Paskutinį kartą tikrinta 2019-04-10

Mokėjimai, pervedimai ir čekiai

Pirkėjams atliekant tarptautinį mokėjimą eurais Europos Sąjungoje jų bankas negali taikyti didesnio mokesčio nei tas, kuris taikomas už lygiavertę mokėjimo operaciją eurais šalies viduje. Šios taisyklės turi laikytis net euro zonai nepriklausančiose ES šalyse įsisteigę bankai.

Tokioms operacijoms priskiriami:

Pavyzdžiui, jeigu bankas taiko 1 euro mokestį kiekvieną kartą savo šalyje išsiimant grynųjų pinigų iš bankomato, nepriklausančio banko tinklui, jis gali taikyti tokio paties dydžio mokestį už pinigų išgryninimą klientui naudojantis bankomatu kitoje ES šalyje.

Mokesčiai už naudojimąsi kortelėmis

Klientui atsiskaitant Europos Sąjungoje kredito arba debeto kortele, prekybininkai ir bankai negali jam taikyti papildomo mokesčio – antkainio – vien už naudojimąsi tam tikra kortele. Ši taisyklė taikoma visiems atsiskaitymams kortelėmis (parduotuvėse ir internete) savo šalyje arba kitoje ES šalyje.

Pagal trišales schemas išleistoms kredito ir debeto kortelėms (pavyzdžiui, „American Express" ir „Diners Club") ir įmonių kortelėms (kai sąskaita pateikiama ne klientui, o jo darbdaviui) ES mokėjimo paslaugų taisyklės netaikomos ir už naudojimąsi jomis gali būti taikomi papildomi mokesčiai.

Vertėtų žinoti, kad atsiskaitant ne eurais, o kitomis ES šalių valiutomis, kortelės išdavėjas gali taikyti valiutos keitimo mokestį, jeigu kortelė naudojama kitoje šalyje.

Atsitikimas

Klientai neturėtų mokėti papildomo mokesčio už tai, kad atsiskaito kortele

Austrė Klara norėjo internetu nusipirkti lėktuvo bilietus. Oro transporto bendrovės interneto svetinėje ji išsirinko skrydį ir pradėjo mokėjimo procedūrą. Tačiau, jai įvedus kredito kortelės duomenis, oro transporto bendrovė prie bendros sumos pridėjo papildomą 10 eurų mokestį už atsiskaitymą VISA kortele.

Klara kreipėsi į vietos Europos vartotojų centrą, kuris pateikė skundą oro transporto bendrovei. Oro transporto bendrovė grąžino 10 eurų mokestį ir pakeitė savo taisykles, panaikindama neteisėtą antkainį.

Kortelės ir apgaulingi mokėjimai

ES taisyklėmis apribojama suma, kurią klientų gali būti pareikalauta sumokėti tapus kortelės panaudojimo arba mokėjimo apgaulės auka, kai asmens kortele arba sąskaita pasinaudojama be jo sutikimo. Visais atvejais klientų gali būti reikalaujama padengti ne daugiau kaip 50 eurųapgaulingo mokėjimo sumos.

Tačiau tais atvejais, kai klientas nežinojo apie nuostolį, vagystę ar neteisėtą lėšų pasisavinimą (t. y., jeigu buvo įsilaužta į jo sąskaitą, buvo dubliuota jo kortelė ir ja pasinaudota be jo žinios), jis nieko neprivalo padengti. Visas išlaidas turi padengti kliento bankas arba kortelės išdavėjas. Ši taisyklė taikoma ir tais atvejais, kai nuostolis padarytas dėl banko darbuotojo kaltės.

Rezervuota kortelės sąskaitos suma

Atliekant kai kuriuos užsakymus, pavyzdžiui, užsisakant viešbutį arba nuomojamą automobilį, gali būti prašoma nurodyti kortelės duomenis užsakymui patvirtinti. Pateikiant užsakymą prekybininkas taip pat gali rezervuoti tam tikrą sumą kortelės sąskaitoje. Tai reiškia, kad prekybininkas rezervuoja dalį kredito limito arba sąskaitos sumos, kad galėtų padengti bet kokias dėl kliento susidariusias tikėtinas išlaidas, pavyzdžiui, už aptarnavimą viešbučio kambaryje arba galimą žalą išnuomotam automobiliui.

Prekybininkas turėtų informuoti klientus, jeigu jis ketina rezervuoti kokią nors sumą jų kredito kortelės sąskaitoje, o klientai turi duoti sutikimą tai padaryti ir sutikti su tikslia rezervuojama suma.

Klientui faktiškai atsiskaičius, pavyzdžiui, išsiregistravus iš viešbučio ir kredito kortele sumokėjus už nakvynę, arba grąžinus automobilį ir sumokėjus galutinę sąskaitą, bankas privalo tuoj pat panaikinti minėtos kredito kortelės sumos rezervaciją.

Atsitikimas

Sumų rezervacija turi būti panaikinta iš karto po atsiskaitymo

Vengras Borisas kartu su savo mergina savaitgaliui nuvyko į Veneciją. Viešbučio darbuotojas nusirašė Boriso kredito kortelės duomenis. Borisas buvo informuotas, kad viešbutis norėtų rezervuoti 500 eurų kambario užsakymui, galimam naudojimuisi minibaru ir restorano paslaugomis padengti. Borisas sutiko, kad ši suma būtų rezervuota.

Prieš išvykdamas iš viešbučio, Borisas kredito kortele sumokėjo viešbučio pateiktą sąskaitą. Po savaitės bandydamas kredito kortele sumokėti už lėktuvo bilietus Borisas suvokė, kad jo kredito kortelės sąskaitoje vis dar rezervuota 500 eurų. Jis paskambino į viešbutį pasiskųsti – viešbučio darbuotojai atsiprašė už klaidą ir tučtuojau paprašė banko panaikinti sumos rezervavimą.

Tiesioginis debetas

Sudarius tiesioginio debeto iš banko sąskaitos sutartį gali pasitaikyti, kad mokėjimas bus padarytas per klaidą arba bus nuskaityta neteisinga suma, pavyzdžiui, jeigu sutartis su tiekėju jau nutraukta, bet jau po to mokėjimas pagal tiesioginio debeto sutartį vis tiek bus atliktas. Tokiais atvejais klientai turi teisę per 8 savaites susigrąžinti sumokėtą sumą. Tai taikoma visiems mokėjimams tiesioginiu debetu tiek savo šalies viduje, tiek mokėjimams tarp skirtingų ES šalių.

Ką daryti, jei kiltų problemų

Kilus problemai dėl mokėjimo Europos Sąjungoje, reikėtų kreiptis į savo banką arba kortelės išdavėją. Jie turi atsakyti į skundą raštu per 15 dienų (išskirtinėmis aplinkybėmis – per 35 dienas). Šiose įstaigose taip pat turėtų būti nustatyta oficiali klientų skundų teikimo ir nagrinėjimo procedūra.

Jeigu reikia pagalbos užtikrinant savo teises, galima kreiptis į tinklą FIN-NETen dėl problemų, susijusių su finansinių paslaugų teikėjais, arba į tinklą ECC-Net dėl problemų, susijusių su prekybininkais.

Čekiai

ES taisyklės, kuriomis reglamentuojami bankų mokesčiai už tarptautinius ir nacionalinius mokėjimus, netaikomos čekiams.

Kartais operacijų mokesčiai už kitos ES šalies čekių išgryninimą yra labai dideli. Be to, daugelyje šalių čekiais atsiskaityti nebegalima.

ES teisės aktai

Viešosios konsultacijos

Reikia daugiau informacijos apie taisykles konkrečioje šalyje?

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: