Társadalombiztosítási járulékok

Ha Ön az Európai Unióban munkaerőt foglalkoztat, gondoskodnia kell arról, hogy alkalmazottai rendelkezzenek megfelelő társadalombiztosítással. Minden uniós országnak megvannak a saját jogszabályai a szociális biztonság terén, de léteznek uniós szintű szabályok, melyek összehangolják a nemzeti rendszereket annak érdekében, hogy a más országba költöző munkavállalók ne veszítsék el a társadalombiztosítási jogosultságaikat (például a nyugdíjjogosultságukat és az egészségügyi ellátáshoz való jogukat), és mindig tudják, melyik nemzeti jog vonatkozik rájuk.

Bejelentkezési kötelezettség

Munkáltatóként Önnek be kell jelentkeznie annak az országnak a társadalombiztosítási szervénél, ahol alkalmazottai dolgoznak, és ott járulékokat kell fizetnie, még akkor is, ha a vállalkozás székhelye nem ott van. Ezzel az Ön cége bekerül az adott ország társadalombiztosítójának nyilvántartásába.

Ezen túlmenően az alkalmazottait is nyilvántartásba kell vetetnie annak az országnak a társadalombiztosítási intézményénél, ahol dolgoznak. Így biztosíthatja, hogy a munkavállalóinak biztosítási jogviszonya legyen a helyi szociális biztonsági rendszerben.

Általános szabály: mindig csak egy ország jogszabályai alkalmazandók

Az alkalmazottak minden időben csak egy EU-ország szociális biztonsági jogszabályainak hatálya alá tartozhatnak. A társadalombiztosítási szabályok által előírt jogok és kötelezettségek az adott országban – állampolgárságtól függetlenül – minden munkavállalóra egyformán érvényesek. Mind az alkalmazottak, mind az önálló vállalkozók jellemzően abban az országban fizetik a társadalombiztosítási járulékokat, ahol dolgoznak. A munkavégzés helye szerinti ország nem feltétlenül egyezik meg a lakóhely szerinti országgal, illetve a vállalkozás székhelye szerinti országgal.

Azoknak az alkalmazottaknak, illetve önálló vállalkozóknak, akik egy, a lakóhelyüktől eltérő uniós országban dolgoznak vagy rendelkeznek társadalombiztosítással, adott esetben S1 nyomtatványt kell igényelniük. Ez a nyomtatvány lehetővé teszi számukra, hogy a lakóhelyük szerinti országban részesülhessenek egészségügyi ellátásban, miközben a munkavégzés helye szerinti országban van biztosítotti jogviszonyuk.

Konkrét eset

Ruta egy németországi székhelyű multinacionális vállalat alkalmazottja, de Franciaországban dolgozik. Németországban lakik, és onnan jár át naponta dolgozni Franciaországba. Mivel Ruta munkahelye Franciaországban van, a francia szociális biztonsági rendszer hatálya alá tartozik. Ruta munkaadója bejelentkezik a francia társadalombiztosítási ellátórendszerbe, és bejelenti ott Rutát is. Ruta Franciaországban fizeti a társadalombiztosítási járulékokat, így a francia ellátórendszer biztosítottjaként jogosult lesz ott a megfelelő ellátásokra.

Konkrét eset

Tiago tervező grafikus. Portugáliában él, és önálló vállalkozóként elsősorban Spanyolországban dolgozik. Ezért a spanyol szociális biztonsági rendszer hatálya alá tartozik. Tiago tehát nyilvántartásba veteti magát a spanyol országos társadalombiztosítási szervnél. Mivel Tiago Portugáliában él, de Spanyolországban van biztosítva, S1 nyomtatványt igényel. Ez a nyomtatvány lehetővé teszi neki, hogy Portugáliában részesüljön egészségügyi ellátásokban, miközben Spanyolországban rendelkezik társadalombiztosítással.

Kivételek: kiküldött munkavállalók

Ha egy alkalmazott (vagy önálló vállalkozó) két évnél rövidebb ideig dolgozik egy másik uniós országban, bizonyos feltételek mellett továbbra is megőrizheti biztosítotti jogviszonyát a küldő országban. Rövid távú kiküldetés esetén igényelje az A1 nyomtatványt (más néven PDA1), amely igazolja, hogy a kiküldött alkalmazottainak biztosítási jogviszonya nem szűnik meg abban az országban, ahol a kiküldetést megelőzően dolgozott.

Konkrét eset

Paolo egy olasz vállalat munkatársa, és munkaadója egy 18 hónapig tartó projektre Belgiumba küldi dolgozni. Mivel Paolo kevesebb mint két évig fog dolgozni Belgiumban, az olasz szociális biztonsági rendszer hatálya alatt maradhat. Paolo munkáltatója fedezeti igazolást igényel számára, az ún. A1 nyomtatványt (más néven PDA1), amely igazolja, hogy Paolo biztosítotti jogviszonya fennmarad Olaszországban. Paolo a másfél éves belgiumi projekt időtartama alatt változatlanul Olaszországban fogja befizetni a társadalombiztosítási járulékokat.

Konkrét eset

Kasia önálló vállalkozó Svédországban, és elvállal egy 6 hónapos megbízatást Franciaországban tanácsadóként. Mivel Kasia ideiglenesen fog Franciaországban dolgozni (kevesebb mint két évig), nem kell kijelentkeznie a svéd szociális biztonsági rendszerből. Kasia A1 nyomtatványért (PDA1) folyamodik, mellyel igazolni tudja svéd társadalombiztosítási jogosultságát. Kasia az ideiglenes franciaországi munkavégzésének ideje alatt továbbra is Svédországban fizeti a társadalombiztosítási járulékokat.

Különleges esetek: több országra kiterjedő munka

Ha az Ön munkavállalói több uniós országban dolgoznak egyidejűleg, külön szabályok határozzák meg, hogy hol kell járulékot fizetniük. Ez attól függ például, hogy hol van a lakóhelyük, és milyen arányban végeznek munkát az egyes országokban.

Önnek és munkavállalóinak tájékoztatniuk kell a lakóhelyük szerinti országok társadalombiztosítási szerveit arról, hogy több országban fognak munkát végezni. Önnek be kell nyújtani a munkavégzéssel kapcsolatos igazoló dokumentumokat, köztük a szerződéseket, az érintett alkalmazottak munkaidő-beosztását és minden más releváns dokumentumot. A társadalombiztosítási szervek egymással egyeztetve határozzák meg, hogy melyik ország jogszabályai alkalmazandók.

Konkrét eset

Sophie Belgiumban él. Munkaidejének 50%-ában Belgiumban, 30%-ában Franciaországban, 20%-ában pedig Németországban dolgozik. Mivel a munkavégzés helye több ország között oszlik meg, egyedi szabályok alapján kerül meghatározásra, hogy Sophie-nak hol kell társadalombiztosítási járulékot fizetnie. Sophie és munkáltatói tájékoztatják az érintett társadalombiztosítási intézményeket. Ez utóbbiak egyeztetnek egymással és megállapítják, hogy Sophie a belga szociális biztonsági rendszer hatálya alá tartozik, tekintettel arra, hogy a tevékenységének legnagyobb részét Belgiumban végzi. Sophie tehát Belgiumban fizeti a társadalombiztosítási járulékokat, és annak alapján jogosult ellátásokra.

Konkrét eset

Cesar Portugáliában él, de rendszeresen kap megbízást Spanyolországban és Olaszországban is, és szinte egyenlő arányban végez munkát a három országban. Cesar tehát több országban tevékenykedő önálló vállalkozó, így egyedi jogszabályok vonatkoznak rá a tekintetében, hogy melyik ország szociális biztonsági rendszerébe tartozik. Cesar tájékoztatja a portugál, a spanyol és az olasz társadalombiztosítási intézményt. Ez utóbbiak, miután egyeztettek egymással, megállapítják, hogy Cesarnak abban az országban kell járulékot fizetnie, ahol a tevékenységeinek legnagyobb részét végzi. Cesar Portugáliában fogja fizetni a társadalombiztosítási járulékokat, hiszen ott tölti az ideje legjavát, és ennek alapján vehet igénybe szociális ellátásokat.

Figyelmeztetés

A legtöbb uniós ország előírja a munkáltatóknak, hogy az alkalmazottaik munkaszerződésének megszűnéséről tájékoztassák a társadalombiztosítót, az adóhatóságot, illetve a munkaközvetítő ügynökségeket. Ez fontos abban, hogy frissüljenek az érintett alkalmazottak társadalombiztosítási adatai, ne kelljen továbbra is járulékokat fizetni utánuk, és az érintettek munkanélküli-ellátásért folyamodhassanak.

A tagállami információkhoz itt lehet hozzáférni:

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

EURES-tanácsadók

Az EURES-tanácsadók információkkal tudnak szolgálni az Ön számára a munkafeltételekről, és segíteni tudnak a munkaerő-felvételi eljárásokkal kapcsolatban az egyes országokban és határrégiókban.

Szociális biztonságra vonatkozó információk elektronikus adatcseréjét

A szociális biztonságra vonatkozó információk elektronikus adatcseréjét biztosító adatbázisban (az EESSI intézményi címtárban) kikereshetők az egyes tagországoknak az egészségügyi, munkanélküli-, családi és nyugellátások terén illetékes hatóságai.

Kérdése van határokon átnyúló vállalati tevékenységgel kapcsolatban (export, a tevékenység kiterjesztése más uniós tagállamokra stb.)? Ha igen, akkor az Enterprise Europe Network díjmentesen segíthet Önnek.

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 05/05/2025
Oldal megosztása