Saidi tööriistad

Keelevalik

ELi lipp

Navigatsioonitee

Menüü

Ajakohastatud : 21/08/2017

Tarbija võimalus lahendada vaidlus mitteametlikult

Võtke ühendust kauplejaga

Esimese sammuna võtke ühendust kaupleja klienditeenindusosakonnaga, mille kontaktandmed on tavaliselt esitatud kaupleja veebisaidil. Andke neile teada, et kaupleja ei ole järginud ELi või riiklikke õigusnorme, ja paluge neil probleem lahendada. Võite osutada nende kohustuste kokkuvõttele, mis on esitatud sellel saidil. Oma nõude toetuseks oleks hea esitada tõendeid (arve, leping jms). Kui te sel viisil lahenduseni ei jõua, võite probleemi lahendamiseks kaaluda muid võimalusi.

Näide

Saksamaalt pärit Jutta ei olnud rahul oma internetiühenduse kiirusega, sest see oli lepingus märgitust aeglasem.

Ta esitas internetiühenduse pakkujale selle kohta kaebuse, mille peale internetiühendus muudeti kiiremaks. Jutta ei pidanud rohkem midagi tegema.

Kui teil ei õnnestu lepinguga seotud vaidlust otse kauplejaga suheldes lahendada, peab kaupleja teatama teile lisavõimalused, näiteks:

Võtke ühendust tarbijaorganisatsiooni või reguleeriva asutusega

Teie riigi tarbijaorganisatsioonidEnglish saavad enamasti:

 • anda teie õiguste kohta lisateavet,
 • aidata teil oma õigusi kasutada.

Kui teil on probleeme teenuseosutajaga, võite ühendust võtta ka pädeva riikliku reguleeriva asutusega. Igal sektoril on oma riiklik reguleeriv asutus, mille pädevusala võib riigiti erineda. Paljudel reguleerivatel asutustel on oma sektori teenuseosutajate puhul kasutusel konkreetsed menetlused ning nad saavad vaidlusi õiglaselt ja kiiresti lahendada.

Siit leiate teavet järgmise kohta:

 • elektroonilise side sektoriEnglish riiklikud reguleerivad asutused,
 • energiatarne sektoriEnglish riiklikud reguleerivad asutused/ombudsmanid,
 • finantssektoriEnglish riiklikud reguleerivad asutused.

Euroopa tarbijakeskused

Kui teil on välismaal ELis, Norras või Islandil kaupade või teenuste ostmisel probleeme, võtke ühendust ühega Euroopa tarbijakeskustestEnglish . Nende ülesanne on:

 • anda teavet õiguste kohta, mis teil on ELi õigusnormide või riiklike tarbijakaitsealaste õigusaktide kohaselt,
 • anda nõu teie kaebuse võimalike lahendamisviiside kohta,
 • aidata teil jõuda vastastikusele kokkuleppele välismaal asuva kauplejaga, kellelt ostsite kauba või teenuse kohapeal või internetis,
 • suunata teid sobiva üksuse juurde, kui Euroopa tarbijakeskuste võrgustik ei saanud aidata.

Euroopa tarbijakeskused saavad tasuta aidata, kui:

 • teil on probleem teises ELi liikmesriigis asuva kauplejaga,
 • olete kauplejale juba esitanud kirjaliku kaebuse,
 • soovite kaebuse esitada üksikisikuna, mitte ettevõtte nimel.

Näide

Iirimaalt Donegalist pärit Triona ostis Ühendkuningriigis asuva netikaupmehe veebisaidilt sülearvuti. Kahjuks selgus kauba kättesaamisel, et sülearvuti ei tööta korralikult. Kaupleja soovitas tal saata sülearvuti parandamiseks tagasi tootjale. Nii Triona ka tegi, kuid mõne aja pärast probleem kordus.

Triona võttis jälle ühendust kauplejaga ja soovis raha tagasi saada, kuid talle öeldi, et seda ei saa teha enne, kui sülearvutit on kolm korda parandatud. Seejärel võttis ta ühendust Iirimaal asuva Euroopa tarbijakeskusega. Iirimaa ametnik arutas küsimust oma Ühendkuningriigi kolleegiga, kes omakorda otsustas võtta ühendust kauplejaga. Tänu Ühendkuningriigis asuva Euroopa tarbijakeskuse sekkumisele võttis kaupleja Trionalt sülearvuti tagasi ja tagastas kogu raha – 445,92 eurot.

Kui olete võtnud ühendust kauplejaga või Euroopa tarbijakeskusega, nagu on kirjeldatud eespool, on teil hiljem ikkagi õigus asi ka kohtusse anda.

Avalikud arutelud
  Vajate nõuandeteenistuse abi?
  Saage abi ja nõuandeid