Paskutinį kartą tikrinta 2018-10-18

Garantijos ir grąžinimas

Pagal ES taisykles, prekybininkas turi pataisyti, pakeisti jūsų nusipirktas prekes, sumažinti jų kainą arba grąžinti pinigus, jeigu tos prekės turėjo defektų arba atrodo ar veikia ne taip, kaip reklamuota.

Jei prekę ar paslaugą įsigijote internetu arba kitu būdu ne parduotuvėje (telefonu, paštu, iš išnešiojamosios prekybos agento), taip pat turite teisę nutraukti sandorį ir grąžinti užsakymą per 14 dienų laikotarpį dėl bet kokios priežasties ir be jokio paaiškinimo.

Sužinokite konkrečias sąlygas, kaip pasinaudoti garantinėmis sąlygomis ir pasitraukti iš sandorio.

Garantijos nekokybiškų prekių atveju

Nemokama 2 metų garantija (teisinė garantija) visoms prekėms

Nesvarbu, ar pirkote prekes internetu, parduotuvėje, ar užsakėte paštu, pagal ES taisykles visada turite teisę į ne mažiau kaip dvejų metų nemokamą garantiją.

Ši 2 metų garantija yra jūsų minimali teisė. Pagal jūsų šalies nacionalines taisykles jums gali būti suteikiama didesnė apsauga, tačiau bet koks nukrypimas nuo ES taisyklių visuomet turi būti vartotojų naudai.

Jei paaiškėja, kad kurioje nors kitoje ES šalyje įsigytos prekės turi defektų, atrodo arba veikia ne taip, kaip reklamuota, pardavėjas turi jas nemokamai pataisyti, pakeisti arba sumažinti kainą ar grąžinti už jas sumokėtus pinigus.

Paprastai dalinės kompensacijos arba visų sumokėtų pinigų grąžinimo galima reikalauti tik tada, kai prekių neįmanoma pataisyti arba pakeisti.

Gali būti, kad teisės į kompensaciją neturėsite, jei defektas nedidelis (pavyzdžiui, brėžis ant kompaktinio disko dėžutės).

Kaip pasiekti, kad prekės būtų pataisytos, pakeistos arba būtų grąžinti už jas sumokėti pinigai

2 metų garantinis laikotarpis prasideda tuoj pat, kai tik gaunate prekes.

  • Kai kuriose ES šalyse pardavėją apie defektą privalu informuoti per du mėnesius nuo jo aptikimo, kitaip galite netekti teisės į garantiją.
  • Jums reikia per 6 mėnesius nuo prekių gavimo parodyti pardavėjui, kad jos turi defektų arba nėra tokios, kaip reklamuota.
  • Po 6 mėnesių daugumoje ES šalių jau turėsite įrodyti, kad defektas buvo prekės gavimo momentu, pavyzdžiui, jums reikės įrodyti, kad defektas atsirado dėl prastos panaudotų medžiagų kokybės.

Pardavėjas visais atvejais turi pasiūlyti sprendimą. Kai kuriose ES šalyse ir gamintojo galite prašyti atlyginti nuostolius.

Jeigu jums iškilo problemų dėl kitoje ES šalyje įsigytų ar iš jos gautų prekių, jums gali padėti jūsų šalies Europos vartotojų centrasen.

Atsitikimas

Prekių trūkumai ne visada paaiškėja iš karto

Mirekas nusipirko nešiojamąjį kompiuterį. Pradžioje jis veikė puikiai, tačiau po metų Mirekas pastebėjo, kad šio kompiuterio atmintis mažesnė, negu turėjo būti.

Nors Mirekas to iš karto nepastebėjo, o kompiuteris veikė, jis neturėjo skelbtų savybių arba tų savybių, už kurias pirkėjas sutiko mokėti pirkdamas, todėl Mirekas išsireikalavo iš parduotuvės dalinę kompensaciją.

Papildomos garantijos (prekybos garantijos)

Parduotuvės arba gamintojai neretai siūlys jums papildomų prekybos garantijų. Jos jau bus įtrauktos į prekės kainą arba už jas reikės mokėti papildomai.

Dėl jos jums gali būti užtikrinta geresnė apsauga, tačiau ši garantija jokiu atveju nepakeičia ir nesumažina minimalios 2 metų garantijos, į kurią visada turite teisę pagal ES taisykles.

Taigi jei parduotuvėje nauja prekė jums parduodama pigiau dėl to, kad nesuteikiama garantijos, tai reiškia tik tai, kad jūs negaunate jokių papildomų garantijų. Visada turite nemokamą dvejų metų garantiją, jei prekė turi defektą arba neatitinka aprašo.

Atsitikimas

ES teisės aktais numatyta 2 metų garantija negali būti sutrumpinta dėl prekybos garantijos

Karla nusipirko plaukų džiovintuvą, kuriam pardavėjas suteikė 6 mėnesių garantiją.

Po 8 mėnesių džiovintuvas sugedo ir Karla jį nunešė atgal į parduotuvę. Pardavėjas jai pasakė, kad jos garantija pasibaigusi ir todėl ji nebeturi teisės į kompensaciją.

Karla priminė, kad pagal ES vartotojų apsaugos teisės aktus ji turi nemokamą 2 metų garantiją, o pardavėjo 6 mėnesių garantija buvo tik papildoma paslauga. Pardavėjas sutiko pakeisti plaukų džiovintuvą.

Naudotos prekės

Naudotoms prekėms, kurias įsigyjate iš prekybininko, taip pat taikoma minimali 2 metų garantija. Tačiau iš privačių asmenų arba viešuosiuose aukcionuose įsigytoms prekėms ši garantija netaikoma.

Kai kuriose ES šalyse pirkėjas ir pardavėjas gali susitarti dėl trumpesnio nei 2 metų laikotarpio, tačiau jis negali būti trumpesnis kaip 1 metai. Apie tai turėtų būti aiškiai informuota pirkimo metu.

Išsamesnės informacijos apie tai, kokios teisės užtikrinamos nacionaliniais teisės aktais, galima sužinoti susipažinus su teisinių ir prekybos garantijų taisyklėmis, galiojančiomis šalyje, kurioje įsigyta prekė:

Pasirinkite šalį

* Nacionalinės institucijos dar nepateikė informacijos

Užsakymo atšaukimas ir grąžinimas

Per 14 dienų galima atsisakyti ne parduotuvėje (internetu, telefonu ar paštu) įsigytų prekių ir jas grąžinti

Europos Sąjungoje turite teisę per 14 dienų grąžinti tokius pirkinius ir atgauti visus už juos sumokėtus pinigus. Tai galite padaryti dėl bet kokios priežasties, pavyzdžiui, vien todėl, kad persigalvojote.

14 dienų persigalvojimo laikotarpis netaikomas besąlygiškai visiems pirkiniams. Be kita ko, išimtis galioja šioms prekėms:

  • lėktuvų ir traukinių bilietams, koncertų bilietams, viešbučių kambarių užsakymams, automobilių nuomos, maitinimo paslaugų užsakymams konkrečioms datoms,
  • prekėms ir gėrimams, kurie jums pristatomi reguliariai (pvz., pienininko pristatomiems produktams),
  • pagal užsakymą pagamintoms arba aiškiai asmeninėms reikmėms pritaikytoms prekėms (pvz., asmeniškai pasiūtiems kostiumams),
  • garso, vaizdo turiniui ar kompiuterinei programinei įrangai pakuotėse (pavyzdžiui, DVD diskams), kurias gavę atplėšėte,
  • skaitmeniniam turiniui internete, jeigu jau pradėjote jį siųsdintis ar naudoti srautiniu būdu,
  • prekėms, įsigytoms iš privataus asmens, o ne bendrovės,
  • skubaus remonto arba techninės priežiūros darbams, pavyzdžiui, jeigu iškvietėte santechniką pataisyti prakiurusį dušą, nebegalite atšaukti darbų, kai jau sutarėte dėl paslaugų kainos.

Šis sąrašas nėra išsamus.

Jeigu prekes įsigijote mažose (netinklinėse) parduotuvėse, neturite jokių ES užtikrinamų teisių šių prekių grąžinti (pakeisti arba atgauti sumokėtus pinigus), nebent tos prekės turėtų defektų. Tačiau daugelis parduotuvių pačios leidžia savo klientams per tam tikrą laiką prekes grąžinti arba pasikeisti. Išsiaiškinkite, kokią grąžinimo tvarką taiko parduotuvės, kuriose perkate.

Persigalvojimo laikotarpis baigiasi po 14 dienų nuo tos dienos, kurią prekes gavote. Sutarčių dėl paslaugų atveju persigalvojimo laikotarpis baigiasi po 14 dienų nuo tos dienos, kurią sudarėte sutartį. Jeigu persigalvojimo laikotarpio pabaiga sutaps su nedarbo diena, jis bus pratęstas iki artimiausios darbo dienos.

Atsitikimas

Dėl kai kurių pirkinių persigalvoti negalite

Džeinė internetu nusipirko bilietą į „U2" koncertą Airijoje. Kitą dieną ji sužinojo, kad koncerto dieną ji Airijoje nebus, ir pabandė atšaukti užsakymą. Tačiau interneto pardavėjas atsisakė tai padaryti ir grąžinti jai pinigus, nes 14 dienų persigalvojimo laikotarpio sąlyga netaikoma perkant koncertų bilietus.

Kaip atšaukti pirkimo sandorį

Turite pranešti prekybininkui apie savo sprendimą atšaukti pirkimo sandorį. Vien tik grąžinti prekes nepakanka. Prekybininkas turi pateikti jums pavyzdinę sutarties atsisakymo formą – ją galite, bet neprivalote naudoti, kad informuotumėte prekybininką apie savo sprendimą.

Galite informuoti prekybininką ir grąžinti prekes vienu metu, pavyzdžiui, prie paštu grąžinamų prekių pridėti rašytinį pareiškimą arba nusiųsti jį faksu ar e. paštu.

Nenaudotas prekes turite išsiųsti atgal per 14 dienų nuo tada, kai informavote prekybininką.

Kai kurie prekybininkai neturi teisės imti iš jūsų mokesčio už prekių grąžinimą, tačiau prekybininkas turėtų jus informuoti tuo atveju, jeigu turite sumokėti prekių grąžinimo išlaidas. Jeigu prekybininkas jūsų neinformuos, kad jums reikia sumokėti už prekių grąžinimą, šias išlaidas jis turės padengti pats. Jums nereikia mokėti jokių kitų mokesčių, apie kuriuos jums nebuvo pranešta.

Jeigu prekės gabaritai dideli (pvz., didelių namų apyvokos daiktų atveju), prekybininkas jus turi informuoti bent apie numatomas jos grąžinimo išlaidas. Tačiau didelių gabaritų prekes, įsigytas iš išnešiojamosios prekybos agento ir pristatytas jums iš karto, pasiimti atgal savo sąskaita visais atvejais turi pats prekybininkas.

Sumokėtų pinigų grąžinimas

Prekybininkas privalo jums grąžinti pinigus per 14 dienų nuo tada, kai gavo jūsų pareiškimą apie pirkinio atsisakymą, tačiau gali uždelsti pinigų grąžinimą, jeigu dar negavo grąžinamų prekių arba įrodymo, kad jas jam grąžinote.

Taip pat turi būti grąžinti visi pristatymo mokesčiai, kuriuos sumokėjote, kai įsigijote pirkinį, tačiau prekybininkas gali nuskaičiuoti iš jūsų pristatymo mokesčius, jeigu buvo užsakytas nestandartinis (skubus) pristatymas.

DUK.

ES teisės aktai

Reikia daugiau informacijos apie taisykles konkrečioje šalyje?

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: