Vienodas požiūris į darbuotojus

Darbuotojai turi teisę į vienodą požiūrį įdarbinimo, darbo sąlygų, paaukštinimo, darbo užmokesčio, profesinio mokymo galimybių, profesinių pensijų ir atleidimo iš darbo srityse.

Įspėjimas

Visoje ES griežtai draudžiama diskriminacija dėl pilietybės. Į kitas ES šalis išvykę dirbti ES piliečiai turi turėti tokias pačias darbo teises kaip ir vietiniai jų bendradarbiai.

Diskriminacijos rūšys

Darbdaviui teisės aktais draudžiama diskriminuoti darbuotojus dėl:

  • lyties (pavyzdžiai: vaiko priežiūros atostogos, paaukštinimas, darbo užmokestis),
  • rasinės ar etninės kilmės,
  • religijos ar tikėjimo,
  • negalios,
  • amžiaus,
  • seksualinės orientacijos.

Diskriminacijos darbo vietoje rūšys

Tiesioginė diskriminacija – situacija, kai darbdavys netinkamai elgiasi su asmeniu dėl kurios nors iš šešių pirmiau nurodytų priežasčių. Tai gali būti atsisakymas asmenį įdarbinti arba paaukštinti dėl to, kad jis priklauso etninei mažumai.

Netiesioginė diskriminacija – situacija, kai praktika, politika ar taisyklė, kuri taikoma visiems, daro neigiamą poveikį tam tikrai grupei. Pavyzdžiui, įgyvendinant ne visą darbo laiką dirbantiems darbuotojams nepalankias taisykles, gali būti netiesiogiai diskriminuojamos moterys, nes dauguma ne visą laiką dirbančių darbuotojų yra moterys.

Priekabiavimas yra nepageidaujamas elgesys, patyčios ar kitoks elgesys, dėl kurio susidaro priešiška darbo aplinka. Pavyzdžiui, jeigu vadovas ar kolegos pasakoja su seksualine orientacija susijusius juokelius vienam iš savo LGBTQ kolegų.

Nurodymas diskriminuoti – kuomet asmuo skatina kitą asmenį ką nors diskriminuoti. Pavyzdžiui, darbdavys prašo laikinojo įdarbinimo įmonę ieškoti tik jaunesnių nei 40 metų darbuotojų.

Viktimizacija – kai vadovai arba bendradarbiai keršija skundą dėl diskriminacijos pateikusiam asmeniui. Pavyzdžiui, asmuo atleidžiamas arba atsisakoma jį paaukštinti dėl to, kad jis pateikė skundą dėl diskriminacijos prieš savo vadovą.

Tačiau yra situacijų, kai skirtingas požiūris dėl vienos iš šių draudžiamų priežasčių gali būti pateisinamas laikantis griežtų sąlygų. Pavyzdžiui, jei pagal nacionalinės teisės nuostatą sulaukę tam tikro amžiaus darbuotojai privalo išeiti į pensiją, diskriminaciją dėl amžiaus gali būti įmanoma pateisinti siekiu skatinti jaunų darbuotojų užimtumą.

Raskite nacionalines lygybės įstaigas en

Taip pat žr.

Nuo karo Ukrainoje bėgantys asmenys. Teisė į darbą Atidaryti kaip išorės nuorodą

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Paskutinį kartą tikrinta 2023-11-08
Pasidalyti šiuo puslapiu