 EUR. Bankas paaiškino, kad įsigijęs tokios rūšies investicinį produktą, Leonardas gaus didesnę investicijų gražą negu turėdamas įprastinę taupomąją sąskaitą. Leonardas paprašė daugiau informacijos apie planą ir gavo pagrindinės informacijos dokumentą. Susipažinęs su juo ir jame pateiktais įvairiais veiklos rezultatų scenarijais Leonardas suprato, kad rizikuotų prarasti dalį pensijos santaupų, jeigu plane numatyta investicinė veikla nepasisektų. Jis vėl pasikalbėjo su banku ir nusprendė pasirinkti standartinę taupomąją sąskaitą.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: