Versenyszabályok az EU-ban

Az EU szigorú szabályokat alkalmaz annak érdekében, hogy biztosítsa a verseny szabadságát a belső piacon. Ezek a versenyjogi előírások tiltanak bizonyos módszereket.

Ha egy vállalkozás megszegi az EU versenyszabályait, a rá kirótt bírság a cég éves globális árbevételének akár 10%-át is elérheti. Egyes EU-országokban a jogsértő cégek vezetőire súlyos büntetés, adott esetben börtönbüntetés szabható ki.

Az uniós versenyjogi szabályok minden EU-országban közvetlenül alkalmazandók – az egyes tagállamok bíróságainak kell érvényt szerezniük ezeknek a jogszabályoknak. A versenyjogi előírások nemcsak a vállalkozásokra vonatkoznak, hanem minden olyan szervezetre is, amely gazdasági tevékenységet folytat (például a szakmai szövetségekre, az ágazati érdekvédelmi szervezetekre stb.).

A Versenypolitikai Főigazgatóság honlapján szemléletes példákon keresztül több európai uniós versenypolitikai ügyet is ismertetünk.

A vállalkozások közötti jogellenes kapcsolatok és megállapodások

Ezeket a kartellnek nevezett megállapodásokat azért tiltja a törvény, mert korlátozzák a piaci versenyt. Többféle formában létezhet kartell, és a vállalkozások közötti hallgatólagos megállapodások is kartellnek tekinthetők. A jogellenes megállapodások leggyakoribb formái a következők:

  • árrögzítés,
  • a piac felosztása,
  • megállapodás a vevőkör felosztásáról,
  • megállapodás a termelés korlátozásáról,
  • forgalmazási megállapodás a szállítók és a viszonteladók között, mely alapján például a fogyasztó által fizetendő árat a szállító határozza meg.

Ha az Ön vállalkozása olyan megállapodást köt egy vagy több versenytársával, illetve olyan jellegű információt cserél velük, amelynek célja a stratégiai bizonytalanság csökkentése (a termelési költségek, a bevétel, a termelési kapacitás, az értékesítési stratégia stb. tekintetében), az versenykorlátozó magatartásnak minősülhet.

Figyelmeztetés

Már az is szabálysértő lehet, ha valamelyik vállalkozás egyoldalúan közöl ilyen stratégiai jellegű információt – levélben, telefonon vagy személyes találkozón.

Annak érdekében tehát, hogy biztosan jogszerűen járjon el:

  • tartózkodjon az árak vagy egyéb kereskedelmi feltételek rögzítésétől,
  • ne korlátozza a termelést,
  • ne ossza fel a piacot versenytársaival,
  • ne közöljön stratégiai jellegű információt vállalkozásáról.

Bizonyos megállapodások nem tilosak – feltéve, hogy azok a fogyasztók és a gazdaság egészének javát szolgálják. Ilyenek például a kutatásról és fejlesztésről vagy a technológiatranszferről szóló megállapodások. Ezeket az eseteket a csoportmentességi rendeletek en tartalmazzák.

Erőfölénnyel való visszaélés

Ha az Ön vállalkozása nagy piaci részesedéssel rendelkezik, vagyis domináns piaci helyzetben van, Önnek különösen ügyelnie kell arra, hogy:

  • ne szabjon indokolatlanul magas árakat, visszaélve a fogyasztói kereslettel,
  • nem szabjon irracionálisan alacsony árakat, amelyekkel kiszoríthatja versenytársait a piacról,
  • ne alkalmazzon diszkriminációt a fogyasztók között,
  • ne kényszerítsen bizonyos kereskedelmi feltételeket üzleti partnereire.

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Kérdése van határokon átnyúló vállalati tevékenységgel kapcsolatban (export, a tevékenység kiterjesztése más uniós tagállamokra stb.)? Ha igen, akkor az Enterprise Europe Network díjmentesen segíthet Önnek.

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 29/07/2022
Oldal megosztása