Paskutinį kartą tikrinta 2022-08-04

Neteisminis vartotojų ginčų sprendimas

Jei kilo problema dėl įsigytos prekės arba paslaugos, pavyzdžiui, jei prekiautojas atsisako pataisyti prekę arba grąžinti pinigus, galima bandyti išspręsti ginčą nesikreipus į teismą, naudojantis alternatyvaus ginčų sprendimo procedūra.

Jei ginčas susijęs su internetu pirkta preke arba paslauga, skundą taip pat galima pateikti internetu naudojantis elektroninio ginčų sprendimo (EGS) interneto svetaine.

Alternatyvus ginčų sprendimas – dažniausiai pigi ir paprasta procedūra, suteikianti galimybę išvengti teismo.

Alternatyvus ginčų sprendimas

Alternatyvaus ginčų sprendimo procedūras atlieka neutralios neteisminės įstaigos, pavyzdžiui, taikintojai, tarpininkai, arbitrai, ombudsmenas ir skundų tarnybos. Jie gali padėti vartotojui ir prekiautojui rasti ginčo sprendimą. Be to, jie gali pasiūlyti sprendimą arba net priversti jį priimti.

Alternatyvaus ginčų sprendimo įstaigos turi atitikti griežtus ES kokybės kriterijus, kurie suteikia garantiją, kad ginčai bus sprendžiami veiksmingai, sąžiningai, nepriklausomai ir skaidriai. Dauguma šių įstaigų gali padėti nemokamai arba už nedidelę kainą. Paprastai jos pasiekia rezultatų per 90 dienų. Pagal ES teisę galima prašyti šių įstaigų spręsti visus sutartinius ginčus, kurių gali kilti su ES įsisteigusiais prekiautojais.

Alternatyvaus ginčų sprendimo procedūros gali būti taikomos sprendžiant bet kurio rinkos sektoriaus ginčus (pavyzdžiui, transporto, bankininkystės, telekomunikacijų, energetikos, elektronikos prekių, buitinių prietaisų, automobilių nuomos arba sausojo valymo).

Raskite ginčų sprendimo įstaigą savo šalyjeAtidaryti kaip išorės nuorodą .

Atsitikimas

Jums padėti gali ginčų sprendimo įstaigos

Arvydas iš savo interneto tiekėjo gavo didesnę sąskaitą, negu buvo nustatyta jo sutartyje.

Po nesėkmingo bandymo išspręsti problemą su prekiautoju Arvydas kreipėsi į Lietuvos alternatyvaus ginčų sprendimo įstaigą, kuri jam padėjo rasti tokį sprendimą, dėl kurio jis patyrė mažiausiai nepatogumų.

Elektroninis ginčų sprendimas

Susiginčijus su ES šalies prekiautoju dėl internetu įsigytų prekių arba paslaugų, galima pasinaudoti ES elektroninio ginčų sprendimo svetaine. Šioje nemokamoje svetainėje informacija pateikiama visomis ES kalbomis.

Jei skundas teikiamas naudojantis ES elektroninio ginčų sprendimo svetaine, reikės susitarti su prekiautoju, kuri alternatyvaus ginčų sprendimo įstaiga nagrinės ginčą. Kiekviena įstaiga turi nustačiusi savo taisykles ir tvarką, jos paslaugos gali būti mokamos. Pagalbos ir informacijos bet kuriuo procedūros etapu galima gauti iš savo nacionalinio kontaktinio centroAtidaryti kaip išorės nuorodą .

Atsitikimas

Išspręskite problemą naudodamiesi elektroninio ginčų sprendimo procedūra

Čekė Michaela iš vieno Vokietijos prekiautojo internetu nusipirko naują išmanųjį telefoną. Telefonas buvo ne toks, kokį ji užsisakė. Nepavykus su prekiautoju rasti sprendimo, moteris pateikė skundą naudodamasi ES elektroninio ginčų sprendimo svetaine.

Šį atvejį nagrinėjo alternatyvaus ginčų sprendimo įstaiga, dėl kurios Michaela susitarė su prekiautoju. Išnagrinėjus ginčą Michaela gavo naują išmanųjį telefoną. Sprendimas rastas lengvai ir nebrangiai, visa procedūra vyko internetu.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: