Zdravlje i sigurnost na radu
Kao poslodavac morate jamčiti sigurnost i zdravlje zaposlenika u svakom aspektu njihova rada. Morate procijeniti sve rizike kojima vaši zaposlenici mogu biti izloženi i uvesti potrebne preventivne i zaštitne mjere. Zaposlenicima morate pružiti odgovarajuće informacije i osposobljavanje o zdravlju i sigurnosti te osigurati potrebne resurse za sigurno radno okruženje.
Za aktivnosti povezane sa sprečavanjem profesionalnih rizika morate imenovati jednog ili više zaposlenika koji su prošli takvo osposobljavanje. Ako ih u vašoj organizaciji nema, obratite se stručnim vanjskim službama ili suradnicima.
Nadalje, morate predvidjeti postupke za prvu pomoć, gašenje požara i evakuaciju, posebno prilagođene prirodi i veličini vašeg poduzeća, te se, prema potrebi, obratiti vanjskim hitnim službama. Morate imenovati zaposlenike koji su prošli osposobljavanje i imaju potrebnu opremu za takve postupke i kontakt s hitnim službama.
Procjena rizika
U propisima EU-a ne opisuje se kako biste trebali provoditi procjene rizika, a nacionalni propisi možda sadržavaju posebne zahtjeve. Međutim, sveobuhvatna procjena rizika obično uključuje:
- utvrđivanje svih potencijalnih rizika kao što su izloženost opasnim tvarima, skliski podovi ili opasna oprema
- evaluacija rizika, uključujući koliko su vjerojatni i potencijalno ozbiljni
- uklanjanje ili smanjenje rizika, npr. zamjenom opasne opreme
- dokumentiranje procjene rizika tako da se navedu utvrđeni rizici, radnici na koje se rizici odnose, planirane preventivne i zaštitne mjere te rokovi provedbe
- redovito preispitivanje procjene rizika kako bi se procjenom i planiranim preventivnim i zaštitnim mjerama uzele u obzir sve nove okolnosti
- prikupljanje relevantnih informacija, kao što su podaci o nesrećama.
Pri izradi procjene rizika morat ćete obratiti pozornost i na zaposlenike koji bi mogli biti posebno ranjivi (npr. trudnice, stariji zaposlenici ili osobe s invaliditetom) i one koji obavljaju poslove s konkretnim rizicima.
Imenovani zaposlenici ili predstavnici zaposlenika koji su posebno odgovorni za sigurnost na radnom mjestu moraju biti upoznati s procjenom rizika i svim preventivnim ili zaštitnim mjerama. Oni, osim toga, imaju pravo predložiti ili zatražiti dodatne mjere.
Korisne informacije o tome kako provesti procjenu rizika dostupne su u dokumentu Komisije Smjernice za procjenu rizika na radu en .
Stručnjak za zdravlje i sigurnost na radu
Ako u poduzeću ne možete provesti procjenu rizika ili osigurati preventivne i zaštitne mjere u području zdravlja i sigurnosti, morat ćete angažirati stručnjaka za zdravlje i sigurnost.
Ovisno o vrsti poslovanja i zakonodavstvu vaše zemlje možda ćete procjenu rizika moći provesti pomoću besplatnog internetskog alata en .
Zdravstvene i sigurnosne mjere specifične za pojedini sektor ili slučaj
Radnicima morate osigurati potrebnu opremu i poduzeti mjere opreza kako biste otklonili specifične rizike na radnom mjestu. U nastavku je nekoliko konkretnih primjera posebnih zahtjeva navedenih u propisima EU-a o sigurnosti i zdravlju na radu .
- Osobna zaštitna oprema (OZO): prema potrebi morate osigurati besplatnu osobnu zaštitnu opremu. Ovisno o nacionalnom pravu, od zaposlenika se može tražiti da sudjeluju u troškovima opreme ako je ona namijenjena općoj uporabi i ne koristi se isključivo na radnom mjestu.
- Oftalmološki pregledi: zaposlenici koji u okviru većeg dijela svojih profesionalnih zadaća redovito koriste zaslone imaju pravo na redovni očni pregled i posebna korektivna pomagala ako su im potrebni za rad.
- Biološki agensi: za poslove kod kojih postoji rizik od izloženosti biološkim agensima, poslodavci u takvim prostorima moraju, prema potrebi, zaposlenicima staviti na raspolaganje zaštitnu odjeću i zabraniti jelo ili piće.
To su samo neki primjeri. Potpuni pregled sektorskih mjera i obveza dostupan je na internetskim stranicama o zdravlju i sigurnosti na radu .
Savjetovanje sa zaposlenicima i osposobljavanje
Zaposlenike i/ili njihove predstavnike dužni ste uključiti u postupak osiguravanja zdravlja i sigurnosti na radnom mjestu na sljedeće načine:
- Savjetovanje: morate se savjetovati sa zaposlenicima i/ili njihovim predstavnicima o svim pitanjima povezanima sa zdravljem i sigurnosti na radu. Savjetovanje mora obuhvaćati sve relevantne zdravstvene i sigurnosne mjere, a konkretni postupci opisani su u nacionalnom pravu.
- Žalbe: ako zaposlenici i/ili njihovi predstavnici smatraju da poslodavac nije uveo primjerene zdravstvene i sigurnosne mjere, imaju pravo podnijeti žalbu nadležnom nacionalnom tijelu.
- Osposobljavanje predstavnika: predstavnici zaposlenika s posebnim ulogama u zaštiti zdravlja i sigurnosti na radnom mjestu moraju proći odgovarajuće osposobljavanje kako bi mogli učinkovito ispunjavati svoje dužnosti.
Dodatne informacije o zahtjevima pojedinih zemalja EU-a u pogledu zdravlja i sigurnosti na radnom mjestu dostupne su na internetskim stranicama nacionalnih tijela u nastavku: