Mirovinske obveze poslodavaca
Prema pravilima EU-a poslodavci imaju posebne pravne obveze i u vezi s obveznim mirovinskim osiguranjem (državnim mirovinama iz sustava socijalne sigurnosti) i u vezi s dopunskim strukovnim mirovinama.
Obvezno mirovinsko osiguranje
Iako svaka država članicama samostalno upravlja svojim mirovinskim sustavom, prema pravilima EU-a one moraju surađivati ako je riječ o prekograničnim radničkim pitanjima.
Poslodavac zaposlenike mora prijaviti u sustav socijalne sigurnosti zemlje u kojoj rade. Ako zaposlenika šaljete u drugu državu članicu EU-a, morate se pobrinuti za to da bude prijavljen u nacionalni sustav socijalne sigurnosti i da se za njega uplaćuju doprinosi u skladu s lokalnim pravilima.
Prilikom umirovljenja svaka zemlja u kojoj je radnik bio zaposlen zasebno će mu na temelju akumuliranih razdoblja osiguranja izračunati mirovinska prava. Umirovljenici potom primaju odvojene uplate od svake zemlje.
Napomena
Poslodavac se mora pobrinuti za to da su radnici uvijek osigurani samo u sustavu jedne zemlje te mora surađivati s relevantnim tijelima kako ne bi bilo neosiguranih razdoblja. To ne znači da svoje poduzeće morate registrirati kao pravni subjekt u svakoj zemlji u kojoj zapošljavate radnike.
Ako zaposlenika privremeno upućujete u drugu zemlju (do 24 mjeseca), morate podnijeti zahtjev za potvrdu A1 kako bi zaposlenik ostao osiguran u okviru sustava socijalne sigurnosti zemlje iz
koje je upućen.
Dopunske strukovne mirovine
Dopunske strukovne mirovine su mirovine u okviru sustava koji su uspostavili poslodavci ili socijalni partneri, a odvojene su od obveznog mirovinskog osiguranja.
Ako zaposlenik napusti vaše poduzeće i preseli se u drugu zemlju, morate se pobrinuti za očuvanje njegovih stečenih dodatnih mirovinskih prava. Tako zaposlenik neće izgubiti dotad stečenu mirovinsku naknadu. Osim toga, na njegova prava na mirovinu u stanju mirovanja moraju se primjenjivati ista pravila koja vrijede za radnike koji se nikad nisu preselili u drugu zemlju, i to do isplate mirovine.
Zaposleniku morate dati jasne i detaljne informacije o njegovim dodatnim mirovinskim pravima, pogotovo ako želi napustiti vaše poduzeće i preseliti se u inozemstvo. To se odnosi na informacije o načinu izračuna naknada, njihovu očuvanju i, u konačnici, uvjetima za kapitalizaciju i prijenos stečenih mirovinskih prava.
Želi li zaposlenik kapitalizirati i prenijeti svoja dodatna mirovinska prava u novi mirovinski sustav u drugoj zemlji, trebali biste mu taj postupak učiniti što lakšim. Međutim, ne može se iz svih sustava prenositi mirovina; to ovisi o nacionalnim propisima i posebnim pravilima pružatelja mirovinskog osiguranja.
Morate osigurati i da razdoblje tijekom kojeg radnik mora biti pokriven mirovinskim sustavom prije nego što stekne pravo na naknadu ne traje dulje od tri godine.
Paneuropski mirovinski sustavi
Pružate li usluge u više zemalja, razmislite o prekograničnom pružatelju mirovinskog osiguranja odnosno instituciji za strukovno mirovinsko osiguranje. Lakše ćete upravljati mirovinama u različitim zemljama te ćete biti sigurni da se pridržavate pravila EU-a.
Glavni je zadatak poslodavca odabrati instituciju za strukovno mirovinsko osiguranje koja ispunjava sve potrebne standarde. Morat ćete provjeriti njezinu strategiju upravljanja i ulaganja, među ostalim okolišne, socijalne i upravljačke čimbenike.
Morat ćete razmotriti kako ćete zaposlenicima olakšati prijenos mirovine u drugu zemlju ako se na to odluče. Znači, morate odabrati instituciju za strukovno mirovinsko osiguranje koja može obavljati međunarodne prijenose mirovina te zaposlenike informirati o njihovoj mirovini i svim povezanim troškovima.