Paskutinį kartą tikrinta 2020-03-09

Garantijos ir grąžinimas

Paveikė „Brexit’as“?

Pagal ES taisykles pardavėjas turi pataisyti, pakeisti jūsų nusipirktas prekes, sumažinti jų kainą arba grąžinti pinigus, jeigu tos prekės turėjo defektų arba atrodo ar veikia ne taip, kaip reklamuota.

Jei prekę ar paslaugą įsigijote internetu arba kitu būdu ne parduotuvėje (telefonu, paštu, iš išnešiojamosios prekybos agento), taip pat turite teisę nutraukti sandorį ir grąžinti užsakymą per 14 dienų laikotarpį dėl bet kokios priežasties ir be jokio paaiškinimo.

Jeigu tiksliai nežinote, kurios sąlygos galioja jūsų atveju, galite pasinaudoti mūsų parengta vartotojų teisių priemone, kuri padės jums suprasti, kokias teises turite apsipirkdami Europos Sąjungoje.

Daugiau informacijos

Garantijos nekokybiškų prekių atveju

Nemokama 2 metų garantija visoms prekėms

Nesvarbu, ar pirkote prekes internetu, parduotuvėje, ar užsakėte paštu, visada turite teisę į ne mažiau kaip dvejų metų nemokamą garantiją.

Ši dvejų metų garantija yra jūsų minimali teisė, tačiau nacionalinėmis taisyklėmis jūsų šalis gali suteikti jums papildomą apsaugą.

Jei paaiškėja, kad kurioje nors kitoje ES šalyje įsigytos prekės turi defektų, atrodo arba veikia ne taip, kaip reklamuota, pardavėjas turi jas nemokamai pataisyti, pakeisti arba sumažinti kainą ar grąžinti už jas sumokėtus pinigus.

Paprastai dalinės kompensacijos arba visų sumokėtų pinigų grąžinimo galima reikalauti tik tada, kai prekių neįmanoma pataisyti arba pakeisti.

Gali būti, kad teisės į kompensaciją neturėsite, jei defektas nedidelis (pavyzdžiui, brėžis ant kompaktinio disko dėžutės).

Papildomos garantijos (prekybos garantijos)

Parduotuvės arba gamintojai neretai siūlys jums papildomų prekybos garantijų. Jos jau bus įtrauktos į prekės kainą arba už jas reikės mokėti papildomai.

Dėl jos jums gali būti užtikrinta geresnė apsauga, tačiau ši garantija jokiu atveju nepakeičia ir nesumažina minimalios 2 metų garantijos, į kurią visada turite teisę pagal ES taisykles.

Taigi jei parduotuvėje nauja prekė jums parduodama pigiau dėl to, kad, pardavėjo teigimu, ji yra be garantijos, tai reiškia tik tai, kad jūs negaunate jokių papildomų garantijų. Visada turite nemokamą dvejų metų garantiją, jei prekė turi defektą arba neatitinka aprašo.

Atsitikimas

ES teisės aktais numatyta 2 metų garantija negali būti sutrumpinta dėl prekybos garantijos

Karla nusipirko plaukų džiovintuvą, kuriam pardavėjas suteikė 6 mėnesių garantiją. Po 8 mėnesių džiovintuvas sugedo ir Karla jį nunešė atgal į parduotuvę. Pardavėjas jai pasakė, kad garantija pasibaigusi, todėl ji nebeturi teisės į kompensaciją.

Karla priminė, kad pagal ES vartotojų apsaugos teisės aktus ji turi nemokamą 2 metų garantiją, o pardavėjo 6 mėnesių garantija buvo tik papildoma paslauga. Pardavėjas sutiko pakeisti plaukų džiovintuvą.

Naudotos prekės

Naudotoms prekėms, kurias įsigyjate iš pardavėjo, taip pat taikoma minimali 2 metų garantija. Tačiau iš privačių asmenų įsigytoms prekėms ši garantija netaikoma.

Kai kuriose ES šalyse perkant naudotas prekes su pardavėju galima susitarti dėl trumpesnio nei 2 metų garantinio laikotarpio, tačiau jis negali būti trumpesnis nei 1 metai ir dėl jo turi būti susitarta perkant.

Kaip pasiekti, kad prekės būtų pataisytos, pakeistos arba būtų grąžinti už jas sumokėti pinigai

2 metų garantinis laikotarpis prasideda tuoj pat, kai tik gaunate prekes. Jeigu prekė sugestų per šį 2 metų laikotarpį, pardavėjas visada turėtų pasiūlyti jums kokį nors problemos sprendimą. Kai kuriose ES šalyse taip pat turite teisę prašyti, kad problemą išspręstų gamintojas.

  • Jeigu prekė sugenda per pirmus 6 mėnesius, daroma prielaida, kad problema jau egzistavo prekės pristatymo metu, nebent pardavėjas įrodytų, kad buvo kitaip, todėl turite teisę į nemokamą prekės remontą arba pakeitimą, o jeigu tai padaryti būtų pernelyg sudėtinga ar brangu, jums gali būti pasiūlyta mažesnė kaina arba galimybė atgauti sumokėtus pinigus.
  • Jeigu prekė sugestų po 6 mėnesių laikotarpio, vis tiek turėtumėte teisę į nemokamą jos remontą arba pakeitimą, arba bent į mažesnę kainą arba galimybę atgauti sumokėtus pinigus, tačiau jums gali reikėti įrodyti, kad problema jau egzistavo prekės pristatymo jums metu.

Jeigu jums iškilo problemų dėl kitoje ES šalyje įsigytų ar iš jos gautų prekių, jums gali padėti jūsų šalies Europos vartotojų centrasen.

Išsamesnės informacijos apie tai, kokios teisės užtikrinamos nacionaliniais teisės aktais, galima sužinoti susipažinus su teisinių ir prekybos garantijų taisyklėmis, galiojančiomis šalyje, kurioje įsigyta prekė:

Pasirinkite šalį

* Nacionalinės institucijos dar nepateikė informacijos

Jūsų teisė atšaukti užsakymą ir grąžinti prekę

14 dienų persigalvojimo laikotarpis

Europos Sąjungoje turite teisę per 14 dienų grąžinti internetu arba kitais nuotolinės prekybos būdais, pavyzdžiui, telefonu, pašto užsakymu arba iš išnešiojamosios prekybos agento, įsigytus pirkinius ir atgauti visus sumokėtus pinigus. Tai galima padaryti dėl bet kokios priežasties, pavyzdžiui, vien todėl, kad persigalvojote.

14 dienų persigalvojimo laikotarpis netaikomas visų pirkinių atveju. Štai kelios iš galiojančių išimčių:

  • lėktuvų ir traukinių bilietai, koncertų bilietai, viešbučių kambarių užsakymas, automobilių nuoma, maitinimo paslaugų užsakymas konkrečioms datoms,
  • prekės ir gėrimai, kurie jums pristatomi reguliariai (pvz., pienininko pristatomi produktai),
  • pagal užsakymą pagamintos arba aiškiai asmeninėms reikmėms pritaikytos prekės (pvz., asmeniškai pasiūti kostiumai),
  • garso, vaizdo turinys ar kompiuterinė programinė įranga pakuotėse (pavyzdžiui, DVD diskai), kurios gautos ir atplėštos,
  • skaitmeninis turinys internete, jei jau pradėjote parsisiųsdinti ar juo naudotis, ir sutikote, kad, prasidėjus procesui, prarasite teisę atsisakyti sutarties,
  • prekės, įsigytos iš privataus asmens, o ne bendrovės / prekiautojo,
  • skubaus remonto arba techninės priežiūros darbai, pavyzdžiui, iškvietus santechniką pataisyti prakiurusio dušo, nebegalima atšaukti darbų, kai jau sutarta dėl paslaugų kainos.

Pastaba. Šis sąrašas nėra išsamus.

Persigalvojimo laikotarpis baigiasi po 14 dienų nuo tos dienos, kurią prekes gavote. Sutarčių dėl paslaugų atveju persigalvojimo laikotarpis baigiasi po 14 dienų nuo tos dienos, kurią sudarėte sutartį. Jeigu persigalvojimo laikotarpio pabaiga sutaps su nedarbo diena, jis bus pratęstas iki artimiausios darbo dienos.

Atsitikimas

Dėl kai kurių pirkinių persigalvoti nebegalima

Džeinė internetu nusipirko bilietą į „U2" koncertą Airijoje. Kitą dieną ji suvokė, kad koncerto dieną bus išvykusi kitur, ir pabandė atšaukti užsakymą, tačiau interneto pardavėjas atsisakė tai padaryti ir grąžinti jai pinigus, nes 14 dienų persigalvojimo laikotarpio sąlyga netaikoma perkant koncertų bilietus.

Jeigu prekes įsigijote parduotuvėje, neturite jokių ES užtikrinamų teisių šių prekių grąžinti (pakeisti arba atgauti sumokėtus pinigus), nebent tos prekės turėtų defektų, tačiau daugelis parduotuvių pačios leidžia savo klientams per tam tikrą laiką prekes grąžinti arba pasikeisti, jeigu turite kasos kvitą. Daugiau informacijos ieškokite parduotuvės, kurioje įsigytas pirkinys, išduotame kvite arba prekių grąžinimo taisyklėse.

Kaip atšaukti pirkimo sandorį

Reikia pranešti pardavėjui apie savo sprendimą atšaukti pirkimo sandorį. Vien tik išsiųsti prekes atgal nepakanka. Pardavėjas turi pateikti jums pavyzdinę sutarties atsisakymo formą – ją galite, bet neprivalote naudoti, kad informuotumėte pardavėją apie savo sprendimą. Galite informuoti pardavėją ir grąžinti prekes vienu metu, pavyzdžiui, prie paštu grąžinamų prekių pridėti rašytinį pareiškimą, nusiųsti jį e. paštu arba užpildyti internetinę grąžinimo formą pardavėjo interneto svetainėje.

Prekes turite išsiųsti atgal per 14 dienų nuo tada, kai informavote pardavėją.

Kai kurie pardavėjai neturi teisės imti iš jūsų mokesčio už prekių grąžinimą, tačiau jie turėtų jus iš anksto (prieš užsisakant) informuoti, kad jums reikės mokėti, jei užsakytas prekes nuspręsite grąžinti. Jeigu pardavėjas jums nepraneš, kad reikia sumokėti už prekių grąžinimą, šias išlaidas jis turės padengti pats. Jums nereikia mokėti jokių kitų mokesčių, apie kuriuos jums nebuvo pranešta.

Jeigu prekės gabaritai dideli (pvz., didelių buitinių prietaisų arba baldų atveju), pardavėjas jus turi informuoti bent apie numatomas jos grąžinimo išlaidas, tačiau didelių gabaritų prekes, įsigytas ne prekybos vietoje, pavyzdžiui, pagal katalogą arba iš išnešiojamosios prekybos agento ir pristatytas jums iš karto, pasiimti atgal savo sąskaita visais atvejais turi pats pardavėjas.

Pinigų grąžinimas

Pardavėjas turi jums grąžinti pinigus per 14 dienų nuo jūsų prašymo atšaukti užsakymą gavimo, tačiau gali padaryti tai vėliau, jeigu dar negavo grąžinamos prekės arba įrodymo, kad ją grąžinote.

Taip pat turi būti grąžinti visi pristatymo mokesčiai, kuriuos sumokėjote, kai įsigijote pirkinį, tačiau pardavėjas gali nuskaičiuoti iš jūsų pristatymo mokesčius, jeigu buvo užsakytas nestandartinis (pvz., skubus) pristatymas.

DUK.

ES teisės aktai

Reikia daugiau informacijos apie taisykles konkrečioje šalyje?

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: