Munkavállalók kiküldetése
A munkavállalók kiküldetésére egyértelmű szabályok vonatkoznak az EU-ban. Munkaadóként Önnek tiszteletben kell tartania a munkavállalók kiküldetésére vonatkozó szabályokat, ha:
- egyik alkalmazottját meghatározott időszakra egy másik uniós országba küldi, hogy az szolgáltatást nyújtson az Ön ottani üzleti partnerének, akivel Ön szerződéses viszonyban áll;
- egyik alkalmazottját kiküldi egy másik uniós országba dolgozni egy olyan vállalkozáshoz, amely az Ön tulajdonában van.
Mindkét esetben alapfeltétel, hogy a kiküldött munkavállaló munkaviszonyban álljon az Ön vállalkozásával.
A kiküldetési szabályok akkor is alkalmazandók, ha olyan, munkaerő-kölcsönző irodán keresztül toborzott munkavállaló kezd el dolgozni az Ön vállalkozásánál, aki a vállalkozás székhelye vagy működése szerinti országtól eltérő uniós országból érkezik. Ebben az esetben a munkavállalónak munkaviszonyban kell állnia a munkaerő-kölcsönző irodával. Önnek akkor is lehetősége van munkavállalója kiküldésére, ha a munkavállaló nem uniós polgár, hanem harmadik ország állampolgára, feltéve, hogy jogszerűen tartózkodik valamelyik uniós tagállamban. A kiküldetésre vonatkozó uniós szabályok ebben az esetben is alkalmazandók.
Figyelmeztetés
Általános szabály, hogy csak olyan munkavállalót lehet kiküldeni más uniós országba, aki a kiküldetést megelőzően legalább egy hónapig be volt jegyezve a kiküldő vállalkozás országa szerinti társadalombiztosítási rendszerbe. Eseti értékelést követően azonban rövidebb időszak is engedélyezhető.
Munkafeltételek a fogadó országban
A kiküldetés időtartama alatt Önnek biztosítania kell munkavállalói számára azokat a munkafeltételeket, amelyek a fogadó országban – akár jogszabály, akár általánosan alkalmazandó kollektív szerződés értelmében – hatályban vannak a következők tekintetében:
- minimális pihenőidő,
- maximális munkaidő,
- minimális éves fizetett szabadság,
- bérezés (annak összes kötelező elemével), ahogyan azt a fogadó ország nemzeti jogszabályai vagy egyetemesen alkalmazandó kollektív szerződések meghatározzák,
- munkahelyi egészségvédelem és biztonság,
- a várandós és a kisgyermekes nők, valamint a (18 év alatti) fiatalok védelmét célzó intézkedések,
- a nők és a férfiak közötti egyenlő bánásmód,
- a munkavállalók elszállásolásának feltételei a fogadó országban, ha a szállást a munkáltató köteles biztosítani;
- a kiküldetés ideje alatt az utazással, étkezéssel és szállással kapcsolatos költségek fedezése céljából nyújtott juttatások vagy költségtérítés.
Ha a munkavállalók munkafeltételeire vonatkozó szabályok kedvezőbbek az Ön országában, mint a fogadó országban, vállalkozásának a kiküldetés alatt is fenn kell tartania ezeket a feltételeket.
A bérezésre és az éves szabadságra vonatkozó követelmények betartása az építőiparon kívüli ágazatokban nem kötelező a munkaadókra nézve abban az esetben, ha:
- a külföldi partnercéggel kötött szerződés szerves részét képezi, hogy bizonyos termékek kezdeti telepítését és/vagy összeszerelését az Ön szakképzett munkavállalói végzik el a külföldi partnercégnél, valamint
- a kiküldetés teljes időtartama kevesebb mint 8 nap évente.
Figyelmeztetés
Az egyes EU-országok – a munkáltatók és a munkavállalók képviselőivel folytatott konzultáció eredményeképpen – dönthetnek úgy, hogy nem kell betartani a fogadó országban a bérezésre és az éves szabadságra vonatkozóan meghatározott követelményeket, ha a kiküldetés teljes időtartama rövidebb, mint egy hónap. Ez a mentesség nem érvényes a munkaerő-kölcsönző irodák által kiküldött munkavállalók esetében.
A kiküldött munkavállalóknak nyújtandó tájékoztatás
Ha munkatársait négy hétnél hosszabb, egybefüggő időszakra küldi ki, elmenetelük előtt írásban közölnie kell velük a következő információkat:
- melyik országban vagy országokban fognak dolgozni (fogadó ország);
- a külföldi munkavégzés várható időtartama;
- milyen pénznemben kapják majd a munkabérüket;
- a munkavégzéshez kapcsolódó (pénzbeli vagy egyéb) juttatások;
- a hazatérésükre vonatkozó információk, azaz hogy gondoskodik-e a vállalkozás a hazaszállításukról, és ha igen, milyen feltételekkel;
- mekkora munkabér illeti majd meg őket a fogadó tagállam vonatkozó jogszabályai szerint;
- a kiküldetéshez kapcsolódó esetleges külön juttatások;
- milyen megállapodás van érvényben az utazási, étkezési és szállásköltségek megtérítésére vonatkozóan;
- a fogadó ország kiküldött munkavállalókra vonatkozó hivatalos nemzeti honlapjához vezető link.
Felhívjuk figyelmét, hogy egyes uniós országokban a négyhetes egybefüggő időszaknál rövidebb időre kiküldött munkavállalókkal is közölni kell a felsorolt információkat.
Hosszú távú kiküldetés
Ha a kiküldetés időtartama meghaladja a 12 hónapot (illetve – amennyiben Ön a fogadó ország számára indokolással ellátott értesítést nyújtott be – a 18 hónapot), a kiküldetés időtartama alatt Önnek ugyanazokat a munkafeltételeket kell biztosítania alkalmazottai számára, mint amelyeket a fogadó ország előír, kivéve a munkaszerződés megszűnésére és a kiegészítő foglalkoztatói nyugdíjra vonatkozó szabályokat.
Ha szeretne részletesebben tájékozódni az indokolással ellátott értesítés ügyében, látogasson el a fogadó ország nemzeti honlapjára.
A fogadó ország hatóságainak benyújtandó információk
Önnek munkáltatóként a kiküldetés megkezdése előtt (vagy legkésőbb a kiküldetés megkezdésekor) értesítést kell küldenie a fogadó ország hatóságainak is, a következő adatokkal:
- a munkáltató azonosító adatai;
- a kiküldött munkavállalók száma;
- a munkáltató kapcsolattartója;
- a kiküldetés helye szerinti munkahely címe;
- a kiküldetés várható időtartama, beleértve a kezdő és záró időpontokat is;
- a kiküldetés során nyújtott szolgáltatás típusa;
- kapcsolattartó személy, aki kapcsolatba lép a hatóságokkal a fogadó országban.
Tudnia kell, hogy a fogadó ország hatóságai további adatokat is kérhetnek. Az értesítést a fogadó ország hivatalos nyelvén (nyelveinek egyikén) vagy bármely más, a hatóságok által elfogadott nyelven kell benyújtania.
Ezenkívül Önnek tájékoztatnia kell a fogadó ország illetékes intézményét, ha bármilyen változás áll be a kiküldetés tekintetében, például ha elmarad vagy megszakad a kiküldetés.
A nyilatkozattételi kötelezettségekről teljeskörűen a fogadó ország hivatalos honlapján tájékozódhat.
A kiküldött munkavállalókra vonatkozó társadalombiztosítási szabályok
Azok a kiküldött munkavállalók, illetve önálló vállalkozók, akik ideiglenes jelleggel dolgoznak egy másik EU-országban, maradhatnak biztosítottként annak az országnak a társadalombiztosítási rendszerében, ahol a kiküldetést megelőzően dolgoztak.
Munkaadóként Önnek előzetesen értesítenie kell a fogadó ország illetékes szerveit a kiküldetésről, és kérelmeznie kell a PD A1 jelű formanyomtatványt en annak az országnak a társadalombiztosítási intézményétől, ahol a munkavállalók biztosítva vannak. A PD A1 jelű formanyomtatvány igazolja, hogy a kiküldött munkavállaló a saját hazája társadalombiztosítási rendszerének biztosítottja, és nem kell járulékot fizetnie a kiküldetés helye szerinti országban.
A PD A1 formanyomtatvány igénylésekor Önnek meg kell adnia, milyen időpontban kezdődik és zárul le a kiküldetés a fogadó uniós országban. A formanyomtatványon legfeljebb 24 hónap adható meg a kiküldetés időtartamaként.
Ha a kiküldetés időtartama meghaladja a 24 hónapot, vagy az időtartam hosszabbítására van szükség, munkaadóként Ön:
- kérelmezheti a PD A1 jelű formanyomtatványt kibocsátó szervtől a kiküldetés időtartamának meghosszabbítását – erre akkor van lehetőség, ha a küldő és a fogadó ország között kölcsönös megállapodás van érvényben erre vonatkozóan;
- felkérheti a kiküldött munkavállalót, hogy jelentkezzen be a fogadó ország társadalombiztosítási rendszerébe.
Üzleti utak és kiküldetés
Ha Ön üzleti útra küld munkavállalókat egy másik uniós országba, hogy ott konferencián, találkozón, vásáron, képzésen stb. vegyenek részt, ezek a munkavállalók nem minősülnek kiküldött munkavállalónak. Az ilyen üzleti utak nem tartoznak a kiküldött munkavállalókra vonatkozó szabályok hatálya alá, mivel ebben az esetben a munkavállalók nem nyújtanak szolgáltatást a fogadó országban.
A társadalombiztosítás tekintetében azonban tájékoztatnia kell – lehetőség szerint előzetesen – a fogadó ország illetékes szerveit arról, hogy munkavállalóit üzleti útra küldi, és kérelmeznie kell a PD A1 formanyomtatványt en .
Nemzeti honlapok
Minden uniós ország fenntart egy olyan honlapot, amelyen részletes tájékoztatást nyújt a munkavállalók kiküldetéséről. A nemzeti honlapokon a kapcsolattartó pontok adatai is megtalálhatók. Ezek a kapcsolattartó pontok együttműködnek és megosztják egymással az információikat, figyelemmel kísérik a kiküldött alkalmazottak munkafeltételeit, és kivizsgálják a bejelentett szabálysértéseket.
Ha szeretne részletesen tájékozódni a fogadó ország kiküldetéssel kapcsolatos szabályairól, látogasson el a megfelelő nemzeti honlapra.
Ország kiválasztása
- Ausztria
- Belgiumenfrnl
- Bulgáriaen
- Cipruselen
- Csehországdeenfrplro
- Dániadadeenpl
- Észtországenet
- Finnországenfisv
- Franciaországen
- Görögországelen
- Hollandiaen
- Horvátországen
- Írországen
- Lengyelországen
- Lettországenlv
- Litvániaenlt
- Luxemburgdeenfr
- Magyarországen
- Máltaenmt
- Németországdeen
- Olaszországenit
- Portugáliapt
- Romániaenro
- Spanyolországbgdeenesfritplptro
- Svédországensv
- Szlovákia
- Szlovéniaensl
Tagállami kapcsolattartó irodák
Mindegyik országban működik olyan illetékes hatóság, amely meg tudja válaszolni a munkavállalók kiküldetésével kapcsolatos kérdéseket. Ezeknek a tagállami kapcsolattartó irodáknak az elérhetőségeit a „Forduljon az illetékes tagállami szervhez” linkre kattintva lehet megtekinteni.
További információk
Ha szeretne többet tudni a témáról, ajánljuk figyelmébe a munkavállalók Unión belüli kiküldetéséről szóló rövid útmutatót.
Lásd még a kiküldetésre vonatkozó jogszabályokat ismertető gyakorlati útmutatót.
Ön önálló vállalkozó, és szeretne néhány hónapig külföldön dolgozni? Olvassa el a gyakran feltett kérdéseket, hogy megtudja, milyen alaki követelményeknek kell eleget tenni.