Osvojenie
Právne predpisy EÚ neupravujú požiadavky ani postupy na vnútroštátne alebo medzinárodné osvojenie v krajine EÚ. Osvojenie dieťaťa je však možné vo všetkých krajinách EÚ podľa ich príslušných vnútroštátnych právnych predpisov. Každá krajina EÚ uplatňuje svoje vlastné požiadavky a postupy, pokiaľ ide o osvojenie, pričom môže ísť o vnútroštátne alebo medzinárodné osvojenie (osvojenie dieťaťa z inej krajiny EÚ alebo z krajiny mimo EÚ), alebo o osvojenie manželom/partnerom rodiča. V prípade osvojenia manželom/partnerom rodiča (nazývaného aj osvojenie dieťaťa manžela) si nevlastný rodič osvojí dieťa svojho manžela alebo partnera (s ktorým nemá žiadne biologické väzby), v dôsledku čoho bude mať dieťa dvoch zákonných rodičov.
Vo všetkých členských štátoch EÚ sa uplatňujú určité spoločné zásady, ktoré sú zakotvené v medzinárodných dohovoroch o osvojení, ako napríklad:
- biologickí rodičia dieťaťa, ak sú nažive, musia slobodne súhlasiť s osvojením,
- o osvojení sa musí rozhodnúť v najlepšom záujme dieťaťa,
- rozhodnutie o osvojení musí udeliť súd alebo správny orgán.
Vo všetkých krajinách EÚ bude mať osvojené dieťa rovnaké práva ako biologické dieťa, ako je právo získať priezvisko osvojiteľov a dedičské práva. Osvojitelia majú rovnaké práva a povinnosti voči osvojenému dieťaťu ako voči biologickému dieťaťu.
Ďalšie informácie o osvojení nájdete na webovom sídle príslušnej krajiny EÚ.