Egyenlő bánásmód a munkavállalókkal szemben

Az egyenlő bánásmód mindenkinek alanyi jogon jár a munkaerő-felvétel, a munkafeltételek, a szakmai előmenetel, a bérezés, a képzéshez való hozzáférés, a foglalkoztatói nyugdíj és az elbocsátás tekintetében.

Figyelmeztetés

Az állampolgárság alapján történő megkülönböztetés szigorúan tilos az EU területén. Az EU-országok azon állampolgárait, akik egy másik EU-országban dolgoznak, ugyanolyan munkavállalói jogok illetik meg, mint helyi kollégáikat.

A hátrányos megkülönböztetés típusai

Jogszabály tiltja, hogy a munkáltatók megkülönböztetést alkalmazzanak a munkavállalókkal szemben a következők alapján:

  • nem (például: szülői szabadság, előléptetés, fizetés);
  • faji, illetve etnikai hovatartozás;
  • vallás vagy hitbeli meggyőződés;
  • fogyatékosság;
  • életkor;
  • szexuális irányultság.

A munkahelyi megkülönböztetés típusai

Közvetlen megkülönböztetésről van szó, ha a munkáltató a fent említett hat ok bármelyike alapján kedvezőtlenebb bánásmódot alkalmaz valakivel szemben, például azért nem vesz fel vagy azért nem léptet elő valakit, mert az illető valamely kisebbség tagja.

Közvetett hátrányos megkülönböztetés az, ha valamely gyakorlat, eljárásmód vagy szabály, amely mindenkire alkalmazandó, egy bizonyos csoportot hátrányosan érint. Például a részmunkaidőben dolgozókat kedvezőtlenül érintő szabályok bevezetése közvetett hátrányos megkülönböztetést jelenthet a nőkre nézve, mivel a részmunkaidőben dolgozó munkavállalók többsége nő.

A zaklatás olyan nemkívánatos, megfélemlítő vagy más módon bántó magatartás, amely ellenséges munkakörnyezet kialakulásához vezet. Például, ha egy vezető vagy kolléga szexuális irányultságon alapuló vicceket mesél egy LMBTQ-munkatársának.

Hátrányos megkülönböztetésre adott utasítás az, ha egy személy arra buzdít egy másikat, hogy alkalmazzon hátrányos megkülönböztetést valakivel szemben. Például, ha egy munkáltató arra kér egy munkaerő-kölcsönző céget, hogy csak 40 év alatti munkavállalókat keressen számára.

Viktimizációról beszélünk akkor, ha felettesek vagy kollégák megtorolják a hátrányos megkülönböztetés miatt tett panaszt. Például, ha valakit azért bocsátanak el vagy nem léptetnek elő, mert panaszt tett a főnökére hátrányos megkülönböztetés miatt.

Bizonyos helyzetekben azonban indokolt lehet, hogy a munkáltató szigorú feltételek tiszteletben tartásával eltérő bánásmódot alkalmazzon a fenti okok valamelyike alapján. Az életkoron alapuló, a fiatal munkavállalók foglalkoztatását előmozdítani hivatott megkülönböztetés például indokolható lehet, ha a tagállami szabályozás arra kötelezi a munkavállalókat, hogy bizonyos életkor után nyugdíjba vonuljanak.

Tagállami esélyegyenlőségi szervek keresése en

Lásd még:

Az Ukrajnából menekülők belépése a munkaerőpiacra Külső honlaphoz vezető link

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Kérdése van határokon átnyúló vállalati tevékenységgel kapcsolatban (export, a tevékenység kiterjesztése más uniós tagállamokra stb.)? Ha igen, akkor az Enterprise Europe Network díjmentesen segíthet Önnek.

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 08/11/2023
Oldal megosztása