Pomocné nástroje

Výber jazyka

Vlajka EÚ

Navigačný riadok

Menu

Aktualizované : 25/04/2017

Najčastejšie otázky - Cestovné dokumenty rodinných príslušníkov, ktorí nie sú občanmi EÚ

 • Som Švédka. Môj manžel je z Peru a na cestovanie do krajín EÚ potrebuje vstupné víza. Chceme cestovať na Slovensko. Musí za víza zaplatiť?

  NIE – nemusí, rodinní príslušníci občanov EÚ majú právo na bezplatné vstupné víza.

 • Som štátna príslušníčka tretej krajiny a žijem v Rumunsku so svojím lotyšským manželom.  Aké dokumenty potrebujem na cestu do Portugalska?

  Ak máte v Rumunsku vydaný pobytový preukaz podľa právnych predpisov EÚ a plánujete cestovať do Portugalska spolu s vaším manželom alebo sa k nemu v tejto krajine pripojiť (resp. k iným členom rodiny, ktorí sú občania EÚ), môžete do tejto krajiny vstúpiť po predložení vášho cestovného pasu a pobytového preukazu.

  Ak však cestujete do Portugalska sama a neplánujte sa pripojiť k rodinným príslušníkom, ktorí sú občanmi EÚ, budete potrebovať vízum aj v prípade, že ste držiteľkou platného pobytového preukazu.

 • Som občiankou tretej krajiny a som vydatá za írskeho štátneho príslušníka. Žijeme v Írsku,  kde mám aj povolenie na pobyt.   Spolu s manželom plánujeme v priebehu tohto roka vycestovať do Francúzska.  Budem potrebovať na vstup do Francúzska víza alebo mi postačí môj írsky pobytový preukaz?

  Na vstup do Francúzska budete potrebovať víza.  Keďže ste zosobášená s írskym občanom a žijete v Írsku, vaše povolenie na pobyt bolo vydané podľa írskych právnych predpisov, a nie podľa predpisov EÚ (t. j. neuplatňujete práva podľa zmluvy o EÚ).  Kedže však budete cestovať do Francúzska so svojím manželom, víza by vám mali byť udelené rýchlo a bezplatne.

 • Som občanom tretej krajiny a som ženatý s Grékyňou. Žijeme v Taliansku.  Nedávno ma povýšili a moje nové úlohy budú zahŕňať aj časté cesty do Spojeného kráľovstva a Írska.  Bude mi na vstup do iných krajín EÚ postačovať taliansky pobytový preukaz alebo budem potrebovať víza?

  Keďže budete cestovať mimo schengenského priestoru a nebudete cestovať s rodinnými príslušníkmi, ktorí sú občanmi EÚ, a ani sa k nim v zahraničí nepripojíte, váš pobytový preukaz vám nebude postačovať.  Na vstup do týchto krajín budete potrebovať platné víza.  Podľa toho, ako často budete do týchto krajín cestovať, môžete zvážiť podanie žiadosti o víza na viac vstupov pre jednotlivé krajiny.

 • Som občanom tretej krajiny a moje dieťa má írske občianstvo.  Žijeme v Írsku, ale plánujeme spoločnú cestu do Spojeného kráľovstva na krátkodobý pobyt.  Budem za víza na vstup do Spojeného kráľovstva platiť?

  NIE – ak cestujete do Spojeného kráľovstva so svojím dieťaťom, ktoré je občanom Írska, alebo sa k nemu v tejto krajine pripojíte, orgány Spojeného kráľovstva by mali vydať víza rýchlo a bezplatne.

Verejné konzultácie
  Potrebujete pomoc asistenčných služieb?
  Pomoc a poradenstvo