Paskutinį kartą tikrinta 2022-06-24

Garantijos vartotojams

Jei prekes arba paslaugas vartotojams parduodate internetu arba kitomis nuotolinio ryšio priemonėmis (telefonu, paštu) arba ne parduotuvėje (kai jos perkamos iš išnešiojamosios prekybos agentų), vartotojai turi teisę per 14 dienų prekę grąžinti arba paslaugos atsisakyti. Šis laikotarpis kartais vadinamas apsigalvojimo arba sutarties atsisakymo laikotarpiu. Vartotojas neprivalo nurodyti priežasties, kodėl apsigalvojo, arba dėl to teisintis.

Be to, ES teisės aktais nustatyta, kad vartotojui būtina suteikti bent 2 metų garantiją (teisinę garantiją), suteikiančią apsaugą tais atvejais, kai įsigyjama prekių, kurios turi defektų, atrodo arba veikia ne taip, kaip reklamuota. Kai kuriose šalyse pagal nacionalinę teisę gali būti reikalaujama suteikti garantiją ilgesniam laikui.

Atsakomybė už parduotas prekes, prekės su defektais

Jei paaiškėja, kad jūsų parduota prekė turi defektų (arba atrodo arba veikia ne taip, kaip reklamuota) teisinės garantijos galiojimo laiką už tai atsakingi esate jūs. Kai kuriose valstybėse tokiu atveju atsakingas gali būti ir gamintojas arba importuotojas.

Kokiu atveju klientas gali reikalauti atlyginti žalą?

Nepamirškite, kad esate teisiškai saistomi bet kokio jūsų padaryto viešo pareiškimo apie savo produktus, ypač reklamose ir etiketėse nurodytos informacijos.

Jei esate mažmenininkas, jūsų klientai gali reikalauti atlyginti žalą pagal ES teisės aktais suteikiamą teisinę garantiją, jeigu pirkinys:

Jei klientą informuojate apie kokias nors jūsų parduodamos prekės kokybės problemas, jis negali reikalauti, kad atlygintumėte dėl to konkretaus defekto patirtą žalą.

Kokio žalos atlyginimo gali reikalauti klientai?

Jūsų klientai turi teisę prašyti jūsų nemokamai (nemokėdami už pašto išlaidas, darbą, medžiagas ir t. t.) atlikti bet kuriuos iš šių dalykų:

Taisymas arba pakeitimas

Daugumoje šalių nustatyta teisių gynimo priemonių hierarchija. Tai reiškia, kad jūsų klientas turi pirmiausia paprašyti, kad prekę pataisytumėte, o jei tai nėra tinkamas variantas (pavyzdžiui, pataisyti per brangu) – ją pakeistumėte. Tai turi būti padaryta per pagrįstą laikotarpį ir nesukeliant klientui didelių nepatogumų.

Kainos sumažinimas arba visų sumokėtų pinigų grąžinimas

Klientas turi galimybę ir mokėti mažiau arba atgauti visus pinigus, bet tik tuo atveju, jei pataisyti arba pakeisti:

Papildomos garantijos

Vartotojui galite suteikti ir papildomą prekybos garantiją. Jos kaina gali būti įtraukta į prekės kainą arba už ją mokama papildomai. Ši garantija nepakeičia teisinės garantijos, kuri visais atvejais yra ne trumpesnė kaip 2 metų, ir privalote informuoti vartotoją, kad dėl papildomos garantijos jo teisė į teisinę garantiją nesikeičia.

Teisinės ir kitos garantijos įvairiose šalyse

Kiekviena ES šalis taisykles taiko šiek tiek skirtingai. Daugiau informacijos apie tai, kokių su garantijomis susijusių taisyklių turėtumėte laikytis kiekvienoje ES šalyje, pateikiama toliau nurodytu adresu.

Pasirinkite šalį

Programa „Susipažinę su vartotojų teise"

„Susipažinę su vartotojų teise" („Consumer Law Ready") – tai ES masto programa, pagal kurią labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms rengiami nemokami vartotojų teisės kursai. Savo šalyje galite registruotis į šiuos kursus, kad jūsų MVĮ būtų pasirengusi laikytis vartotojų teisės nuostatų.

Jeigu norėtumėte mokytis savo tempu, užsiregistruokite gauti prieigą prie mokomosios medžiagos. Po to galėsite išlaikyti elektroninį testą ir gauti mokomojo kurso baigimo pažymėjimą.

Apsilankykite programos „Susipažinę su vartotojų teise" portale en ir sužinokite, kaip užsiregistruoti.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Pasidalyti šiuo puslapiu: