Álláskeresők – tartózkodási jog
Európai uniós tagország állampolgáraként (uniós polgárként) Önt megilleti a jog, hogy egy másik EU-tagállamba költözzön, és ott próbáljon meg állást találni magának.
Ha Ön uniós polgárként egy másik EU-országban vállal munkát, és elveszti az állását, vagy önfoglalkoztató, és nem kap elég megbízást, bizonyos feltételek teljesülése esetén nem veszti el a jogot, hogy továbbra is az országban tartózkodjon.
Válassza ki, melyik állítás igaz Önre:
- Egy másik uniós országba költöztem, és ott munkát keresek
- Már volt állásom a fogadó uniós országban, de elvesztettem
Az országba érkezésekor:
Uniós polgárként Ön legfeljebb 3 hónapig maradhat egy másik uniós országban anélkül, hogy be kellene jelentenie ott-tartózkodását. Felhívjuk azonban figyelmét, hogy egyes EU-tagországok megkövetelik, hogy a területükre beutazó uniós polgárok a megérkezésüket követő 3 hónapon belül tájékoztassák az illetékes hatóságokat – rendszerint az önkormányzati hivatalt vagy a helyi rendőrőrsöt – a jelenlétükről.
Ha álláskeresőként regisztráltatja magát, a hatóságoknak bizonyos időt kell biztosítaniuk Önnek az álláskeresésre. Ez az időszak általában 6 hónapig tart, és előfordulhat, hogy igazolnia kell, hogy akívan állást keres és konkrét lépéseket tesz annak érdekében, hogy az adott időszakban munkát találjon.
Álláskeresőként történő regisztrálás a munkaügyi központnál
Ha Ön álláskeresési járadékot kap a hazájától, a fogadó országban nyilvántartásba kell vetetnie magát az illetékes munkaügyi központnál. Ön és családtagjai továbbra is hazájuk társadalombiztosítási rendszerében maradnak biztosítva – így például az otthoni társadalombiztosító fedezi majd egészségügyi ellátásuk költségeit is.
Még akkor is elképzelhető, hogy Ön az otthoni társadalombiztosítási rendszer tagja marad a külföldi tartózkodása során, ha nem részesül hazájától álláskeresési járadékban. Tudakozódjon erről saját hazájának társadalombiztosítójánál.
Ha hazai egészségbiztosítója fedezi a külföldi tartózkodás során szükségessé váló egészségügyi ellátás költségeit, az adminisztratív tennivalók szempontjából könnyebbséget jelenthet, ha Ön rendelkezik érvényes európai egészségbiztosítási kártyával.
Konkrét eset
Nem kell azonnal bejelentkeznie a hatóságoknál
Marta portugál állampolgár, aki négy hónappal ezelőtt Spanyolországba költözött, hogy ott keressen állást. Kinttartózkodása során spanyol barátainál szállt meg. A spanyol rendőrség felszólította, hogy jelentkezzen be az önkormányzati hivatalban, és igazolja, hogy rendelkezik az önfenntartáshoz szükséges anyagiakkal.
A szabályok értelmében azonban Martát álláskeresőként megilleti a jog, hogy hogy legalább hat hónapig Spanyolországban tartózkodjon anélkül, hogy bejelentkezne ott. Egyedül azt kell igazolnia, hogy el akar helyezkedni az országban, és ennek érdekében aktívan állást keres. A spanyol hatóságok nem követelhetik meg tőle, hogy igazolja, miszerint rendelkezik az önfenntartáshoz szükséges anyagi eszközökkel.
Álláskeresés a kinttartózkodás első 6 hónapját követően
Az Ön tartózkodási jogának elbírálása
Ha Ön nem talál állást a kinttartózkodás első hat hónapja során, a fogadó tagállam hatóságai elbírálhatják, hogy jogában áll-e továbbra is az országban maradni. Az eljárás során Önnek igazolnia kell, hogy:
- aktívan állást keres az országban, és hogy
- jó eséllyel el tud majd helyezkedni.
Feltétlenül őrizze meg az álláskeresés során beadott jelentkezési lapok másolatát, a potenciális munkaadóktól kapott válaszokat, az állásinterjúkkal kapcsolatos értesítéseket stb.
A tartózkodás helye szerinti új országban nem kell nyilvántartásba vetetnie magát az illetékes munkaügyi központnál, kivéve ha hazája álláskeresési járadékot folyósít Önnek a külföldi tartózkodás ideje alatt. Ennek ellenére hasznos lehet regisztráltatnia magát, így ugyanis könnyebben bizonyíthatja, hogy aktívan állást keres az adott országban.
Kitoloncolhatják-e Önt a hatóságok, illetve felszólíthatják-e, hogy távozzon az országból?
A fogadó ország hatóságai felszólíthatják Önt, hogy hagyja el az ország területét, ha Ön nem tudja bizonyítani, miszerint reális esélye van annak, hogy el tud majd helyezkedni.
A fogadó ország kivételes esetekben dönthet úgy, hogy – közrendi, közbiztonsági vagy közegészségügyi okokból – kitoloncolja Önt a területéről. Ezt azonban csak akkor teheti meg, ha bizonyítani tudja, hogy az Ön ottléte komoly veszélyt jelent.
A kitoloncolási határozatot, illetve az ország elhagyására vonatkozó felszólítást a hatóságoknak írásban kell Önnek megküldeniük. A dokumentumban fel kell tüntetniük a kitoloncolás összes okát, és tájékoztatniuk kell Önt arról, hogyan és meddig fellebbezhet a határozat ellen.
Egyenlő bánásmód
Álláskeresőként Önt ugyanolyan elbánás illeti meg, mint a fogadó ország állampolgárait az alábbiak tekintetében:
- elhelyezkedés,
- a munkaügyi központok által az álláskereséshez biztosított segítség igénybevétele.
Elképzelhető, hogy a fogadó ország csak azt követően biztosítja Önnek az elhelyezkedést segítő pénzügyi támogatások egyes típusait, hogy igazolást nyer, miszerint Önt tényleges kapcsolat fűzi a helyi munkaerőpiachoz. Ezek közé a támogatástípusok közé tartoznak többek között a munkanélkülieknek képzési célokra nyújtott, kedvezményes kamatozású hitelek. Tényleges kapcsolat meglétének minősülhet az az eset, ha Ön kellően hosszú ideje tartózkodik és keres munkát az adott országban.
Álláskeresőként azonban nem illeti meg Önt a jog, hogy kinttartózkodása során nem járulékalapú szociális ellátásban részesüljön.
Ha Ön uniós polgárként egy másik EU-országban vállal munkát, és elveszti az állását, vagy önfoglalkoztató, és nem kap elég megbízást, bizonyos feltételek teljesülése esetén nem veszti el a jogot, hogy továbbra is az országban tartózkodjon.
Az, hogy pontosan mennyi ideig maradhat az országban, annak a függvénye, hogy mennyi ideig dolgozott ott, és milyen típusú munkaszerződéssel rendelkezett, mielőtt elveszítette az állását.
Ha betegség vagy baleset miatt átmenetileg munkaképtelenné válik, mindaddig az országban maradhat, amíg meg nem változik az állapota, és újra képessé nem válik munkavégzésre.
Egyenlő bánásmód
Ha Ön a munkahelye elvesztése után a fogadó országban marad, továbbra is ugyanazok a jogok illetik meg, mint az adott ország állampolgárait, pl. a következők tekintetében:
- szociális ellátások (az álláskeresési járadékot is beleértve),
- a munkavállalás lehetősége,
- a nemzeti munkaügyi központ segítségének igénybevétele.
Kitoloncolhatják-e Önt a hatóságok, illetve felszólíthatják-e, hogy távozzon az országból?
A fogadó ország kivételes esetekben dönthet úgy, hogy – közrendi, közbiztonsági vagy közegészségügyi okokból – kitoloncolja Önt a területéről. Ezt azonban csak akkor teheti meg, ha bizonyítani tudja, hogy az Ön ottléte komoly veszélyt jelent. A kitoloncolási határozatról a hatóságoknak írásban kell Önt értesíteniük. A dokumentumban fel kell tüntetniük a kitoloncolás összes okát, és tájékoztatniuk kell Önt arról, hogyan és meddig fellebbezhet a határozat ellen.
Nézzen utána, milyen jogok illetik meg Önt egyéni helyzetétől függően:
- Kevesebb mint egy évet dolgoztam a fogadó országban
- Több mint egy évet dolgoztam a fogadó országban
- Szakképzésben veszek részt
Ha Ön állandó vagy 1 évnél rövidebb időre szóló munkaszerződéssel dolgozott az országban, és még a teljes év letelte előtt elvesztette állását, jogában áll még legalább 6 hónapig a fogadó országban maradni, amennyiben aktívan munkát keres.
A 6 hónapos időszak akkor veszi kezdetét, amikor a munkaszerződés megszűnik.
Önnek regisztráltatnia kell magát a nemzeti munkaügyi központ nyilvántartásában olyan személyként, aki önhibáján kívül lett munkanélküli (lásd: kényszerű munkanélküliség), és el kell kezdenie állást keresni.
Konkrét eset
Nem kell elhagynia a fogadó országot, miután elvesztette ott az állását
Sabrina német állampolgár, aki Görögországban vállalt munkát egy kis szállodában. Munkaszerződése 9 hónapra szólt, de a munkaadója 4 hónap után felmondott neki. Sabrina regisztráltatta magát a görög munkaügyi központ nyilvántartásában olyan személyként, aki önhibáján kívül vesztette el állását, és engedélyt kapott arra, hogy – amennyiben aktívan állást keres – további 6 hónapon át az országban maradjon.
Ha Ön azt követően veszíti el az állását a fogadó országban, hogy már több mint 1 éve ott dolgozik, jogában áll az országban maradni, amennyiben regisztráltatja magát álláskeresőként, és teljesíti azokat a feltételeket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy hivatalosan álláskereső személynek minősüljön.
Ahhoz, hogy továbbra is jogosult legyen a fogadó országban élni, amikor munkanélkülivé válik, vagy amikor (önfoglalkoztatóként) nem végez szakmai tevékenységet, felvételét kell kérnie az álláskeresők nyilvántartásába a fogadó ország munkaügyi központjánál.
Mindaddig az országban maradhat, amíg a nemzeti munkaügyi központ nyilvántartja álláskeresőként, és amíg teljesíti az álláskereső személyekre vonatkozó feltételeket.
Ha Ön önhibáján kívül válik munkanélkülivé (lásd: kényszerű munkanélküliség), és szakmai képzésre iratkozik be, jogában áll a fogadó országban maradni mindaddig, amíg a képzés be nem fejeződik.
Ha Ön „önkéntes munkanélkülinek” minősül, a képzés teljes időtartama alatt jogában áll a fogadó országban maradni, de csak abban az esetben, ha a kérdéses képzés azzal a munkakörrel kapcsolatos, amelyben Ön a munkaviszony megszűnését megelőzően dolgozott.
Ha nem ez a helyzet, ugyanolyan feltételekkel maradhat munkanélküliként a fogadó országban, mint amilyen feltételek a diákokra vonatkoznak.
Tájékozódjon bővebben a diákokat megillető jogokról és a velük szemben támasztott feltételekről.
Annak érdekében, hogy a fogadó országban maradhasson a szakképzés teljes időtartama alatt, regisztráltatnia kell magát az álláskeresők nyilvántartásában a fogadó ország hatóságainál. Ez azokra a személyekre is vonatkozik, akik „önkéntes munkanélkülinek” minősülnek.