Търсещи работа — право на пребиваване

Като гражданин на ЕС имате право да отидете да търсите работа в друга страна от Съюза.

Ако работите в друга страна от ЕС и загубите работата си или ако сте самостоятелно заето лице и бизнесът ви замре, при определени условия можете да запазите правото си да живеете там.

Изберете ситуация:

Първите 6 месеца

Съобщаване за вашето присъствие

В качеството си на търсещ работа няма нужда да се регистрирате като пребиваващ през първите 6 месеца.

В някои страни от ЕС обаче от вас се изисква да съобщите за вашето присъствие на съответните органи в разумен срок след пристигането си — често това е общината или местното полицейско управление.

Регистрация в службите по заетостта

Ако ви изплащат обезщетения за безработица от вашата страна, ще трябва да се регистрирате в службата по заетостта в приемащата страна. Вие и вашето семейство ще останете осигурени в социалноосигурителната система във вашата страна, например за покриване на разходи за лечение.

Дори ако не получавате обезщетения за безработица от вашата страна, е възможно все още да сте осигурен в рамките на нейната система за социална сигурност — проверете в социалноосигурителната институция във вашата страна.

Въпреки че здравната ви осигуровка във вашата страна важи по време на престоя ви в чужбина, здравните процедури могат да са по-прости, ако имате валидна Европейска здравноосигурителна карта Отваряне като външна връзка (ЕЗОК).

Лична история

Не е необходимо веднага да регистрирате пребиваването си

Марта е португалка и се премества в Испания преди 4 месеца, за да търси работа там. За момента живее в къщата на своя приятелка. Испанската полицейска служба иска от нея да се регистрира в кметството и да докаже, че разполага с достатъчно средства за издръжка в Испания.

Като търсеща работа Марта има право да остане в Испания поне 6 месеца, без да е необходимо да се регистрира. Единственото, което трябва да направи, е да докаже, че активно търси работа. Испанските власти не могат да искат от нея да докаже, че е в състояние да се издържа.

Все още търсите работа след 6 месеца

Оценка на правото ви на престой

Ако след първите 6 месеца от вашия престой все още не сте намерили работа, националните власти могат да разгледат правото ви на престой. За целта те ще ви поискат доказателства, че:

  • активно търсите работа и
  • имате добър шанс да намерите такава.

Винаги пазете екземпляри от кандидатурите си за работа, отговори от възможни работодатели, покани за интервюта и др.

От вас не се изисква да се регистрирате в службата по заетостта в новата страна, освен ако не получавате обезщетения за безработица от вашата страна. Ако обаче се регистрирате, това ще ви помогне да докажете, че активно търсите работа.

Може ли да ви депортират или да поискат от вас да напуснете страната?

Властите в приемащата страна могат да поискат от вас да напуснете страната, ако не можете да докажете, че имате реален шанс да си намерите работа там.

В изключителни случаи приемащата държава може да ви депортира по съображения, свързани с обществения ред, обществената сигурност или общественото здраве, но само ако може да докаже, че представлявате сериозна заплаха.

Решението за депортиране или искането за напускане трябва да ви бъде връчено в писмена форма. В него трябва да са посочени основанията за депортирането и да е указано как можете да го обжалвате и в какъв срок.

Равно третиране

Като търсещ работа имате право на същото третиране като гражданите на приемащата държава по отношение на:

  • достъпа до заетост,
  • помощта от службите по заетостта за намиране на работа.

Приемащата държава може да изчака да изградите реална връзка с местния трудов пазар, преди да ви предостави някои видове финансова помощ за намиране на работа, като например нисколихвени кредити за безработни с цел участие в обучения. Престоят ви в страната и търсенето на работа в продължение на определен период от време могат да бъдат приети като реална връзка с пазара на труда.

По време на престоя си като търсещ работа нямате право на социални помощи, които не са базирани на вноски.

Ако работите в друга страна от ЕС и загубите работата си или ако сте самостоятелно заето лице и бизнесът ви замре, при определени условия можете да запазите правото си да живеете там.

Колко дълго можете да останете ще зависи от периода, през който сте работили в новата страна, и вида договор, който сте имали, преди да загубите работата си.

Ако временно не можете да работите поради заболяване или злополука, можете да останете в страната, докато сте в това състояние.

Равно третиране

Докато пребивавате в приемащата страна, след като сте изгубили работата си, би трябвало да продължите да се ползвате със същите права като гражданите на съответната държава, включително:

  • осигурителни плащания (включително обезщетения за безработица);
  • достъп до заетост;
  • съдействие от страна на публичните служби по заетостта.

Може ли да поискат от вас да напуснете страната или да ви депортират?

В изключителни случаи приемащата държава може да ви депортира по съображения, свързани с обществения ред, обществената сигурност или общественото здраве, но само ако може да докаже, че представлявате сериозна заплаха. Решението за депортиране трябва да ви бъде връчено в писмена форма. В него трябва да са посочени основанията за депортирането и да е указано как можете да го обжалвате и в какъв срок.

Проверете какви са правата ви на пребиваване в зависимост от вашата ситуация:

Ако сте работили на постоянен договор или на временен договор за по-малко от 1 година и сте изгубили работата си преди края на този едногодишен период, имате право да останете в приемащата страна поне още 6 месеца, при условие че търсите работа.

Шестмесечният период започва да тече от момента, в който изтече вашият трудов договор.

Трябва да се регистрирате в обществената служба по заетостта като безработен и да търсите работа.

Лична история

Можете да останете в чужбина дори ако изгубите работата си

Сабрина е германка, която отива в Гърция, за да работи в малък хотел. Първоначално тя подписва 9-месечен договор, но работодателят ѝ решава да го прекрати след 4 месеца. След като се регистрира като принудително безработна в гръцката служба по заетостта, тя има право да остане в страната още 6 месеца, докато си търси нова работа.

Ако изгубите работата си, след като сте работили в приемащата страна повече от 1 година, имате право да продължите да живеете там, при условие че сте регистриран като търсещ работа и отговаряте на необходимите условия, за да бъдете смятан за търсещ работа.

За да запазите правото си на пребиваване в приемащата страна, след като сте загубили работата си или вече не сте професионално активен (за самостоятелно заети лица), трябва да се регистрирате като търсещ работа в службата по заетостта на приемащата страна.

Можете да останете в страната, при условие че сте регистриран в обществената служба по заетостта и отговаряте на необходимите условия за лицата, търсещи работа.

Ако станете принудително безработен и започнете курс на професионално обучение, имате право да останете в новата страна на пребиваване за целия период на обучението.

Ако сте станал безработен по свое желание, имате право да останете в приемащата страна за целия период на вашето обучение, но само ако това обучение е свързано с предишната ви работа.

Ако случаят не е такъв, можете да останете в съответната страна при същите условия, които важат за учащите.

Прочетете повече за правата и условията за учащи.

За да имате право да останете в новата страна през целия период на професионалното обучение, трябва да се регистрирате като търсещ работа пред властите в приемащата страна. Това важи и когато сте безработен по свое желание.

Законодателство на ЕС

Нуждаете се от съдействието на службите за помощ?

Свържете се със специализираните служби за помощ

Последна проверка: 04/12/2023
Споделяне на страницата