A nyilvántartásba vett és a bejegyzett élettársi kapcsolat

A párkapcsolatban élőknek számos EU-tagországban lehetőségük van arra, hogy kapcsolatukat hivatalossá tegyék anélkül, hogy összeházasodnának. Erre az élettársi kapcsolat nyilvántartásba vétele, illetve bejegyeztetése révén nyílik módjuk.

A párkapcsolatban együtt élő személyek a lakhelyük szerinti uniós ország illetékes hatóságánál regisztráltathatják élettársi kapcsolatukat.

Ezen a téren óriási különbségek vannak az egyes uniós tagállamok nemzeti joga között. Eltérően rendelkeznek például arról, hogy:

  • nyilvántartásba lehet-e vetetni az élettársi kapcsolatot;
  • milyen jogokat keletkeztet az élettársi kapcsolat nyilvántartásba vétele, illetve bejegyeztetése;
  • elismerik-e a külföldön nyilvántartásba vett élettársi kapcsolatot.

Nézzen utána, milyen szabályok vonatkoznak az Ön esetére

Az Önök esetében több uniós ország érintett – például azért, mert Ön és párja az élettársi kapcsolat nyilvántartásba vétele vagy regisztrációja után külföldre költöztek, vagy mert a kapcsolatot külföldön regisztrálták?

A vagyonjog, illetve a tartási jogok tekintetében a bejegyzett vagy regisztrált élettársi kapcsolatban élő párokra eltérő szabályok vonatkoznak a különböző uniós tagországokban. Az egyes uniós országok között lényeges eltérések lehetnek a bejegyzett vagy regisztrált élettársakat megillető jogok tekintetében.

Célszerű ezért utánanézniük, hogy melyik ország jogszabályai vonatkoznak az élettársi kapcsolatukra Külső honlaphoz vezető link , mivel ez nagymértékben befolyásolni fogja az Önök jogait és kötelezettségeit.

A nyilvántartásba vett élettársi kapcsolatok elismerése

A nyilvántartásba vett, illetve a bejegyzett élettársi kapcsolat egyes uniós országokban a házassággal egyenértékű vagy ahhoz hasonló kapcsolatnak minősül.

Azok az uniós országok, amelyek engedélyezik az azonos nemű párok házasságát, rendszerint az azonos nemű párok más tagállamban bejegyzett élettársi kapcsolatát is elismerik.

Azok az EU-országok, amelyek nem engedélyezik a házasságot az azonos nemű párok számára, de ahol valamilyen formában létezik bejegyzett élettársi kapcsolat, a külföldön házasságot kötött azonos nemű pároknak általában ugyanazokat a jogokat biztosítják, mint a bejegyzett élettársaknak.

Az alábbi uniós országok azonban nem teszik lehetővé az élettársi kapcsolat bejegyeztetését:

  • Bulgária
  • Litvánia
  • Lengyelország
  • Románia
  • Szlovákia

Külföldre költözés a nyilvántartásba vett élettárssal

Azokban az országokban, ahol a házassággal egyenértékű vagy ahhoz hasonló kapcsolatnak minősül, a nyilvántartásba vett élettársi kapcsolat az élettársak részére ugyanazokat a jogokat biztosítja a bevándorlás szempontjából, mint a házasság a házastársak számára: ha Ön a kérdéses országok valamelyikében telepedik le, regisztrált élettársa csatlakozhat Önhöz.

Ha Ön olyan uniós országba kíván költözni, amely egyáltalán nem ismeri el a bejegyzett élettársi kapcsolatot, az Önök közti kapcsolatot a célország hatóságai megfelelően igazolt tartós kapcsolatnak fogják majd tekinteni. A fogadó EU-országnak kötelessége, hogy az Ön élettársának beutazását és ott-tartózkodását megkönnyítse.

További információk a külföldi tartózkodáshoz való jogról

Konkrét eset

A bejegyzett élettársi kapcsolat révén szerzett tartózkodási jog

Nina vállalkozó, és „X” európai uniós tagország állampolgára. Úgy találta, hogy „Y” országban megfelelő üzleti lehetőség kínálkozik a számára, ezért odaköltözött. Azt akarta, hogy regisztrált élettársa, Hans – aki akkor éppen munkanélküli volt – utána utazzon, hogy együtt éljenek.

Noha „Y” ország nem ismeri el a regisztrált élettársi kapcsolatot, az „X” országban fennálló kapcsolat megléte bizonyítékot jelentett arra nézve, hogy Nina és Hans kapcsolata tartós. A helyi hatóságok ezért engedélyezték Hans számára, hogy Ninához költözzön, annak ellenére, hogy a férfi nem rendelkezett saját pénzforrással.

Gyakran feltett kérdések

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 24/10/2024
Oldal megosztása