Házasság

A polgári házasság jogintézménye mindegyik uniós országban létezik. Az élettársi kapcsolatokra, köztük a bejegyzett élettársi kapcsolatra, illetve a de facto élettársi kapcsolatra azonban más szabályok vonatkoznak, mint a házasságra.

A házasságra vonatkozó tagállami szabályok az EU-ban országról országra eltérnek egymástól. A főbb különbségek a következő területeken jelentkeznek:

  • a házaspárok jogai és kötelezettségei: például a vagyonjog, illetve a névviselés tekintetében;
  • az egyházi és a polgári házasság közötti viszony: egyes uniós országok az egyházi házasságot a polgári házassággal egyenértékűnek ismerik el, más országok viszont nem; Ha Ön kizárólag egyházi házasságot köt, polgárit nem, majd egy másik uniós országba költözik, feltétlenül nézzen utána, mit jelent mindez az Ön családi állapotára nézve abban az országban, ahová költözött;
  • az azonos nemű párok házasságkötéshez való joga – a következő uniós országok engedélyezik az azonos nemű párok házasságát: Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Németország, Portugália, Spanyolország, Svédország és Szlovénia. Az azonos nemű párok Izlandon, Norvégiában és Svájcban is házasságot köthetnek.

Információk a házasságra és a házassági vagyonjogi rendszerekre vonatkozó tagállami szabályokról Külső honlaphoz vezető link

Több uniós országot érintő házasságkötés az EU-ban

A házasságkötés akkor érint több uniós országot, ha például Ön külföldi állampolgárral lép házasságra, vagy ha nem a saját uniós országában, hanem egy másik uniós tagállamban házasodik össze a párjával.

Ügyintézés – a házasságkötés előtt

Nézzen utána, melyik ország joga az irányadó az Ön házassága és a házassági vagyonközösség tekintetében. Ez fontos következményekkel jár arra nézve, milyen jogai és kötelezettségei vannak Önnek és házastársának.

Ha Ön nem a lakhelye szerinti országban, hanem egy másik uniós országban köt házasságot, mindkét országban kérjen tájékoztatást a hatóságoktól arról, milyen adminisztratív követelményeknek kell eleget tennie annak érdekében, hogy a házasság mindkét helyen teljes jogerővel bírjon. A követelmények közé nyilvántartásba vételi és közzétételi kötelezettségek egyaránt tartozhatnak.

Ügyintézés – a házasságkötés után

Ha Ön uniós országban köt házasságot, házasságát elvileg az összes többi uniós országban el fogják ismerniez azonban nem vonatkozik teljes mértékben az azonos nemű párok házasságára.

A házasság elismertetése egy másik uniós országban – az uniós jog és a nemzeti jog által biztosított jogok

Ha Ön uniós országban házasodott össze párjával, és házasságát el kell ismertetnie saját uniós országában vagy egy másik uniós országban, tisztában kell lennie azzal, hogy különbség van a következők között:

  1. az uniós jog által biztosított jogok, például a szabad mozgáshoz való jog, amely magában foglalja azt a jogot, hogy Ön a házastársával együtt egy másik uniós országba költözzön és ott éljen, illetve
  2. az elismerés kérelmezésének helye szerinti uniós ország nemzeti joga által biztosított jogok, például az Önt és házastársát megillető öröklési és tartási jogok, illetve a családi támogatásokhoz való jog.

Ha Ön házasságot köt valamelyik uniós országban, az uniós jog értelmében az összes többi uniós országnak el kell ismernie a házasságát az uniós jog által biztosított jogok tekintetében, különös tekintettel a szabad mozgáshoz való jogra, amely magában foglalja, hogy Önnek jogában áll házastársával egy másik uniós országba költözni és vele együtt ott tartózkodni. Az uniós országok azon kötelezettsége, hogy az uniós jog által biztosított jogok tekintetében elismerjék az Ön házasságát, attól függetlenül fennáll, hogy heteroszexuális házasságról vagy azonos nemű partnerek házasságáról van-e szó.

Ha Ön a szabad mozgáshoz való jogával élve úgy dönt, hogy letelepedés és munkavállalás céljából egy másik uniós országba költözik, házastársának is jogában áll a célországba költözni és ott Önnel élni. Az Ön esetének megfelelő linkre kattintva nézzen utána a vonatkozó tartózkodási szabályoknak:

Abban az esetben, ha Ön házasságot köt valamelyik uniós országban, és azzal a céllal kívánja elismertetni házasságát a saját uniós országában vagy egy másik uniós országban, hogy élhessen a nemzeti jog által biztosított jogokkal, akkor annak az uniós országnak a nemzeti joga vonatkozik majd házasságának elismerésére, ahol Ön az elismerést kérelmezi. Ez azt jelenti, hogy az uniós országok jelenleg szabadon dönthetnek arról, hogy jóváhagyják-e az Ön kérelmét, és elismerik-e az Ön házasságát a saját nemzeti joguk által biztosított jogok tekintetében. Ezek közé a jogok közé tartozik a jog, hogy Ön örökölhessen, illetve tartásban részesülhessen (például válás esetén) a házastársától, vagy hogy családi támogatásokat vehessen igénybe.

Általában véve az összes uniós ország elismeri a más uniós országokban kötött heteroszexuális házasságot a nemzeti jog által biztosított jogok tekintetében, de az azonos nemű párok házassága esetében nem mindig ez a helyzet. Elvileg csak azok az uniós országok ismerik el jelenleg az azonos nemű partnerek között más uniós országokban között házasságot a nemzeti jog által biztosított jogok tekintetében, amelyek engedélyezik területükön az azonos nemű párok házasságkötését. Ezek az országok a következők: Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Németország, Portugália, Spanyolország, Svédország és Szlovénia. Az azonos nemű párok Izlandon, Norvégiában és Svájcban is el tudják ismertetni házasságukat.

A házasság elismerése és bejegyzése

Alapesetben annak az uniós országnak a hatóságai veszik nyilvántartásba az Ön házasságát a helyi anyakönyvi vagy népesség-nyilvántartásban, ahol Ön házasságot köt.

Ha Ön nem az állampolgársága szerinti uniós országban köt házasságot, célszerű lehet házasságát a saját uniós országában is elismertetnie és anyakönyveztetnie. Amikor a saját uniós országában elismerik a házasságát, az rendszerint magában foglalja, hogy házasságát bejegyzik az adott uniós ország anyakönyvi vagy népesség-nyilvántartásába.

A nyilvántartásba vételt az Ön saját uniós országának hatóságai végzik, az ország nemzeti szabályainak megfelelően. Érdemes lehet megérdeklődnie, hogy anyakönyveztetheti-e a házasságát az állampolgársága szerinti ország konzuli hivatalában, vagy erre csak saját uniós országában nyílik lehetősége.

Ha Ön nem az állampolgársága szerinti országban köt házasságot, általában nem kötelező saját uniós országában is elismertetnie és anyakönyveztetnie a házasságát. Egyes esetekben azonban a saját uniós országban is szükség van a házasság elismertetésére és anyakönyveztetésére – ez a helyzet akkor, ha élni kíván a nemzeti jog által biztosított jogokkal (például öröklés vagy családi támogatások tekintetében) a saját uniós országában, vagy egy másik uniós országban.

Konkrét eset

Azonos nemű párok házassága – különbségek az egyes tagállamok jogában

A belga állampolgárságú Emma és a francia állampolgárságú Carine házasságot kötött egymással Belgiumban. Amikor Emma – élve azzal a joggal, hogy uniós polgárként szabadon mozoghat az EU területén – Olaszországba költözött, hogy ott éljen és dolgozzon, Carine követte őt. Erre azért nyílt lehetőségük, mert Emmát és Carine-t Olaszországban házaspárként ismerték el a hatóságok az uniós jog által biztosított jogok tekintetében, különösen ami azt a jogukat illeti, hogy családtagjaikkal együtt egy másik uniós országba költözzenek és ott éljenek.

Emmát és Carine-t ugyanakkor az olasz hatóságok nem tekintették házaspárnak a nemzeti (olasz) jog által biztosított jogok tekintetében, mivel e jogok tekintetében Olaszországban nem ismerik el az azonos nemű párok házasságát.

Tekintettel azonban arra, hogy Olaszország engedélyezi az azonos nemű párok közötti bejegyzett élettársi kapcsolatot, Emmát és Carine-t ugyanolyan jogok illetik meg az olasz jog által biztosított jogok tekintetében, mint a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő személyeket.

Gyakran feltett kérdések

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 01/03/2024
Oldal megosztása