Jūrnieki un iekšējo ūdensceļu nozarē strādājošie

Jūrnieki

Darba laiks un atpūta

Ja nodarbināt jūrniekus darbam uz jūras kuģa, viņu standarta darba laiks ir 8 stundas dienā ar vienas dienas atpūtu nedēļā un papildu atpūtu valsts svētkos.

Saskaņā ar valsts noteikumiem ir jāgarantē, ka apkalpes locekļi ievēro maksimālo darba stundu skaitu vai minimālo atpūtas laiku:

  • maksimālais darba laiks nedrīkst pārsniegt 14 stundas 24 stundu periodā un 72 stundas katrā 7 dienu periodā.
  • minimālais atpūtas laiks nedrīkst būt mazāk kā 10 stundas katrā 24 stundu periodā un 77 stundas 7 dienu periodā.

Jūs varat sadalīt atpūtas stundas, taču ne vairāk kā divās daļās. Ja sadalāt atpūtu, vienam no diviem atpūtas laikiem jābūt vismaz 6 stundas ilgam, un intervāls starp diviem secīgiem atpūtas laikiem nedrīkst pārsniegt 14 stundas.

Kuģa kapteinim ir tiesības prasīt, lai konkrēts apkalpes loceklis strādā papildu stundas, ja tas ir nepieciešams, piemēram, tiešai kuģa, uz klāja esošo cilvēku vai kravas drošībai vai lai palīdzētu citiem kuģiem vai personām, kas ir apdraudēti jūrā.

Apmaksāts ikgadējs atvaļinājums

Jums ir jāgarantē saviem darbiniekiem vismaz 2,5 kalendāra dienas ilgs apmaksāts ikgadējais atvaļinājums par nostrādātu mēnesi un atbilstīga tā daļa par nostrādātu nepilnu mēnesi. Jūs nevar aizstāt obligāto apmaksāto ikgadējo atvaļinājumu ar pabalstu, ja vien darba tiesiskās attiecības netiek pārtrauktas.

Uzskaites kārtošana

Jums kā darba devējam ir jāveic uzskaite par diennakts darba stundām un apkalpes izmantotajiem atpūtas periodiem. Jums jāsniedz katram darbiniekam uzskaites datu kopija, ko apstiprinājis kuģa kapteinis un pats darbinieks.

Veselības pārbaudes

Pirms sākt darbu uz kuģa, apkalpes locekļiem ir jāsaņem derīga medicīniskā apliecība, kas apstiprina, ka veselības stāvoklis viņiem ļauj pildīt viņu pienākumus.

Ja vien netiek prasīts īsāks periods, jūsu darbinieku medicīniskās apliecības ir derīgas maksimums 2 gadus. Ja apkalpes locekļi ir jaunāki par 18 gadiem, maksimālais derīguma termiņš ir viens gads. Ņemiet vērā, ka krāsu redzes apliecības maksimālais derīguma termiņš ir 6 gadi.

Steidzamos gadījumos kompetentā iestāde var atļaut konkrētam apkalpes loceklim strādāt bez derīgas medicīniskās apliecības (vai, ja tās derīguma termiņš beidzas reisa laikā) līdz nākamajai iebraukšanas ostai, kur apkalpes loceklis var saņemt medicīnisko izziņu no kvalificēta ārsta. To var darīt, ja

  • šādas atļaujas termiņš nepārsniedz trīs mēnešus
  • apkalpes loceklim ir veselības apliecība, kuras termiņš ir beidzās pirms neilga laika

Ja pieņemat darbā apkalpes locekļus darbam uz kuģiem, kas parasti veic starptautiskus reisus, pārliecināties, ka medicīniskā apliecība ir vismaz angļu valodā.

Apkalpes locekļiem ir jāveic regulāras veselības pārbaudes. Ja nakts sardzes pienākumus pildošā persona cieš no veselības problēmām, kas saistītas ar darbu nakts maiņā, jums tā, kolīdz iespējams, jāpārceļ darbam dienā.

Vecuma ierobežojumi

Jūs darbam uz kuģa nevarat nolīgt personas, kas nav sasniegušas16 gadu vecumu.

Ja nolīgstat darbiniekus vecumā līdz 18 gadiem, viņi nedrīkst strādāt naktī. Par nakti uzskata vismaz 9 secīgas stundas, kas paredzētas valsts noteikumos un kas ietver laiku no pusnakts līdz plkst. 5.00, piem., no plkst. 22.00 līdz plkst. 7.00 vai no plkst. 20.00 līdz plkst. 5.00. Jūsu darbinieki vecumā no 16 līdz 18 gadiem drīkst strādāt nakts laikā tikai tad, ja viņi piedalās par mācībās un kompetentā iestāde ir atļāvusi izņēmumu.

Jūs nevarat nodarbināt apkalpes locekļus, kas jaunāki par 18 gadiem, ja viņu nodarbināšana, iesaistīšana vai darbs var apdraudēt viņu veselību vai drošību. Lai uzzinātu, kāda veida darbs ir aizliegts, sekojiet norādījumiem valsts noteikumos vai kompetentās iestādes norādēm.

Iekšējo ūdensceļu transporta nozarē strādājošie

Darba laiks, apmaksāts ikgadējais atvaļinājums, nakts maiņas

Jūsu darbinieki (apkalpes locekļi vai kuģa personāls) drīkst strādāt 8 stundas dienā. Varat lūgt, lai jūsu darbinieki strādā ilgāk, ja viņi 12 mēnešu laikā ievēro vidēji 48 stundu darba nedēļu. 12 mēnešu laikā jūsu darbinieki var strādāt maksimums 2304 stundas. Ja nolīgstat cilvēku darbam uz mazāk nekā 12 mēnešiem, jums maksimālais pieļaujamais darba laiks ir jāaprēķina proporcionāli.

Jūsu darbinieki nedrīkst strādāt vairāk par 14 stundām jebkurā 24 stundu posmā un vairāk par 84 stundām jebkurā 7 dienu posmā. Ja pārskatāt 4 mēnešu periodu un saskaņā ar darba grafiku darba dienu skaits pārsniedz atpūtas dienu skaitu, jūsu darbiniekiem ir jāievēro vidējais nedēļas darba laiks, kura ilgums ir 72 stundas.

Jums ir jānodrošina darbiniekiem apmaksāts gada atvaļinājums vismaz 4 nedēļas vai atbilstoša tā daļa, ja nolīgstat darbinieku uz nepilnu gadu. Jūs nevarat aizstāt obligāto apmaksāto ikgadējo atvaļinājumu ar pabalstu, ja vien darba tiesiskās attiecības netiek pārtrauktas.

Pamatojoties uz 7 stundu nakts periodu, jūsu darbinieki drīkst strādāt maksimums 42 stundas nedēļā naktī — starp plkst. 23.00 un 6.00.

Atpūtas periodi

Jūsu darbinieki nedrīkst strādāt vairāk par 31 dienu pēc kārtas.

Ja darba grafiks rāda, ka jūsu darbiniekiem ir mazāk darba dienu nekā atpūtas dienu, ir jānodrošina, ka viņi saņem tikpat daudz secīgu atpūtas dienu, cik ir pēc kārtas nostrādāto dienu. Piemēram, ja jūsu darbinieki strādā 10 dienas pēc kārtas, jums jādod viņiem 10 secīgas atpūtas dienas. Jūs varat piešķirt saviem darbiniekiem mazāku skaitu secīgu atpūtas dienu uzreiz pēc secīgām darba dienām, ja ievēroti šādi nosacījumi:

  • maksimālais secīgu darba dienu skaits — 31 diena,
  • minimālais secīgu atpūtas dienu skaits, kas norādīts zemāk tabulā,
  • pagarinātais vai samainītais darba dienu periods ir izlīdzināts pārskata periodā.

Ja darba grafiks rāda, ka jūsu darbiniekiem ir vairāk darba dienu nekā atpūtas dienu, ir jāievēro zemāk redzamajā tabulā dotie norādījumi par minimālo secīgu atpūtas dienu skaitu.

Secīgas darba dienas Atpūtas dienas
No 1 līdz 10 0,2 atpūtas dienas par katru secīgu darba dienu
No 11 līdz 20 0,3 atpūtas dienas par katru secīgu darba dienu
No 21 līdz 31 0,4 atpūtas dienas par katru secīgu darba dienu

Kā norādīts iepriekš, ir jāsummē darbinieku nopelnītās daļējās atpūtas dienas un jānodrošina, ka viņi tās saņem. Atpūtas dienas var uzskatīt tikai par veselām dienām. Piemēram, ja darbinieks savu darbu veic 12 dienas pēc kārtas, viņam ir tiesības uz 3,6 atpūtas dienām. Viņš var atpūsties 3 pilnas dienas un pievienot 0,6 dienas nākamajam atpūtas laikam.

Jūsu darbiniekiem ir jāatpūšas vismaz:

  • 10 stundas katrā 24 stundu periodā, no kurām vismaz sešas stundas bez pārtraukuma
  • 84 stundas jebkurā 7 dienu periodā.

Sezonas darbs

Ja nolīgstat darbiniekus sezonālam darbam uz pasažieru kuģa (lielākais 9 secīgi mēneši 12 mēnešu periodā), jums ir jāievēro šādi ierobežojumi attiecībā uz darba laiku:

  • 12 stundas jebkurā 24 stundu periodā,
  • 72 stundas jebkurā septiņu dienu periodā,

Ir jāpiešķir personālam 0,2 atpūtas dienas par katru darba dienu. Par katru 31 dienas periodu jūsu darbiniekiem ir jāsaņem vismaz 2 dienas.

Uzskaites kārtošana

Jums kā darba devējam ir jāveic uzskaite par katra darbinieka diennakts darba un atpūtas stundām.

Ir jāiekļauj vismaz šāda informācija:

  • kuģa nosaukums,
  • darba ņēmēja vārds, uzvārds,
  • kompetentā kapteiņa vārds, uzvārds,
  • datums,
  • darba vai atpūtas diena,
  • katras dienas darba laika vai atpūtas periodu sākums un beigas.

Šiem ierakstiem ir jābūt uz kuģa vismaz līdz atsauces perioda beigām, un tos ir regulāri jāsaskaņo ar apkalpes locekļiem. Jums ir arī jāizsniedz katram darbiniekam reģistrā apstiprināto ierakstu kopija. Šo dokumentu kopijas ir jāglabā vismaz vienu gadu.

Veselības pārbaudes

Ir jānodrošina, ka visi darbinieki iziet bezmaksas ikgadējās medicīniskās pārbaudes, attiecībā uz kurām tiek ievērota medicīniskā konfidencialitāte. Ja nakts darbinieks cieš no veselības problēmām, kas saistītas ar nakts darbu, jums attiecīgais darbinieks, ja iespējams, ir jāpārceļ uz dienas darbu.

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Vai jums ir jautājumi par uzņēmuma pārrobežu darbību, piemēram, eksportu uz citu ES valsti vai darbības paplašināšanu tajā? Ja ir, varat saņemt bezmaksas padomu no Enterprise Europe Network.

Jūs varat arī izmantot palīdzības dienestu meklētāju, lai atrastu jums vajadzīgo palīdzību.

Pēdējā pārbaude: 28/08/2023
Kopīgot šo lapu