Darbo sąlygos

Kai samdote darbuotojus, turėtumėte jiems pateikti rašytinę sutartį arba lygiavertį rašytinį pareiškimą, kuriuo patvirtinamos jų darbo sąlygos. Geriausia būtų, kad darbo sąlygas jiems pateiktumėte jų darbo pradžios dieną arba prieš ją. Tačiau, kaip parodyta toliau, terminai skiriasi priklausomai nuo informacijos pobūdžio.

Informacija, kurią privalote pateikti darbuotojui nuo pirmos iki septintos darbo dienos:

  • darbo sutarties šalys (darbdavys ir darbuotojas),
  • darbo vieta: jei nuolatinės darbo vietos nėra, turėtumėte pabrėžti, kad darbuotojas dirbs įvairiose vietose, ir nurodyti, kur registruota jūsų įmonė,
  • pareigų pavadinimas, lygis ir kategorija arba pareigybės aprašas (trumpas užduočių apibūdinimas),
  • darbo pradžios data,
  • numatoma įdarbinimo trukmė, jei sutartis laikina,
  • pradinė bazinė alga, mokėjimo dažnis, bet kokios kitos atlyginimo sudėtinės dalys.

Jei darbo grafikas yra reguliarus ar nuspėjamas:

  • įprastos darbo dienos arba darbo savaitės trukmė (darbo valandų skaičius),
  • viršvalandžiai ir jų kompensavimas,
  • pamainų keitimo tvarka.

Jei darbo grafikas yra nereguliarus ar nenuspėjamas:

  • garantuojamų apmokamų valandų skaičius ir atlygis už papildomas valandas,
  • apskaitinės darbo valandos ir darbo dienos,
  • pranešimas prieš paskiriant užduotį ir jos atšaukimo terminas.

Informacija, kurią privalote pateikti darbuotojui per vieną mėnesį nuo pirmos darbo dienos:

  • laikiniesiems darbuotojams: organizacijos / subjekto, kuriame dirbs jūsų darbuotojas, tapatybė,
  • jūsų darbuotojo mokymai, jei taikytina,
  • mokamų metinių atostogų dienų skaičius; jei sutarties pradžioje to nurodyti neįmanoma, nurodoma jų nustatymo tvarka,
  • kolektyvinių sutarčių taisyklės, kuriomis reglamentuojamos darbuotojo darbo sąlygos,
  • socialinės apsaugos institucijų, valdančių socialines įmokas, tapatybė (jei jų mokėjimas yra jūsų, kaip darbdavio, atsakomybė).

Informuojant apie metines atostogas, pranešimo apie sutarties nutraukimą laikotarpį, darbo laiką ir atlyginimą, darbuotojams pakanka nurodyti atitinkamus nacionalinius (regioninius) teisės aktus ir administracines nuostatas.

Būtiniausi reikalavimai, susiję su darbo sąlygomis

Jei jūsų darbuotojui taikomas reikalavimas atlikti bandomąjį laikotarpį, jis negali būti ilgesnis kaip šeši mėnesiai. Terminuotų darbo santykių atveju bandomasis laikotarpis turi būti proporcingas numatomai sutarties trukmei ir darbo pobūdžiui. Jei sutartis atnaujinama tai pačiai funkcijai ir užduotims atlikti, negalite jai taikyti naujo bandomojo laikotarpio. Išimtiniais atvejais ES šalys gali nustatyti ilgesnius bandomuosius laikotarpius nacionalinės teisės aktais, jei tai pateisinama darbo santykių rūšimi arba darbuotojo interesais.

Kaip darbdavys negalite uždrausti savo darbuotojams dirbti su kitais darbdaviais ne nustatytu darbo laiku ir negalite dėl to sudaryti savo darbuotojams mažiau palankių sąlygų. ES šalys gali nustatyti darbo keliems darbdaviams nesuderinamumo sąlygas, remdamosi tokiomis objektyviomis priežastimis kaip sveikata ir sauga, verslo konfidencialumas, viešųjų paslaugų vientisumas arba interesų konflikto vengimas.

Jei siūlote sutartį su nereguliariu darbo grafiku, privalote:

  • savo darbuotojui nurodyti iš anksto nustatytas apskaitines valandas ir dienas,
  • informuoti savo darbuotoją apie darbo užduotį per pagrįstą pranešimo laikotarpį, nustatytą pagal nacionalinę teisę, kolektyvines sutartis ar praktiką.

Jei neįvykdomas vienas ar abu reikalavimai, jūsų darbuotojas turi teisę atsisakyti darbo užduoties nepatirdamas neigiamų pasekmių. Net jei pagal nacionalinę teisę leidžiama atšaukti darbo užduotį be kompensacijos, jūsų darbuotojas turi teisę gauti kompensaciją pagal nacionalinę teisę, kolektyvines sutartis arba praktiką, jei po nurodyto pagrįsto laikotarpio atšaukiate darbo užduotį, dėl kurios buvo anksčiau susitarta.

Jei pagal jūsų ES šalies nacionalinę teisę leidžiama sudaryti darbo pagal poreikį ar panašias darbo sutartis ir jūs norite įdarbinti darbuotojus pagal tokias sutartis, turėtumėte žinoti, kad jūsų ES šalies nacionalinėje teisėje turi būti nustatytos priemonės, kuriomis siekiama išvengti piktnaudžiavimo šia sutartimi ar netinkamo jos naudojimo. Pavyzdžiui, pagal nacionalinę teisę gali būti apribotas darbo pagal poreikį ir panašių sutarčių naudojimas ir trukmė arba gali būti daroma prielaida, kad yra sudaryta darbo sutartis, kurioje numatytas minimalus apmokamų valandų skaičius, nustatomas pagal vidutinį per tam tikrą laikotarpį išdirbtų valandų skaičių.

Išdirbęs bent šešis mėnesius ir sėkmingai užbaigęs bandomąjį laikotarpį (jei jis buvo taikomas), darbuotojas gali, jei tai įmanoma, prašyti tam tikros darbo, kuriame būtų užtikrintos nuspėjamesnės ir saugesnės darbo sąlygos, formos. Per vieną mėnesį nuo prašymo gavimo dienos privalote šiam darbuotojui pateikti pagrįstą atsakymą raštu. ES šalys gali riboti tokių prašymų dažnumą.

Jei esate MVĮ arba fizinis asmuo, veikiantis kaip darbdavys, kai kuriose ES šalyse jums gali būti skirta iki trijų mėnesių atsakymui pateikti, o gavę vėlesnius panašius to paties darbuotojo prašymus galite pateikti atsakymą žodžiu, jei atsakymo pagrindimas lieka nepakitęs.

Jei pagal ES arba nacionalinę teisę reikalaujama, kad mokytumėte savo darbuotojus atlikti jiems skirtas užduotis, tokį mokymą turite teikti nemokamai. Be to, mokymas turi būti skaičiuojamas kaip darbo laikas ir, jei įmanoma, vykti darbo valandomis.

Kai kuriose ES šalyse pagal nacionalinę teisę sudarytose kolektyvinėse sutartyse, užtikrinant bendrą darbuotojų apsaugą, gali būti nustatytos kitokios nei pirmiau minėtos priemonės. Kai kuriose ES šalyse darbuotojams, kurie dirba ne ilgiau kaip 1 mėnesį arba trumpiau kaip 8 valandas per savaitę, taikoma supaprastinta darbo tvarka.

Nacionalinę informaciją rasite toliau.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

EURES konsultantai

EURES konsultantai gali suteikti jums informacijos apie darbo sąlygas, padėti atlikti įdarbinimo procedūras jūsų šalyje arba gretimame užsienio šalies regione.

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Paskutinį kartą tikrinta 2024-06-27
Pasidalyti šiuo puslapiu