Informacija verslui
Paskutinį kartą tikrinta 2022-12-14

Miesto ir tolimojo susisiekimo autobusų keleivių teisės

ES taisyklės dėl miesto ir tolimojo susisiekimo autobusų keleivių teisių taikomos, jei jūsų kelionė prasideda arba baigiasi ES šalyje ir visų pirma taikomos kelionėms reguliariai tolimojo susisiekimo maršrutais kursuojančiais autobusais. Šios teisės taikomos, jei važiuojate nustatytais maršrutais reguliariai kursuojančiais autobusais, kai keleiviai įlaipinami ir išlaipinami iš anksto numatytose stotelėse pagal nustatytą tvarkaraštį. Tolimojo susisiekimo maršrutas reiškia, kad numatytas paslaugos maršruto atstumas (ne jūsų atskira kelionė) yra ne trumpesnis kaip 250 km.

Įspėjimas

ES šalys gali nuspręsti šių taisyklių netaikyti vien vidiniams reguliariems maršrutams ir tiems maršrutams, kurių didžioji dalis, įskaitant sustojimus pagal tvarkaraštį, yra už ES ribų. Pasitikrinkite, prieš pirkdami bilietą.

Kelionės metu miesto arba tolimojo susisiekimo autobusų bendrovė turi pateikti aiškią ir teisingą informaciją apie paslaugą ir keleivių teises. Ši informacija taip pat turėtų būti pateikta neįgaliesiems prieinamu formatu.

Kokia problema kilo?

Kaip pasinaudoti savo teisėmis?

Jeigu, jūsų nuomone, buvo pažeistos jūsų teisės, turėtumėte per 3 mėnesius nuo tvarkaraštyje numatyto reiso, per kurį kilo problema, pateikti skundą miesto arba tolimojo susisiekimo autobusų bendrovei. Miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso bendrovė turi į jį atsakyti per 1 mėnesį, o galutinį atsakymą pateikti per 3 mėnesius nuo skundo gavimo. Jei atsakymas jūsų netenkina, galite pateikti skundą atitinkamai savo šalies nacionalinei institucijai en . Nacionalinė institucija turėtų jums pateikti teisiškai neįpareigojančią teisinę nuomonę, kaip elgtis tokiu atveju.

Taip pat galite bandyti išspręsti ginčą naudodamiesi neteisminėmis procedūromis arba alternatyvaus ginčų sprendimo (AGS) būdu. Jei bilietas pirktas internetu, skundą galima pateikti naudojantis elektroninio ginčų sprendimo (EGS) platforma. AGS ir EGS gali naudotis tik ES gyventojai.

Galite imtis oficialių teisinių veiksmų ir pagal ES taisykles pateikti ieškinį dėl kompensacijos naudodamiesi Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūra. Galite kreiptis ir į tos šalies, kurioje registruota miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso bendrovė, teismus. Laikotarpis, per kurį galima paduoti miesto arba tolimojo susisiekimo autobusų bendrovę į nacionalinį teismą, nustatytas remiantis kiekvienos ES šalies ieškinio senaties taisyklėmis.

Su miesto arba tolimojo susisiekimo autobusų keleivių teisėmis susijusių problemų atveju, pagalbos ir patarimų taip pat galima kreiptis į vietos Europos vartotojų centrą .

Jūsų miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso reisas buvo atšauktas

Jei tvarkaraštyje numatytas miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso reisas, į kurį įsigijote bilietą, vėluoja išvykti arba atšaukiamas, miesto arba tolimojo susisiekimo autobusų bendrovė arba terminalo operatorius turi jus kuo greičiau ir ne vėliau kaip per 30 minučių po tvarkaraštyje numatyto išvykimo laiko informuoti apie padėtį. Vėlavimo atveju turėtumėte būti informuotas apie numatomą išvykimo laiką kai tik ši informacija bus gauta.

Jei jūsų tolimojo susisiekimo (250 km ar daugiau) maršruto autobuso arba miesto autobuso paslauga atšaukiama dėl to, kad parduodama daugiau bilietų, nei yra vietų, arba dėl eksploatacinių priežasčių, bendrovė turi jums pasiūlyti:

Jei buvo atšauktas jūsų tolimojo susisiekimo (250 km ar daugiau) maršruto autobuso arba miesto autobuso reisas, o numatyta kelionės trukmė turėjo būti ilgesnė nei 3 valandos, taip pat turite teisę:

Įspėjimas

Jei jūsų miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso reisas buvo atšauktas dėl atšiaurių oro sąlygų arba gaivalinės nelaimės, paslaugų teikėjas neturi padengti apgyvendinimo išlaidų.

Jūsų miesto arba tolimojo susisiekimo autobusas vėlavo išvykti

Jei tvarkaraštyje numatytas miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso reisas, į kurį įsigijote bilietą, vėluoja išvykti arba atšaukiamas, miesto arba tolimojo susisiekimo autobusų bendrovė arba terminalo operatorius turi jus kuo greičiau ir ne vėliau kaip per 30 minučių po tvarkaraštyje numatyto išvykimo laiko informuoti apie padėtį. Vėlavimo atveju turėtumėte būti informuotas apie numatomą išvykimo laiką kai tik ši informacija bus gauta.

Jei jūsų tolimojo susisiekimo (250 km ar daugiau) maršruto autobuso arba miesto autobusas vėluoja išvykti daugiau nei dviem valandomis, autobusų bendrovė turi jums pasiūlyti:

Jei paslaugos teikėjas nepasiūlo jums šių galimybių kai vėluojama, galite pateikti skundą vėliau ir prašyti grąžinti už bilietą sumokėtą sumą, taip pat gauti kompensaciją, lygią 50 % bilieto kainos.

Jei jūsų tolimojo susisiekimo (250 km ar daugiau) maršruto autobuso arba miesto autobuso kelionė pagal tvarkaraštį turėjo trukti ilgiau kaip 3 valandas, o išvykti vėluojama daugiau kaip 90 minučių, taip pat turite teisę gauti:

Įspėjimas

Jei vėlavimą lėmė atšiaurios oro sąlygos arba gaivalinė nelaimė, paslaugų teikėjas neturi padengti apgyvendinimo išlaidų.

Jūsų bagažas buvo pamestas arba sugadintas avarijos metu

Jei jūsų bagažas ar kiti asmeniniai daiktai pametami arba sugadinami dėl miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso avarijos tolimoje kelionėje (250 km ar daugiau), turite teisę į kompensaciją. Tiksli kompensacijos suma nustatyta nacionalinėmis taisyklėmis, tačiau didžiausia riba turėtų būti ne mažesnė kaip 1 200 EUR už bagažo vienetą.

Jei jūsų neįgaliojo vežimėlis arba kitos pagalbinės judėjimo priemonės sugadinamos arba pametamos, turite teisę į kompensaciją, kad būtų padengtos jų pakeitimo arba taisymo išlaidos.

Buvote sužeistas per miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso avariją

Jei buvote sužeistas per tolimojo susisiekimo maršrutu (250 km ar daugiau) vykstančio autobuso avariją, turite teisę gauti kompensaciją. Tiksli kompensacijos suma nustatyta nacionalinėmis taisyklėmis (didžiausia riba turėtų būti ne mažesnė kaip 220 000 EUR vienam keleiviui).

Miesto ar tolimojo susisiekimo autobusų bendrovė taip pat turi padėti suteikti pirmąją pagalbą, pavyzdžiui, iškviesti greitosios pagalbos automobilį, ir patenkinti visus kitus skubius praktinius poreikius, įskaitant maistą, aprūpinimą drabužiais ir, jei reikia, apgyvendinimą.

Jus išlaikė asmuo, žuvęs per mirtiną miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso avariją

Jeigu jus išlaikė asmuo, žuvęs per mirtiną miesto arba tolimojo susisiekimo autobuso avariją, turite teisę į kompensaciją, įskaitant laidotuvių išlaidas. Tiksli kompensacijos suma nustatyta nacionalinėmis taisyklėmis (didžiausia riba turėtų būti ne mažesnė kaip 220 000 EUR vienam keleiviui).

DUK.

ES teisės aktai

Reikia daugiau informacijos apie taisykles konkrečioje šalyje?

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: