Paskutinį kartą tikrinta 2022-12-14

Garantijos ir grąžinimas

Pagal ES taisykles prekiautojas turi pataisyti, pakeisti jūsų nusipirktas prekes, sumažinti jų kainą arba grąžinti pinigus, jei tos prekės turėjo defektų arba atrodo ar veikia ne taip, kaip reklamuota.

Jei prekę ar paslaugą įsigijote internetu arba kitu būdu ne parduotuvėje (telefonu, paštu, iš išnešiojamosios prekybos agento), taip pat turite teisę nutraukti sandorį ir grąžinti užsakymą per 14 dienų dėl bet kokios priežasties ir be jokio paaiškinimo.

Jei tiksliai nežinote, kurios sąlygos galioja jūsų atveju, galite pasinaudoti mūsų parengta vartotojų teisių priemone, kuri padės jums suprasti, kokias teises turite apsipirkdami Europos Sąjungoje.

Daugiau informacijos

Garantijos nekokybiškų prekių atveju

Nemokama 2 metų garantija visoms prekėms

Visada turite teisę į ne mažiau kaip dvejų metų nemokamą garantiją, nepaisant to, ar prekes pirkote internetu, parduotuvėje, ar užsakėte paštu.

Ši dvejų metų garantija yra jūsų minimali teisė, tačiau nacionalinėmis taisyklėmis jūsų šalis gali suteikti jums papildomą apsaugą.

Jei paaiškėja, kad kurioje nors kitoje ES šalyje įsigytos prekės turi defektų, atrodo arba veikia ne taip, kaip reklamuota, prekiautojas turi jas nemokamai pataisyti, pakeisti, sumažinti kainą arba grąžinti už jas sumokėtus pinigus.

Paprastai dalinės kompensacijos arba visų sumokėtų pinigų grąžinimo galima reikalauti tik tada, kai prekių neįmanoma pataisyti arba pakeisti.

Įspėjimas

Gali būti, kad teisės į kompensaciją neturėsite, jei defektas nedidelis (pavyzdžiui, įbrėžta kompaktinio disko dėžutė).

Papildomos garantijos (prekybos garantijos)

Parduotuvės arba gamintojai dažnai jums siūlys papildomą prekybos garantiją. Ji jau būna įtraukta į prekės kainą arba už ją reikia sumokėti papildomai.

Taip jums gali būti užtikrinta geresnė apsauga, tačiau ši garantija jokiu atveju nepakeičia ir nesumažina minimalios 2 metų garantijos, į kurią visada turite teisę pagal ES taisykles.

Taigi, jei parduotuvėje nauja prekė jums parduodama pigiau dėl to, kad, prekiautojo teigimu, ji yra be garantijos, tai reiškia tik tai, kad jums nesuteikiama jokia papildoma apsauga. Jei prekė turi defektą arba neatitinka aprašo, visada turite teisę į nemokamą dvejų metų garantiją.

Pavyzdys

ES teisės aktais numatyta 2 metų garantija negali būti sutrumpinta dėl prekybos garantijos

Karla nusipirko plaukų džiovintuvą, kuriam prekiautojas suteikė 6 mėnesių garantiją. Po 8 mėnesių džiovintuvas sugedo ir Karla jį nunešė atgal į parduotuvę. Prekiautojas jai pasakė, kad garantija pasibaigusi, todėl ji nebeturi teisės į kompensaciją.

Karla priminė, kad pagal ES vartotojų apsaugos teisės aktus ji turi nemokamą 2 metų garantiją, o prekiautojo 6 mėnesių garantija buvo tik papildoma paslauga. Prekiautojas sutiko plaukų džiovintuvą pakeisti.

Naudotos prekės

Naudotoms prekėms, kurias įsigyjate iš prekiautojo, taip pat taikoma minimali 2 metų garantija. Tačiau iš privačių asmenų įsigytoms prekėms ši garantija netaikoma.

Kai kuriose ES šalyse perkant naudotas prekes su prekiautoju galima susitarti dėl trumpesnio nei 2 metų garantinio laikotarpio, tačiau jis negali būti trumpesnis nei 1 metai ir tai turėtų būti nurodyta perkant.

Kaip pasiekti, kad prekės būtų pataisytos, pakeistos arba kad būtų grąžinti už jas sumokėti pinigai

2 metų garantinis laikotarpis prasideda iškart, kai tik gaunate prekes. Jei prekė sugenda per šį 2 metų laikotarpį, prekiautojas visada turi pasiūlyti jums kokį nors sprendimą. Kai kuriose ES šalyse taip pat turite teisę prašyti, kad problemą išspręstų gamintojas.

  • Jei prekė sugenda per pirmus metus, daroma prielaida, kad problema jau egzistavo prekės pristatymo metu, nebent prekiautojas įrodytų, kad buvo kitaip, todėl turite teisę į nemokamą prekės remontą arba pakeitimą, o jei tai padaryti būtų pernelyg sudėtinga ar brangu, jums gali būti pasiūlyta mažesnė kaina arba galimybė atgauti sumokėtus pinigus.
  • Jei prekė sugestų po vienų metų, vis tiek turėtumėte teisę į nemokamą jos remontą ar pakeitimą arba bent į mažesnę kainą arba galimybę atgauti sumokėtus pinigus, tačiau jums gali reikėti įrodyti, kad problema jau egzistavo prekės pristatymo jums metu.

Jei jums iškilo problemų dėl kitoje ES šalyje įsigytų ar iš jos gautų prekių, jums gali padėti jūsų šalies Europos vartotojų centras.

Išsamesnės informacijos apie tai, kokios teisės užtikrinamos nacionaliniais teisės aktais, galima gauti susipažinus su teisinių ir prekybos garantijų taisyklėmis, galiojančiomis šalyje, kurioje įsigyta prekė:

Pasirinkite šalį

Jūsų teisė atšaukti užsakymą ir grąžinti prekę

14 dienų persigalvojimo laikotarpis

Europos Sąjungoje turite teisę per 14 dienų grąžinti internetu arba kitais nuotolinės prekybos būdais (pavyzdžiui, telefonu, pašto užsakymu arba iš išnešiojamosios prekybos agento) įsigytus pirkinius ir atgauti visus sumokėtus pinigus. Tai galima padaryti dėl bet kokios priežasties, pavyzdžiui, vien todėl, kad persigalvojote.

14 dienų persigalvojimo laikotarpis taikomas ne visų pirkinių atveju. Štai kelios iš galiojančių išimčių:

  • lėktuvų ir traukinių bilietai, koncertų bilietai, viešbučių kambarių užsakymas, automobilių nuoma, maitinimo paslaugų užsakymas konkrečioms datoms,
  • prekės ir gėrimai, kurie jums pristatomi reguliariai (pvz., pienininko pristatomi produktai),
  • pagal užsakymą pagamintos arba aiškiai asmeninėms reikmėms pritaikytos prekės (pvz., pagal užsakymą pasiūtas kostiumas),
  • garso, vaizdo turinys ar kompiuterinė programinė įranga (pavyzdžiui, DVD diskai) pakuotėse, kurias atplėšėte po gavimo,
  • skaitmeninis turinys internete, jei jau pradėjote parsisiųsdinti ar juo naudotis, ir sutikote, kad prasidėjus procesui prarasite teisę atsisakyti sutarties,
  • prekės, įsigytos iš privataus asmens, o ne iš bendrovės ar prekiautojo,
  • skubaus remonto arba techninės priežiūros darbai, pavyzdžiui, iškvietus santechniką pataisyti prakiurusio dušo, nebegalima atšaukti darbų, kai jau sutarta dėl paslaugų kainos.

Pastaba. Šis sąrašas nėra išsamus.

Persigalvojimo laikotarpis baigiasi praėjus 14 dienų nuo prekes gavimo dienos. Sutarčių dėl paslaugų atveju persigalvojimo laikotarpis baigiasi praėjus 14 dienų nuo sutarties sudarymo dienos. Jei persigalvojimo laikotarpio pabaiga sutampa su nedarbo diena, jis pratęsiamas iki artimiausios darbo dienos.

Pavyzdys

Dėl kai kurių pirkinių persigalvoti negalima

Džeinė internetu nusipirko bilietą į „U2“ koncertą Airijoje. Kitą dieną ji sužinojo, kad koncerto dieną ji Airijoje nebus, ir pabandė užsakymą atšaukti, tačiau prekiautojas internetu atsisakė tai padaryti ir grąžinti jai pinigus, nes 14 dienų persigalvojimo laikotarpio sąlyga perkant koncertų bilietus netaikoma.

Jei prekes įsigijote parduotuvėje, neturite jokios ES juridinės teisės šias prekes grąžinti (pakeisti arba atgauti sumokėtus pinigus), nebent tos prekės turėtų defektų, tačiau daugelis parduotuvių savo klientams pačios leidžia per tam tikrą laiką prekes grąžinti arba pasikeisti, jei turite kasos kvitą. Daugiau informacijos ieškokite parduotuvės, kurioje įsigytas pirkinys, išduotame kvite arba prekių grąžinimo taisyklėse.

Kaip atšaukti pirkimo sandorį

Apie savo sprendimą atšaukti pirkimo sandorį turite pranešti prekiautojui. Vien tik išsiųsti prekes atgal nepakanka. Prekiautojas turi pateikti jums pavyzdinę sutarties atsisakymo formą – ją galite (bet neprivalote) naudoti, kad informuotumėte prekiautoją apie savo sprendimą. Informuoti prekiautoją ir grąžinti prekes galite vienu metu, pavyzdžiui, prie paštu grąžinamų prekių pridėti rašytinį pareiškimą, nusiųsti jį e. paštu arba užpildyti internetinę grąžinimo formą prekiautojo interneto svetainėje.

Prekes turite išsiųsti atgal per 14 dienų nuo tada, kai informavote prekiautoją.

Kai kurie prekiautojai neturi teisės iš jūsų imti mokesčio už prekių grąžinimą, tačiau jie turėtų jus iš anksto (prieš prekės užsakymą) informuoti, kad turėsite sumokėti, jei užsakytas prekes nuspręsite grąžinti. Jei prekiautojas jums nepraneš, kad už prekių grąžinimą reikia sumokėti, šias išlaidas jis turės padengti pats. Jums nereikia mokėti jokių kitų mokesčių, apie kuriuos jums nebuvo pranešta.

Jei prekės gabaritai dideli (pvz., didelių buitinių prietaisų arba baldų atveju), prekiautojas jus turi informuoti bent apie numatomas jos grąžinimo išlaidas, tačiau didelių gabaritų prekes, įsigytas ne prekybos vietoje (pavyzdžiui, pagal katalogą arba iš išnešiojamosios prekybos agento) ir pristatytas jums iš karto, pasiimti atgal savo sąskaita visais atvejais turi pats prekiautojas.

Pinigų grąžinimas

Prekiautojas turi jums grąžinti pinigus per 14 dienų nuo jūsų prašymo atšaukti užsakymą gavimo, tačiau tai gali padaryti vėliau, jei dar negavo grąžinamos prekės arba įrodymo, kad ją grąžinote.

Taip pat turi būti grąžinti visi pristatymo mokesčiai, kuriuos sumokėjote įsigydami pirkinį, tačiau prekiautojas gali iš jūsų nuskaičiuoti pristatymo mokesčius, jei buvo užsakytas nestandartinis (pvz., skubus) pristatymas.

DUK.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: