Работно време
Ако наемате персонал, трябва да познавате и спазвате правилата на ЕС за работното време. Трябва да осигурите на работниците си минимални стандарти, определени от правилата на ЕС по отношение на междудневните и седмичните почивки, почивките в работния ден, нощния труд, както и годишния отпуск и максималната продължителност на седмичното работно време.
Предупреждение
Винаги проверявайте кои правила се прилагат, тъй като националните правила или колективните трудови договори може да са по-благоприятни за работниците.Работно време
Като работодател трябва да гарантирате, че вашите служители не работят повече от 48 часа седмично (включително извънредния труд). В зависимост от действащите национални правила този лимит може да бъде усреднен за референтен период до 4, 6 или 12 месеца.
Периоди на междудневна и седмична почивка
- Междудневна почивка: трябва да предоставяте на служителите си най-малко 11 последователни часа междудневна почивка за всеки 24-часов период.
- Седмична почивка: служителите имат право на най-малко 24 часа непрекъсната седмична почивка за всеки 7-дневен период в рамките на референтен период от 2 седмици.
Почивки в работния ден
Ако вашите служители работят повече от 6 часа на ден, трябва да се уверите, че им се предоставя почивка в работния ден. Продължителността на тази почивка обикновено се определя в колективни трудови договори или в националното законодателство.
Нощен труд и работа на смени
Служителите се квалифицират като работници, които полагат нощен труд, ако работят поне 3 часа от дневната си смяна през определен нощен период от най-малко 7 часа, който се определя от националното законодателство и включва времето от полунощ до 5 ч. сутринта.
Те също така се квалифицират като работници, които полагат нощен труд, ако прекарват определена част от годишното си работно време през този нощен период. Това означава, че дори ако не работят нощна смяна всеки ден, но редовно през годината работят нощно време, те се квалифицират като работници, които полагат нощен труд, и имат право на специална закрила.
- Ограничения на работното време: работниците, които полагат нощен труд, не могат да работят повече от средно 8 часа на всеки 24 часа за референтен период, определен от съответната държава членка. Ако работата им е свързана с особени рискове или тежко физическо или умствено натоварване, трябва да се спазва лимит от 8 часа за всеки 24-часов период (без усредняване).
- Оценки на здравословното състояние: на работниците, които полагат нощен труд или работят на смени, трябва да се предлагат безплатни оценки на здравословното състояние, преди да започнат да работят нощна смяна или на смени на ротационен принцип. При здравните оценки трябва да се зачита медицинската тайна и те трябва да се извършват редовно. Ако даден работник има здравословни проблеми в резултат от нощен труд, трябва да го прехвърлите на дневна работа или на по-подходяща смяна, когато това е възможно.
Лична история
Правото на Ема да се ползва от закрила, достъпна за работниците, които полагат нощен труд
Ема работи като техник по поддръжката във фабрика, която работи денонощно. Тя не работи на нощна смяна всеки ден, но около два пъти месечно по график тя трябва да поеме нощната смяна от 11 ч. вечерта до 7 ч. сутринта. За цялата година тези редовни нощни смени възлизат на определена част от работното ѝ време. Тъй като през цялата година тя редовно работи през нощния период, Ема се квалифицира като работник, който полага нощен труд. Това означава, че тя има право на описаната по-горе закрила, като например ограничения на работното ѝ време през нощта и редовни оценки на здравословното състояние.
Годишен отпуск
Съгласно правилата на ЕС за работното време трябва да предоставите на вашите работници платен годишен отпуск от най-малко четири седмици. Ако наемате работници на срочни договори или на непълно работно време, те имат право на платен годишен отпуск на пропорционален принцип. Работник, който е в отпуск по болест, има право на годишен отпуск по друго време. Това означава, че работник, който е в болнични през периода на планиран годишен отпуск, има право да поиска да ползва този годишен отпуск по друго време, независимо дали отпускът по болест е започнал преди или по време на планирания платен годишен отпуск.
Периоди на почивка в изключителни случаи
Ако работата налага непрекъснатост на присъствието, услугата или производството, може да ви бъде позволено, в зависимост от националното законодателство или колективните трудови договори, да прилагате ограничени изключения за минималните периоди на почивка, определени в правилата на ЕС. Можете да го направите, ако наемате служители, работещи в:
- болници или подобни заведения
- пожарни служби и служби за гражданска защита
- индустрии, в които работата не може да се прекъсва по технически причини
- селското стопанство.
Подобни изключения могат също така да бъдат предвидени в приложим колективен трудов договор, при условие че се зачитат здравето и безопасността на работниците. Всички изключения обаче подлежат на строги условия. Непосредствено след периода на работа, който трябва да се балансира, трябва да предоставите на работниците равностойна почивка като компенсация за всички пропуснати периоди на почивка.
Лична история
Реакция при кризи и компенсираща почивка: опитът на Павлина като медицинска сестра
По време на тежка буря Павлина, която е медицинска сестра, е помолена да остане след смяната си поради рязкото увеличение на броя на спешните случаи. Обикновено тя получава 11-часова почивка, но тази почивка е отложена поради кризата. След като ситуацията се стабилизира, Павлина получава право на допълнителна почивка на следващия ден, за да се възстанови.
Предупреждение
В изключителни случаи, когато предоставянето на компенсираща почивка не е възможно по обективни причини, работникът все пак трябва да получи подходяща закрила.Дежурства и време „на разположение“
Работниците в секторите на здравното обслужване, предоставянето на спешна помощ и техническата поддръжка често дават дежурства или от тях се изисква да са „на разположение“. Ако искате от вашите работници да дежурят или да бъдат на разположение през определени периоди от време, трябва да познавате правилата на ЕС, които определят как този вид работа се счита за работно време.
Дежурство: Ако даден служител трябва да бъде на работното място или на друго място, определено
от работодателя, по време на дежурство, времето, прекарано на съответното място се
счита за работно време съгласно правото на ЕС. То трябва да се отчете изцяло като
част от работното време на служителя.
Лична история
Дежурството на Мария в болницата се счита за работно време
Мария е лекар в болница и по график има дежурство. Тя трябва да остане в болницата, готова да съдейства при спешни случаи. По време на своето дежурство, дори когато не лекува активно пациенти, тя трябва да остане в болницата и да бъде на разположение незабавно. Целият период на дежурството се счита за работно време съгласно правото на ЕС.
Режим „на разположение“: Ако даден служител е „на разположение“, което означава, че не е на място, определено от работодателя (например може да бъде у дома), ограниченията, които налагате, ще определят дали част от времето или цялото време „на разположение“ се счита за работно време. Когато наложените на работника ограничения в периода „на разположение“ не го възпрепятстват да се посвети на собствените си интереси, единствено времето, свързано с действителното предоставяне на услуги, трябва да се счита за „работно време“. Имайте предвид, че националните закони се различават по отношение на начина, по който се тълкува времето в режим „на разположение“, както и че може да има специфични условия и споразумения.
Лична история
Правила на ЕС за работното време при режим „на разположение“: случаят на Алекс
Алекс е техник по поддръжката и една нощ седмично трябва да е на разположение. Той може да бъде у дома или на всяко друго място по свой избор в близост до работното място. Работодателят му изисква от него да отговаря на всички обаждания (т.е. той не може да избере дали да отговори на дадено обаждане или не) и да бъде на работното място в рамките на пет минути от обаждането. Съгласно правилата на ЕС целият период „на разположение“ се счита за работно време.
Споразумения за правото на отказ
Ако е разрешено от националното законодателство, можете да се споразумеете със служител за работа над ограничението от 48 часа седмично. Служителите могат да откажат да дадат съгласието си или да го отменят във всеки един момент без последствия. Трябва да водите актуален регистър на всички работници, които извършват такава работа. Разпоредбата за право на отказ се прилага единствено за ограничението на седмичното работно време, но не и за другите правила за работното време.
Лична история
Правото на Франческо да предпочете равновесието между професионалния и личния живот
Франческо, специалист в областта на информационните технологии, е приканен да се откаже от ограничението за 48-часова работна седмица, за да работи от време на време по допълнителни проекти. Той цени равновесието между професионалния и личния си живот, затова отказва. Работодателят му уважава неговото решение, като му позволява да запази стандартното си работно време без отрицателни последствия.
Специални случаи
- Транспортни работници: когато вашите служители извършват транспортни услуги за превоз на пътници или стоки по железопътен, въздушен, сухопътен или воден път, трябва да спазвате специални правила за работното време.
- Млади работници: ако наемате млади работници, също се прилагат специални правила за работното време.
Вижте информация за отделните държави по-долу.