Условия на труд
Когато наемате служители, трябва да им предоставите писмена информация за условията на труд. В идеалния случай трябва да предоставите на служителите си условията на труд на първия работен ден или преди него. В някои държави от ЕС (В този случай 27-те държави от ЕС) трябва да направите това в срок, който варира от 1 седмица до 2 месеца след първия работен ден.
В договорите на вашите служители или еквивалентни писмени заявления, в които са посочени условията на труд — като например писма за поемане на ангажимент — трябва да е включена поне следната информация или да са посочени препратки към съответното законодателство:
- страни по трудовия договор (работодател и наето лице);
- място на работа — ако няма фиксирано място на работа, трябва да подчертаете, че служителят ще работи на различни места и да посочите къде е регистрирано вашето предприятие;
- наименование, ранг, категория на длъжността или длъжностна характеристика / кратко описание на задачите;
- начална дата;
- очаквана продължителност на трудовото правоотношение, ако става въпрос за временен договор;
- размер на платения годишен отпуск;
- срок на предизвестие при прекратяване на договора от ваша страна или от страна на служителя;
- първоначална основна заплата, периодичност на плащането и други елементи на възнаграждението;
- продължителност на нормалния работен ден или работна седмица (работно време);
- правила в колективните трудови договори, регулиращи условията на работа на служителя, ако има такива.
По отношение на годишния отпуск, срока на предизвестие, работното време и заплащането е достатъчно да посочите на служителите съответните национални/регионални закони и административни разпоредби.
Предупреждение
Някои страни от ЕС прилагат опростен режим на работа за служителите, които са наети за максимум 1 месец или по-малко от 8 часа седмично.
Потърсете по-долу още информация на национално равнище за схеми за опростен режим на работа, достъпни във вашата страна:
Работници от други страни от ЕС — равно третиране без разрешително за работа
Като работодател имате право да наемате служители от всяка страна от ЕС. Трябва да третирате търсещите работа от други страни по същия начин като кандидатите от вашата собствена страна. По време на подбора не можете да налагате дискриминационни критерии, например въз основа на националността. Освен това трябва да предоставите на гражданите от други страни от ЕС същите условия на работа (заплащане, платен годишен отпуск и др.) като на гражданите на вашата страна. Търсещите работа от ЕС не се нуждаят от разрешително за работа, за да работят в друга страна от Съюза.
Можете да поискате от кандидатите от други страни да демонстрират езикови умения, но нивото на познания трябва да отговаря на това, което се изисква за позицията.
Можете да получите помощ при набирането на персонал от ЕС от EURES - европейския портал за заетост.
Ако предприятието ви се намира в граничен регион, EURES може също да ви посъветва как да подходите от административна гледна точка към работещите за вас, които пътуват до работното място от съседна страна .