Munkavállalók kiküldetése
A munkavállalók kiküldetésére vonatkozó szabályok Önre is érvényesek, amennyiben:
- vállalkozásának szerződéses üzleti partnerei vannak egy másik uniós országban (ebben az esetben: a 27 uniós tagállam), és alkalmazottainak a szerződés alapján határozott ideig a szóban forgó tagállamban kell szolgáltatást nyújtaniuk;
- vállalkozása kirendeltséget, illetve telephelyet működtet egy másik EU-országban, és alkalmazottait ottani munkavégzés céljából küldi ki.
Mindkét esetben alapfeltétel, hogy a kiküldött munkavállaló munkaviszonnyal rendelkezzen az Ön vállalkozásánál.
A kiküldetés szabályait kell alkalmazni abban az esetben is, ha az Ön vállalkozása munkaerő-kölcsönző irodán keresztül vesz fel egy másik EU-országból érkező munkavállalót. Ebben az esetben a munkavállalónak munkaviszonyban kell állnia a munkaerő-kölcsönző irodával.
Munkafeltételek a fogadó országban
A kiküldetés időtartama alatt Önnek ugyanazokat a munkafeltételeket kell biztosítania munkavállalói számára, mint amelyeket a fogadó ország – akár jogszabály, akár általánosan alkalmazandó kollektív szerződés értelmében – az alábbiakra vonatkozóan előír:
- minimális pihenőidő,
- maximális munkaidő,
- minimális éves fizetett szabadság,
- bérezés (annak összes kötelező eleme), ahogyan azt a fogadó ország nemzeti joga vagy egy általánosan alkalmazandó kollektív szerződés meghatározza,
- munkahelyi egészségvédelem és biztonság,
- a várandós és a kisgyermekes nők, valamint a (18 év alatti) fiatalok védelmét célzó intézkedések,
- a férfiak és a nők közötti egyenlő bánásmód,
- a munkavállalók elszállásolásának feltételei a fogadó országban, amennyiben a szállást a munkáltató köteles biztosítani;
- a kiküldetés ideje alatt az utazással, étkezéssel és szállással kapcsolatos költségek fedezése céljából nyújtott juttatások vagy költségtérítés.
Ha a munkavállalók munkafeltételeire vonatkozó szabályok kedvezőbbek az Ön országában, mint a fogadó országban, vállalkozásának tanácsos a kiküldetés alatt is biztosítani ezeket a feltételeket.
A munkaadók az építőipar kivételével valamennyi ágazatban mentesülnek a bérezésre és az éves szabadságra vonatkozó feltételek betartása alól, amennyiben:
- a külföldi partnercéggel kötött szerződés lényegi elemét képezi, hogy bizonyos termékek első alkalommal történő telepítését és/vagy összeszerelését az Ön szakképzett munkavállalói végzik el a külföldi partnercégnél, és
- a kiküldetés teljes időtartama nem haladja meg a 8 napot évente.
<label id="yeb_label_warning" language="hu">Figyelmeztetés</label>
Az egyes EU-országok – a munkáltatók és a munkavállalók képviselőivel folytatott konzultáció eredményeképpen – dönthetnek úgy, hogy nem kell betartani a fogadó országban a bérezésre és az éves szabadságra vonatkozóan meghatározott követelményeket, amennyiben a kiküldetés teljes időtartama rövidebb, mint egy hónap. Ez a mentesség nem érvényes a munkaerő-kölcsönző irodák által kiküldött munkavállalók esetében.
További információkért tekintse meg a kiküldetésekről szóló gyakorlati útmutatót!
Hosszú távú kiküldetés
Ha a kiküldetés időtartama meghaladja a 12 hónapot (illetve – amennyiben Ön a fogadó ország számára indokolással ellátott értesítést nyújtott be – a 18 hónapot), a kiküldetés időtartama alatt Önnek ugyanazokat a munkafeltételeket kell biztosítania alkalmazottai számára, mint amelyeket a fogadó ország előír, kivéve a munkaszerződés megszűnésére és a kiegészítő foglalkoztatói nyugdíjra vonatkozó szabályokat.
Az indokolással ellátott értesítéssel kapcsolatos további információkért látogasson el a fogadó ország honlapjára.
A kiküldött munkavállalókra vonatkozó társadalombiztosítási szabályok
Azok a kiküldött munkavállalók, illetve önfoglalkoztatottak, akik ideiglenes jelleggel dolgoznak egy másik EU-országban, annak az országnak a társadalombiztosítási rendszerében maradhatnak biztosítottként, ahol a kiküldetést megelőzően dolgoztak.
Munkaadóként Önnek előzetesen értesítenie kell a fogadó ország illetékes szerveit a kiküldetésről, és igényelnie kell az A1 jelű hordozható dokumentumot (PD A1) en annak az országnak a társadalombiztosítási intézményétől, ahol munkavállalói biztosítva vannak. Az A1 jelű hordozható dokumentum igazolja, hogy a kiküldött munkavállaló az Ön vállalkozásának székhelye szerinti ország társadalombiztosítási rendszerének biztosítottja, és nem kell járulékot fizetnie a kiküldetés helye szerinti országban.
Az A1 jelű dokumentum igénylésekor Önnek meg kell adnia az EU-n belüli kiküldetés kezdő és záró dátumát. A formanyomtatványon legfeljebb 24 hónap adható meg a kiküldetés időtartamaként.
Ha a kiküldetés időtartama meghaladja a 24 hónapot, vagy az időtartam hosszabbítására van szükség, munkaadóként Ön:
- kérelmezheti az A1 jelű hordozható dokumentumot kibocsátó szervtől a kiküldetési idő meghosszabbítását – erre akkor van lehetőség, ha a küldő és a fogadó ország között kölcsönös megállapodás van érvényben erre vonatkozóan;
- bejelentheti a kiküldött munkavállalót a fogadó ország társadalombiztosítási rendszerébe.
Nemzeti kapcsolattartó pontok és honlapok
Minden uniós országban működik legalább egy nemzeti kapcsolattartó pont, amely részletes információkkal szolgál a munkavállalók kiküldetésére vonatkozó szabályokról. A kapcsolattartó pontok együttműködnek egymással, és megosztják információikat, figyelemmel kísérik a kiküldetésben lévő alkalmazottak munkafeltételeit, és kivizsgálják a bejelentetett szabálysértéseket.
További információkért keresse fel a fogadó ország tematikus honlapját.