Tarpvalstybinės investicijos ES viduje

Kas yra investicijos kitoje ES šalyje?

Jei ES įmonė investuoja kapitalą kitoje ES šalyje, pavyzdžiui, pirkdama turtą ar akcijas, jos interesai apsaugomi ES investicijų apsaugos taisyklėmis. Tos tarpvalstybinės investicijos gali būti:

  • investavimas į įmones, jų įsigijimas ir steigimas (tiesiogiai arba naudojant portfelį), 
  • teisė pirkti, naudoti arba parduoti nekilnojamąjį turtą, tokį kaip biurai arba gyvenamoji vieta,
  • akcijų ir obligacijų, kuriomis prekiaujama vertybinių popierių biržoje ir kurios įtrauktos į biržos sąrašus, atpirkimas, 
  • dividendų ir palūkanų gavimas,
  • kreditų, įskaitant vartojamąsias paskolas, suteikimas komerciniais tikslais, 
  • investicinių fondų vienetų įsigijimas, įskaitant hipoteką, paveldą ir paskolas,
  • patentų, prekių ženklų ir kitų intelektinės nuosavybės teisių įsigijimas.

Investicijų ES apsauga

ES sutartimis investuotojams suteikiama aukšto lygio apsauga. Tai reiškia, kad tam tikrais atvejais en ES šalių veiksmai, kuriais nepagrįstai užkertamas kelias investicijoms arba joms trukdoma, yra draudžiami en . Investicijų apsauga taip pat reiškia, kad investuotojo teises gali pripažinti nepriklausomas nacionalinis teisėjas. 

Be tomis bendrosiomis taisyklėmis užtikrinamos apsaugos, bet kuriame veiklos sektoriuje (finansinių paslaugų, transporto, energetikos, telekomunikacijų, viešųjų pirkimų, profesinių kvalifikacijų, intelektinės nuosavybės arba bendrovių teisės) veikiantys tarpvalstybiniai investuotojai taip pat yra apsaugoti specialiomis šių sričių taisyklėmis.

Tačiau ES taisyklėmis ES šalims leidžiama reguliuoti rinkas viešojo intereso tikslais srityse, susijusiose su saugumu, sveikata, socialinėmis teisėmis, vartotojų apsauga arba aplinkos išsaugojimu. Tai gali turėti pasekmių investuotojams. Kai kuriais atvejais nacionalinės valdžios institucijos gali nustatyti tam tikrus apribojimus. Laisvo kapitalo judėjimo arba įsisteigimo laisvės apribojimai draudžiami, nebent jie būtų pateisinami viena iš įvairiuose en ES teisės aktuose en nurodytų priežasčių. Tokių draudžiamų apribojimų pavyzdžiai: 

  • draudimas įsigyti įmonės kapitalo dalis kitoje ES šalyje,
  • išankstinio leidimo sistema, taikoma investicijoms į nekilnojamąjį turtą, pavyzdžiui, žemės ūkio paskirties žemės įsigijimui,
  • bet kuri priemonė, galinti įtikinti ES pilietį ar ES įmonę atsisakyti paskolų gavimo, jiems trukdyti jas gauti arba juos nuo jų atgrasyti.

Įspėjimas

Priklausomai nuo investicijų rūšies ir šalies, kurioje investuojama, gali būti nustatytos konkrečios nacionalinės taisyklės. Nacionalinės valdžios institucijos tam tikromis aplinkybėmis ir sąlygomis gali nustatyti apribojimus, bet jos visada turi laikytis ES taisyklių. 

Investicijų gyvavimo ciklas 

ES vidaus rinkos taisyklėmis tarpvalstybinės investicijos reglamentuojamos ir apsaugomos per visą jų gyvavimo ciklą. Investuotojas kitoje ES šalyje turi teisę:

  • patekti į rinką, pavyzdžiui, steigti naujas įmones arba pirkti žemę toje šalyje,
  • veikti rinkoje ir valdžios institucijos jam turi taikyti tokias pačias sąlygas kaip ir tos šalies piliečiams,
  • pasitraukti iš rinkos, sumažinti savo investicijas arba visiškai nutraukti savo veiklą.

Kaip investuotojas gali apginti savo teises? 

Investuotojas, manantis, kad pažeistos jo teisės, gali pasinaudoti keliomis teisių gynimo priemonėmis. 

Neteisminiai sprendimai 

Investuotojų teisės yra apsaugotos keliomis viešosiomis procedūromis, kurių paskirtis – užkirsti kelią ES teisės pažeidimams ir pašalinti sunkumus, kurių investuotojams gali kilti nacionalinėse valdžios institucijose. Pavyzdžiui, galima naudotis neutralių neteisminių įstaigų teikiamomis procedūromis, padėsiančiomis išnagrinėti skundą. 

Kreipimasis į teismą

Galima pateikti oficialų ieškinį pagal ES taisykles ir iškelti bylą nacionaliniuose investicijų šalies teismuose. Nacionaliniams teisėjams tenka ypatingas vaidmuo ir atsakomybė už investicijų apsaugą, nes jie atsako už ES teisės aktų įgyvendinimo užtikrinimą savo šalyje.

Oficialus skundas

Taip pat galima pateikti skundą Europos Komisijai naudojantis skundo dėl Sąjungos teisės pažeidimo forma ir pranešti apie galimus pažeidimus. Europos Komisija gali imtis tolesnių veiksmų ir pradėti pažeidimo nagrinėjimo procedūrą en .

Taip pat žr.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Paskutinį kartą tikrinta 2023-01-04
Pasidalyti šiuo puslapiu