Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 25/04/2017

Najczęściej zadawane pytania - Przewożenie zwierząt i roślin

 • Czy moja świnka morska może dostać unijny paszport dla zwierząt domowych?

  NIE – Europejski paszport dla zwierząt domowych przeznaczony jest wyłącznie dla psów, kotów i fretek. W przypadku innych zwierząt domowych obowiązują przepisy krajowe.

 • Czy potrzebuję pozwolenia, aby w podróż z jednego kraju UE do drugiego zabrać ze sobą motyla Ornithoptera chimaera?

  TAK – Przewóz przedstawicieli gatunków zagrożonych – a do takich należy Ornithoptera chimaera – jest objęty ścisłą kontrolą. Jeśli zamierzasz zabrać w podróż tego motyla, potrzebne jest specjalne zezwolenie.

  Informacji o tym, co wolno nam przywieźć z wakacji, a czego nie, warto poszukać w unijnej bazie danych dotyczącej handlu dziką fauną i florąEnglish  lub skontaktować się z krajowym organem, który zajmuje się realizacją konwencji waszyngtońskiej (CITES)españolfrançaisбългарскиEnglish.

 • Przeprowadzam się do Irlandii i zamierzam zabrać ze sobą mojego psa.  Co się może stać, jeśli mój pies nie spełnia wymogów koniecznych, abym mógł go wwieźć do tego kraju?

  Pies może zostać odesłany do kraju pochodzenia lub poddany kwarantannie (na koszt właściciela) przez okres niezbędny do spełnienia wymogów zdrowotnych (maksymalnie 21 dni). W skrajnych przypadkach konieczne może być uśpienie zwierzęcia.

 • Jestem niewidomy i mam psa przewodnika. Chciałbym polecieć samolotem z Paryża do Londynu.  Czy pies może mi towarzyszyć?

  TAK – Przewoźnik lotniczy ma obowiązek zabrania do kabiny samolotu psa przewodnika, który posiada odpowiedni certyfikat.

 • Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące przywożenia do UE niektórych chronionych zwierząt lub roślin?

  TAK – Niektóre gatunki zagrożone (oraz ich części) chroni konwencja waszyngtońska (CITES).  W UE obowiązują surowe przepisy dotyczące ich przywozu.

 

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat
Przewożenie zwierząt i roślin
Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy