Отпуск и гъвкава работа

В допълнение към основните права на годишен отпуск, правилата на ЕС относно равновесието между професионалния и личния живот установяват минимални стандарти за отпуск по бащинство, родителски отпуск и отпуск за лица, полагащи грижи, наричани общо отпуск по семейни причини. Тези правила включват и допълнителни права, като например правото да се поискат гъвкави схеми на работа и правото на отсъствие от работа поради форсмажорни обстоятелства (например по неотложни семейни причини, като злополука или заболяване на близък член на семейството).

Като работодател трябва да знаете тези основни правила. Независимо от вида на договора, всички служители имат право да поискат отпуск по семейни причини. Това включва родителски отпуск, отпуск по бащинство, отпуск за полагане на грижи и отпуск по майчинство. Не можете да уволните служител, тъй като той иска/ползва отпуск по семейни причини или да го третирате по-неблагоприятно от служителите, които не го ползват.

Годишен отпуск

Всички служители имат право на най-малко 4 седмици платен годишен отпуск (известен като годишен или законоустановен отпуск). Не можете да замествате годишния отпуск с финансово обезщетение, освен ако договорът на служителя е приключил преди ползването на целия му годишен отпуск.

Родителски отпуск

Всички служители (жени и мъже) имат право на родителски отпуск при раждане или осиновяване на дете без значение какъв вид договор имат (пълно/непълно работно време и др.).

И двамата родители имат право на най-малко 4 месеца отпуск, от които най-малко 2 месеца са платени (в съответствие с националните правила) и не могат да бъдат прехвърляни. Някои държави позволяват на единия родител да прехвърли част (максимум 2 месеца) от правото си на отпуск на другия родител. Това означава, че всеки родител разполага с най-малко 2 месеца родителски отпуск, който не може да бъде прехвърлян.

Предупреждение

Според правилата в ЕС служителите могат да вземат родителски отпуск по всяко време, докато детето навърши 8 години. Въпреки това в съответствие с националното право в някои страни тази възраст може да е по-ниска.

Отпуск по бащинство

Бащите или, когато това е признато от националното законодателство, равностойните втори родители, имат право на 10 работни дни отпуск по бащинство при раждане на дете. Държавите от ЕС могат да определят дали отпускът по бащинство може да се ползва частично преди или само след раждането на детето и дали може да се ползва по гъвкав начин или не.

Като работодател не можете да ограничавате това право въз основа на периода на работа или прослуженото време. Трябва да предоставите отпуск по бащинство в съответствие с националните правила, независимо от семейното положение на работника.

Отпуск по майчинство

Служителка, която е бременна, родила наскоро или осиновила дете, има право на непрекъснат отпуск по майчинство от най-малко 14 седмици преди и/или след раждането или осиновяването в съответствие с националното законодателство. Вашата служителка трябва да ползва поне 2 от тези 14 седмици (тези две седмици се определят като „задължителен отпуск по майчинство“). В някои страни от ЕС задължителните периоди на отпуск по майчинство са по-дълги. Не можете да уволните служителка по време на нейната бременност или по време на отпуск по майчинство.

Отпуск за лица, полагащи грижи

Всички служители имат право на отпуск за лица, полагащи грижи, от най-малко 5 работни дни годишно. Този вид отпуск може да се използва за полагане на грижи за роднина или лице, живеещо в едно и също домакинство, което се нуждае от значителни грижи или подкрепа поради сериозни медицински причини, както е определено от всяка държава от ЕС в съответствие с националните правила.

Отсъствие от работа поради спешни семейни причини (форсмажорни обстоятелства)

Всички служители имат право да отсъстват от работа поради форсмажорни обстоятелства по неотложни семейни причини. Например, ако член на семейството се разболее или претърпи злополука. Държавите от ЕС могат да ограничат това право до определен брой дни годишно или при инцидент, или и двете.

Трудови права при завръщане от отпуск

Когато служител се завърне от отпуск за отглеждане на дете, отпуск по майчинство, бащинство или отпуск за лица, полагащи грижи, той има право да се върне на същата работа. Ако това не е възможно, трябва да им предложите подобна работа в съответствие с трудовия им договор при същите условия. При завръщането си на работа служителите имат право да се възползват и от подобренията в условията на труд, въведени по време на тяхното отсъствие.

Гъвкави условия на труд

Служителите с деца до (най-малко) 8-годишна възраст имат право да поискат временна гъвкава схема на работа. Тя може да включва дистанционна работа, гъвкаво работно време или намалено работно време. Трябва да разгледате надлежно всички искания за гъвкави схеми на работа и да посочите причини за всеки отказ. Държавите от ЕС могат да ограничат продължителността на гъвкавите схеми на работа.

По-долу ще намерите информация за отделните държави.

Вж. още:

Вижте също

Законодателство на ЕС

Нуждаете се от съдействието на службите за помощ?

Свържете се със специализираните служби за помощ

Имате ли въпроси относно извършването на стопанска дейност през граница, например износ или разширяване на дейността в друга страна от ЕС? Ако отговорът е да, Enterprise Europe Network може да ви даде без платен съвет.

Можете да използвате и Инструмент за търсене на услуги за оказване на помощ, за да намерите необходимата ви помощ.

Последна проверка: 28/03/2024
Споделяне на страницата