Házasságra vonatkozó adatok
A polgári házasság intézményét mindegyik uniós ország elismeri.
Az élettársi kapcsolatokra, köztük a nyilvántartásba vett és a bejegyzett élettársi kapcsolatra, illetve a de facto élettársi kapcsolatra más szabályok vonatkoznak, mint a házasságra.
A házassággal kapcsolatos szabályozás az EU-ban országról országra eltér egymástól. A főbb különbségek a következő területeken jelentkeznek:
- a házaspárok jogai és kötelezettségei: például a vagyonukra vagy a házas nevükre vonatkozóan;
- egyházi és polgári házasságkötés: egyes uniós országok az egyházi házasságkötést a polgári házasságkötéssel egyenértékűnek ismerik el, más országok viszont nem. Ha Ön kizárólag egyházi házasságot köt, polgárit nem, majd egy másik uniós országba költözik, feltétlenül nézzen utána, mit jelent mindez az Ön családi állapotára nézve abban az országban, ahová költözött;
- az azonos nemű párok házasságkötéshez való joga – a következő uniós országok engedélyezik az azonos nemű párok házasságát: Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Németország, Portugália, Spanyolország és Svédország. Az azonos neműek házassága Izlandon, Norvégiában és Svájcban is lehetséges.
Információk a házasságra és a házassági vagyonjogi rendszerekre vonatkozó tagállami
szabályokról
Több uniós országot érintő házasságkötés az EU-ban
Ez olyan esetekre vonatkozik, ha a házasság több uniós országot érint – például azért, mert Ön külföldi állampolgárral lép házasságra, vagy mert a házasságkötést követően párjával egy másik uniós országba kíván költözni.
Ügyintézés – a házasságkötés előtt
Nézzen utána, melyik ország joga az irányadó az Ön házassága és a házassági vagyonközösség tekintetében. Ez fontos következményekkel jár arra nézve, milyen jogai és kötelezettségei vannak Önnek és házastársának.
Ha Ön nem a lakhelye szerinti országban, hanem egy másik uniós országban köt házasságot, mindkét országban kérjen tájékoztatást a hatóságoktól arról, milyen adminisztratív követelményeknek kell eleget tennie annak érdekében, hogy a házasság mindkét helyen teljes jogerővel bírjon. A követelmények közé nyilvántartásba vételi és közzétételi kötelezettségek egyaránt tartozhatnak.
Ügyintézés – a házasságkötés után
Az Ön házasságát elvben az EU összes többi országában el fogják ismerni, ez azonban nem vonatkozik teljes mértékben az azonos nemű párok házasságára.
Ha Ön nem a származási országában, hanem egy másik uniós tagállamban köt házasságot, érdemes házasságát anyakönyveztetnie a származási országában. Ezt a származási ország nemzeti jogszabályaival összhangban kell megtennie. Célszerű megérdeklődni a származási országa konzuli hivatalában, hogy anyakönyveztetheti-e ott a házasságot, vagy erre csak az adott országban van lehetőség.
Figyelmeztetés
Általános szabályként nem kötelező a házasságot a származási országában anyakönyveztetni. Ha azonban valamilyen adminisztratív okból (például öröklési vagy adózási célból) a származási országában vagy egy másik uniós országban hivatkozni kíván a családi állapotára, előfordulhat, hogy a házasság elismerésére vonatkozó nemzeti szabályoknak való megfelelés érdekében nyilvántartásba kell vetetnie házasságát az adott ország anyakönyvi vagy népesség-nyilvántartásában.
Ha Ön munkavállalás céljából másik európai uniós országba költözik, házastársa kiköltözhet Önhöz, és Önnel élhet. Az Ön esetének megfelelő linkre kattintva nézzen utána a vonatkozó tartózkodási szabályoknak:
Konkrét eset
Azonos nemű párok házassága – különbségek az egyes tagállamok jogában
A belga állampolgárságú Emma és a francia állampolgárságú Carine házasságot kötött egymással Belgiumban. Amikor Emmának munkája miatt Olaszországba kellett költöznie, Carine vele ment. Olaszországban azonban a hatóságok nem tekintették őket házaspárnak, mivel az ország nem ismeri el az azonos nemű párok házasságát.
Tekintettel azonban arra, hogy Olaszország engedélyezi az azonos nemű párok közötti bejegyzett élettársi kapcsolatot, Emma és Carine ugyanolyan jogokban részesülhet az országban, mint az olasz jog szerint bejegyzett élettársi kapcsolatban élő személyek.