Dopust i fleksibilan rad

Uz osnovna prava na godišnji odmor pravilima EU-a o ravnoteži između poslovnog i privatnog života utvrđuju se i minimalni standardi za očinski dopust, roditeljski dopust i dopust za pružatelje skrbi, što se kolektivno naziva obiteljski dopust. Ta pravila uključuju i dodatna prava, kao što je pravo na traženje fleksibilnih radnih uvjeta i pravo na odsutnost s posla zbog više sile (na primjer, zbog hitnih obiteljskih razloga, kao što je nesreća ili bolest bliskog člana obitelji).

Kao poslodavac trebali biste poznavati ta osnovna pravila. Neovisno o vrsti ugovora svi zaposlenici imaju pravo zatražiti obiteljski dopust. To uključuje očinski dopust, roditeljski dopust, dopust za pružatelje skrbi i rodiljni dopust. Član osoblja ne smije dobiti otkaz zato što je zatražio ili koristi obiteljski dopust niti se prema njemu smije postupati manje povoljno nego prema članovima osoblja koji to nisu učinili.

Godišnji odmor

Svi zaposlenici imaju pravo na najmanje 4 tjedna plaćenog odmora godišnje (koji se naziva godišnji odmor ili zakonski godišnji odmor). Godišnji odmor ne može se zamijeniti novčanom naknadom, osim ako je zaposlenikov ugovor prestao prije nego što je iskorišten godišnji odmor.

Roditeljski dopust

Svi zaposlenici (neovisno o spolu) imaju pravo na roditeljski dopust nakon rođenja ili posvajanja djeteta, neovisno o vrsti ugovora (nepuno radno vrijeme, puno radno vrijeme itd.).

Svaki od dva roditelja ima pravo na najmanje 4 mjeseca dopusta, od čega su najmanje 2 mjeseca plaćena (u skladu s nacionalnim propisima) i neprenosiva. Neke zemlje dopuštaju jednom roditelju da prenese dio (najviše 2 mjeseca) svojih prava na dopust drugom roditelju. To znači da svaki roditelj pojedinačno ima pravo na najmanje 2 mjeseca roditeljskog dopusta koji se ne mogu prenijeti.

Napomena

U skladu s pravilima EU-a zaposlenici mogu uzeti roditeljski dopust u bilo kojem trenutku do 8. godine života djeteta. Međutim, u nekim zemljama ta dobna granica u skladu s nacionalnim zakonima može biti niža.

Očinski dopust

Očevi ili, ako je to priznato nacionalnim pravom, ekvivalentni drugi roditelji, imaju pravo na 10 radnih dana očinskog dopusta nakon rođenja djeteta. Zemlje EU-a mogu odrediti može li se očinski dopust djelomično iskoristiti prije rođenja djeteta ili samo nakon rođenja te može li se iskoristiti na fleksibilan način.

Kao poslodavac to pravo ne možete ograničiti na temelju trajanja radnog odnosa s istim poslodavcem ili radnog staža. Očinski dopust morate odobriti u skladu s nacionalnim propisima neovisno o bračnom ili obiteljskom statusu radnika.

Rodiljni dopust

Zaposlenica koja je trudna, koja je nedavno rodila ili posvojila dijete ima pravo na neprekinuti rodiljni dopust od najmanje 14 tjedana određen prije i/ili nakon rođenja ili posvojenja djeteta u skladu s nacionalnim zakonodavstvom. Vaša zaposlenica mora iskoristiti najmanje 2 od tih 14 tjedana (ta dva tjedna definirana su kao „obvezni rodiljni dopust”). U nekim zemljama EU-a razdoblja obveznog rodiljnog dopusta su dulja. Zaposlenici ne smijete dati otkaz za vrijeme trudnoće ili dok je na rodiljnom dopustu.

Dopust za pružatelje skrbi

Svi zaposlenici imaju pravo na dopust za pružatelje skrbi od najmanje 5 radnih dana godišnje. Ta vrsta dopusta može se iskoristiti za skrb o članu obitelji ili osobi koja živi u istom kućanstvu i koja treba znatnu skrb ili potporu zbog ozbiljnog zdravstvenog razloga, koji definira svaka zemlja EU-a u skladu sa svojim nacionalnim pravilima.

Odsutnost s posla zbog hitnih obiteljskih razloga (viša sila)

Svi zaposlenici imaju pravo na odsutnost s posla zbog više sile odnosno hitnih obiteljskih razloga, na primjer, ako se član obitelji razboli ili doživi nesreću. Zemlje EU-a mogu ograničiti to pravo na određeni broj dana godišnje, broj dana po pojedinom slučaju ili oboje.

Prava zaposlenika nakon povratka s dopusta

Kad se zaposlenici vrate s roditeljskog dopusta, očinskog dopusta ili dopusta za pružatelje skrbi, imaju pravo vratiti se na isto radno mjesto. Ako to nije moguće, morate im ponuditi slično radno mjesto u skladu s njihovim ugovorom o radu s istim uvjetima. Nakon povratka na posao zaposlenici imaju pravo iskoristiti sva poboljšanja uvjeta rada uvedena tijekom njihove odsutnosti.

Fleksibilni radni uvjeti

Zaposlenici koji imaju djecu u dobi do (najmanje) 8 godina imaju pravo zatražiti fleksibilne radne uvjete. To može uključivati rad na daljinu, fleksibilno radno vrijeme ili smanjeni broj radnih sati. Sve zahtjeve za fleksibilne radne uvjete morate propisno razmotriti, a svako odbijanje obrazložiti. Zemlje EU-a mogu ograničiti trajanje fleksibilnih radnih uvjeta.

U nastavku je pregled informacija po pojedinim državama.

Više informacija:

Možete također pogledati

Zakonodavstvo EU

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Imate li pitanja o poslovanju preko granica, primjerice o izvozu ili širenju u drugu državu EU-a? Ako imate, Enterprise Europe Network može vam dati besplatan savjet.

Od pomoći vam može biti i alat za traženje službe za podršku.

Posljednji put provjereno: 28/03/2024
Podijeli