Nyugdíjasok – tartózkodási jog
Az Egyesült Királyság úgy döntött, hogy az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 50. cikkében rögzített lehetőséggel élve kilép az Európai Unióból: Több információ
Az Egyesült Királyság egyelőre az EU teljes jogú tagja marad, az uniós jogok és kötelezettségek pedig továbbra is teljes mértékben vonatkoznak az országra.
- Kérdések és válaszok – a brit és uniós polgárok jogai az Egyesült Királyság uniós kilépéséről szóló megállapodás szerint
- Uniós kiadványok a brexit témakörében
- Az Egyesült Királyság kormányának tájékoztatója és útmutatása a brexittel kapcsolatbanen
Ön uniós ország állampolgáraként az EU bármelyik országában élhet, ha:
- teljes körű egészségbiztosítással rendelkezik a fogadó országban,
- elegendő a jövedelme ahhoz, hogy ott jövedelemtámogatás nélkül megéljen belőle.
A jövedelem – nyugdíjasok esetében – származhat nyugellátásból vagy bármilyen más jövedelemforrásból.
A legfeljebb 3 hónapig tartó külföldi tartózkodás
Tartsa kéznél személyi igazolványát vagy útlevelét
Az EU-országok állampolgárainak mindössze érvényes személyi igazolványra vagy útlevélre van szükségük ahhoz, hogy 3 hónapnál rövidebb ideig másik uniós országban tartózkodjanak.
Sok uniós tagállamban követelmény, hogy az ott tartózkodók mindig maguknál tartsák személyi igazolványukat vagy útlevelüket.
Ha igazoltatáskor nem tudja bemutatni ezeket a dokumentumokat, Önt ezekben az országokban pénzbüntetéssel lehet sújtani, sőt ideiglenesen őrizetbe is lehet venni, de kizárólag ebből az okból kifolyólag nem lehet kitoloncolni a származási országába.
Nézzen utána, hogy a fogadó országban előírás-e, hogy mindig Önnél legyen a személyi igazolványa vagy az útlevele:
- Ausztriaatdeen
- Belgiumbedeenfrnl
- Bulgáriabgbgen
- Cipruscyelen
- Csehországczcsen
- Dániadkdaen
- Egyesült Királysággben
- Finnországfienfisv
- Franciaországfrenfr
- Görögországgr
- Hollandianlennl
- Horvátországhrenhr
- Izlandis
- Lengyelországplenpl
- Lettországlv
- Liechtensteinlien
- Litvánialtenlt
- Luxemburgludeenfr
- Magyarországhuenhu
- Máltamtenmt
- Norvégianoen
- Németországdedeen
- Olaszországitenit
- Portugáliaptenpt
- Romániaroenro
- Spanyolországesenes
- Svédországseensv
- Szlovákiask
- Szlovéniasi
- Észtországeeenet
- Írországieen
* A tagállami hatóságok még nem bocsátották rendelkezésünkre a vonatkozó információkat.
A hatóságok tájékoztatása
Egyes EU-tagországok megkövetelik, hogy a területükre beutazó uniós polgárok a megérkezésüket követően kellően rövid időn belül tájékoztassák az illetékes hatóságokat a jelenlétükről . Ennek elmulasztását az adott tagállam büntetheti, például bírsággal sújthatja.
További információk: a hatóságok tájékoztatása.
Kitoloncolás
A fogadó ország kivételes esetekben dönthet úgy, hogy – közrendi, közbiztonsági vagy közegészségügyi okokból – kitoloncolja Önt a területéről. Ezt azonban csak akkor teheti meg, ha bizonyítani tudja, hogy az Ön ottléte komoly veszélyt jelent.
A kitoloncolási határozatról a hatóságoknak írásban kell Önt értesíteniük. A dokumentumban fel kell tüntetniük a kitoloncolás összes okát, és tájékoztatniuk kell Önt arról, hogyan és meddig fellebbezhet a határozat ellen.
A 3 hónapot meghaladó időtartamú külföldi tartózkodás
Ön uniós ország állampolgáraként az EU bármelyik országában élhet, ha:
- teljes körű egészségbiztosítással rendelkezik a fogadó országban,
- elegendő a jövedelme ahhoz, hogy ott jövedelemtámogatás nélkül megéljen belőle.
A jövedelem – nyugdíjasok esetében – származhat nyugellátásból vagy bármilyen más jövedelemforrásból.
Bejelentkezés a hatóságoknál
A kinntartózkodás első 3 hónapja során Ön nem kötelezhető arra, hogy a hatóságoknál bejelentkezzen, bár erre módja van, ha ezt valamilyen okból jónak látja.
A fogadó tagállam megkövetelheti Öntől, hogy a kinttartózkodás első 3 hónapjának elteltével bejelentkezzen az illetékes hatóságnál, bizonyítsa, hogy megfelel a tartózkodási követelményeknek, és igazolást váltson ki arról, hogy jogában áll az országban tartózkodni.
További információk: tartózkodás bejelentése külföldön
Felszólítás az ország területének elhagyására, kitoloncolás
Önt uniós polgárként mindaddig megilleti a jog, hogy egy másik uniós tagállamban éljen, amíg teljesíti az ott-tartózkodás feltételeit. Attól a pillanattól kezdve, hogy nem teljesíti a vonatkozó feltételeket, a tagállami hatóságok felszólíthatják arra, hogy hagyja el az ország területét.
A fogadó ország kivételes esetekben dönthet úgy, hogy – közrendi vagy közbiztonsági okokból – kitoloncolja Önt a területéről. Ezt azonban csak akkor teheti meg, ha bizonyítani tudja, hogy az Ön ottléte komoly veszélyt jelent.
A kitoloncolási határozatot, illetve az ország elhagyására vonatkozó felszólítást a hatóságoknak írásban kell Önnek megküldeniük. A dokumentumban fel kell tüntetniük a kitoloncolás összes okát, és tájékoztatniuk kell Önt arról, hogyan és meddig fellebbezhet a határozat ellen.
Huzamos tartózkodás
Ha Ön 5 éven át megszakítás nélkül és jogszerűen, a vonatkozó tartózkodási feltételeknek megfelelve tartózkodik valamelyik uniós országban, automatikusan jogot szerez arra, hogy huzamos ideig ott tartózkodjon. Ez azt jelenti, hogy addig maradhat az országban, ameddig csak akar.
A tartózkodás folytonosságát nem érintik a következők:
- ideiglenes távollétek (melyek teljes időtartama nem haladja meg évente a 6 hónapot),
- a kötelező katonai szolgálat teljesítéséhez szükséges hosszabb távollétek,
- fontos okból – pl. terhesség és szülés, súlyos betegség, munkavállalás, szakképzés vagy más országba történő kiküldetés miatt – szükségessé váló és legfeljebb 12, egymást követő hónapig tartó egyszeri távollét.
Ha azonban Ön egyhuzamban 2 évnél hosszabb időre elhagyja az ország területét, elvesztheti a jogot, hogy huzamos ideig az országban tartózkodjon.
A huzamos tartózkodás jogát igazoló okirat
Nézzen utána, hogyan igényelheti a huzamos tartózkodás jogát igazoló dokumentumot, mely tanúsítja, hogy Ön feltétel nélkül jogosult az országban maradni.
Kitoloncolás
A huzamos tartózkodás helye szerinti ország kivételes esetekben dönthet úgy, hogy – közrendi vagy közbiztonsági okokból – kitoloncolja Önt területéről. Ezt azonban csak akkor teheti meg, ha bizonyítani tudja, hogy az Ön ottléte komoly veszélyt jelent.
A kitoloncolási határozatról a hatóságoknak írásban kell Önt értesíteniük. A dokumentumban fel kell tüntetniük a kitoloncolás összes okát, és tájékoztatniuk kell Önt arról, hogyan és meddig fellebbezhet a határozat ellen.