Kelių transporto darbuotojų įdarbinimas. Vairavimo trukmė ir poilsio laikotarpiai

Savaitės darbo laikas

Jei jūsų samdomi darbuotojai vykdo kelių transporto veiklą, privalote užtikrinti, kad jie laikytųsi ES taisyklių dėl 48 valandų savaitės darbo laiko vidurkio.

Samdomasis darbuotojas yra laikomas transporto darbuotoju, jei jis:

  • vykdo kelių transporto veiklą (pvz., vairuoja, pakrauna ir iškrauna, padeda keleiviams įlipti į transporto priemonę ir iš jos išlipti, valo ir atlieka techninę priežiūrą, prižiūri, kaip pakraunamas ir iškraunamas krovinys, atlieka administracinius formalumus),
  • negali laisvai disponuoti savo laiku, o turi laukti savo darbo vietoje / transporto priemonėje, pavyzdžiui, tuo metu, kai krovinys pakraunamas arba iškraunamas.

Įspėjimas

Savarankiškai dirbantys vairuotojai savo darbo laiku gali laikyti veiklą, kurios metu turi būti savo darbo vietoje arba savo transporto priemonėje, pasirengę vykdyti kliento arba bendrovės transporto veiklą.

Darbdaviai turi žinoti, kad darbuotojams galima vairuoti ne daugiau kaip 9 valandas per dieną. Tačiau ne daugiau kaip du kartus per savaitę galite prailginti paros vairavimo trukmę iki 10 valandų. Jūsų vairuotojai negali vairuoti daugiau kaip 56 valandas per savaitę, o dviejų savaičių vairavimo trukmė negali viršyti 90 valandų.

Jei reikia, savaitės darbo laiką galima pratęsti iki 60 valandų. Šis pratęsimas galimas tik su sąlyga, kad darbuotojai dirbs vidutiniškai 48 valandas per savaitę 4 mėnesių laikotarpiu.

Pavyzdys

Pasamdomas vairuotojas vežti prekėms į kitą ES šalį. Vieną savaitę jis vairuoja 56 valandas ir skiria 4 valandas transporto priemonės priežiūrai – taigi iš viso dirba 60 valandų. Kad būtų laikomasi ES taisyklių dėl 48 valandų savaitės darbo laiko vidurkio, vairuotojas turi dirbti mažiau nei 48 valandas per savaitę per 4 mėnesių laikotarpį po šios užduoties.

Įspėjimas

Vairavimo trukmę ir poilsio laikotarpius reglamentuojančios ES taisyklės taikomos transporto priemonėms:

  • kuriomis vežamos prekės ir kurių didžiausia leidžiama masė yra didesnė kaip 3,5 tonos arba

  • kuriomis vežami keleiviai ir kuriose yra ne mažiau kaip 10 vietų, įskaitant vairuotoją.

Darbo dienos pertraukos

Jūsų darbuotojai neturėtų dirbti daugiau kaip 6 valandas iš eilės be pertraukos. Jei jie dirba 6–9 valandas, jie turi teisę į bent 30 minučių pertrauką. Jei jie dirba daugiau kaip 9 valandas, jie turi teisę į bent 45 minučių pertrauką.

Turite užtikrinti, kad po 4,5 valandos vairavimo vairuotojai, jeigu jie nepradeda naudotis poilsio laikotarpiu, darytų ne trumpesnę kaip 45 minučių nepertraukiamą pertrauką. Kaip alternatyva, ši pertrauka gali būti padalyta į dvi dalis: pirmoji turi būti ne trumpesnė kaip 15 minučių, o antroji – ne trumpesnė kaip 30 minučių.

Naktinis darbas

Naktinis darbas – tai bet koks darbas naktį. Pagal ES taisykles naktinis darbas yra bent 4 valandų laikotarpis tarp 24 ir 7 val. Tačiau šis laikotarpis nevienodas įvairiose ES šalyse.

Jei jūsų darbuotojai dirba tam tikru bent 4 valandų laiko tarpu tarp 24 ir 7 val., jie laikomi naktinės pamainos darbuotojais. Naktį dirbantiems darbuotojams negalima dirbti daugiau kaip 10 valandų kiekvienu 24 valandų laikotarpiu.

Poilsio laikotarpiai

Paros poilsio laikotarpiai

Privalu užtikrinti, kad darbuotojams būtų suteiktas reguliarus ne trumpesnis kaip 11 valandų iš eilės paros poilsio laikotarpis. Šis poilsio laikotarpis ne daugiau kaip 3 kartus tarp bet kurių dviejų savaitės poilsio laikotarpių gali būti sutrumpintas iki 9 valandų. Vairuotojas gali padalyti reguliarų paros poilsio laikotarpį į dvi dalis: pirmoji turi būti ne trumpesnė kaip 3 valandos, antroji – ne trumpesnė kaip 9 valandos, o abiejų laikotarpių suma turi būti ne mažesnė kaip 12 valandų.

Vairuotojai privalo pasinaudoti paros poilsio laikotarpiu per 24 valandas nuo darbo dienos pradžios.

Savaitės poilsis

Vairuotojai, kurie naudojasi 45 valandų ar ilgesniu nepertraukiamo poilsio laikotarpiu, privalo ilsėtis ne transporto priemonėje, o lyčių požiūriu tinkamame būste, kuriame yra tinkamos miegamosios bei sanitarinės patalpos. Darbdavys privalo padengti tokio būsto išlaidas.

Darbuotojams kartą per savaitę turėtų būti suteikiamas nepertraukiamas 45 valandų poilsio laikotarpis. Jį kas antrą savaitę galima sutrumpinti iki 24 valandų. Jei savaitės poilsio laikotarpis trumpinamas, reikia susitarti su darbuotojais dėl poilsio laikotarpio kompensavimo.

Tvarkant darbuotojų darbo grafiką privalu užtikrinti, kad jie po 6 dienų vairavimo turėtų 45 nepertraukiamo poilsio valandas ir ne mažiau kaip 24 valandas kas antrą savaitę.

Jūsų darbuotojai gali pasinaudoti sutrumpintu poilsio laikotarpiu tik kas antrą savaitę, jeigu už jį kompensuojate lygiaverčiu vienkartiniu poilsio laikotarpiu iki trečios savaitės pabaigos. Turite pridėti šią kompensaciją prie kito ne trumpesnio kaip 9 valandų poilsio laikotarpio.

Specialios taisyklės vairuotojams, vežantiems prekes

Išskirtinės taisyklės taikomos vairuotojams, kurie užsiima tarptautiniu krovinių vežimu:

  • vairuotojai gali pasinaudoti dviem iš eilės sutrumpinto savaitės poilsio laikotarpiais užsienyje su sąlyga, kad per bet kurias 4 iš eilės einančias savaites jie pasinaudos bent keturiais savaitės poilsio laikotarpiais. Ne mažiau kaip du iš tų poilsio laikotarpių turi būti reguliarūs savaitės poilsio laikotarpiai;
  • po dviejų iš eilės sutrumpinto savaitės poilsio laikotarpių per trečią savaitę privaloma suorganizuoti vairuotojo grįžimą;
  • kompensuojamo poilsio laikotarpiu turi būti pasinaudota per trečią savaitę kartu su reguliariu savaitės poilsiu.

Specialios taisyklės keleivius vežantiems vairuotojams

Jei tolimojo susisiekimo autobusų vairuotojai kartais veža keleivius ir vairuoja ne mažiau kaip 24 valandas iš eilės kitoje ES arba ne ES šalyje, jie gali savaitės poilsio laikotarpį atidėti. Tokio poilsio laikotarpį jie gali pradėti nuo paskutinio savaitės poilsio laikotarpio pabaigos praėjus ne daugiau kaip 12 dienų. Ši taisyklė dar vadinama 12 dienų taisykle ir taikoma tik tuo atveju, jei transporto priemonėje yra skaitmeninis arba išmanusis tachografas.

Jūsų vairuotojai gali pasinaudoti dviem sutrumpintais savaitės poilsio laikotarpiais tokiu būdu:

  • ne mažiau nei 45 valandos iki reiso pradžios,
  • bent vienas reguliarus ir vienas sutrumpintas savaitės poilsio laikotarpis nuo reiso pradžios iki pabaigos (69 valandos) arba du reguliarūs savaitės poilsio laikotarpiai (45 + 45 valandos) pasibaigus reisui.

Jūsų darbuotojai gali pasinaudoti sutrumpintu poilsio laikotarpiu tik kas antrą savaitę, jeigu už jį kompensuojate lygiaverčiu vienkartiniu poilsio laikotarpiu iki trečios savaitės pabaigos. Turite pridėti šią kompensaciją prie kito ne trumpesnio kaip 9 valandų poilsio laikotarpio.

Jei jūsų transporto priemonės yra vairuojamos vieno vairuotojo ir jei jis vairuoja nuo 22 iki 6 val., jis privalo daryti pertrauką kas 3 valandas.

Pavyzdys

Tarkime, kad esate Slovėnijos kelionių bendrovės savininkas ir norite organizuoti 10 dienų kelionę autobusu į Portugaliją. Pakeliui ketinate sustoti kitose ES šalyse. Kelionė prasideda balandžio 11 d., o baigiasi balandžio 21 d. Jūsų autobuso vairuotojas savaitgalį – balandžio 9–10 d. – ilsėjosi 48 valandas ir pradeda vairuoti balandžio 11 d. Pagal poilsio laikotarpių taisykles jam leidžiama pradėti savaitės poilsio laikotarpį kelionei pasibaigus, tačiau jo poilsio laikotarpis turi prasidėti nuo balandžio 11 d. praėjus ne daugiau kaip 12 dienų, taigi ne vėliau kaip balandžio 23 d.

Vairuotojo grįžimas

Darbdavys privalo organizuoti vairuotojo darbą ir poilsį taip, kad jis nebūtų išvykęs dirbti ilgiau kaip 4 savaites iš eilės.

Pagal ES taisykles vairuotojo grįžimo vieta gali būti kuri nors iš šių:

  • vairuotojo oficiali gyvenamoji vieta,
  • darbdavio veiklos centras.

Grįžimo vietą pasirenka pats darbuotojas. Jei darbuotojas jos nepasirenka, šį sprendimą gali priimti darbdavys.

Tachografas

Tachografas – tai įrenginys, registruojantis:

  • vairavimo trukmę,
  • pertraukas ir poilsio laikotarpius,
  • transporto priemonės greitį ir nuvažiuotą atstumą,
  • kitą vairuotojo atliktą darbą arba užduotis (pvz., krovinių pakrovimą arba iškrovimą).

Darbdavys privalo užtikrinti, kad vairuotojai būtų išmokyti tinkamai naudotis tachografu. Tachografo įrašus turite saugoti bent vienus metus. Paprašius vairuotojui arba vietos valdžios institucijoms gali būti pateiktos kopijos.

Klausimai ir atsakymai dėl sienos kirtimo registravimo tachografuose rankiniu būdu en

Vietos valdžios institucijos gali tikrinti tachografą bet kuriuo metu atlikdamos patikrinimus kelyje. Nustačius registravimo pažeidimų gali būti skiriamos baudos.

Jei darbuotojai yra komandiruoti vairuotojai, taikomos specialios taisyklės.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Paskutinį kartą tikrinta 2023-02-01
Pasidalyti šiuo puslapiu