Nepošteno određivanje cijena

Trgovci iz cijelog EU-a moraju istaknuti cijene proizvoda dovoljno jasno da vam omoguće laku usporedbu sličnih proizvoda i donošenje informirane odluke, bez obzira na to kako su zapakirani ili koliko se jedinica prodaje zajedno.

Poduzeća imaju zakonsku obvezu da, kad nešto oglašavaju ili prodaju, potpuno jasno prikažu cijenu koju ćete morati platiti.

Potpune informacije o cijenama

Cijena navedena u određenoj ponudi mora uključivati sve poreze i troškove dostave. Ako postoji mogućnost dodatnih troškova koji se ne mogu unaprijed izračunati, o tome morate biti unaprijed obaviješteni.

Primjer

Porezi i pristojbe moraju biti uključeni u ukupnu cijenu.

Stefaan iz Belgije pronašao je vrlo jeftine letove za Španjolsku na internetskim stranicama jednog zračnog prijevoznika. Međutim, nakon što je dovršio postupak rezervacije na internetu, konačna se cijena udvostručila jer je sada uključivala razne dodatne pristojbe koje nisu bile spomenute ni u jednoj fazi postupka rezervacije.

Stefaan se obratio službi za korisnike, gdje mu je rečeno da je početna cijena bila samo okvirna. No pozivom na broj belgijskog centra za zaštitu potrošača potvrđeno mu je da, iako zračni prijevoznici imaju pravo dodatno naplatiti usluge poput prijave prtljage ili obroka tijekom leta, to trebaju istaknuti na samom početku (kao i sve ostale pristojbe, poreze itd.) Dodatni troškovi koji su obvezni, poput upravnih pristojbi ili naknada za plaćanje, uvijek trebaju biti uključeni u početnu cijenu.

Predmetni zračni prijevoznik sada jasno ističe sve dodatke na cijenu na početku postupka rezervacije.

Kad se nešto oglašava kao „besplatno”, ne smijete biti primorani platiti ništa osim sljedećeg:

  • troškova javljanja na oglas
  • troškova preuzimanja proizvoda ili njegove dostave.

Cijene po jedinici – jednostavno uspoređivanje

Treba vam se omogućiti i usporedba cijena proizvoda različitih trgovačkih marki i različitih veličina pakiranja kako biste, na primjer, saznali koliko ćete uštedjeti ako kupite veliku kutiju žitarica umjesto male.

Kako bi vam se to olakšalo, na svakom proizvodu mora biti istaknuta ne samo prodajna cijena, nego i cijena po mjernoj jedinici, na primjer cijena po kilogramu ili litri. Te informacije moraju biti razumljive, lako čitljive i prepoznatljive.

To pravilo odnosi se i na oglase u kojima se spominju prodajne cijene.

Primjer

Provjerite jediničnu cijenu proizvoda koji kupujete

Nadine sa svojom petomjesečnom kćeri živi u Luksemburgu blizu granice s Njemačkom. Da bi uštedjela novac, počela je uspoređivati cijene pelena u različitim trgovinama u Luksemburgu i s druge strane granice, u Njemačkoj.

Pronašla je njemačkog trgovca koji je nudio iste pelene koje kupuje u Luksemburgu po istoj cijeni koju obično plaća. Ali kad je bolje pogledala jediničnu cijenu, primijetila je da njemačka pakiranja sadržavaju 140 pelena, dok ona koja se prodaju u Luksemburgu sadržavaju samo 90 te da su stoga luksemburška pakiranja znatno skuplja. Odmah je počela sve pelene kupovati u njemačkoj trgovini.

Izuzeća

U nastavku su primjeri robe na koju se pravila o navođenju jedinične cijene možda neće primjenjivati jer bi isticanje jedinične cijene moglo dovesti do nejasnoća, ili zbog posebne prirode ili namjene robe:

  • proizvodi koji se prodaju u automatima
  • roba koja se prodaje na dražbama
  • umjetnička djela i antikviteti

Zavaravajuće tvrdnje o sniženju cijena

Tvrdnje o sniženju cijena kao što je „bilo je 50 eura, sad je 25 eura” mogu biti obmanjujuće ako je početna prodajna cijena (poznata kao „referentna cijena”) bila napuhana. U svim državama članicama EU-a trgovci su pri nuđenju popusta obvezni navesti najnižu cijenu koja se primjenjuje na robu barem 30 dana prije najave sniženja cijene.
Te informacije omogućuju vam da kao potrošač procijenite je li popust stvaran.

Primjer

Ne dajte se obmanuti popustima

Basia iz Poljske pregledavala je internetsku trgovinu dok se vlakom vraćala kući s posla. Naišla je na vrlo skupe traperice poznatog dizajnera, koje su joj se jako svidjele. Ubacila ih je u košaricu, ali je odlučila da ih kupi tek kad počne rasprodaja. Dva tjedna kasnije ponovno je posjetila internetsku trgovinu kako bi obavila kupnju i neugodno se iznenadila. Referentna cijena navedena uz vrlo privlačnu „sniženu” cijenu zapravo je bila viša od cijene navedene dva tjedna prije prodaje. Razočarana, Basia nije kupila traperice.

U skladu s pravilima EU-a mora vam se omogućiti da procijenite je li snižena cijena zaista dobra prilika tako što prodavatelji moraju navesti najnižu cijenu koju su naplaćivali za sniženi artikl u posljednjih 30 dana.

Cjenovna diskriminacija nije dopuštena.

Trgovac vam kao građaninu EU-a prilikom kupnje proizvoda ili usluge ne može zaračunati više samo zbog vašeg državljanstva ili zemlje boravišta. Neke razlike u cijeni mogu biti opravdane ako se temelje na objektivnim kriterijima, a ne samo na državljanstvu. Na primjer, zbog razlika u troškovima dostave možda ćete za dostavu u jednoj državi platiti više nego u drugoj. Međutim, trgovci smiju utvrditi različite neto prodajne cijene na različitim prodajnim mjestima, kao što su trgovine i internetske stranice, ili mogu posebne ponude usmjeriti samo na određeno područje države članice. U skladu s propisima EU-a sve ponude moraju biti dostupne potrošačima iz drugih zemalja EU-a.

Međutim, u sljedeće tri situacije ne mogu se opravdati razlike pristupu robi ili uslugama za korisnike iz različitih zemalja EU-a:

  • prodaja robe bez fizičke isporuke – npr. ako na internetu kupite proizvod koji ćete preuzeti u trgovini umjesto isporuke na kućnu adresu
  • prodaja elektronički isporučenih usluga (osim sadržaja zaštićenog autorskim pravom) – kao što su usluge računalstva u oblaku ili smještaj internetskih stranica na poslužitelju
  • prodaja usluga koje se pružaju na određenoj lokaciji – npr. hotelske rezervacije, najam automobila, ulaznice za zabavne parkove

Ako trgovac ima više verzija istih internetskih stranica prilagođenih po zemljama, npr. za internetsku trgovinu proizvoda u zemljama diljem EU-a, trebali biste imati mogućnost odabrati verziju koju ćete posjetiti. Morate dati svoj pristanak za preusmjeravanje na verziju internetskih stranica za određenu zemlju. Mora vam se omogućiti da u bilo kojem trenutku promijenite svoj odabir.

Određivanje cijena prilagođenih potrebama potrošača

Trgovci na malo smiju koristiti algoritme kako bi pratili vaše navike u pregledavanju interneta i u skladu s time odrediti cijene. Cilj je odrediti cijenu artikala na temelju onoga što biste bili voljni platiti za određeni artikl. Ta praksa nije nezakonita, ali kao potrošač imate pravo na potpunu transparentnost cijena.

U skladu s pravilima EU-a trgovci su dužni obavijestiti vas o tome je li cijena personalizirana na temelju automatiziranog odlučivanja i izrade profila vaših potrošačkih navika.

Primjer

Imate pravo znati

Ana iz Rumunjske redovito pregledava stranice svojih omiljenih internetskih trgovina i provjerava cijene različitih artikala, neovisno o tome hoće li ih kupiti. Neovisno o fluktuacijama cijena, primijetila je da se cijene mijenjaju ovisno o uređaju koji koristi. Dodatno ju je iznenadilo da njezine prijateljice vide drukčije cijene kad istodobno provjeravaju iste stranice, što još više zbunjuje.

U skladu s pravilima EU-a, imate pravo znati prije kupnje koristi li se trgovac algoritmom za promjenu cijene proizvoda koji vas zanima.

Zakonodavstvo EU

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Posljednji put provjereno: 18/03/2024
Podijeli