Pēdējā pārbaude: 11/02/2019

Maksājumi, pārskaitījumi un čeki

Ja veicat pārrobežu maksājumu eiro valūtā Eiropas Savienības iekšienē jūsu banka nedrīkst jums prasīt lielāku komisiju, nekā būtu jāmaksā par līdzvērtīgu iekšzemes transakciju eiro. Šie noteikumi jāievēro pat to ES valstu bankām, kuras nav eirozonā.

Tas attiecas uz visiem šāda veida darījumiem:

Piemēram, ja jūsu banka jūsu valstī iekasē 1 eiro par katru naudas izņemšanu no bankomāta ārpus jūsu bankas tīkla, tā var iekasēt tādu pašu summu par naudas izņemšanu bankomātā citā ES valstī.

Kartes izmantošanas maksa

Kad jūs Eiropas Savienībā norēķināties ar kredītkarti vai debetkarti, tirgotāji un bankas nedrīkst no jums iekasēt papildu maksu tikai tāpēc, ka izmantojat konkrētu karti. Šis noteikums attiecas uz visiem pirkumiem ar karti (gan veikalos, gan internetā), kas veikti jūsu dzīvesvietas valstī vai citā ES valstī.

ES noteikumi par maksājumu pakalpojumiem neattiecas uz kredītkartēm un debetkartēm, kas izdotas trīspusējās shēmās ("American Express" un "Diners Club" kartēm), kā arī uz uzņēmuma kredītkartēm (kuru rēķins tiek adresēts jūsu darba devējam, nevis jums), un jums var prasīt papildmaksu, ja izmantojat šādas kartes.

Ja veicat pirkumu nevis eiro, bet citā ES dalībvalsts valūtā, jūsu kartes izdevējs, iespējams, iekasēs no jums maksu par valūtas konvertēšanu, kad izmantojat šo karti citā ES valstī.

Piemērs

No jums nedrīkst prasīt papildu maksu par kartes izmantošanu

Klāra no Austrijas vēlējās tiešsaistē iegādāties aviobiļetes. Viņa izvēlējās biļetes lidsabiedrības tīmekļa vietnē un devās uz maksājumu lapu. Taču, kad viņa ievadīja informāciju par kredītkarti, lidsabiedrība pieskaitīja viņas pasūtījuma izmaksām 10 eiro papildu maksu par VISA kartes izmantošanu.

Klāra sazinājās ar vietējo patērētāju aizsardzības centru, kurš iesniedza sūdzību lidsabiedrībā. Lidsabiedrība atdeva Klārai 10 eiro maksu par viņas rezervāciju un grozīja savus noteikumus, lai atceltu nelikumīgo papildmaksu rezervēšanas procesā.

Krāpšana ar maksājumu kartēm un saistībā ar maksājumiem

ES noteikumi ierobežo summu, kuru jums var prasīt segt, ja esat upuris krāpšanā ar maksājumu kartēm vai saistībā ar maksājumiem, proti, gadījumos, kad jūsu karte vai jūsu bankas konts ir debetēts bez jūsu piekrišanas. Jebkurā gadījumā no jums nevar prasīt vairāk kā 50 eiro, lai segtu izdevumus saistībā ar krāpnieciskiem maksājumiem.

Tomēr gadījumos, kad jūs neapzināties zaudējumus, zādzību vai nelikumīgu piesavināšanos (proti, gadījumos, kad jūsu konts ir uzlauzts, karte ir klonēta un izmantota bez jūsu ziņas), jums nav jāmaksā nekas. Visas izmaksas ir jāsedz jūsu bankai vai kartes izdevējam. Šo noteikumu piemēro arī gadījumos, kad zaudējumi radušies bankas darbinieka rīcības dēļ.

Naudas bloķēšana jūsu kartē

Rezervējot pakalpojumus, piemēram, viesnīcas istabu vai nomājot auto, dažreiz jums var tikt lūgts sniegt jūsu kredītkartes informāciju, lai garantētu jūsu rezervāciju. Kad jūs veicat rezervāciju, tirgotājs var arī lūgt bloķēt jūsu kartē konkrētu naudas summu. Tas nozīmē, ka tirgotājs rezervē daļu no jūsu kredītlimita vai konta atlikuma, lai segtu izmaksas, kuras jūs potenciāli varat radīt, piemēram, viesnīcā izmantojot apkalpošanu numurā vai nodarot bojājumus īrētajam automobilim.

Tirgotājam ir pienākums jūs informēt par plānoto naudas summas bloķēšanu jūsu kredītkartē, un jums ir jādod piekrišana gan bloķēšanai, gan bloķējamai summai.

Bankai nekavējoties ir jāatbrīvo bloķētā summa jūsu kredītkartē, tiklīdz jūs veicat faktisko maksājumu, piemēram, izrakstāties no viesnīcas un samaksājat ar kredītkarti vai arī atdodat īrēto automobili un samaksājat galīgo rēķinu.

Piemērs

Bloķētās summas jāatbrīvo, tiklīdz ir veikts maksājums

Boriss no Ungārijas kopā ar draudzeni devās pavadīt nedēļas nogali Venēcijā. Ierodoties viesnīcā, viesnīcas personāls nokopēja Borisa kredītkartes datus. Viesnīcas personāls informēja Borisu, ka viņi vēlas bloķēt 500 eiro, lai segtu rezervācijas izmaksas un iespējamo minibāra un restorāna pakalpojumu izmantošanu pāra uzturēšanās laikā. Boriss piekrita, ka minētā summa viņa kartē tiek bloķēta.

Pirms prombraukšanas Boriss ar kredītkarti apmaksāja viesnīcas rēķinu. Pēc nedēļas, kad viņš mēģināja rezervēt aviobiļetes ar kredītkarti, Boriss konstatēja, ka 500 eiro viņa kartē joprojām ir bloķēti. Viņš zvanīja uz viesnīcu, lai sūdzētos, un viesnīcas personāls atvainojās par kļūdu un uzreiz lūdza bankai atbrīvot bloķēto summu.

Tiešais debets

Ja jūsu bankas kontā ir iestatīts tiešais debets, var gadīties, ka maksājums tiek veikts kļūdaini vai arī tiek pārskaitīta nepareiza summa. Tā var notikt, piemēram, gadījumos, kas esat atcēlis līgumu ar piegādātāju, bet tiešais debets tomēr tiek veikts pēc līguma pārtraukšanas. Šādās situācijās jums ir tiesības atgūt maksājumu 8 nedēļu laikā. Tas attiecas uz visiem tiešā debeta maksājumiem – gan jūsu dzīvesvietas valstī, gan uz pārrobežu tiešā debeta maksājumiem Eiropas Savienībā.

Kā rīkoties problēmu gadījumā?

Ja jums ir problēmas ar maksājumu veikšanu Eiropas Savienībā, jums jāsazinās ar savu banku vai kartes izdevēju. Viņu pienākums ir 15 dienu laikā rakstiski atbildēt uz jūsu sūdzību (atsevišķos izņēmuma gadījumos šis termiņš var būt 35 dienas). Tiem arī jānodrošina patērētājiem pieejama oficiāla sūdzību procedūra.

Ja jums nepieciešama palīdzība savu tiesību īstenošanā, jūs varat sazināties ar FIN-NETen (ja ir problēmas ar finanšu pakalpojumu sniedzējiem) vai ar Eiropas Patērētāju centru tīklu (ja radušās problēmas ar tirgotājiem).

Čeki

ES noteikumi par banku komisijas maksu, ko piemēro starptautiskajiem un iekšzemes maksājumiem, neattiecas uz čekiem.

Par citā ES valstī izdota čeka iekasēšanu reizēm var nākties maksāt ļoti augstu darījuma maksu. Daudzās valstīs čekus vairs neatzīst par maksājuma līdzekli.

ES tiesību akti

Vajadzīga papildu informācija par kādā valstī spēkā esošajiem noteikumiem?

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Ikkondividi din il-paġna: