Paskutinį kartą tikrinta 2022-06-24

Alternatyvus ir elektroninis ginčų sprendimas

Alternatyvus ginčų sprendimas

Jei tarp jūsų ir vartotojo kilo ginčas, bet kreiptis dėl jo į teismą nenorite, tinkama išeitis gali būti alternatyvus ginčų sprendimas. en Palyginti su kreipimusi į teismą, alternatyvaus ginčų sprendimo procedūra paprastai yra greitesnė, paprastesnė ir pigesnė. Ši sąvoka apima įvairius skundų nagrinėjimo nesikreipiant į teismą būdus. Vartojami terminai: „tarpininkavimas", „taikinimas", „arbitražas", „ombudsmenas", „skundų taryba".

Jūs arba vartotojas prašo neutralios trečiosios šalies jums tarpininkauti. Ta neutrali trečioji šalis vadinama ginčų sprendimo įstaiga. Ji gali pasiūlyti sprendimą, priimti abiems šalims privalomą sprendimą arba tik surengti abiejų šalių susitikimą, kad jos aptartų galimybes rasti sprendimą.

Pagal ES teisės aktus ginčų sprendimo įstaigos yra vertinamos valstybių narių ir turi atitikti tam tikrus kokybės reikalavimus, kad būtų užtikrintas jūsų ginčų sprendimo veiksmingumas, sąžiningumas, nešališkumas, nepriklausomumas ir skaidrumas. Išvada paprastai pateikiama per 90 dienų.

Šių įstaigų galite prašyti spręsti visus sutartinius ginčus su bet kurioje ES šalyje esančiais savo klientais. Raskite alternatyvaus ginčų sprendimo įstaigą savo šalyje.

Naudojantis alternatyviais ginčų sprendimo būdais galima išvengti bylinėjimosi išlaidų, dėl to jums gali būti paprasčiau prekiauti prekėmis ir paslaugomis savo šalyje arba užsienyje, internetu arba kitais būdais. Be to, toks ginčų sprendimas gali padėti jums išlaikyti gerą savo įmonės įvaizdį ir palaikyti gerus santykius su klientais.

Elektroninis ginčų sprendimas

Ši platforma skirta tik įmonių ir vartotojų ginčams.

Jei su vartotoju susiginčijote dėl internetu pirktos prekės ar paslaugos ir norite išvengti teismo proceso, elektroninio ginčų sprendimo platforma gali jums padėti rasti greitą ir nebrangų sprendimą. Galite naudodamasis šia platforma pateikti skundą dėl kliento (pvz., jei jis nesumokėjo) arba jūsų klientas gali pateikti skundą dėl jūsų.

Šioje nemokamoje sąveikioje svetainėje informacija pateikiama visomis ES kalbomis. Jūsų ginčą nagrinės viena iš platformoje registruotų kompetentingų ginčų sprendimo įstaigų. Visos procedūros bus vykdomos internetu.

Galima parsisųsdinti infografiką, kuriame apžvelgiama, kaip veikia elektroninio ginčų sprendimo platforma ir kokios yra jūsų, kaip pardavėjo, pareigos.

Kokios tvarkos turiu laikytis?

Jei skundas pateiktas naudojantis elektroninio ginčų sprendimo platforma, turėsite su savo klientu susitarti, kuri alternatyvaus ginčų sprendimo įstaiga jį nagrinės. Atkreipkite dėmesį, kad kiekviena ginčų sprendimo įstaiga turi savo taisykles ir tvarką, paslaugos gali būti mokamos.

Kai ginčas nagrinėjamas, ginčų sprendimo įstaiga gali su jumis susisiekti ir paprašyti daugiau informacijos arba dokumentų arba pakviesti jus į susitikimą.

Galite paskirti atstovą, kuris jums padėtų. Tai asmuo, kurio prašote jūsų vardu pateikti skundą arba atlikti tolesnius veiksmus.

Bet kuriuo procedūros etapu galite prašyti informacijos arba pagalbos. Kiekvienoje ES šalyje yra nacionalinis kontaktinis centras, galintis jums padėti tvarkyti savo skundą.

Įspėjimas

Atkreipkite dėmesį, kad kai kurie kontaktiniai centrai gali jums padėti tik tuo atveju, jei ginčas susijęs su daugiau kaip viena valstybe nare.

Nuoroda į elektroninio ginčų sprendimo (EGS) platformą

Jei vykdote verslą internetu, savo svetainėje privalote pateikti tiesioginę nuorodą į EGS platformą. Be to, jūsų svetainėje turi būti aiškiai nurodytas jūsų e. pašto adresas.

Jei jūs turite prievolę (nustatytą teisės aktu, sutartimi arba dėl narystės sistemoje) naudotis konkrečios ginčų sprendimo įstaigos paslaugomis, privalote:

Nuorodą į EGS platformą galite pateikti naudodamiesi mūsų interneto reklamjuostėmis en .

Programa „Susipažinę su vartotojų teise"

„Susipažinę su vartotojų teise" („Consumer Law Ready") – tai ES masto programa, pagal kurią labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms rengiami nemokami vartotojų teisės kursai. Savo šalyje galite registruotis į šiuos kursus, kad jūsų MVĮ būtų pasirengusi laikytis vartotojų teisės nuostatų.

Jeigu norėtumėte mokytis savo tempu, užsiregistruokite gauti prieigą prie mokomosios medžiagos. Po to galėsite išlaikyti elektroninį testą ir gauti mokomojo kurso baigimo pažymėjimą.

Apsilankykite programos „Susipažinę su vartotojų teise" portale en ir sužinokite, kaip užsiregistruoti.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūra

Ginčų su tiekėjais arba klientais iš kitų ES šalių dėl ne didesnių kaip 2000 eurų sumų sprendimas.

Europos Ombudsmenas>

Teikite skundą dėl ES institucijos, įstaigos, biuro ar agentūros.

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Pasidalyti šiuo puslapiu: