Tengerészek
Napi munkaidő, pihenés
Ha Ön tengerjáró hajót üzemeltet, a hajó fedélzetén dolgozó tengerészek rendes munkaideje alapvetően napi 8 óra, heti egy pihenőnappal és a munkaszüneti napokon biztosított pihenőnapokkal.
Az uniós szabályok értelmében Önnek mint munkáltatónak gondoskodnia kell arról, hogy meg legyen szabva vagy a munkaidő maximális időtartama vagy a pihenőidő minimális időtartama a következők szerint:
- a munkaidő maximális időtartama nem haladhatja meg a 14 órát bármely 24 órás időszakban, illetve a 72 órát bármely 7 napos időszakban;
- a pihenőidő minimális időtartama nem lehet kevesebb, mint 10 óra bármely 24 órás időszakban, illetve 77 óra bármely 7 napos időszakban.
Figyelmeztetés
Előfordulhat, hogy az egyes tagországok ennél kedvezőbb feltételeket biztosítanak a tengerészek számára, ezért fontos, hogy a munkáltatók tudatában legyen a vonatkozó nemzeti szabályoknak.A pihenőidő legfeljebb két szakaszra osztható. Ebben az esetben az egyiknek legalább 6 óra terjedelműnek kell lennie, és az egymás után következő pihenőidők között eltelt idő nem lehet hosszabb 14 óránál.
Figyelmeztetés
A hajó parancsnoka jogosult felkérni a tengerészeket munkavégzésre a munkaidejükön túlmenően, ha ezt a hajó, a hajó fedélzetén tartózkodó személyek, vagy a rakomány biztonsága szükségessé teszi, illetve olyan esetekben, amikor a tengeren bajba jutott másik hajó vagy személyek számára kell segítséget nyújtani.
Éves fizetett szabadság
Önnek gondoskodnia kell arról, hogy munkavállalói havonta legalább 2,5 naptári nap fizetett éves szabadságot kapjanak, a nem teljes hónapok esetében pedig időarányosan kell kiszámítani a szabadságot. Az éves fizetett szabadság minimális időtartama nem helyettesíthető az annak fejében nyújtott juttatással, kivéve a munkaviszony megszűnése esetén.
Nyilvántartás
Munkáltatóként Önnek nyilvántartást kell vezetnie a fedélzeti személyzet tagjainak napi munka-, illetve pihenőidejéről. A nyilvántartások másolati példányait minden tengerész rendelkezésére kell bocsátania, és azt a hajóparancsnoknak és az érintett tengerésznek alá kell írnia.
Egészségügyi vizsgálat
Minden tengerésznek, mielőtt munkába áll, érvényes orvosi igazolással kell rendelkeznie, mely igazolja, hogy egészségügyileg alkalmas a feladatai elvégzésére.
A kiállított orvosi igazolás érvényességi ideje legfeljebb 2 év, és szükség esetén rövidebb. A fedélzeti személyzet 18 év alatti tagjainak esetében az orvosi igazolás érvényességi ideje nem lehet hosszabb 1 évnél. Figyelem: a színlátásra vonatkozó igazolás érvényességi ideje legfeljebb 6 év lehet.
Sürgős esetekben az illetékes hatóság érvényes orvosi igazolás nélkül is (vagy ha az érvényességi idő a hajóút közben jár le) engedélyezheti a tengerész munkavégzését a legközelebbi kikötőig, ahol a tengerész be tudja szerezni az orvosi igazolást valamely képesített orvostól. Erre akkor van lehetőség, ha:
- az így adott engedély érvényessége legfeljebb 3 hónapra szól, és
- az érintett munkavállaló orvosi igazolásának érvényessége nemrég járt le.
Önnek gondoskodnia kell arról, hogy a rendszerint nemzetközi utakon közlekedő hajókon szolgálatot teljesítő tengerészek orvosi igazolása angol nyelven mindenképpen ki legyen állítva.
A személyzet tagjainak rendszeres egészségügyi vizsgálaton kell átesniük, amely kiterjed a fizikai és szellemi alkalmasságuk átfogó felülvizsgálatára annak biztosítása érdekében, hogy feladataikat biztonságosan el tudják látni. Azokat az őrszolgálatot teljesítő tengerészeket, akik az éjszakai munkavégzés miatt egészségügyi problémáktól szenvednek, ha lehetséges, át kell helyezni nappali munkára.
Az uniós iránymutatások határozottan ösztönzik az elektronikus orvosi igazolások használatát, mert ez felgyorsítja és biztonságosabbá teszi az ellenőrzési folyamatot. Egyes uniós országokban kötelező elektronikus orvosi igazolást kiállítani, ezért feltétlenül tájékozódjon a tevékenységi helye szerinti ország illetékes hatóságainál az ezzel kapcsolatos követelményekről.
A képesítő bizonyítványok kölcsönös elismerése
A tengerészeknek, akiket Ön foglalkoztatni kíván, képesítő bizonyítványt kell benyújtaniuk Önnek, amely igazolja, hogy rendelkeznek a munkakör ellátásához szükséges készségekkel és ismeretekkel. Önnek el kell fogadnia azokat a képesítő bizonyítványokat is, amelyeket egy másik uniós országban állítottak ki.
A nem uniós országokból származó tengerészeknek érvényesíttetniük kell a képesítő bizonyítványukat annak a hajónak a lobogó szerinti államával, amelyen dolgozni fognak. A bizonyítványt olyan országnak kell kiállítania, amelynek képzési és képesítési rendszerét az EU elismeri.
Több uniós ország bevezette a képesítő bizonyítványok elektronikus ellenőrzését, igazodva ezzel az uniós iránymutatásokhoz és a nemzetközi normákhoz. A képesítő bizonyítványok elektronikus ellenőrzése biztonságos, gyors és költséghatékony módszer annak biztosítására, hogy egy vállalkozás megfelelően képzett tengerészeket vegyen fel. Egyes uniós országokban kötelező az elektronikus ellenőrzés, ezért feltétlenül tájékozódjon a tevékenységi helye szerinti ország ezzel kapcsolatos követelményeiről.
Képzéssel kapcsolatos követelmények
Hajózási ágazatbeli munkáltatóként Önnek ismernie kell néhány kulcsfontosságú uniós követelményt a tengerészek képzése terén. A követelmények közvetlenül abból erednek, hogy az EU csatlakozott a tengerészek képzéséről, képesítéséről és az őrszolgálat ellátásáról szóló nemzetközi egyezményhez (STCW-egyezmény). A követelmények a következőket foglalják magukban:
- Alapképzés: Minden tengerésznek alapvető biztonsági képzésen kell részt vennie, amely kiterjed a személyes túlélési technikákra, a tűzmegelőzésre és tűzoltásra, az alapvető elsősegélynyújtásra, valamint a személyes biztonságra és a társadalmi felelősségvállalásra.
- Emelt szintű képzés: Meghatározott szerep- és felelősségi körök ellátásához emelt szintű képzés szükséges, így például a túlélési járművek és készenléti mentőcsónakok használata, az emelt szintű tűzoltás, az orvosi ellátás és a hajóvédelmi tisztek feladatai terén.
- Ismeretfelújító képzés: A tengerészeknek rendszeres ismeretfelújító képzéseken kell részt venniük annak érdekében, hogy szinten tartsák képességeiket, és ismerjék a legújabb biztonsági eljárásokat.
Korhatárra vonatkozó szabályok
16 évesnél fiatalabb személyek nem végezhetnek hajón munkát.
A személyzet 18 év alatti tagjai nem dolgozhatnak éjszaka. Az éjszakai időszakot a nemzeti szabályok határozzák meg, de annak legalább 9 összefüggő órának kell lennie, és le kell fednie az éjfél és reggel 5 óra közötti időszakot is. Éjszakai műszaknak minősül például az este 10 és reggel 7 óra vagy az este 8 és hajnali 5 óra közötti időszak. Ha azonban a hajó legénységének 16 és 18 év közötti tagjai kiképzésben részesülnek, az illetékes hatóság jóváhagyásával végezhetnek éjszakai munkát.
Tilos a 18. életévüket be nem töltött tengerészek alkalmazása, szerződtetése, valamint munkavégzése, amennyiben az adott munka veszélyeztetheti az egészségüket vagy biztonságukat. Ha tudni szeretné, milyen típusú munkákat nem végezhetnek kiskorúak, nézzen utána a vonatkozó tagállami jogszabályokban vagy érdeklődjön az illetékes hatóságnál.
További információk
- Európai Tengerészeti Biztonsági Ügynökség: tengerészképesítő bizonyítványok online ellenőrzése en
- en ezzel az eszközzel ellenőrizheti, hogy mely országok fogadják el a más országok által kiállított képesítő bizonyítványokat
- Európai Bizottság: tengerészek foglalkoztatási feltételei en
- Európai Bizottság: tengerészek képzése en
- Nemzetközi Tengerészeti Szervezet: képzés és képesítés en