A digitális szolgáltatásokra felszámított áfa (szűkített egyablakos ügyintézés)
A szűkített egyablakos áfaügyintézési rendszer olyan fakultatív rendszer, amely lehetővé teszi, hogy a regisztrált vállalkozás – a normál esetben több uniós országban is benyújtandó – áfabevallását egyetlen EU-országban (ebben az esetben: a 27 uniós tagállam) nyújtsa be.
Ha az Ön vállalkozása több uniós országban nyújt távközlési, televíziós és rádiós műsorszóró vagy digitális szolgáltatásokat adóalanynak nem minősülő személyeknek, jogosult lehet a rendszer igénybevételére. A szűkített egyablakos ügyintézési rendszer többek között a következő szolgáltatásokra terjed ki:
- webtárhely-szolgáltatás;
- szoftverbeszállítás;
- adatbázisokhoz való hozzáférés;
- alkalmazások vagy zene letöltése;
- online játékok;
- távoktatás.
Ha Ön belép a szűkített egyablakos ügyintézési rendszerbe, akkor nem kell minden egyes uniós országban, ahol eladásai vannak, külön nyilvántartásba vétetnie magát az adóhatóságoknál: az áfanyilvántartásba vétel, az áfabevallás és az áfa megfizetése egyetlen helyen intézhető. Ebben az esetben Önnek a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer szabályait kell alkalmaznia az ügyfeleire az összes olyan uniós országban, ahol szolgáltatást nyújt.
A szűkített egyablakos ügyintézés keretében két szabályozás létezik:
- az uniós szabályozás, amely az EU területén letelepedett vagy az EU országok valamelyikében legalább egy fiókteleppel rendelkező vállalkozásokra vonatkozik;
- a nem uniós szabályozás, amely az EU területén sem székhellyel, sem fiókteleppel nem rendelkező vállalkozásokra vonatkozik.
Válassza ki a helyzetének megfelelő opciót, hogy megtudja, melyik szabályozás vonatkozhat Önre.
Megjegyzés: Ha vállalkozásának éves árbevétele alacsony, az egyszerűsített áfaszabályozás lehetőségével is élhet , nem szükséges bejelentkeznie a szűkített egyablakos ügyintézési rendszerbe.
A cég
- székhelye az Európai Unióban van
- egy fióktelepje van az Európai Unióban (nem a székhelye)
- sem székhellyel, sem fiókteleppel nem rendelkezik az Európai Unióban
Uniós szabályozás
Ön az uniós szabályozást alkalmazhatja, ha cége határon átívelő távközlési, televíziós és rádiós műsorszóró vagy digitális szolgáltatásokat nyújt a fogyasztóknak – ez az összes uniós országra vonatkozik, kivéve:
- azt az EU-országot, amelyet Ön azonosítót kiadó tagállamnak választott;
- azokat az EU-országokat, amelyekben cége fiókteleppel rendelkezik ( a letelepedés helye szerinti tagállamok).
A fogyasztás helye szerinti tagállamok azok az uniós országok, amelyeknek területén az Ön vállalkozása szolgáltatást nyújt.
Az azonosítót kiadó tagállam kiválasztása
Önnek ki kell jelölnie, hogy melyik EU-ország legyen az azonosítót kiadó tagállam. Ez az az EU-ország, ahol a vállalkozás székhelye található.
Nyilvántartásba vétel
A vállalkozást online, az azonosítót kiadó tagállam e célt szolgáló portálján lehet nyilvántartásba vétetni.
Az Ön által a nyilvántartásba vétel céljából megadott adatokat az azonosítót kiadó tagállam validálás után elmenti a rendszer adatbázisában, és továbbítja a többi uniós országnak.
Mikor lép érvénybe a nyilvántartásba vétel?
A vállalkozás a nyilvántartásba vételi kérelem időpontját követő naptári negyedév első napjától kerül be a nyilvántartásba, hacsak Ön másként nem nyilatkozik.
Ha például a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer az Ön nyilvántartásba vételi kérelmét július 20-án (tehát a harmadik negyedév folyamán) fogadja el, a vállalkozás október 1-jétől (a negyedik negyedév elején) kerül be a nyilvántartásba.
Hogyan lehet korábban bekerülni a nyilvántartásba?
Önnek lehetősége van kérni, hogy cégét a következő negyedév kezdete előtt vegyék fel a nyilvántartásba. Ebben az esetben Önnek a szabályozás alkalmazási körébe tartozó szolgáltatás megkezdése utáni hónap 10. napja előtt tájékoztatnia kell az azonosítót kiadó tagállamot.
Ha például vállalkozása március 5-étől folytat kereskedelmi tevékenységet, és Ön ettől az időponttól szeretné bevonni a cége által nyújtott szolgáltatásokat az egyablakos ügyintézési rendszerbe, április 10. előtt értesítenie kell az azonosítót kiadó tagállamot arról, hogy be szeretne lépni a szabályozási rendszerbe. Ha Ön így tesz, a szabályozás alkalmazható lesz az összes szolgáltatásra, amelyet vállalkozása március 5-től nyújt.
A nyilvántartásból való törlés
Ha Ön töröltetni szeretné vállalkozását a nyilvántartásból, értesítenie kell erről az azonosítót kiadó tagállamot. Ezt legalább 15 nappal a folyó negyedév vége előtt kell megtennie. A negyedévek:
- január 1-jétől március 31-ig,
- április 1-jétől június 30-ig,
- július 1-jétől szeptember 30-ig,
- október 1-jétől december 31-ig.
Ön elektronikus értesítést kap kérelme elfogadásáról, és a következő hat hónapban nem lesz lehetősége arra, hogy újból bejelentkezzen a rendszerbe.
Kizárás a szabályozás alkalmazásából
Ön nem alkalmazhatja tovább a rendszert, ha vállalkozása:
- 2 egymást követő éven keresztül nem nyújt olyan szolgáltatást, amely a szabályozás hatálya alá tartozik;
- már nem teljesíti a szabályozás alkalmazásához szükséges feltételeket;
- rendszeresen megszegi a szűkített egyablakos ügyintézés szabályait.
Ideiglenes kizárás (letiltási idő)
Bizonyos körülmények között a szűkített egyablakos ügyintézés egyik vagy mindkét szabályozásának igénybevétele letiltható bizonyos időre (ez az úgynevezett letiltási idő). Ilyen körülménynek számít többek között:
- ha Ön úgy dönt, hogy leállítja a szabályozás hatályába tartozó szolgáltatások nyújtását – a letiltási idő 6 hónap;
- ha Ön úgy dönt, hogy önként kilép a rendszerből – a letiltási idő 6 hónap;
- ha Ön rendszeresen megszegi a szűkített egyablakos ügyintézés szabályait – a letiltási idő 2 év.
Áfaszabályok
Önnek ugyanazt az adószámot kell használnia, amelyet jelenleg a belföldi áfabevallásában használ, és a fogyasztók lakóhelye szerinti EU-országok adókulcsa szerint kell az áfát felszámítania.
Önnek az azonosítót kiadó tagállamban hatályos számlázási szabályokat kell alkalmaznia (a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer keretében nyújtott szolgáltatások esetében a legtöbb országban nincs szükség számlára). Ez a letelepedés helye szerinti tagállamokból nyújtott szolgáltatásokra is vonatkozik.
Minden más, a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer alkalmazási körén kívül eső szolgáltatásra a belföldi értékesítésre vonatkozó rendes adózási szabályok az irányadók.
Áfabevallás
Önnek negyedéves részletes online áfabevallást kell benyújtania a bevallási időszak végétől számított 20 napon belül. Az azonosítót kiadó tagállam biztonságosan továbbítja a vonatkozó adatokat a fogyasztás helye szerinti tagállam(ok)nak.
Figyelmeztetés
A szűkített egyablakos ügyintézés keretébe tartozó áfabevallás mellett a rendes belföldi áfabevallást is be kell nyújtani.
Az áfa mértéke
A távközlési, rádió- és televízióműsor-, valamint elektronikus szolgáltatások nyújtását terhelő általános forgalmi adó mértékéről a Tax Information Communication adatbázisból en lehet tájékozódni.
Nyilvántartás vezetése
Önnek a tevékenységéről nyilvántartást kell vezetnie, melyet tíz évig meg kell őriznie. A tíz évet annak az évnek a végétől kell számítani, melynek során a cég a szolgáltatást nyújtotta, és e nyilvántartás digitális változatát kérésre haladéktalanul rendelkezésre kell bocsátania.
A nyilvántartásban a következő adatokat kell rögzítenie:
- a fogyasztás helye szerinti tagállam, amelynek területén az Ön vállalkozása a szolgáltatást nyújtja;
- a nyújtott szolgáltatás típusa;
- a szolgáltatásnyújtás időpontja;
- az adóalap esetleges növelése vagy csökkentése;
- az alkalmazott áfamérték;
- a fizetendő áfa összege, a pénznem megadásával;
- a teljesítés időpontja és a kapott ellenérték;
- a szolgáltatásnyújtás teljesítése előtt kapott előlegek;
- amennyiben számlakibocsátásra kerül sor, a számlán szereplő információk;
- a szolgáltatást igénybe vevő ügyfél neve, ha az adóalany birtokában van ennek az információnak;
- a szolgáltatást igénybe vevő ügyfél székhelyének, illetve állandó lakóhelyének vagy szokásos tartózkodási helyének megállapítására szolgáló információ.
További tudnivalókért látogasson el a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer portáljára en . Ha részletekbe menően szeretne tájékozódni a témáról, olvassa el az útmutatókat en .
Uniós szabályozás
Ön az uniós szabályozást alkalmazhatja, ha cége határon átívelő távközlési, televíziós és rádiós műsorszóró vagy digitális szolgáltatásokat nyújt a fogyasztóknak – ez az összes uniós országra vonatkozik, kivéve:
- azt az EU-országot, amelyet Ön azonosítót kiadó tagállamnak választott;
- azokat az EU-országokat, amelyekben cége fiókteleppel rendelkezik ( a letelepedés helye szerinti tagállamok).
A fogyasztás helye szerinti tagállamok azok az uniós országok, amelyeknek területén az Ön vállalkozása szolgáltatást nyújt.
Az azonosítót kiadó tagállam kiválasztása
Önnek ki kell jelölnie, hogy melyik EU-ország legyen az azonosítót kiadó tagállam.
Ez bármelyik EU-ország lehet azok közül, ahol a cég fiókteleppel rendelkezik (a letelepedés helye szerinti tagállamok).
Ön az aktuális és az azt követő két naptári évben nem változtathatja meg az azonosítót kiadó tagállamot, kivéve ha nem teljesíti a feltételeket, például már nem rendelkezik fiókteleppel az azonosítót kiadó tagállamban. Ebben az esetben választhat más országot azonosítót kiadó tagállamnak azok közül az uniós országok közül, ahol cégének még van fióktelepe.
A változtatást akár egyazon napon le lehet bonyolítani, de Önnek mind a két érintett tagállamot értesítenie kell erről, méghozzá a változtatás időpontját követő hónap 10. napja előtt.
Nyilvántartásba vétel
A vállalkozást online, az azonosítót kiadó tagállam e célt szolgáló portálján lehet nyilvántartásba vétetni.
Az Ön által a nyilvántartásba vétel céljából megadott adatokat az azonosítót kiadó tagállam validálás után elmenti a rendszer adatbázisában, és továbbítja a többi uniós országnak.
Mikor lép érvénybe a nyilvántartásba vétel?
A vállalkozás a nyilvántartásba vételi kérelem időpontját követő naptári negyedév első napjától kerül be a nyilvántartásba, hacsak Ön másként nem nyilatkozik.
Ha például a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer az Ön nyilvántartásba vételi kérelmét július 20-án (tehát a harmadik negyedév folyamán) fogadja el, a vállalkozás október 1-jétől (a negyedik negyedév elején) kerül be a nyilvántartásba.
Hogyan lehet korábban bekerülni a nyilvántartásba?
Önnek lehetősége van kérni, hogy cégét a következő negyedév kezdete előtt vegyék fel a nyilvántartásba. Ebben az esetben Önnek a szabályozás alkalmazási körébe tartozó szolgáltatás megkezdése utáni hónap 10. napja előtt tájékoztatnia kell az azonosítót kiadó tagállamot.
Ha például vállalkozása március 5-étől folytat kereskedelmi tevékenységet, és Ön ettől az időponttól szeretné bevonni a cége által nyújtott szolgáltatásokat az egyablakos ügyintézési rendszerbe, április 10. előtt értesítenie kell az azonosítót kiadó tagállamot arról, hogy be szeretne lépni a szabályozási rendszerbe. Ha Ön így tesz, a szabályozás alkalmazható lesz az összes szolgáltatásra, amelyet vállalkozása március 5-től nyújt.
A nyilvántartásból való törlés
Ha Ön töröltetni szeretné vállalkozását a nyilvántartásból, értesítenie kell erről az azonosítót kiadó tagállamot. Ezt legalább 15 nappal a folyó negyedév vége előtt kell megtennie. A negyedévek:
- január 1-jétől március 31-ig,
- április 1-jétől június 30-ig,
- július 1-jétől szeptember 30-ig,
- október 1-jétől december 31-ig.
Ön elektronikus értesítést kap kérelme elfogadásáról, és a következő hat hónapban nem lesz lehetősége arra, hogy újból bejelentkezzen a rendszerbe.
Kizárás a szabályozás alkalmazásából
Ön nem alkalmazhatja tovább a rendszert, ha vállalkozása:
- 2 egymást követő éven keresztül nem nyújt olyan szolgáltatást, amely a szabályozás hatálya alá tartozik;
- már nem teljesíti a szabályozás alkalmazásához szükséges feltételeket;
- rendszeresen megszegi a szűkített egyablakos ügyintézés szabályait.
Ideiglenes kizárás (letiltási idő)
Bizonyos körülmények között a szűkített egyablakos ügyintézés egyik vagy mindkét szabályozásának igénybevétele letiltható bizonyos időre (ez az úgynevezett letiltási idő). Ilyen körülménynek számít többek között:
- ha Ön úgy dönt, hogy leállítja a szabályozás hatályába tartozó szolgáltatások nyújtását – a letiltási idő 6 hónap;
- ha Ön úgy dönt, hogy önként kilép a rendszerből – a letiltási idő 6 hónap;
- ha Ön rendszeresen megszegi a szűkített egyablakos ügyintézés szabályait – a letiltási idő 2 év.
Áfaszabályok
Önnek ugyanazt az adószámot kell használnia, amelyet jelenleg a belföldi áfabevallásában használ, és a fogyasztók lakóhelye szerinti EU-országok adókulcsa szerint kell az áfát felszámítania.
Önnek az azonosítót kiadó tagállamban hatályos számlázási szabályokat kell alkalmaznia (a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer keretében nyújtott szolgáltatások esetében a legtöbb országban nincs szükség számlára). Ez a letelepedés helye szerinti tagállamokból nyújtott szolgáltatásokra is vonatkozik.
Minden más, a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer alkalmazási körén kívül eső szolgáltatásra a belföldi értékesítésre vonatkozó rendes adózási szabályok az irányadók.
Áfabevallás
Önnek negyedéves részletes online áfabevallást kell benyújtania a bevallási időszak végétől számított 20 napon belül. Az azonosítót kiadó tagállam biztonságosan továbbítja a vonatkozó adatokat a fogyasztás helye szerinti tagállam(ok)nak.
Figyelmeztetés
A szűkített egyablakos ügyintézés keretébe tartozó áfabevallás mellett a rendes belföldi áfabevallást is be kell nyújtani.
Az áfa mértéke
A távközlési, rádió- és televízióműsor-, valamint elektronikus szolgáltatások nyújtását terhelő általános forgalmi adó mértékéről a Tax Information Communication adatbázisból en lehet tájékozódni.
Nyilvántartás vezetése
Önnek a tevékenységéről nyilvántartást kell vezetnie, melyet tíz évig meg kell őriznie. A tíz évet annak az évnek a végétől kell számítani, melynek során a cég a szolgáltatást nyújtotta, és e nyilvántartás digitális változatát kérésre haladéktalanul rendelkezésre kell bocsátania.
A nyilvántartásban a következő adatokat kell rögzítenie:
- a fogyasztás helye szerinti tagállam, amelynek területén az Ön vállalkozása a szolgáltatást nyújtja;
- a nyújtott szolgáltatás típusa;
- a szolgáltatásnyújtás időpontja;
- az adóalap esetleges növelése vagy csökkentése;
- az alkalmazott áfamérték;
- a fizetendő áfa összege, a pénznem megadásával;
- a teljesítés időpontja és a kapott ellenérték;
- a szolgáltatásnyújtás teljesítése előtt kapott előlegek;
- amennyiben számlakibocsátásra kerül sor, a számlán szereplő információk;
- a szolgáltatást igénybe vevő ügyfél neve, ha az adóalany birtokában van ennek az információnak;
- a szolgáltatást igénybe vevő ügyfél székhelyének, illetve állandó lakóhelyének vagy szokásos tartózkodási helyének megállapítására szolgáló információ.
További tudnivalókért látogasson el a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer portáljára en . Ha részletekbe menően szeretne tájékozódni a témáról, olvassa el az útmutatókat en .
Nem uniós szabályozás
Ön a nem uniós szabályozást alkalmazhatja, ha cége határon átívelő távközlési, televíziós és rádiós műsorszóró vagy digitális szolgáltatásokat nyújt a fogyasztóknak – ez az EU valamennyi országára vonatkozik (beleérte azt az országot is, amelyet Ön azonosítót kiadó tagállamnak választott).
A fogyasztás helye szerinti tagállamok azok az uniós országok, amelyeknek területén az Ön vállalkozása szolgáltatást nyújt.
Az azonosítót kiadó tagállam kiválasztása
Önnek ki kell jelölnie, hogy melyik EU-ország legyen az azonosítót kiadó tagállam. Ez bármelyik uniós ország lehet.
Ön a későbbiekben választhat magának más azonosítót kiadó tagállamot, ha szeretne. Ez bármelyik uniós ország lehet.
A változtatáshoz Önnek töröltetnie kell magát az aktuális azonosítót kiadó tagállam nyilvántartásából, és be kell jegyeztetni magát az újonnan választott azonosítót kiadó tagállamban.
Nyilvántartásba vétel
A vállalkozást online, az azonosítót kiadó tagállam e célt szolgáló portálján lehet nyilvántartásba vétetni.
Az Ön által a nyilvántartásba vétel céljából megadott adatokat az azonosítót kiadó tagállam validálás után elmenti a rendszer adatbázisában, és továbbítja a többi uniós országnak.
Mikor lép érvénybe a nyilvántartásba vétel?
A vállalkozás a nyilvántartásba vételi kérelem időpontját követő naptári negyedév első napjától kerül be a nyilvántartásba, hacsak Ön másként nem nyilatkozik.
Ha például a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer az Ön nyilvántartásba vételi kérelmét július 20-án (tehát a harmadik negyedév folyamán) fogadja el, a vállalkozás október 1-jétől (a negyedik negyedév elején) kerül be a nyilvántartásba.
Hogyan lehet korábban bekerülni a nyilvántartásba?
Önnek lehetősége van kérni, hogy cégét a következő negyedév kezdete előtt vegyék fel a nyilvántartásba. Ebben az esetben Önnek a szabályozás alkalmazási körébe tartozó szolgáltatás megkezdése utáni hónap 10. napja előtt tájékoztatnia kell az azonosítót kiadó tagállamot.
Ha például vállalkozása március 5-étől folytat kereskedelmi tevékenységet, és Ön ettől az időponttól szeretné bevonni a cége által nyújtott szolgáltatásokat az egyablakos ügyintézési rendszerbe, április 10. előtt értesítenie kell az azonosítót kiadó tagállamot arról, hogy be szeretne lépni a szabályozási rendszerbe. Ha Ön így tesz, a szabályozás alkalmazható lesz az összes szolgáltatásra, amelyet vállalkozása március 5-től nyújt.
A nyilvántartásból való törlés
Ha Ön töröltetni szeretné vállalkozását a nyilvántartásból, értesítenie kell erről az azonosítót kiadó tagállamot. Ezt legalább 15 nappal a folyó negyedév vége előtt kell megtennie. A negyedévek:
- január 1-jétől március 31-ig,
- április 1-jétől június 30-ig,
- július 1-jétől szeptember 30-ig,
- október 1-jétől december 31-ig.
Ön elektronikus értesítést kap kérelme elfogadásáról, és a következő hat hónapban nem lesz lehetősége arra, hogy újból bejelentkezzen a rendszerbe.
Kizárás a szabályozás alkalmazásából
Ön nem alkalmazhatja tovább a rendszert, ha vállalkozása:
- 2 egymást követő éven keresztül nem nyújt olyan szolgáltatást, amely a szabályozás alkalmazási körébe tartozik;
- már nem teljesíti a szabályozás alkalmazásához szükséges feltételeket;
- rendszeresen megszegi a szűkített egyablakos ügyintézés szabályait.
Ideiglenes kizárás (letiltási idő)
Bizonyos körülmények között a szűkített egyablakos ügyintézés egyik vagy mindkét szabályozásának igénybevétele letiltható bizonyos időre (ez az úgynevezett letiltási idő). Ilyen körülménynek számít többek között:
- ha Ön úgy dönt, hogy leállítja a szabályozás alkalmazási körébe tartozó szolgáltatások nyújtását – a letiltási idő 6 hónap;
- ha Ön úgy dönt, hogy önként kilép a rendszerből – a letiltási idő 6 hónap;
- ha Ön rendszeresen megszegi a szűkített egyablakos ügyintézés szabályait – a letiltási idő 2 év.
Áfaszabályok
Ön az azonosítót kiadó tagállamnak választott uniós országtól kap adószámot, és a fogyasztók lakóhelye szerinti EU-országok adókulcsa szerint kell az áfát felszámítania.
Önnek az azonosítót kiadó tagállamban hatályos számlázási szabályokat kell alkalmaznia (a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer keretében nyújtott szolgáltatások esetében a legtöbb országban nincs szükség számlára).
Áfabevallás
Önnek negyedéves részletes online áfabevallást kell benyújtania a bevallási időszak végétől számított 20 napon belül. Az azonosítót kiadó tagállam biztonságosan továbbítja a vonatkozó adatokat a fogyasztás helye szerinti tagállam(ok)nak.
Figyelmeztetés
A szűkített egyablakos ügyintézés keretébe tartozó áfabevallás mellett a rendes belföldi áfabevallást is be kell nyújtani.
Az áfa mértéke
A távközlési, rádió- és televízióműsor-, valamint elektronikus szolgáltatások nyújtását terhelő általános forgalmi adó mértékéről a Tax Information Communication adatbázisból en lehet tájékozódni.
Nyilvántartás vezetése
Önnek a tevékenységéről nyilvántartást kell vezetnie, melyet tíz évig meg kell őriznie. A tíz évet annak az évnek a végétől kell számítani, melynek során a cég a szolgáltatást nyújtotta, és e nyilvántartás digitális változatát kérésre haladéktalanul rendelkezésre kell bocsátania.
A nyilvántartásban a következő adatokat kell rögzítenie:
- a fogyasztás helye szerinti tagállam, amelynek területén az Ön vállalkozása a szolgáltatást nyújtja;
- a nyújtott szolgáltatás típusa;
- a szolgáltatásnyújtás időpontja;
- az adóalap esetleges növelése vagy csökkentése;
- az alkalmazott áfamérték;
- a fizetendő áfa összege, a pénznem megadásával;
- a teljesítés időpontja és a kapott ellenérték;
- a szolgáltatásnyújtás teljesítése előtt kapott előlegek;
- amennyiben számlakibocsátásra kerül sor, a számlán szereplő információk;
- a szolgáltatást igénybe vevő ügyfél neve, ha az adóalany birtokában van ennek az információnak;
- a szolgáltatást igénybe vevő ügyfél székhelyének, illetve állandó lakóhelyének vagy szokásos tartózkodási helyének megállapítására szolgáló információ.
További tudnivalókért látogasson el a szűkített egyablakos ügyintézési rendszer portáljára en . Ha részletekbe menően szeretne tájékozódni a témáról, olvassa el az útmutatókat en .