Ettevõtlus
Viimati ajakohastatud: 08/06/2022

Garantiiaeg ja kauba tagastamine

Kas küsimused on seotud konkreetse riigiga?

Teie õigus tellimus tühistada ja kaup tagastada

14-päevane taganemistähtaeg

ELis on teil õigus internetist või muid kaugmüügi võimalusi (nt telefoni-, posti- või rändmüüki) kasutades ostetud kaup 14 päeva jooksul tagastada ja kogu raha tagasi saada. Seda võib teha mis tahes põhjusel – ka siis, kui lihtsalt mõtlesite ümber.

14-päevane taganemistähtaeg ei kehti kõikide ostude puhul: Mõned näited:

  • lennu-, rongi- ja kontserdipiletid, hotellibroneeringud, autorenditeenused ning toitlustusteenused konkreetseteks kuupäevadeks;
  • teile korrapäraselt tarnitavad toiduained ja joogid (mida toob näiteks piimamees);
  • eritellimusel valmistatud või selgelt personaliseeritud tooted (nt rätsepaülikond);
  • suletud audio-, video- või andmekandjad, näiteks DVD-d, mille olete pärast kättesaamist avanud;
  • digitaalne infosisu, kui olete alustanud selle allalaadimist või voogedastust ning kui olete nõustunud, et taganemistähtaeg ei kehti alates sisu esitamise alustamisest;
  • eraisikult (mitte äriühingult/kauplejalt) ostetud kaup;
  • kiirtellimusel tehtud parandus- ja hooldustööd – kui tellisite näiteks torulukksepa parandama lekkivat dušši, ei saa te tellimust tühistada, kui olete töö hinnas juba kokku leppinud.

Palun võtke arvesse, et see loetelu ei ole ammendav.

Taganemistähtaeg saab läbi 14 päeva möödumisel päevast, mil te kauba kätte saite. Teenuselepingute puhul saab taganemistähtaeg läbi 14 päeva möödumisel päevast, mil lepingu sõlmisite. Kui järelemõtlemisaja lõppkuupäev juhtub olema puhkepäev, pikeneb tähtaeg järgmise tööpäevani.

+

Näide

+
Teatavat liiki ostude puhul ei ole teil õigust ümber mõelda

Jane ostis internetist pileti U2 kontserdile Iirimaal. Ostu tegemisele järgneval päeval sai ta teada, et peab kontserdipäeval välismaal viibima, ning proovis tellimust tühistada. Veebikaupmees aga keeldus ega hüvitanud ostu, sest 14-päevane taganemistähtaeg ei kehti kontserdipiletite puhul.

Kui ostsite kauba tavalisest poest kohapealt, ei ole teil ELi eeskirjade kohaselt õigust seda tagastada (et nõuda selle ümbervahetamist või hüvitamist), kui toode ei ole defektne. Mõned poed siiski annavad klientidele vabatahtlikult võimaluse kaup teatava aja jooksul tagastada või ümber vahetada tingimusel, et olete ostutšeki alles hoidnud. Kontrollige alati poes oma ostutšekki ja kauba tagastamise suhtes kehtivaid reegleid.

Kuidas ostu tühistada?

Peate kauplejale teada andma otsusest ostust taganeda. Ainult kauba tagasi saatmisest ei piisa. Kaupleja peab teile esitama ostust taganemise näidisvormi, mida saate kasutada tema teavitamiseks, kuid võite ostu tühistamisest teatada ka muus vormis. Ostust taganemisest võib teatada ka koos kauba tagastamisega, lisades posti teel tagastatavale kaubale näiteks kirjaliku avalduse või saates faksi või e-kirja või täites kaupleja veebisaidil oleva ostu tagastamise veebivormi.

Kaup tuleb tagasi saata 14 päeva jooksul alates sellest, kui teatasite kauplejale ostust taganemisest.

Mõned kauplejad ei nõua teilt kauba tagastamise kulude kandmist. Kui kaupleja siiski küsib selle eest tasu, peab ta teile sellest enne (tellimuse tegemist) teada andma juhuks, kui soovite kauba tagastada. Kui ta seda teinud ei ole, peab ta need kulud ise kandma. Te ei pea maksma mingeid muid tasusid, millest teile varem teatatud ei ole.

Suuremõõtmeliste toodete (näiteks suuremad kodumasinad või mööbel) puhul peab kaupleja teile teatama vähemalt hinnangulised kauba tagastamise kulud. Suuremõõtmelised tooted, mis ei ole ostetud kauplusest kohapealt, vaid näiteks postimüügi või müügiesindajalt rändmüügi teel ning mis toimetati teile kohe pärast ostu sooritamist, peab kaupleja alati teie juurest ise ja enda kulul ära viima.

Raha tagastamine

Kaupleja peab teile ostu hüvitama 14 päeva jooksul alates teie tühistamisteate kättesaamisest. Ta võib raha tagasi maksmisega viivitada juhul, kui ta ei ole kaupa tagasi saanud või temani pole jõudnud tõendid selle kohta, et olete kauba tagastanud.

Hüvitis peab sisaldama ka transpordikulusid, mille tasusite ostu tegemisel. Kaupleja võib teilt siiski sisse nõuda transpordikulud juhul, kui soovisite konkreetselt kauba saatmist mitte tava- vaid näiteks kiirpostiga.

KKK

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Jaga lehekülge: